ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
legendht
Kullanıcı Grubu:
Forum Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
7
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
07 Kasım 2011 17:02
Son Ziyaret:
9 Saat 41 Dakika önce
Toplam Mesaj:
41 [0.01 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
8 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:

BİLGİLER

Ad Soyad:
Hakan Tektaş
Doğum Tarihi:
30 Nisan 1979
Yaş:
40
İl:
Istanbul
Meslek:
Bilgi İşlem
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

Hakan Tektaş

SON 10 MESAJI

Ista Su Altı Yapıştırıcı Sorunu
[QUOTE=woddwill]Kum boya kokuyor muydu? Ya da suyu da kokutmaya başladı mı?[/QUOTE]

Hayır kokmuyordu. Forumda bu konuyla ilgili baya bir mesaj okumuştum. Siyah kum istememe rağmen her akvaryumcunun "Orjinal Hagen kumu" diye sattığı kumlarada güvenemeyince
Manado Dark veya Dennerle Quarzt Black arasında gidip geliyordum. Atakan Petshop da açık da görünce inceleme fırsatım oldu Vitasand 'İ. Bir koku falan yoktu. Sonra konudan bahsedince detaylı açıklama yaptılar.
Vitasand kumları yıkayıp öyle kovalara koyuyormuş ve koku ondan kaynaklanıyormuş. Benim baktığım ise çuvaldan bölmeymiş. Ama her şekilde canlılara veya bitkilere herhangi bir zararı olmadığını özellikle vurguladılar.
Bakalım kullanmaya başladım. Henüz 2. gün ve her hangi bir olumsuzluk yok.
Ista Su Altı Yapıştırıcı Sorunu
[QUOTE=Arifhb]

Varsa o görüntüyü kapamak için dediğim şekilde moss ile örtebilirsiniz. Zamana bırakırsanız kapanır da. [/QUOTE]

Arif bey, cevaplarınız için çok teşekkür ederim. Son olarak bir şey daha sormak istiyorum ; iki kök arasına yerleştirdiğim anubias ada bolca sürmüştüm tutturabilmek için. Buna rağmen bitkilere bir zararı olmaz ve gelişmeye devam ederler diyorsunuz değil mi ?
Çünkü çıkarıp komple kazısam mı ? yoksa bir kaç moss daha alıp bi damla kullanıp üzerlerini mi kapatsam bilemedim.
Ista Su Altı Yapıştırıcı Sorunu
[QUOTE=FFatihhh]Geçmiş olsun öncelikle, problemizin dışında çünkü bilgim yok, özür dileyerek kumun markasını ve tecrübelerinizi paylaşır mısınız?
( siyah kumu ben de kullanmak istiyorum onun için sordum.)[/QUOTE]

Kullanmış olduğum kum Vitasand in 1-2 mm siyah bitki kumu. Atakan Petshop tan çuvaldan bölme şeklinde almıştım. Tank yeni ama şu anlık memnunum.
F/P ürünü olduğunu söyleyebilirim. Çünkü kilosunu 5 TL den aldım.

[QUOTE=Arifhb]

Merhabalar!

Çok kullanmışsınız malesef. Yapıştırmak istediğiniz mossdan bir tutam alıp sadece bir damla sürerek tutturabilirdiniz.[/QUOTE]

Peki şimdi ne yapmalıyım ? yani bu şekilde moss lar gelişip büyüyüp o kısımları kapatabilir mi ?
yoksa komple her şeyi çıkarıp kazıyıp temizlemek mi lazım ?
Ista Su Altı Yapıştırıcı Sorunu
Merhaba Arkadaşlar,

Yeni tank kurulumunda mangrow köklerinin üzerine bubble moss tutturmak için Ista nın yapıştırıcısını kullandım.
Fazla mı kullandım ? iyi ayarlayamadım mı ? bilmiyorum ama çok kötü bir görüntü oluştu. Yapıştırıcı kullandığım yerlerde beyazlıklar oluştu.
ayrıca kökün rengini açtı. Yorumunuz nedir acaba ?

