ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
Bedbin
Kullanıcı Grubu:
Forum Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
320
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
08 Mayıs 2013 15:04
Son Ziyaret:
30 dakika önce
Toplam Mesaj:
321 [0.15 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
61 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:
2

BİLGİLER

Ad Soyad:
Sahin Mert
Doğum Tarihi:
12 Ocak 1994
Yaş:
25
İl:
Izmir
Meslek:
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

Sahin

SON 10 MESAJI

Bilinmeyen Bitki Türü Hakkında
[QUOTE=MCA]
Şahin Bey merhaba,

Lobelia cardinalis bitkisini incelediğimde bendeki bitkiye pek benzemediğini farkettim. Cardinalisin yaprakları bendeki bitkiye göre daha oval ve gövdesi bendekine göre çok daha ince. Acaba karıştırmış olabilir misiniz?[/QUOTE]
Zannetmiyorum. Bitkinin emers formuyla submers formu farklılık gösterir. Görsellerde 'lobelia cardinalis mini' olarak aramayı deneyin.
Bilinmeyen Bitki Türü Hakkında
Lobelia cardinalis. Uzadıkça gövdeden kestiginiz kısmı tekrar dikerek çoğaltabilirsiniz.
Sünger Filitre Gece Kapatılır Mı ?
[QUOTE=burak125]
20 30 lira çok değil bi filitre alıp bende rahat ederim karideslerde . en iyi çözüm bu sanırım . sizce yeni filitre alındığında 2 filitreyi de aynı anda çalıştırmamızın bir yararı olur mu =[/QUOTE]
Yeni alınacaksa şelale filtre daha iyi olur biyolojik filtrasyon için. İçine biyolojik malzeme eklenebilir. İki filtrenin bir süre birlikte çalışması gerekir zaten. Yeni filtreye bakteriler yerleşene kadar ikiside çalışsın 1 ay boyunca daha sonra eski filtreyi çıkarabilirsin.
Sünger Filitre Gece Kapatılır Mı ?
Filtreyi değiştirmeye gerek yok. Pipo filtre akvaryumun içinde olduğundan üzerindeki yararlı bakteriler öyle hemen ölmez. Gece yatarken kapatıp sabah kalkar kalkmaz açarsanız sorun olmaz. Kapalı kaldığı süreyi ne kadar kısa tutarsanız o kadar iyi.
İleri Seviye Yosun Sorunu
Akvaryum güneş gördüğü sürece ne yapsanız fayda etmez. Gün ışığı almayan bir ortama taşımaktan başka çare yok.
Bakteri Kültürü
[QUOTE=masisdemirel]

Efendim genel olarak yazılan makalelerde belirli bir yemden bahsedilmiyor. Tek amaçladığım şey şu balıkları Nitrivecten 24 sonra ekleyebilirim fakat azot döngüsünü sağlayacak bakteri miktarı ekleyeceğim balık sayısını kaldıramayacağı için sistem çökecektir. Yem ile amaçladığım azotu yok eden bakterilerin üremesini sağlamak.[/QUOTE]

Bahsettiğiniz anaerob bakterilerin gelişebilmesi için önce ortada nitrat olması lazım ki bu bakteriler nitratı kullanıp azota çevirsinler. Dolayısıyla öncelikle nitrifikasyon bakterileri işini yapıp amonyağı nitrite, nitriti nitrata çevirecek, böylece ikinci aşama olarak denitrifikasyon bakterileri devreye girip nitratı azota çevirecek.
Yani sizin ihtiyacınız olan ve bakteri kültürleri ile akvaryuma eklediğiniz nitrifikasyon bakterileridir. Canlılar için ölümcül olan amonyağı bu bakteriler yok eder.
60x60x40h Bitkili Karides Akvaryumu Kurulumu
[QUOTE=melihguven87]
Buarada armatür geldi bitkiler öncesi son hali
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/171692/210320190052531.jpg[/IMG][/QUOTE]

