ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
Iskarmoz
Kullanıcı Grubu:
Kıdemli Akvarist
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
1828
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
08 Mayıs 2011 00:25
Son Ziyaret:
22 Mart 2019 23:20
Toplam Mesaj:
3294 [1.13 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
35 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:

BİLGİLER

Ad Soyad:
Buğra Bayındır
Doğum Tarihi:
04 Mayıs 1998
Yaş:
20
İl:
Yurtdisi
Meslek:
üniversite öğrencisi, biyoloji bölümü
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

[img]https://www.akvaryum.com/Forum/imzalar/111197.jpg[/img] Almanya (Eylül 2017'den beri) Cüce Amerikanlar, Tetragiller, Anormal balık ve sucul canlı türleri… Bukalemunlar & Geckolar

SON 10 MESAJI

Kusurlu Balık/tanganyika Akvaryum-cafer Akertek
Fotoğraftaki balıklar “yabancıların” da dediği gibi A. bitaeniata türü. A. agassizii ile alakaları yok desenleriyle ve yüzgeç yapılarıyla. Balıklar A. agassizii olup olmadıklarını anlamak için küçük değiller.
Nedir Bu Beyaz Mikro Kurtlar? ( Nematod Sorunu ve Çözümü )
[QUOTE=HobiciBalıkçı]Konuda bir yalnış yapılmış o balığın karnından çıkan planaria dır nematodların bir zararı yoktur planarialar karides akvaryumlarında çok tehlikelidirler ve ölum teşkil ederler ayrıca nematodlar iyi su şartlarında oluşurken planaria lar kötü su şartlarında oluşmaktadır.[/QUOTE]


Planaryalar balıklar için tehlike oluşturmazlar, zaten parazit değildirler. Karideslere topluca saldırıp öldürdükleri söyleniyor ancak bu parazit olarak yaşamak olmuyor, avlanmak oluyor.

Camallanusların balık paraziti olduklarının kanıtı:

[URL]http://dergipark.gov.tr/download/article-file/386485[/URL]

Nematodların tür çeşitliliği:

[URL]http://dergipark.gov.tr/download/article-file/41566[/URL]

"Nematodlar dünyada, tür çeşitliliği yüksek
taksonlardan biridir. Yaklaşık 500.000-1.000.000 arası türe sahip olduğu tahmin
edilmektedir. Bugüne kadar sadece 20.000 tür tanımlanabilmiştir"

Nematodlar bu kadar çeşitliyken genel geçer bir su kalitesi kuralı söylemek mantıklı değil. Zaten su kalitesi balıklarla karidesleri öldürecek kadar kötü değilse ne planaria ne de nematodlar ölürler (hay aksi, ben de o kadar nematod türü varken genelleme yaptım... gerçi planarya türü de bol ama akvaryumlarda yaygın olan sadece 1 veya 2 tür var).
Cüce Amerikan Dünyası
Etçil ve böcekçil balıkların bitkisel beslenme ihtiyacı ile ilgili yazıları, araştırmaları vs. nerede bulabilirim? Ben bulamadım ne yazık ki kişisel forum ve blog yazıları vs. haricinde. Somon balığı üretiminde kullanılan yemlerle ilgili bu yazıda bitkisel besinlerin kuru yemlerde hayvansal besinlerin yerini ucuza doldurmak için (genellikle hayvansal proteinin ve amino asitlerin yerini doldurmak için) kullanıldığı yazıyor ve kuru yem yerine taze yem kullanılırsa bitkisel besinlerin zararlı olabileceği ve dikkatle verilmesi gerektiği yazıyor yanlış anlamadıysam:

[URL]https://oac.cdlib.org/view?docId=kt438n99wc;NAAN=13030&doc.view=frames&chunk.id=d0e1675&toc.depth=1&toc.id=&brand=oac4[/URL]


"Vegetable products are considered inferior to animal products as sources of protein. They contain relatively high levels of more-or-less digestible carbohydrates and must be fed with caution."
"Although their protein quality does not equal that of animal meals, they are included to cheapen the diet and supplement the amino acid content of the other ingredients."

Eğer etçil (carnivore) ve böcekçil (insectivore) balıkların beslenmesinde bildiğiniz bir çalışma veya bu tip balıkların büyütme ve üretiminde başarısı kanıtlanmış bir ticari bitkisel katkılı beslenme uygulaması biliyorsanız paylaşmanızda fayda olur.