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/118340/070120202141381.jpg[/IMG]
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/118340/070120202142021.jpg[/IMG]
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/118340/070120202142081.jpg[/IMG]
Bitkili Akvaryum Başlangıç Aşaması ?
Cevabınız için teşekkür ederim. Peki ilk başta direk musluk suyunda ki klor bitkilere zarar vermez mi ?
Bir de Seachem Stability ürününü sipariş ettim. Bu ürünü tek başına kullanmak yeterli mi ? yoksa önce bir su düzenleyici kullanıp sonra mı bunu kullanmak gerekir ?
Bitkili Akvaryum Başlangıç Aşaması ?
Teşekkür ederim. Umarım tecrübeli arkadaşlar yardımcı olur.
Bitkili Akvaryum Başlangıç Aşaması ?
Merhaba Arkadaşlar,

60x35x35 bir akvaryum yaptırdım. 10 kg Vitasand siyah kum, 2 adet mangrow kökü, 3 adet cabomba, 1adet anubias, 1 adet moss (mangrow kökü üzerine yapıştırıcam) satın aldım. Eheim 2213 dış filtrem var ve dizilimim mavi sünger, seramik, mavi sünger, substrat pro, elyaf şeklinde. Bu kombinasyon ile direk tasarımı yapıp çeşme suyu ile doldurup günde 6-7 saat ışıklandırma ile başlayabileceğim söylendi. Işıklandırmam sunsun led (24 watt) canlı eklemesini ise 15-20 gün sonra yapmayı düşünüyorum. Tecrübeli arkadaşların yardımlarını rica ediyorum;

1) Bu kombinasyon ile hiç bir katkı kullanmadan direk 7 saat aydınlatma ile başlanılabilir mi? (Yaşam ve besin döngüsü nasıl oluşucak?)
2) Başlanmaz ise neler kullanmam gerekiyor?
3) Bu noktada dikkat etmem gereken durumlar nedir ?
4) Almış olduğum yukarıda yazdığım bitkileri soğukta saklarsam 2 gün dayanacakları söylendi. (poşetlerinde,ıslak süngerlere sarılı şekildeler)
bu doğru mu ? değilse saklama koşulları nasıl olmalı ?

Cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim.
Jbl Manado Dark Mı ? Dennerle Quartz Dark Mı ?
Merhaba Arkadaşlar,

Lowtech bir bitkili akvaryum (60x35x35) kuruyorum. Taban malzemesinin iyi olması için uzun zamandır araştırma içerisindeyim.
Forum da bir çok konuda olduğu gibi bu konuda da çok çeşitli yorum ve düşünceler var. Manado nun çok hafif olmasından dolayı
sevmeyenlerde var, çok sevip çok iyi verim alanlar da. Jbl manado nun yeni farkettiğim bir de DARK modeli var. Ben de tabanı siyah görmek istediğim için çok hoşuma gitti.
Bunu almaya karar vermiş ken fiyatı biraz daha uygun olan Dennerle - Crystal Quartz Gravel Diamond Black ürününü gördüm. Her ikisini kullanan yada bilgisi olan arkadaşlardan bir tavsiye rica ediyorum. Bulduğum en uygun fiyatlar JBL Manado Dark (10lt) 215 TL - Dennerle Black (10kg) 176 TL
Malawi den Tropheus a geçiş...
Çok teşekkür ederim arkadaşlar.

Gerekli temizliği yaparak,uzun uğraşlar sonrası ilangi yavrularımı yerleştirdim yeni yuvalarına.

Malawi den Tropheus a geçiş...

Merhaba Arkadaşlar,

Allah izin verirse önümüzdeki hafta malawi türünü bırakıp uzun zamandır istemiş olduğum Tropheus / ilangi türüne geçiş yapacağım.Yavru dan alıp kendim büyütmek istiyorum.