Akvaryumunuzun derinliği fazla olduğu için tek armatür yeterli gelmeyecektir. Ortalasanız bile öndeki ve arkadaki bitkiler yeterli ışık alamayacaklar. Size gerekli ışık miktarını belirleyip bunu ikiye bölerek yani iki armatür ile ışıklandırma yaparsanız ışığın homojen dağılımı için iyi olur.
Bitkili Akvaryum Dış Filtre Malzeme Seçimi
Aktif karbon ve zeolit bitkilerin ihtiyacı olan besinleri emdiği için bitkili akvaryumlarda tavsiye edilmez. Yeni kurulumlarda kullanılıp bir süre sonra çıkarılır ama sizde canlı yükü olmadığı için bunada gerek yok o yüzden bu ikisini eleyebiliriz.

Suyun ilk girdiği yerden itibaren;
1.sepete sünger yada seramik
2.sepete crystal clear yada elyaf
3.sepete substrat pro
Buradaki mantık biyolojik malzemeyi en az kirlenecek olan son sepete koymak, suyun girişine de çabuk tıkanacak malzeme koymayıp debi düşmesini engellemek.
Yeni Kurulum
Hayırlı olsun. Reeflowers 'ın bakteri kültürü yok. Kullandığınız 'bacteria feeder' adlı ürün büyük ihtimalle. Bu bakteri kültürü değil bakteri besinidir. Yani var olan bakterileri beslemek için. Sizin şu anda bakteri oluşumuna ihtiyacınız var. Sera nitrivec, jbl denitrol, seachem stability gibi bakteri kültürlerinden kullanabilirsiniz.
İç Filtre Ne Kadar Gerekli
[QUOTE=serkancilek]

*** Her yaz sıfır destek (filtre, hava motoru, dip çekimi, su değişimi yok) ile balkona kurduğum bol doğal alg ve yosunlu tankım..
Kışın iç kapalı balkona alıyor ve ısıtıcı kullanmıyorum. 15 dereceye kadar ısı değişimini gördüler [;)]
*** Kısacası biyolojik döngüyü oturtursanız ve ne kadar az müdahale ederseniz.. Sonuç sağlıklı koloniler [:)]
Keyifli Hobiler.
https://www.facebook.com/cilekguppy/

[VID]https://youtu.be/MxD135TFuMM[/VID]
[VID]https://youtu.be/0CErTsv0LYg[/VID]
[VID]https://youtu.be/PYFz3uBiKSo[/VID][/QUOTE]
Ben zaman zaman konusu açıldığında ısıtıcı nın faydadan çok zararı olduğunu, birçok durumda gereksiz olduğunu savununca garibine gidiyor bazı arkadaşların kabullenemiyorlar. Isıtıcının gerektiği durumlar olabilir fakat birçoğumuzun akvaryumları yaşam alanlarımızda ortalama sıcaklıklarda bulunuyor. Doğayı taklit etmeye çalışıyoruz deyip, balıkların yaz kış 7/24 aynı ısıda kalması gerektiğine inananlar var maalesef. Aman ha! sıcaklık 1 derece düşerse ne yapar balıklarınız[:D]
[U]Sabit koşullar her zaman canlıların vücut direncini olumsuz etkiler[/U](insan dahil). Farklı şartları yaşayarak bağışıklığı gelişmiş, direnç kazanmış, küçük değişimleri kolayca tolere edebilen yani sağlıklı, tabiri caizse taş gibi balıklar istiyorsak mantıklı düşünüp doğaya sadık kalacağız ve alışılagelmiş kulaktan dolma bilgilerle hareket etmeyeceğiz. Ama bu kalıplaşmış inanışları değiştirmek çok zor. Ara sıra benim gibi birileri çıkıp doğruyu söyleyince de dokuz köyden kovuluyor. Bu işler böyle..
Şunu da eklemekte fayda var bu söylediklerim kendi şartlarınızda yetişen balıklar için geçerli. Siz olmaması gereken şekilde sabit ısıda doğmuş büyümüş, hayatı aynı derecedeki suda geçmiş bir balığı ısı değişimine maruz bırakırsanız o balık tabiki hasta olur. Alın size bir sebep daha..