Benim etçil ve böcekçil olması gereken bütün balıklarım da kimi bitkisel besini severek yiyorlar ancak severek yemeleri faydalı demek olmuyor, yemin tadını etkileyen bir kimyasalı/aromayı seviyor olabilirler sadece.[EDIT]Iskarmoz,2018-11-29 15:54:33[/EDIT]

Burada da hem alglerin hem karasal bitki çeşitlerinin somon ve tilapia türleri tarafından başarılı olarak sindirilemediği, sindirilebilmesi için hücrelerin mekanik olarak yenmeden önce parçalanması gerektiği yazıyor yine yanlış anlamadıysam. Sazanlar ise biraz sindirebiliyorlar bitkisel besinleri ancak yine de etçil besinlere kıyasla bitkisel besin sindirimi başarısız kalıyor?

[URL]https://onlinelibrary.wiley.com/doi/epdf/10.1111/j.1095-8649.1979.tb03628.x[/URL]
Orinoco Eartheater
Bir canlıya "cf." ekini koymak için benzediği türden farklı yeni bir tür olduğunu işaret eden belirgin özellikler olmalı (dış görünüşte, anatomide, davranışlarda vs. farklar) veya canlının özelliklerinde bir fark görülemese bile benzerliği olan türün yayılım alanından uzak/bağlantısız bir yerde bulunmalı. İki durumda da genetik testler yapılmadan aynı türün farklı popülasyonları mı yoksa gerçekten farklı türler mi olduklarını kesin olarak söylemek mümkün olmaz, yeni keşfedilen canlılara genetik testler yapılana dek "cf." (veya çok benzer bir tür yoksa "sp.") ile bir isim konulabilir. Kimileri yeni tür olamaz diye düşünüp bunu reddeder ve doğrudan bilinen bir türün yeni bir popülasyonu olduğunu söyler, genetik testleri beklemez/umursamaz.
Bu balığa Biotodoma wavrini yerine Biotodoma cf. wavrini denilecekse ya dış görünüşünde ya anatomisinde ya davranışlarında ya doğal yaşam alanında ya da şimdi aklıma gelmeyen başka bir önemli noktada B. wavrini'den en azından bir farkı olması lazım. Fark olsa bile kesin farklı tür demek değil elbette, sadece bir ihtimal çıkıyor ve kanıtlanana dek isteyen B. cf. wavrini der, isteyen B. wavrini'nin bir varyetesi der, atış serbest.
Cüce Amerikan Dünyası
[QUOTE=MaxKrone]

Teşekkür ederim,belki daha hızlı olabilirdi büyüme süreci,ama ufak kalır diye çok fazla canlı yem takviyesi yapmadım,ayrıca tank arkadaşları da fırsat vermiyordu pek,şimdi iyi besliyorum yumurcağı belki babası kadar olur ne dersiniz[:?] [:D][/QUOTE]

Şuan neredeyse 2,5 yaşında olduğundan ve fotoğraftan doğru anlıyorsam ağzından kuyruk ucuna dek 3-3,5 cm boyunda olduğundan normal yetişkin erkek boyuna (sanırım 7 cm civarıydı babaları) ulaşabileceğini sanmam ama bu boya gelebileceğini bile düşünmüyordum, balıklarda büyüme durumlarında tahminlerim baya kötü. [:)] Yoksa 3,5 cm’den de daha mı uzun şuan?

Büyümesindeki sorun sizin beslemenizden değildir, bendeyken bu ilk yavrularda fazla artemiayla yemlememden epey hidra üremişti ve sanırım hidraların zehirleriyle artemia arasında şartlı bağ kurdular (hidraların ağzındaki artemiaları yemeyi denerken her gün zehirle sokulma sonucu) ve bazıları ben hidraları yokettikten sonra bile artemia yemedi. Bu yavru o bazılarından biriydi ve genç yaşta kuru yem de artemia da kabul etmediğinden aç kaldı, “yanık” kaldı.

