D501 Co2 Kiti Deneyimlerim


spongebob55Çevrim Dışı

Kayıt: 29/08/2011
İl: Ankara
Mesaj: 24
spongebob55Çevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 10 Ekim 2018 17:48
Öncelikle bu forumda gerek bu gerek diğer nickimle :) ne zaman kafama bir soru takılsa , merak etsem hemen yardımcı olan arkadaşlara tekrar teşekkür ediyorum.
Ben de en azından böyle bir konu başlığıyla deneyimlerimi paylaşmak istedim. Çünkü evet sistemin kurulumu formülleriyle ilgili bir kaç konu olsada günlük kullanımı , akvaryuma ilerki aşamalarda etkisi ile ilgili bir başlığa ben ararken rastlamamıştım.
Fiyatını açıkçası tam hatırlamıyorum ama ben de çin sitesi üzerinden yaklaşık 3-4 ay önce d501 kitini temin etmiştim. Formülleri dediğim gibi hem kitin içinden çıkıyor hem de internette aratırsanız hemen karşınıza çıkar.
Günlük kullanımda evime yakın bir aktardan 200er gramlar halinde limon tuzu ve karbonatları ayrı ayrı paketletiyorum. 200 gr limon tuzu 3,72 tl , 200gr karbonat 0.8 tl ya almışım son ay. Fiyatlar artabilir daha uyguna da bulunabilir ben evime yakın olan bir yerden aldım açıkçası.Bu 200gr limon tuzu-200gr karbonat ikilisi bana 25-35 gün arası Co2 sağlıyor. Aslında konuyu açmamın asıl can alıcı kısmı şimdi söyleyeceklerim. Çünkü pek çok başlıkta sistemi kurdum 2-3 günde bitti tarzı pek çok yorum vardı ki ben de ilk kurduğumda 4-5 günde bitmişti.
Şöyle ki sistemi kurduk , limon tuzu olan şişeyi sıktık ve bir mitar limon tuzlu su karbonat olan şişeye geçti , gaz oluşmaya başladı. Bu aşamada bir süre bekleyin 1 saat gibi bir kaç defa daha sıkabilirsiniz şişeyi , hatta karbonatlı şişeyi çalkalayın da ki iyice karışım olsun. Basınç göstergesinden takip edebilirsiniz co2 varlığını.Kritik kısmı ise bir miktar co2 elde ettiniz basıncınız 2-3-4 her neyse çıktı. Sistemde limon tuzuna dalan hortumun seviyesini mıknatıs yardımıyla ayarlamaya geldi.Mıknatıs yardımıyla bu hortumun ucunu limon tuzu karışımı olan sıvı seviyesiyle aynı veya 0.5-1cm altında olacak şekilde ayarlayın ki kontrolsüz limon tuzlu su karbonat tarafına geçmesin. En fazla o 1 cm yükseklik dahiline olan sıvı geçebilsin.
Bu aşamadan sonra artık basınç göstergesiyle takip edebilirsiniz şöyle ki basıncı kalan co2 stoğunuz olarak da düşünebilirsiniz.
Benim co2 diffüzörüm 1-1,5 bar? basınçtan sonra gaz çıkışı sağlıyor. Siz de bu şekilde co2nizi kullanabilirsiniz. Basıç difüzörü yenemediğinde önce karbonatlı şişeyi karıştırıp hala karışmamış limon tuzları ve karbonatın sağladığı yeni co2 ler elde edersiniz.Ha baktınız karıştırdık artmıyor o zaman da limon tuzlu şişeyi sıkıp karbonatlı şişe tarafına yeni limon tuzları geçirirsiniz.
Gece sistemi kapatıp sabah tekrar açma imkanımız var. Ancak şuna dikkat edelim sabah açarken co2 hızını dikkatli ayarlamalıyız.İlk ayarladığımız vana açıklığının sisteme hemen yansımaması bir handikap. Şöyleki ilk mesela bir tur çevirdik saniyede bir damla çıkıyor , 5 dk sonra çok çok yüksek bir co2 çıkışı bulabiliriz.Bu da balıkları tehlikeye sokar.5 dk sonra ise akacak co2 miktarı dengeye oturur.Demem o ki ayarladınız 5dk sonra bir bakın , damlacık istediğiniz gibyse sıkıntı yok fazla veya azsa artırın ya da azaltın ancak 5 dk sonra bir daha bakın.
Kabaca anlatacaklarım bu kadar.Sorularınızı bu başlık altından da alabilirim. Umarım faydalı bir yazı olmuştur. Herkese iyi hobiler.

Not: eklemeyi unuttum ben sistemden çok verim aldım :)

Teşekkür Edenler: [T]198434,Biochemistry[/T]

Üye imzalarını sadece giriş yapan üyelerimiz görebilir

cafermutluÇevrim Dışı

Özel Üye
Kayıt: 21/12/2014
İl: Erzurum
Mesaj: 1121
cafermutluÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 11 Ekim 2018 17:38
Bu sistemler co2 dalgalanmaları yapar. Işığın en yoğun olduğunda substrat bir anda bitebilir. Siz neyinden memnun kaldınız anlamadım

Üye imzalarını sadece giriş yapan üyelerimiz görebilir