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

KULLANICILAR

  • 399 Online Kullanıcı, 217 Üye

Online Kullanıcılar

hasant, bitocika, Yigitnur, Tanercv, mehmetkkten, vendetta99, Muzaffer KEPENEK, TheHobi, GencAkverist61, icelebi, Machiavelli, vockomo, Supervenenis, emirc48, Angone, omerbay, hLks, cengo, cheavy, faruk7481, noobsaibot, ozgurnamal, çulsuz, canfafal, fth0507, batuhan_24, erhan069, yaguara, AreS, Carl, saim35, MaarifFurkan, SemihBalaban, keremmina11, semih_81, men1982, Sado ank, Xgencx, MertHusmenler, serdal durgan, Muhammet.akcil, Alikorkmaz13, FurkanYnk, mustafaozal1, gattar5050, SonerSariahmetoglu, leovo, ersin1981, Murat75, udemirkan, indianaconz, trxsvm, kutlarlı, DeadPooL, Altispinoza, Satansea, Lost.pyskhe, mad-boy, Yunus YAŞAR, Raufy, omererbas, fazli43, TheWhitess, Foai, armaqan, EmreCev, Oguzkagan, Csumer, deriinmavi, ALP85, Atalanta, sede, serkantezel, BlackGoat, DeviLLe, aponogeton, Akvarist Görkem, UGURBEY, Cikletizm, Ahmtkr, zamorano, ertcavdar, BySameTT, krib, ternapi, tilkhy, husumut, Grck, arapaima, braweheart, ysgedik40, yakaryus, hakanturken108, gkhnylmz09, Serhan25, cbberkol, emresnl, MurathanM, atanur1, fidesmakina, Mr.Hades, tanerberkgulec, BadWolf, yyalciny, Allycskn, TolgahanA, gokberkgonenc, Mustafasuna, ozksrt, serkancilek, alterergin, MCAT, hkavkaci, ilkbaligimbetta, Sütçü, tammer, hakanakgun, Halil14, mesut alak, EbuHuzeyfe, ertuğrulxmanx, ozan_ismail, ismailyakupoğlu, spk321, muzaffer_81, Rainbow10, eataseven1, ali ilker, EvsedKarides, Gokhanantalya07, Hobici32, çılgınhamsi, Kartal_003, sedat78, sinan3805, ozgurtpcogl, AQUAMAN, İnsica01, EBardak, selahattinfidan, seventysix, Muhserg, okan169, Gtuncay, arda8860, legion, elgalad, james_34, Emir0606, ardatamay, TuzRuhu, Malawiworld, Buğraa, ChannaGachua, BlackHorse, tugberk_g, kullanici00, ozan_1903, kimyaegr, Mehmet0011, Bilgekarga, Sukrugokay3, squishy, urnamed32, i_gulistan, Cengiz Oktay, erman212, DTkadir, esperjenza, ilturk, 06ali, esensml, yaBiz, 06recobaba06, OFATCI, memo330, jaws_06, ferhat, sina00, yusuf21, PlecoLover, mehmetaydin, BadgeR, zekigonlum, Taner Yıldız, terranova, Behzad, ouzturk, ahmeterdogan, Hasan112, Biff, Ronay, Dark65, TSevil, Azizemre, Byfiremanfish, plasmatic, hasanumut, xmalawix, mavidunya, EXAGON, muyat, lewent20, Aspet, rarely, SalihNarc, Mustafasağdıç18, SaRCoPhiLiuS, scaen, MrPePe, Akvaryum0671, Kromatit, Etzel, Berkay4234, saolusi, KULTIGIN, Onurdem78, suzillisi,

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,620,351 Mesaj
  • 384,241 Konu
  • 91 Forum
  • 133,721 Forum Üyesi
  • 1,402 Özel Forum Üyesi
  • 28 Kıdemli Akvarist
  • 1,498 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.