Belki artemia kabul etmeme durumu öğrenilmiş şartlı refleks değil de hidralarla bağlantılı veya bağlantısız başka bir nedendendi ama sonuçta hidra istilası varken canlı artemia bile kabul etmiyordu yavruların yarısı kadarı ve hidraları ilaçla öldürdükten sonra zamanla çoğu artemia yemeye döndü, sadece 2-3 yavru aylarca hiç artemia kabul etmedi.
Cüce Amerikan Dünyası
[QUOTE=MaxKrone]Yumurcak büyüdü kardeşim[:)]


01.12.17 hali
[/QUOTE]

Şüphelendim benim verdiğim ufak kalan yavru mu acaba diye, harbiden oymuş. [:)))] Vay be, elinize sağlık güzel olmuş bücür. Öyle ufak kalabilir demiştim ama yetişkin boyuna gelememiş olsa da baya büyümüş.
Cüce Amerikan Dünyası
[QUOTE=MaxKrone]Tankın ağır abisi[:3]
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/182879/231120182255511.jpg[/IMG][/QUOTE]

Bu balığı nerden buldunuz acaba? Genç bir A. cf. ortegai gibi duruyor ama ithalatını duymadım son 1-2 yılda.
Ph I Nasıl Düşürebilirim
Çiçekçilerde satılan çiçek/bahçe toprakları da genelde hümik asitler salar suya kökenleri bitkisel olduğu için (hatta bazılarında “toprak” yerine “torf” veya “humus” yazar) ancak neredeyse hepsinin içinde mineral katkıları ve kimyasal veya organik gübreler olduğundan akvaryumda kullanmam ben, riskli olur. Ancak gübre bile katılmamış doğal, saf humus ise kurutup/pişirip kullanmaya güvenebilirim sanırım, pH’ı da düşürür ancak ne kadar düşürür? Bitkili akvaryumlarda, biyotoplarda ve killifish üretim akvaryumlarında “çiçek/bahçe/saksı toprağı” veya “humus/torf” adlı bahçe/saksı kullanımı amaçlı ürünleri kullananlar görülebilir internette ve kitaplarda.
Doğada ve tarımda da bitkilerin gelişimini gözlemlerken toprağın asidikliğine bakılır mesela, kimi bitkiler sadece nispeten aşırı asidik topraklarda yetişebilirler.
Ph I Nasıl Düşürebilirim
[QUOTE=caga71]Bir kimya mühendisi olarak arkadaşların RO ve O hakkında yazdıklarının gayet yeterli olduğunu düşünüyorum.Aklıma takılan nokta apistoları sürekli bu tür sularda beslemek ne kadar doğru o tartışılır.[:?] Size basit bir yol daha söyleyebilirim (ben yakın zamanda deneyeceğim) Su değişimi yaparken içme suyu (damacana su) kullanımı yapmak. Bu şekilde bir çok apisto türünden yavru alan tanıdıklarım var.
Not :hesap yaparsak 10tl X 20 değişim=Yılda ortalama 200 tl su parası -50 tl normal suya verilecekti zaten en kötü . Yani fazladan 150TL ile yavru alınır [:D][;)]

[/QUOTE]

