ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
capo di capi
Kullanıcı Grubu:
Forum Özel Üyesi
Kullanıcı Başlığı:
[C]4,2,112546[/C] [B]10251,3[/B]
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
2406
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrimiçi
Üyelik Tarihi:
14 Haziran 2011 05:35
Son Ziyaret:
3 dakika önce
Toplam Mesaj:
2966 [0.96 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
242 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:
2

BİLGİLER

Ad Soyad:
Muhammet Saylavcı
Doğum Tarihi:
14 Mart 1986
Yaş:
33
İl:
Istanbul
Meslek:
Öğretmen
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

Muhammet SAYLAVCI

SON 10 MESAJI

Küçük Bir Su Birikintisi :)
[QUOTE=ternapi]

Bu mavişlerin doğru düzgün fotoğrafını çekebilmek öyle zor ki[:/]

[/QUOTE]

Ben 250 litre bitkili akvaryumda 3 gün kovaladım onları, fotoğraf çekmek de dertmiymiş.
Kutsal Katil Arowana
[QUOTE=WildFish_Keeper ]

Akvaryumcu burası dostum,sakin [;)][/QUOTE]

O halde paylaşımı yapılacak bir akvaryumcu değilmiş ;) Söylersiniz kendisine belki düzenleme yapar.. [EDIT]capo di capi,2019-11-19 21:53:52[/EDIT]
Kutsal Katil Arowana
Arowana gibi hacimin hakkını vererek yüzen bir balık için uygun dekor edilmemiş bir akvaryum. Rastgele yığılan kayalarla birlikte 20-25 cm gibi hatrı sayılır bir miktar yükseklikten çalınmış. Göze de hoş gelmiyor dekor. Bence tabanı sadeleştirin daha güzel olur.
Ayrıca balığın deformasyonu sonradan alınmış darbe değil, doğuştan gelen bir özür gibi duruyor. Aksi halde yaşayamazdı.
Akvaryumcu Sömürüsüne Dur Demeliyiz
Nedense yeni üyeler, sansasyonel girişler peşinde.. Ya bardakta beslenen japonu konu edip eziyete son, ya sistemi hedef alıp sömürüye son, ya bir akvaryum örneği gösterip vahşete son. Yav dünyada neler olup bitiyori bu mu sömürü bu mu vahşet bu mu eziyet.

Sömürü nedir ? Sömürü, yaşam standardı sağlanamayan vatandaşın siyanür içmesidir. Sömürü, hayatında hiç çikolata görmeyen afrikalının nestleye aylık 1,2 dolara kakao üretmesidir. 499 tl lik nike spor ayakkabının, vietnamlı köylüye 60 cente yaptırılmasıdır sömürü.

12 liralık ısıtıcıyı biri sana zorla, çaresiz bıraktırarak, elin mahkum aldırıyorsa buna sömürü denir. Böyle bir durum yok.. Piyasanın daha ciddi şekilde eleştirecek çok şeyi var. Bunu mübalağayla yapınca etkisini kaybediyor.. Burası kahvede okey oynarken beylik laflarla durum eleştirisi yapılacak yer değil. Bir şeyi eleştirirken kavramlarımızı doğru seçelim.Karl Marx oku demiyorum ama en azından sözlükten bak sömürü ne demek !!
Litre Konusu
O bahsettiğiniz ölçü " yaşar" ölçüsü değil, ideal şekilde türünün özelliklerini tam anlamıyla yansıtarak, su değerlerini ani oynatmayarak yaşayacağı ölçüdür. Bir çok ölçü de yanında gelir.. Bu ölçüler, balıkla uyumlu yaşayacak diğer türler, belirlenen hacmi fitre edecek filtrasyon özellikleri, yaşayacağı uygun sıcaklıklar vb. Bunlar aşaağı yukarı ölçülerdir ayrıca, cetvelle ölçülmezler.
Tek başına anlamı olmayan ama bir arada uygulandığında anlam bulan ölçülerdir. Türkçe bir kaynak olmamakla beraber, yabancı kaynaklar illaki vardır. Bunu bulmak için de göldeki balık sayısını tek tek saymazlar :) Popülasyon artış oranını, canlıların üreme hızını, kaç kilometrekarelik alanda yaşadığını, sonarla takip edilen koloni genişliğini ve buna benzer bir çok etkeni hesaplayarak yaparlar. Bunu konuda geçen "arkadaşlar" değil zooloji ile ilgilenen insanlar yaparlar. Kaynak arıyorsan yabancı zooloji kaynaklarına yönel.

