ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
Arkun
Kullanıcı Grubu:
Forum Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
270
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
13 Temmuz 2011 14:44
Son Ziyaret:
2 Saat 45 Dakika önce
Toplam Mesaj:
351 [0.12 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
297 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:
4

BİLGİLER

Ad Soyad:
Arkun Acar
Doğum Tarihi:
01 Nisan 1987
Yaş:
32
İl:
Bursa
Meslek:
Proje Mühendisi
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

*Tank: 80x40x50h HT *Aydınlatma: Creaqua Aquatics Premium Serisi (Afromosia Kasa) PRO804 80 cm LED *Substrat: Hagen *CO2: BKS 2,67 lt Co2 Tube + Mufan Regulator with Selenoid Valve + Ista 3in1 Cmpact V Diffuser *Gübre: DIY / EI

SON 10 MESAJI

30 Küp High Tech Rotala Türleri
Özgür Bey,

Amazonia'yı nerden alıyorsunuz bir de onu öğrenelim. TR de oldukça pahalı satılıyor. Ben yurtdışına çıktığımda almayı planlıyorum.

[QUOTE=ozkurtozgur]
Dün akşam budama yaptım, o kadar hoş gözüküyorlardı ki budadığım bitkileri atarken içim acıdı desem yalan olmaz.
[/QUOTE]

Bu konuda hislerinizi çok iyi anlayabiliyorum. Aynı şeyleri çoğu zaman bende yaşıyorum. Bazen bir dala ihtiyacımız olurken bazen de yüzlercesini kesip atabiliyoruz. HRA lardan almak isterim aslında ama elimdeki tanka o kadar çok çeşit bitki bastım ki artık dikmeye yer kalmadı [:D], resmen aç gözlülük ve doyumsuzluk yaşıyorum bitki türü konusunda, zaten yeni tank yaptıracağım yakında, adam gibi bir iş çıkarmam lazım artık diyorum şöyle yarışmalık ama bakalım evde bebek varken vakit ayırabilecek miyiz (geleceğin amanosunu yetiştireceğim şimdiden) [:)] Öte yandan tasarım tanklarında da her türlü bitkiye yer ayıramamak olmanında can sıkıcılığı var içimde, nasıl kıyıp atılır hep elimde bir köşede her tür olsun istiyor insan.[8)] High tech seviyesinde birçok türü beğeniyorum bu sebeple vazgeçmek,elemek çok zor.

Sanırım ideal olan bir köşede stok akvaryumu bir de tasarım tankı. En az iki tank yani.[:iyi:][EDIT]Arkun,2019-07-18 17:52:49[/EDIT]
Shire / 80x40x50h / High-tech / Dutch Style
Güncelleme.

[B]16.07.19[/B]

[VID]https://www.youtube.com/watch?v=PgEnikMX7AM[/VID]
Parvula Yetiştirme Zorlukları
[QUOTE=ozkurtozgur]Merhabalar,
Parvula aslında bahsettiğiniz zemin bitkilerinin hepsinden kolaydır.
Hatta CO2'siz bile gelişebildiğini gördüm. Adaptasyonu biraz vakit alabiliyor ve sıcağa pek gelemiyor. Hagen' in gözeneksiz, sert ve ağır yapısı bitki köklerinin tutunmasını ve ilerlemesini zorlaştırıyor olabilir.

Bozduğumun bir akvaryumdaki parvulaları gün ışığı ile aydınlatılmış bir odada kovanın içinde 2 ay bekletmiştim. En ufak bozulma olmadığı gibi gelişmişlerdi. Gübre yok, co2 yok, aydınlatma yok. Tabii ki bunlardan birini verince hepsi gerekiyor.[/QUOTE]

Özgür Bey,

Yorumunuz için teşekkürler. Aslında gelişim var ama çok ağır. Dikiminde fazla özen göstermedim. 3 cm2 lik bir öbeği 3-4 parçaya bölerek diktim. Daha fazla parçalamak mı gerekirdi?
Parvula Yetiştirme Zorlukları
Merhaba,

Bugüne kadar şu 3 zemin bitkisini tankımda yetiştirdim. Monte carlo, glossostigma e., marsilea hirsuta. Ayrıca bir çok high tech bitkisinde de tankımda başarılı oldum. Ancak parvulada ne yapsam başarılı olamadım. Nedir bu bitkinin yetiştirilmesindeki sır, iyi parvula yetiştirenlerden dönüşleri bekliyorum.