Apistoların türüne ve yapay/doğal ırk olmalarına göre, akvaryum suyunuza göre ve kullanılacak içme suyunun değerlerine göre bahsettiğiniz ufak miktarlardaki içme suyu değişiminin başarılı üretim sonucu verip vermeyeceği değişir.
Apitoları sürekli "bu tür sularda" beslemenin zararlı olup olmayacağı yine türe ve "bu tür sular" ile tam olarak hangi değer aralıklarını kastettiğinize bağlı. Mesela Taeniacara candidi üretimi için" %100' e yakın RO suyuna (20-50 microSiemens iletkenlik) ve 5.0'ın altında, 3.7 bile olabilecek pH değerine ihtiyaç duyabilir ancak bu değerlerde üretim dönemi hariç yaşamaları ömürlerinin kısaltır" gibi bir ifade var Cichlid Atlas Vol. 1'da. Ancak bunu sadece bu kaynakta okudum, ne kadar doğru bir iddia olduğunu bilmiyorum. Mantıklı olan doğada balıkların ömrünün çoğunu geçirdiği suların sağlıklarına faydalı olacağıdır, zararlı değil. Eğer Apistogramma borelli gibi nispeten ortalama pH ve iletkenlik değerlerinde yaşayan ve üreyen bir türü alıp %100 RO sulu ve asit eklenmiş, 50'nin altında microSiemens ve 5.5'in altında pH değerinde bir suda ömür boyu beslerseniz zararlı olabilir, ömrü kısalabilir (normalde Apistogrammaların ideal ömrü 3 yıl sanırım?). Bir balığın doğada yaşadığı, geliştiği, ürediği suların değerlerini bilmeden neyin yararlı veya zararlı olduğunu söylemenin tek yolu esarette yıllarca farklı değerlerle deney yapmaktır. Genelde deney seçeneği epey maliyetli olduğundan ticari kazanç yoksa uygulanmaz, bu yüzden çoğu türde habitatlarında yapılan ölçümlere güvenmek tek seçeneğimiz. (tabi burada "Yapılan ölçüm zamanındaki su değerlerinin yıl boyu aynı kaldığını nereden biliyorsun?" sorusu sorulabilir. Cevabım: ben bilmiyorum, bazı nehirlerde ciddi değişimler oluyor olabilir ancak genellikle pek değişim olmuyormuş (sanırım?). Ben de bu soruyu sordum: [URL]https://apistogramma.com/forum/threads/only-dry-season-parameters.22609/[/URL] )[EDIT]Iskarmoz,2018-11-19 12:48:43[/EDIT]
Ph I Nasıl Düşürebilirim
RO (ters osmoz, kimi zaman kısaca "osmos") pH düşürmenin bir yoludur ama zorunlu değildir. Akvaryuma asitler de eklenebilir elbette pH'ı düşürmek için ancak asit eklemek, suyun kH degeri/tamponlama kapasitesi yüksek ise, ani ve büyük pH düşüşüne/düşüşlerine yol açıp balıklara zarar verebilir, öldürebilir bile. Bu yüzden RO suyu kullanmak asit ekleyerek pH düşürmekten daha sık önerilir, ama asit eklemek de işe yarayabilir, yarayıp yaramayacağı suyunuzun kH gibi diğer değerlerine bağlı.
Benim kimyaya hâlâ kafam pek çalışmadığı için hangi kH değerlerinde ne tür asitler kullanılması gerektiğini söyleyemem. İnternette okuyup öğrenebilir veya asit-baz kimyasında ileri derecede bilgiliyseniz/mantığını anlıyorsanız kendiniz ne tür asitler kullanabileceğinizi çözebilirsiniz.
Benim bildiğim ama hangi koşullarda kullanılmasının uygun olduğunu tam bilmediğim ama bazı insanların kullanıp balıklarından yavru almakta başarılı olduğu bazı asitler: hümik asitler (kuru kozalarlar/palamutlar, peat torfu vs. bazı bitkisel malzemelerde oluyor), fosforik asit (hem sizin sağlığınız hem de balıkların sağlığı için riskli doğru kullanılmazsa), hidroklorik ve sitrik asit (ikisini bir arada kullanmak pH'ı düşük ve sabit tutmak için daha güvenli/kullanışlı oluyor, sanırım... Hidroklorik asit elbette oldukça tehlikeli yine sizin için ve balıklar için. Sitrik asit daha güvenli ancak yine de elde yanıklara yol açabilir, çok kullanılırsa pH'ta ani düşüşler veya karbondioksit zehirlenmeleri sonucu balıklarda sağlık sorunları/ölüm olabilir vs.)
Cidden asit-baz kimyasını ve tamponlanma durumlarını, sonuçlarını vs. bilmiyor veya anlamıyorsanız (benim yarı bilip yarı anlamadığım gibi) ve asitleri balıklara ve kendinize zarar vermemek için tedbirli kullanmıyorsanız kuvvetli asitlerle deney yapmayın. Humik asit kaynağı olan bitkisel torfları, meşe palamutlarını vs. veya yağmur/RO suyunu kullanın.

Ancak burada başkalarının çoktan bahsettiği gibi: Eğer asidik sularda üreyen balıkları üretmek isterseniz genellikle iletkenliği de düşürmeniz gerekir. Macmasterileriniz esarette yapay seleksiyonla üretilmiş bir ırktansa o zaman nispeten yüksek iletkenlik ve pH değerlerinde üreyebilirler (kesinlik yok, ihtimal), ancak doğada bu türlerin yumurtaları nispeten düşük pH ve iletkenlik değerlerinde gelişebilir ve çatlayabilirler, o değerler için evrilmiştirler. Macmasteri'nin doğada ihtiyaç duyduğu değerleri tam olarak bilmiyorum ne yazık ki.