Atıyorum, tropheus balığına bu oranı yapmak için, popülasyonun yaşadığı kıyı şeritlerini hesaba kadarlar.. Tüm gölün hacmini katmazlar. Tıpkı fizyolojik nüfusu ölçen, kişi başına düşen orman miktarını ölçen coğrafyanın alt dalları olduğu gibi, bu hayvanların da yaşam alanını ölçen zooloji alt dalları var. Belgesel izliyorsan mesela bir erkek leoparın yaşam alanı 52 kilometrekarev içindeyse bunu mezura ile ölçmezler. Nitekim lüferin neslinin tükendiğini de egeye marmaraya dalıp tek tek sayarak yapmazlar ;)

Böyle şeyleri merak ediyorsan " ... saçmalığı " diye başlık açmak yerine istanbul üniversitesi su ürünleri bölümüne, zooloji bölümüne vs. sor. Akvaryumunda yunus cichlid besleyen adam sana nasıl cevap versin :)
Buhar Camı Aydınlatmayı Ne Kadar Etkiler?
Beyler tavsiyeyi fayda - zarar terazisine koyup vermiştim. Evet suyun dışarı damla akışı mümkün olabilir. Ama önüne geçilmeyecek bir mevzu değil. Oksijen olayı da devede kulaktır. Tank sahibi Co2 seviyesinin artışını farkedecek ve co2 yi ona göre ayarlayacaktır.

Co2 absorbesi,
Akvaryumun boyutunun artması,
Işığın minimal seviyede kırılması
Görsel olarak daha şık durması gibi getirilerini hesaba katarsak bu şekilde getirisi götürüsünden fazladır. Biraz pragmatist oldu ama hobide pragmatizm iyidir.

Eski haliyle kalsa nolurdu;

Daha fazla buharlaşma
Daha fazla elektrik sarfiyatı
Daha kötü görünüm
Ayrıca buhar camında damlalaşan su kütleleri birleşip yani önce kohezyona ugrayıp sonra adezyona uğrama ihtimalini de tartışın.. Kaldı ki eski halinin de adzeyonda taşıyacağı su miktarı aynı olacaktır.
Buhar Camı Aydınlatmayı Ne Kadar Etkiler?
Buhardan dolayı kaybolan ışık verimi bitkilide önemlidir. Ama bitkileriniz de bu kaybı kaldırır gibi duruyor.
Fakat buhar camınız çok şık duruyor ve akvaryumun üstüne değil 1-2 cm içine oturuyor. Su seviyesini cama değdirirseniz (hiç bir sakıncası yok) hem buharlaşma yüzeyini büyük ölçüde indirirsiniz hem de ışık hiçbirşey yokmuş gibi verimli olur. Ayrıca co2 veriyorsanız bu sayede suda absorbe etmiş olursunuz ;) Su seviyesini buharlığa yapıştırın.
Katil Salyangoz Fahiş Fiyat.
Hiç bir aklı selim esnaf, yerlisi ucuz olan bir şeyi daha pahalıya ithal etmez. Bu ithal bahanesine çok sığınıyorlar, her sektörde.
Yeni Güney Amerika Tank Çalışması
Dedin ve yaptın abi, valla çok iyi oldu. Senin de içine sinmiş belli ki.. Kazasız belasız büyürler temennim. Aralarında bir peruvian var sanki :))
Sınıfa Akvaryum Projesi
[QUOTE=mutlubaba]Tamam 14 30 a kadar gelmis olurum yarin gorusmek uzere yeride asagi yukari biliyorum gorusmek uzere[/QUOTE]

Sağolun, ben size iletişim bilgilerimi vereyim mesajla. Duruma göre haberleşiriz.

