ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
Mete Duru
Kullanıcı Grubu:
Forum Özel Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
152
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
11 Eylül 2013 20:17
Son Ziyaret:
7 Saat 60 Dakika önce
Toplam Mesaj:
1228 [0.57 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
64 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:

BİLGİLER

Ad Soyad:
İzzet Mete Duru
Doğum Tarihi:
18 Temmuz 1993
Yaş:
26
İl:
Istanbul
Meslek:
Müzisyen
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

İzzet Mete Duru [img]//i.hizliresim.com/yAMrON.png[/img]

SON 10 MESAJI

Yeni Nesil Power Led Armatür
Elinize sağlık üstat pratikliği çok iyi görünüyor. Ne süredir kullanıyorsunuz sistemi? Buharın raylara ilerleyen zamanda sıkıntı çıkarma ihtimali var mı?
Lepistes Beta Nerite Ne Kadar Aç Kalabilir?
[QUOTE=Esnaf]

Hiç balık kaybı yaşamamış ve balıklarınızı 1.5 hafta aç bırakma rekorunu yakalamış olmanızdan dolayı sizi tebrik edemiyorum artık sırf muhalefet edeceğim ve illa birşeyler yazacağım diye lütfen durumu zorlamayın, balıklara yazık ?

Bu arada bir dahaki *balık aç bırakma rekoru* denemenizi 1 aya çıkartarak kendi rekorunuzu egale etmeyi deneyin derim [:kotu:]

Ve dahi balık kaybı yaşamadığınıza inanmamız mümkün değil bizlerde bu hobinin aktif olarak uzun yıllardır içerisindeyiz, aklımızla alay etmeyin sırf muhalefet etmiş olmak adına garip örnekler vermeyin, hem inandırıcı değil hemde sadistçe ve korkunç.

Yazık o balıklara, Tanrı balıkları korusun diyorum[;)][/QUOTE]

Sırayla gidelim. Balıkları aç bırakma rekoru deneyecek, o günaha girecek olsam, 1.5 hafta bırakacak kadar vizyonsuz değilim. Kuluçka tutan balıktan örnek vermiştim. Aynısını hasta balıklar için de örnekleyebilirim. Canlının o kadar süre aç kalmasının sorun olmadığı zaten oradan aşikar. Muhalefetlik bir durum yok. Yaşadığınız deneyimden bahsedip yanlış bilgi veriyorsunuz. Balıklarınız yaptığınız başka bir hatadan dolayı ölmüş ancak bunu açlığa yorarak kolaya kaçıyorsunuz.

Bana inanmak zorunda değilsiniz. Ancak yalancılık ve sadistlik ile suçlayıp konuyu kişiselleştirmeyin. Ben size, 2 yıl boyunca fanusta japon bakmanın ve bu durumu savunmanın sadistçe, "ama ben ona sevgimi veriyordum" diye bir savunmanın ise saçma ve balığa işkence çektirmenin vicdan rahatlatma bahanesi deyip, size sadist ithamında bulunuyor muyum? Hayır. Konudan uzaklaşmayın lütfen.

Tamam bana inanmayabilirsiniz. Ancak verdiğim örnekler de mi yanlış? Tamam hadi onlar yalan diyelim. Forum dışına bile çıkmanıza gerek yok. Forum içi eski konularda dahi bir sürü örnek mevcut. Hatta tatile gidildiğinde fanusta 1 ay unutulmuş ve döndüklerinde ölmemiş olan japon v.b. örnekler var. Onlar da mı yalancı? Kış uykusuna yatan koi v.b. canlılara hiç girmiyorum. Size kalsa gizliden gizliye onlar da yemleniyordur alttan alttan.
Lepistes Beta Nerite Ne Kadar Aç Kalabilir?
[QUOTE=Esnaf]

Merhaba Zeynep hanım

Sizden ricam lütfen [B]**sorunsuzca haftalar boyunca aç kalabilir** [/B]tümcesini ya **sadece şu türler** olarak açarak veya **bence böyledir** olarak yada lütfen ve rica ediyorum tamamen düzeltin çünki doğru yönlendirmez burada tabiatta uzun süre aç kalabilen balık türlerinden bahsetmiyoruz !

Zeynep hanım ve değerli yeni başlayan akvaristler, her gün düzenli saatinde beslenmeye alışmış akvaryum ortamındaki balıklarınız besin aniden kesildiğinde ve 3 günün üzerine çıkılarak hiç beslenemediklerinde en dirençsiz olanlardan başlayarak ölümler ve zayıf olanlara hamleler başlayacaktır.

Yani bağışıklık direnci en iyi olanlar bir müddet sağa sola saldırarak idare edeceklerdir sonrasında onlar içinde ölüm kaçınılmazdır.

