ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
capo di capi
Kullanıcı Grubu:
Forum Özel Üyesi
Kullanıcı Başlığı:
[C]4,2,112546[/C] [B]10251,3[/B]
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
1664
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
14 Haziran 2011 05:35
Son Ziyaret:
3 Saat 44 Dakika önce
Toplam Mesaj:
2682 [0.94 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
158 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:
2

BİLGİLER

Ad Soyad:
Muhammet Saylavcı
Doğum Tarihi:
14 Mart 1986
Yaş:
33
İl:
Istanbul
Meslek:
Öğretmen
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

Muhammet SAYLAVCI

SON 10 MESAJI

Yati Kökleri
Günlerce batmasını beklemek istemiyorsanız, tencerede veya kazanda 40-45 dk kaynatın, gün içinde batar
Güney Amerika (ucayali) Biyotopu Taklit Etme Çabal
Mosslarınız java değil de stingray moss. Kozmopolit olduğu için kullanılabilir. Fakat beyaz taş, kökle kontrast oluşturmamış bence onu çıkarın. Çok güzel bir şov akvaryum fakat bu akvaryuma ucayali diyebilmeniz için suyun siyahsu olması lazım. Ayrıca ucayali tabanı bitkisiz, peat ağırlıklı olur.

Akvaryumunuz görünüş itibariyle çok hoş. Ama ucayali ile uzaktan yakından ilgisi yok.
Mopani Kökü
Mopani köküdür..
Çabuk batmasını istiyorsanız kaynatın tabi ki.
495 Litre Bitkili Akvaryum Öneri
Yapacağınız kuruluma ve besleyeceğiniz bitkilere göre co2 ihtiyacı değişir. Fakat belirtmek isterim ki sump'lı bir akvaryumda co2 uygulaması verimli olmuyor. Böyle bir akvaryumu bitkili yapacaksanız,

Arka planda saz, ortada bol köklü ve kök üzerlerinde anubias ve fern türlerinin bulunduğu low tech bir akvaryum kurmalısınız. Taban silis olarak kalmalı. Taban bitkisinie bu ölçülerde ve sumpla girmeyin.
Denizden Kök
Doğadaki çoğu materyal teorik olarak kullanıma müsaittir. Paylaşmış olduğunuz parça ise gerçek manada driftwood'dur. Driftwood kelime anlamı sürüklenen odundur yani , ırmakta, denizde dalgada, doğa koşullarında kopup sürüklenen ve erezyona uğrayan parçadır. Teorik olarak kullanılmasına karşın pratikte bazı koşullar işi değiştirir. Mesela özütü yoğun olan, salınımı ölçüsüz olan türlerin sakızlı türlerin kullanımı gibi ( çam, ardıç, defne)

Konuşulan örnek üzerinden gidelim. Vişne yapı itibari ile kendinden cilalı(kaygan kabuklu) bir ağaç cinsidir. Suda gölgelemesi, boyut vermesi güzel olmaz. Vişne doğrusal uzamlı yapıdadır. Fakat estetik göreceli bir kavramdır kimisinin gözüne hoş gelir, kimisi çerçöp der. Kullanılabilir mi evet.
Türkiye coğrafyasında yetişen hemen hemen çoğu ağaç dalı dramatize büyümeye sahip değildir. Bunu güneşlenme süresi,mevsim geçişleri, rüzgarlar, toprakörtüsü belirler. Bu bakımdan bodur sayılmayan ağaçlarımızın hiç birinin dalı görsel olmadığı gibi, suda uzun süre dayanacak sertlikte de değildir. Sert olanlar da görsel değildir ve çok iridir. (dut, ladin, ceviz vs)
Bizim ülkemizde ağaç gelişimi ekseriyetler kısa bir bahar macerasında dal atabilen kısıtlı zamanı olan bu yüzden de doğrusal dikine büyüyen klasik ağaç figürleridir. Yılın her mevsiminde gelişime müsait ekvatoral kuşak ağaçları gibi değildir. Yada okyanus ikliminin sağlam yapılı, dalgalı ağaçları gibi değildir. Örneğin bir manzanita ağacının yapısı ile bir eriğin yapısı(ki erik bizim en elverişli ağacuımız) bir değildir. Bu şekil yönünden sıkıntı yaratacağı gibi, kullanım ömrünü de etkiler.. Suyu kokutur, sunta gibi şişer yumuşar dağılır.

Aynı şey kökler için geçerli değildir. Kökler daha dramatik büyüme sergilerler. Şeklen daha hitap edicidirler. Fakat daha saçaklı köklere sahip bir coğrafyayız. Bu da , küçük boyutlarda görselliği yakalayamayan köklere sahip olmamız demek oluyor. Böyle bir coğrafyada olduğumuz için dua ediyorum. Çünkü eğer aquatic materyal pazarında rağbet görecek bir kökümüz olsaydı , herkes eline testere alıp ağaçları keserdi.. Böyle bir milletiz. Suya sokacam diye ağacın filizine acımayan bir toplumun, kilosu 30 liraya kök ithal edebileceği ihtimalini düşünürsek Türkiyede orman kalmazdı. İyiki yok :) Bir kaç özel tür var fakat onlar da istisna türler.