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

KULLANICILAR

  • 424 Online Kullanıcı, 232 Üye

Online Kullanıcılar

Makkaya, serdar0054, umutvolkan, DeviLLe, ilhan3535, stonemage, Fatih ÇE, beyazgul, neco61, serkantezel, gokberkgonenc, hakkıbaykan, SONADOR, Rahim Timuçin, macakaloz, Mikail Erdoğan, Eyupzngn, Atilla14, erten, Parasite1, kursatoztekin, Gtuncay, BaranTiryaki, armaqan, Hayalbaz, ityo39, mehmeyt, Cyber_Scout, Cihanturk, sselduz, Psiko_manyaq, BlackGoat, mcmert, idik, mehmetkkten, BEYDAEGE, optimus1, mrtzngn, agatam, gyunda, demirsoy, ozkurtozgur, DyavoL21, basser4451, cagatayozatar, eminylmaz, fikretbavuk, İsmail YILDIRIM, indianaconz, borademir, afacan80, BadWolf, mad-boy, Ali Rıza DURTAŞ, oktay ak, memo330, kn0w, ccapraz, ferdikorkmazzz, Dark65, capo di capi, yavuzongul, Hasan1996, Muhammet Nail, MiSoSiKiaN, bugra_81, yekk, MertA, ermes, Furcifer, alvin21, fatih candan19, Murat8, bcirav, kralqg, Fatihs, s3lck, ismail U., brkygt, UgurGuler, TheHobi, Senfoni07, sys64738, burhan0534, enigma09, Hak@N, sorceres, ersel, derwishim, gbozkurt, zekigonlum, cuce__vatoz, orimohito, kadirik, umitbalcin, emreemin, Aquarist101, 06serkan06, semih_81, SCORPION_79, vipsamet, Ertarda, ozgurtpcogl, erimgorgulu, Tatar26, oytun, Fishbone, bayezidibistami, yozkan96, Aquariumhouse, Furkanygt, sezerdmn, erhanozcan71, yildirimbeyazit, AmazonDream, enginm2000, diaslayt, geheimnis, fzkdevil, egemenege, AhmetFERAH, aliverovic, YagizAydin, Heinzen, ProScotch, vendetta99, ferbay, Kanada38, sinozi79, furkantenekeci, DenizVurucu, Betta26, selçukdurmaz, EXAGON, devito, Gizemgul, 16Sarper66, SalihNarci, sobetta, kiviak, omerkazanc, ErenBugra, mahmut1905, egehamit, ibrahimozel, SaintJ, UnalCevahir, UmitYilmaz, ibrahimxX, Neosever, funfu, dus_zamani, yns325, Nitalis, emree06, Madeagle, keyman79, Dkaya, Mali491, Neothauma, Oguzkagan, rdroo, voodoo_83, alpeen666, Yas400, oguzhanasl, bettaaşığı, MUHAMMETALIUSLU, egedin, Tugberk, Emrmrt, EmperorAngelfish, voltran, AYKAN16, bircanc, hook54, erdalakçay, zukijan, 06ali, SinanBulut, 34malawi34, denizim20, Orhnuygn, deryadmnn, spongebob55, vockomo, bayram11, mumishka, berkayakkann, M.MertKayış, efsanegozler_TR, hacivat, gokhanayd, Paryaa, yaBiz, TugayColak, blokurlu, IServeT, AliKenter, mlh_mrv, noktacom, SuleymanKarakaya, tosyalı, oblomov, YAYDIN, Kazım parlak, yusuf21, sercanoz, Crash06, kenanbalik, nikon_, Muratrasim, Urgehal, pluton1987, atik2526, anchor, AlperTasci, Etimesgut06, lhnnn, Ubasci, ogii06, Ulucan, extuin, BadBoy09, Silver06, evrens, ertan26, sinanb85, huseyn75, aXarayli, Oguz5206, ademh, ilhannnn01,

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,620,351 Mesaj
  • 384,241 Konu
  • 91 Forum
  • 133,721 Forum Üyesi
  • 1,402 Özel Forum Üyesi
  • 28 Kıdemli Akvarist
  • 1,498 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.