Son olarak geçen yıl otomatik yemleme makinesine güvenerek kurban bayramı tatiline çıktım fakat makine sanırım bir pil erimesi yüzünden hiç çalışmamış !

Yaklaşık 7 gün lük bir sürenin ardından yeniden tankıma baktığımda lepistes kolonimin 3 te birinin ölü olarak yüzeyde yüzdüğünü diğerlerinin dipte uyuşuk hareketlerle yüzmeye çalıştıklarını gördüm , yanısıra malawi ciklet akvaryumunda demasoniler vatozlar çöpçüler ve mpanga yavrularından bir kısmı yenmişti, sarı prenseslerimden bir kaçı ölü olarak su yüzyeyindeydi.

Su değerlerim yerindeydi ısı yerindeydi oksijen yerindeydi herhangi bir kötü koku renk bulanıklık vs.yoktu, yaptığım hobi konusunda titizimdir eski bir akvaristim, ölen lepisteslerin diğerleri tarafından tırtıklandığı ortadaydı deformasyon vardı !.

Bu benim için canlı ve çok değerli bir deneyimdir değerli üyeler.

Bu nedenle bir katliama sebebiyet vermemek adına otomatik yemleme makinelerinizi iyi kontrol ederek benim düştüğüm hataya düşmeyin, cama yapışan tatil yemleri bunun için var laf olsun diye üretilmiyorlar !

Bizim akvaristler olrak amacımız balıklarımızı nasa dayanıklılık testine sokarak bakalım ne kadar süre aç kalacaklar düşüncesiyle hareket etmek değil mümkün mertebe bize emanet olan canları sağlıklı bir biçimde yaşatmak olmalıdır diye düşünüyorum.

Evet balıklar bizden daha soğuk kanlı canlılardır ancak bu günlerce haftalarca açlığa dayanabilecekleri anlamına gelmez.

Kıyabiliyorsanız haftalarca hatta aylarca aç bırakın ve gözlemleyin derim, balıklar pille çalışmıyor arkadaşlar diğer tüm canlılar gibi beslenmeleri gerekiyor

Saygılar keyifli hobiler dilerim[/QUOTE]
Verdiğiniz örneklerdeki kayıpların açlıktan olduğunu düşünmüyorum. Muhtemel farklı bir ölümden sonra ölü balığın suyu bozması yüzünden su değerleriniz bozulmuş ve daha fazla ölü vermiş olmanız daha olası geldi. Ölü balıkların tırtıklanması kadar normal bir şey zaten yok. Hele malawiler açlığa çok daha fazla dayanabilen canlılar. En basitinden dişilerin kuluçka dönemi. Benim de yılda 2-3 kere hem malawi hem canlı doğuran tanklarımı 1-1.5 haftalığına aç bıraktığım olmuştu. Hiç kayıp yaşadığımı hatırlamıyorum. Belki canlı doğuran tankımda yavrular anaçlarına av olmuş olabilir ancak, tatilden döndüğümde iki tankımda da hiç canlı ölümü ile karşılaşmadım.
Filtre Kum Kaldırıyor
Motorlu pipo filtre veya ufak dış filtrelere de bir bakın derim.
Bir Adet Elma Salyangoz Çoğalabilir Mi?
Üremesinden endişeliyseniz, elma yerine nerite salyangozu öneririm.
Frenatusum Japon Balığımı Kovalıyor
[QUOTE=Dicle][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/216267/040720191146271.jpg[/IMG][/QUOTE]
Resimdeki canlı kuhli.
[URL]https://www.akvaryum.com/pangio_kuhlii_kuhli_tatlisur_7_387.asp[/URL]
Frenatus ise ayrı bir dünya. Aşırı bölgeci davranabiliyor. Japonlar ile sıkıntı olacaktır. Frenatusu akvaryumcuya verin. Cüce vatozlar ile kuhliyi aç bırakmamaya özen gösterin, başka bir sıkıntı çıkacağını sanmıyorum.
Sumpda Filtrasyon Başlamadan Önce Yavruluk Olur Mu
[QUOTE=yasarcannn]
Dediğiniz gibi bio ballar biyolojik değil mekanik filitrasyon sağlar suyu parçalar ve yavaşlatır bu sayede de tortunun çökmesini sağlar [/QUOTE]
Bioballar biyolojik temizlik de yapar. Ancak yüzey alanının sera siporax, eheim substrat pro kadar yüksek olduğunu sanmıyorum.
[URL]https://www.akvaryum.com/jagler_bio_ball_gri__urunr_51_3396.asp[/URL]
Sumpda Filtrasyon Başlamadan Önce Yavruluk Olur Mu
[QUOTE=vidoq]
Eğer mantık bioball ların üzerine suyu döktürüp havalanmalarını sağlamak değil ise suyun alttan veya üstten gelmesinin bir önemi olacağını sanmıyorum. Sonuçta suyla temas edicekler.