Bir diğer önemli konu nerede kullanacağınızdır. Mevzubahis meyva ağaçlarını bir çok tatlı su kurulumunda kullanabişlirsiniz. Tabi kokuyla sorununuz yoksa.
Bitkili akvaryumlarda kullanabilirsiniz ama yosun oluşturmaya daha müsaittirler. Fakat fotoda paylaştığınız driftwoodu şuan hassas bir biyotopa sokamazsınız. High tech bitkiliye sokamazsınız.

Özetle, belediye bankını da akvaryumda kullanabilirsiniz. Mevzu burada sağlıklı olmasının yanında estetik durmasıdır. Bunu da tropik,kurak yada musonik coğrafyadaki ölü ağaçlar sağlıyor.
*ada Amazonia 2*
Ada amazonianın 3 litrelik paketleri de var.
Yapılan Yarışmalar Hakkında
[QUOTE=BALKES10]

Yardımın için teşekkür ederim sadece bir konuda soru işareti var kafamda jüri üyesi jüri üyeliği yaptığı yarışmaya katılabilir mi ?
O zaman oylar dereceler belirlendikten sonra belli olsun yayınlansın bakalım 1. yi kim seçiyor belli olsun. Sürekli aynı kişilerin derece alması ilginç hepsine baktım. Bütün güzel balıklar bu kişilerde mi ? mesela ?


Aynen ama bence sıkıntılı dereceler hep aynı kişilerde :)[/QUOTE]

Juri yarışmaya katılmıyor zaten. Yarışmada oy kullanan herkes bir bakıma juri. Asıl juri ise maniplasyonu önlemek için var birinciyi kafasına göre belirlemek için değil. Senin dediğin şaibeyi, siteye yeni üye olmuş, olayı farklı algılayan (yada algılayamayan) yarışmayı gereğinden fazla önemseyen, takıntılı kişiler yapar.. Yıllardır forumda olan kıdemli üye ve yöneticiler için iddaa ettiğin şeyler biraz bayağı. Kaldı ki yarışma eğlencesine yapılan birşey.. Çok da kafaya takma. Zurnanın son deliği için konu açmışsın :)

İspanya liginde de genelde barcelona, realmadrid şampiyon oluyor. Kimse "niye bu sene osasunayı şampiyon yapmıyorlar " demez.
Yapılan Yarışmalar Hakkında
[QUOTE=BALKES10]

Yöneticiler karar veriyor diye biliyorum ama yanlış olabilir. Ters bir durumda geri alıyorlar :) bak mesela yukarıda bana kızanlar hep özel üye :))) anladın mı ne demek istediğimi. Bak mesela buradaki arkadaşlar evet haklısın jüri yarışmaya katılmamalı diyemiyor.
Uzun lafın kısası site harika arkadaşlık yardımlaşma öğreticilik süper ama bu yarışma konusu biraz sıkıntılı keşke daha şeffaf olsa. [/QUOTE]

Sana tüm cümlelerinin teker teker geçerli sebebini söyleyerek cevap verdim. Sen ise cımbızla yorum seçerek kinayeli kinayeli laflar ediyorsun.! Yapma ! :)
Yeni üyesin, geçmişini bilmediğin mevzuları önce araştırmanı eğer cevap bulamazsan sorgulamanı tavsiye ederim.
Maison Reef Kolonisi
[QUOTE=Reklamci92]
Yardımınız ve fikriniz için çok teşekkür ederim çok çabuk karar değiştirmişim gibi olacak ama birkaç haftadır hoşuma giden türleri araştırıp bilgi ediniyorum birkaç türler arasında çok git gel yaşadım kararsız kaldım ama galiba benim için en doğru karar ilk başta düşündüğüm tropheus duboisi olacak
Tekrar çok teşekkürler [/QUOTE]

Bence vazgeçmeniz yerinde olmuş. Maison reef denen canlı agresif bir tür olup, sizin akvaryumunuzda 2. erkeğe asla yer yok. Hatta akvaryumunuz 2 metre bile olsa, baskın erkek çifleşme zamanı gelince diğerini bulup ölümüne kavga edecektir. Bu balık yunusa sarı prensese benzemez.
İşte Yeni Canavarım İsim Önerilerinizi Bekliyorum
Çok irite geldi bana , ilk gördüğümde aklıma ninja turtles çizgi filmindeki krank geldi. Balığının ismi "Krank" olacak tabiki de..

Bilmeyen nesil için :
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/112546/250220190909241.jpg[/IMG]
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/112546/250220190909251.jpg[/IMG][EDIT]capo di capi,2019-02-25 09:14:18[/EDIT]

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,620,351 Mesaj
  • 384,241 Konu
  • 91 Forum
  • 133,721 Forum Üyesi
  • 1,402 Özel Forum Üyesi
  • 28 Kıdemli Akvarist
  • 1,498 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.