Tanktaki şartlar;

*Aydınlatma Firefly
*Gübreleme EI
*Zemin Hagen
*CO2 tüplü sistem
*Tank yüksekliği 50 cm[EDIT]Arkun,2019-07-17 08:14:43[/EDIT]
Parvula Yetiştirebilir Miyim
Merhaba,

Genel tecrübeme göre sp japan ve marsilea hirsuta co2 olmadan yaşama ihtimali olan türler. Tabi düzenli gübreleme ve iyi bir ışık altında. Sp japan şu an co2 ve gübre olmayan bir tankımda mevcut ama normal yaprak boyutunun yaklaşık 10 da 1 i kadar boyutta yaprak çıkarıyor. :)

Zemin için bunlar dışında micra yetiştirebilirsiniz. Tam olarak bir zemin bitkisi gibi durmasa da zeminde güzel görünebilecek bir tür.
Bitkili Akvaryumda Ro Su Kullanımı Hakkında
Merhaba,

RO su ya katkı maddesi olarak bildiğim kadarıyla Seachem Equilibrium yeterli oluyor. Uzman akvarsitlerin kullandığını biliyorum.
Montecarlo Bitkisi Başlangıç.
[QUOTE=Taskinilsever]
Bende sayfalarca araştırma okudum evet montecarlonun kolay birbitki olmadığınında farkındayım ama emek harcadığım sisteme derma çatma tarzında hakaret seviyesinde bir yorumda bulunma cürreti göstermenizde haddiniz değil. Varsa öneriniz yazarınız yönlendirirsiniz benim gibi bir çok bitki konusunda tecrübesiz arkadaş var ve bu konuda herkes tecrübeli insanlardan nerede yanlış yapıldığını öğrenmek için fikir soruyor. Daha kötü sistemleride gördüm ama kimse sizin gibi emek harcanmış bir sisteme aşşalığıyı bir cevap yazdığınıda görmedim. Kaldıki sistemimde derma çatma bir tarafta olduğunu düşünmüyorum yetersizlik vardır eksik vardır tamamlanır.. biraaz emeğe saygı gerekli..[/QUOTE]

Dertme çatma sözüm biraz ağır gelmiş olabilir ama biraz daha özen göstermeniz gerektiğini düşünüyorum. Bitkili akvaryumlarda başarı konu başlıklı makaleyi okumanızı tavsiye ederim. Keyifli hobiler.
Montecarlo Bitkisi Başlangıç.
Merhaba,

Malesef böyle derme çatma yöntem, ekipman ve malzemeyle monte carlo gibi nispeten tecrübe isteyen bitkileri yetiştirmeniz çok zor. Dışardan çok kolay görünüyor herhalde gerçekten anlaması güç. Biraz araştırarak ve forumda ilgili başlıkları okuyarak doğru dürüst bir zemin, aydınlatma, gübreleme, filtreleme ve ölçme ile işe girişmenizi tavsiye etmekten başka şu an söylenebilecek bir şey yok. Aksi takdirde başarıya ulaşmak için bir sürü şey denersiniz ve bir ihtimal şansınız varsa denk gelirse monte carlo tutar. Kimsenin yazmama sebebi de bu zaten, böyle bir sistemde bu işin olmayacağı aşikar. İnsanlar sayfalarca zemin, aydınlatma ve gübreleme tartışıyor. Bu iş bu kadar basit değil.[EDIT]Arkun,2019-07-15 07:16:16[/EDIT]
Co2 Gübreleme Ve Işıklandırma Süreleri
Merhaba,

L. Aromatica ve rotala r. bende yetiştiriyorum. Böyle kök saldıklarını görmedim. Muhtemelen gübre yetersizliği buna sebep oluyor. Bence müdahale etmeyin çünkü tank yeni kuruldu. Kurcaladıkça bitki adaptasyonunu bozarsınız. Daha önce söylediğim gibi bitki populasyonunuz hala az, yosunlar yetişmeye başlamışlardır muhtemelen. Biraz daha eklemeye çalışın. Yüksek ışık altında bazı bitkiler eğilmeye başlar ama cabombadan ziyade rotalalarda gördüm ben bu durumu. Işık ve tank ölçüleriniz uyumludur umarım. Ayrıca rotala eğildiğinde kök salabiliyor.
Seçtiğiniz bitkiler zor türler biraz basit bitkiler ekleyin zeytin, çınar, eledoa gibi. Bu bitkiler hızlı besin tüketerek tankın toparlanmasını hızlandırırlar.[EDIT]Arkun,2019-07-15 00:40:54[/EDIT]
Bitkili Akvaryumda Ro Su Kullanımı Hakkında
Ro su kullanıp kullanmama aşamasında bende bulunuyorum son günlerde. Çok okuyup araştırıyorum. Bazı türler yumuşak su dışında yetişmiyor diyebilirim. Örneğin Rotala Wallichii. Ancak aktif toprak gibi toprakların suyun gh ve kh ını düşürme gibi özellikleri olduğunu okuyorum. Bu sebeple örneğin ADA Amazonia kullanıp çeşme suyunda her türlü bitkiyi iyi forma yetiştiren akvaristler var. Bu arada kh ve gh'ın ideal olması gereken değerler var. Tabi ki de sıfır olmaları bitkiler için iyi değil. Bunlar şu an aklımda değil ama gh 2-4 kh 4-6 gibi düşük değerler bunlar. Fakat kesinlikle sıfır değiller. Bence RO suya geçmeden önce biraz denemeler yapın. Ben şu anda Shire isimli tankımda denemeler yapıyorum. Ro su kullanmadan hangi türlerde nasıl formlar yakalayabilirim inceliyorum. Bence gerek yoksa neden masraf yapalım ki.
Sorduğunuz ilk soru hakkında ise net bir fikrim yok. Aktif topraklar evet bitkinin eser element ihtiyaçlarının çoğunu karşılıyor ama örneğin ca ve mg gibi elementler içeriyor mu emin değilim. Çünkü ca ve mg suyun gh değerinde önem arz eden elementler.