Bu noktada sormak istediğim şey şu ;
Yaklaşık 3 hafta önce büyük bir temizlik yaparak tüm akvaryumumu boşaltıp,akvaryum ve tüm malzemeleri kumlar da dahil olmak üzere titizlikle temizledim.Tüm malzemelerim,filtrem ve akvaryumum sıfır ayarına geldi.3 Haftadır yunus,sp ve iceman den oluşan balıklarım gayet mutlu bir şekilde yaşıyorlar.Şimdi balıklarımı çıkardıktan sonra bu temizliği tekrar yapmama gerek var mı acaba ?
Tankımda bakteri kültürü oturmuş durumda ve en ufak bir hastalık yok.Her hafta yaptığım gibi %20 lik bir su değişimi sonrası ilangi yavrularını eklesem bir sorun olur mu ?
Bu arada değişimi yapmadan önce yeni aldığım Seachem Cichlid Lake Salt Su Düzenleyici ve Seachem Tanganyika Buffer Su Düzenleyiciyi kullanmak istiyorum. Böylelikle 7,5 civarında olan PH değerini 8,5 civarına yükseltmek istiyorum.Bu noktada atladığım bir şey yada sizin tavsiye edeceğiniz bir şey var mı ?
Akvaryum Ölçüleri : 100 x 60 (Y) x 50

Taban Malzemesi   : Dazs Flake Aragonit Kum (1.5-3.0 Mm)

Dış Filtre : Fluval 305

Isıtıcı : Eheim 200W

Ayarlanan Isı Değeri : 26 C

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

KULLANICILAR

  • 300 Online Kullanıcı, 163 Üye

Online Kullanıcılar

ngokkaya, heybetmahir, ardatamay, devrimdpt, kiviak, scaen, aktasg, orimohito, Tosbicik, Baitarian, Asit00, Kınayu, Denizçuhadar, Onurali, Balikcidede, nlrdgn, mrtmermer, jueJ., Yasarozen, stroma, hakancez, masaaii, endemtr@yahoo.com, twinsoul, sezerdmn, icelebi, YasarEmre, Aras26, WRadagas, Cem Öcal, mutlu34, littlefish, su dünyası, Supervenenis, fretchord, kadircelik, oscarus, shiroii, yekk, DeviLLe, Mikail Erdoğan, SCORPION_79, MehmetDEMIRTAS, celu, hanbeyiderler, ferbay, reano, CanerS, Aydin92, Adnanyum, alix, rexxter, Etimesgut06, Noyes, Senbacanaklar, seapromise, gyunda, Black37, Fishkeeper, Hobihanem48, Qguz, darkaura, Aspet, Miller, Csumer, Furkan1234, BKAYA, musab, DemirAslan, mustix_223, BlackGoat, Hamza Özel, Fatihs, mardek, Bayulker, kursadgursoy, smckr, beyazgul, shark2, GOKHANKAYHAN, KillLaKill, adige81, AdistAquascaping, indianaconz, YnsEmre3, Ali152..., kaptani-memo, lazarusv20, erdimtnn, Piyanist., FURKANALTIN, GKHN, bitkigubremarket, Ufuk26, Fikrep, denizim20, blackkriza, 35yukselozcan, er-can, lucas_74, ÖĞRÜNÇ, JaponFish, serdarak, isa_arslan, isik, Bahadir, Yunus_Karagül, asabijapon, livadi, discus33, Metal06, Aysr, EmreKircan, kupresus, Sparrowhawk, hasomen73, BiotopeDogan, TSevil, BAYIR, Halfmoon37, Talha, Ogretmen, Xxxxx, alicichlid, Tokatli, P.TOLGA, Goksen, Cengobik, aldemirim, hikmetarda, erten, Emrkyk, OMER006, sinan3805, lprmhmt, gokhan0063, OsmanlıTR, ysf06, emrahyilmaz82, muhoni, ETHICET, Abu, Nirvana65, gattar5050, TinkyWinky, Vetsağtek, serdar131977, KayipBalikDostu, Carconcept, AGB22, yiğit Türker, CANTEK, Onur kaya /44, czafer58, Stokeley, aengela, yildiray71, Sheyda27, Grayz35, Hpeker, a.gumrah, Rango, UĞUR KARA, msylyc,

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,797,668 Mesaj
  • 408,613 Konu
  • 91 Forum
  • 145,128 Forum Üyesi
  • 1,466 Özel Forum Üyesi
  • 29 Kıdemli Akvarist
  • 1,941 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.