Yanlışsam lütfen [/QUOTE]
Bioballın girişe konulmasının amacı, suyun oradan hızlı ve doğrudan bioballın üstüne düşüyor olması. Suyun alttan veya üstten, hızlı veya yavaş gelmesinin farkı bu yüzden oluyor. Yanlış bilmiyorsam biobalların bakteriler için yüzey alanı çok yüksek değil. Eğer girişte suyu parçalamak, oksijen sağlamak ve suyun eşit dağılması için kullanmayacaksanız yerine sera siporax öneririm.[EDIT]Mete Duru,2019-07-03 23:59:07[/EDIT]
Sumpda Filtrasyon Başlamadan Önce Yavruluk Olur Mu
[QUOTE=vidoq]Dediğinizi düşündüm fakat bu haznede balık olacağı için tüm fazla yem ve pislikler oradan ana tanka aktarılacak.

Bu sebepten ilk bölüme balıkları koyma yoluna gittim. [/QUOTE]

İlk bölümdeki akıntıyla yavruları gereksiz yorarsınız. Eski sumpum yukarıdan yazdığım gibiydi. Ortalama 200 LT civarıydı. Zaten kum olmayacağı için aşırı yemleme yapmadığınız sürece bir sorun olmaz. Eğer çekinmenizin sebebi buysa en sona motorun sığacağı bir bölme yapıp girişine elyaf koyabilirsiniz. Böylece sumptan ana tanka yem v.b. artık gitmemiş olur.
Sumpda Filtrasyon Başlamadan Önce Yavruluk Olur Mu
Yavruluk ve boylandırma alanı yazdığınız yeri küçültüp, oradan kazandığınız yeri motorun olduğu temiz su haznesi kısmına verip, orayı yavruluk ve boylandırma olarak kullanmanız daha sağlıklı olacaktır.

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

KULLANICILAR

  • 320 Online Kullanıcı, 173 Üye

Online Kullanıcılar

Theımam, yormusm, darksider, Acil Stop, akhenatoN, lizuferum, atrakhan55, hermiş, egemen3535, uugguurr86, Bilgekarga, alvin21, hipnos, Cem Öcal, Mikail Erdoğan, Ugur79, Cingoz77, Hak@N, Fatih ÇE, DeviLLe, Pervane, Aspet, yedili, hkilic, tetrazona, gokberkgonenc, Greylist, KILLIFISH, istanbul34, ersel, armaqan, TÜMER, balıkhastası, demirsoy, Zokarg, peker55, ONRAYDN, orimohito, apistoapisto, merttatli, whitefish, stinger, Foai, krib, leventzl, ilker2626, İnsica01, Bisnev99, cagdas_0606, bhdr8650, Alcynone, indianaconz, husumut, abdullahgercek63, Kfat, cenkistan, DRARH, Murat8, fzkdevil, TheRubicon, mutlubaba, ahmtemre, Neustrasen, gyunda, Furkannn, Beta_balik, cozsahin, spongebob55, StenkaRazin, Harlequin, punis_her, MEID, Neothauma, turgut06, ferbay, icelebi, Silostalay, ahmet.yildiz, Tebery, egehamit, vendetta99, ertan26, Kaan28, Frodobaggins, yns325, keremmina11, dmhrt, hanil, ityo39, Tolgahan37, SCORPION_79, tugix, gokkurt, hasanusta06, volkanizma06, YUSUF0602, fatihtosunn, AlperTasci, hasancn, sinan1166, Murat. Yalçın., isik, erulusoy, yakaryus, cyhn84, tatlisarap, Müptela, HatayLimete, JEKARIASYAS, sorceres, anchor, ternapi, mrtmct58, dr_ozi, yasarbudak, RuLing, DiscusFan, AtalayCagatay, blokurlu, OMER006, aysg, rccol, AmazonDream, YeniBalikciniz, burakcel12, yqttt, ggorkem, dark blue, Dielife, Murat özkan, Fahrikurt, yldrm9490, erenkoy, matnof, DyavoL21, wilivil, DenizVurucu, YigitAlpCicek, erakay, Macit41, nega_35, muzaffer22, sherloock, Güney12345, alias46, tuncanius, Clear, titan006, hobi24, salimkcr, CERANOXE, Bestfix, tian, erensimsek, tarıkt, Nitalis, AntigueAquarium, zoka87, bunerf, AEfe, caga71, Bob, onurxonur, GkhnBtmz, ufukdemirturk, AzmiKibar, fahrettin, dusumsel, Halil14, AlpacinQ, Mehmetpoad, berkant68, şafak Kilerci, wetsiz,

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,752,968 Mesaj
  • 402,709 Konu
  • 91 Forum
  • 142,406 Forum Üyesi
  • 1,452 Özel Forum Üyesi
  • 29 Kıdemli Akvarist
  • 1,622 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.