Bakın aşağıda JBL Proscape Soil in açıklamaları bulunuyor. Maalesef içeriğinde tam olarak hangi elementler mevcut açıklanmış değil. Bir de bu aktif topraklar aslında zamanla özelliğini yitiriyor. Doğal azot döngüsü tank içerisinde oturduğunda zaten bitkiler yeterli besini zeminden sağlayabiliyorlar. Ancak bitkilerin ilk kurulumda hızlı bir şekilde gelişmesi için çok fayda sağlıyorlar.

"Su bitkileri için komple besinli zemin toprağı Peyzaj akvaryumları için özel zemin toprağı
Canlı bitki gelişimi: Orta büyüklükteki tane yapısı sayesinde mükemmel oksijen tedariki ve dolaşım
Bitkilere acil besin maddesi ve mineral tedariki
Tropikal su değerleri: Hafif asidik pH değeri ve düşük karbonat sertliği Suyun sertliğini azaltır - Su yumuşar
Teslimat kapsamı: 1 torba ProScape PlantSoil Brown
Su altı bahçıvanları
Su peyzajı akvaryum peyzajı tekniğini tanımlar. Peyzaj sırasında fantezi yüklü bitki düzenlemeleri, su üstü peyzajların ya da doğal yaşam alanlarının kopyaları yaratılabilir. Peyzajlı bir akvaryumda balık veya omurgasızlar bulunmaz, ya da çok az sayıda bulunur. Bu yüzden bitkilerin kısıtlı beslenir ve gelişmeleri sınırlanır. Azot, fosfor ve diğer minerallerin az miktarda bulunduğundan hedefe yönelik bir gübre takviyesi gerekir. Güzel bir su altı peyzajında sağlıklı bir bitki gelişimi için bitkilerin ışığa, CO2'ye ve doğru besin maddelerine ihtiyacı vardır.

Mineralden yana zengin
ProScape Soils özel olarak akvaryum peyzajcılarının ihtiyaçlarına uyarlanmış zemin topraklarıdır. Topraklar su nötr olmayıp, sertliği giderici etkiye sahiptir. Suyu yumuşatır ve pH değerinin hafif asidik alana geçmesi için az miktarda asitleştirirler. JBL Plant Soils bitkileri besin maddeleri ve minerallerle anında beslemek için bol miktarda besin maddesi içerir, buna karşılık ShrimpSoils'te daha az besin maddesi bulunur.
Uygulama: Zemin toprağını taşınma sırasında ortaya çıkan aşıntıları gidermek için musluk suyu ile kısaca yıkayın. Minerallerin suda birikmesini önlemek için dolumdan sonra ilk iki hafta her 2-3 günde bir %50 su değişikliği yapılmalıdır. Su değerleri suyun kaynağından ve su değişimleri arasındaki aralıklardan etkilendiğinden, sertliği giderici etkisi zamanla azalır.

Doğru miktarda zemin toprağını hesaplama formülü: Uzunluk (cm) x genişlik (cm) x yükseklik (cm) 1000=litre JBL ProScape Plant Soil"[EDIT]Arkun,2019-07-15 00:22:46[/EDIT]

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

KULLANICILAR

  • 259 Online Kullanıcı, 141 Üye

Online Kullanıcılar

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,742,767 Mesaj
  • 401,451 Konu
  • 91 Forum
  • 141,797 Forum Üyesi
  • 1,447 Özel Forum Üyesi
  • 29 Kıdemli Akvarist
  • 1,542 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.