[QUOTE=hakancez]Hocam ben uzak bir sehirdeyim. Elimde fazla bir şey yok ama bire yüz veren bir sistemim var. Bir havale numarası gondermenize bakar. Bilgilerinize...[/QUOTE]

Hangi portalda olursa olsun, devlet memuru olarak belirli kanunlara tabiyiz. Sanırım forum kuralları gereği de yasak. Yine de teklifiniz ve iyi niyetiniz için çok teşekkürler :)

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

KULLANICILAR

  • 353 Online Kullanıcı, 192 Üye

Online Kullanıcılar

FurkanKöse59, pekozgur, dus_zamani, Okan Bilgiç, envercakar, Flexa, yaBiz, tuna0114, barus, melektrikci, serdar131977, paXua, kadirik, YeniBalikciniz, blokurlu, tunasoylemis, muzaffer_81, mutlubaba, WildFish_Keeper, akay25, fretchord, Ardaacar, tathadr, shiroii, canmehter1, Şakir Üçoluk, CANERXCX, muratabi54, Burak Dişli, efe.konukcu, icelebi, Baranmeng, vendetta99, Kınayu, ballantines, kanmet, Mehmet0011, Emre Hoca, Muratrasim, MurathanM, MuratSlx, dream07, sezerdmn, PetVaryum, UfukVural, mcmert, brt273, sina00, FerKan, Denizhann, capo di capi, Mollabey, Keweln09, 47iboo, oblomov, ilyasomur, FurkanYnk, Melez, TinkyWinky, sasa01, ibrahim_, Pholinmio, ilkerrryndmr94, suleymansane, Kromatit, Akvarya, krib, fanuc82, Emre39, dusumsel, merdyen, rexxter, Goksen, burhan0534, muzaffer03, eminmania, maslow1983, ultraaskin, beyazgul, keremkerem33, Mikail Erdoğan, totaku, Bonzi, Aporetti, murat avcı, devrimdpt, bytrmrt, orkali, ternapi, dialog, fzkdevil, Furkannn, ardaozcan, cenkistan, Vatanist, Fatih ÇE, Yasarozen, Kuduoglu, serkan_tc, cavitaladag, oguz5334, EmreKircan, nzm06, Hpeker, merlin1123, sinanb85, Minnos ve Gümüs, SonOfWolf, tosbag, RaspberryChoco, hasansaid, Akkaplan92, Arifhb, Acil Stop, parspdr, YASİN K., Speedy, omer417, SÜHAahmet, lizuferum, bitkiled, alecozan, Legendry, SerkanAkın, tkahramaner, ERZAT, EMRECAN12, Hamza Özel, amazonik, Splendor, Koksal Gurkan, Poetix, MEGALODON34, burak_metn, esensml, lazarusv20, mrtbldk, dtkilavuz, selam123da, omercldr, Turnacı, Taha2699, onurozgen, Coolermaster34, TSevil, orimohito, aslankartal, Delta Hoby, cakaboscan, ErtanGulen, vuslat, dmond2, Supervenenis, Nursun, Cupabesta, DenizVurucu, TanselCanan, texas_selim, duman18, Boogie, Batuhan777, muyat, viper_78, oguzhanakbas, dedostik, titann, Ogulcan96, hak45, Laetacara, Alina_Meleğim, Mrtypc26, osprey, Aniello, kontrast, aslasensiz, Mannfischer, mustafaolgun, Hasan03, Erdiii, M.E.D, Basar42, OMER006, Yenici58, yakaryus, ProScotch, Gursoyhasan, Arapaima, Orkun Krc, anchor, woddwill, vlkncm, hakanycl, Fishbone,

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,784,454 Mesaj
  • 406,864 Konu
  • 91 Forum
  • 144,338 Forum Üyesi
  • 1,465 Özel Forum Üyesi
  • 29 Kıdemli Akvarist
  • 1,869 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.