ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
rizasirman
Kullanıcı Grubu:
Forum Özel Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
606
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrimiçi
Üyelik Tarihi:
14 Ağustos 2014 13:56
Son Ziyaret:
3 dakika önce
Toplam Mesaj:
944 [0.54 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
90 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:
1

BİLGİLER

Ad Soyad:
Rıza Sırman
Doğum Tarihi:
10 Ağustos 1981
Yaş:
37
İl:
Istanbul
Meslek:
Bilgisayar Mühendisi
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

Rıza Sırman [url=https://aquaist.com]Aquaist.com Aquascape, Bitkili Akvaryum Blogu[/url]

SON 10 MESAJI

kireç ve bilumum lekeler için kireç çözücü veya ace?
Ben tankın camlarını sürekli jiletli yosun kazıyıcı ile temizliyorum. Bu yüzden yosunlarla beraber kireç lekesi de sürekli temizleniyor.
Holy Wood
Teşekkürler Mehmet Bey,

Günlük 0,5mg excel kullanıyorum. Bölgesel kullandığım oldu ancak sonuç alamadım. Ayrıca nano tankta bölgesel kullanmak da pek doğru değil bence, çünkü tank hacmine oranla çok fazla excel vermiş oluyoruz, canlılar için riskli bir durum. BBA, sakal yosunu sorunlarım oldu ancak bu sorunlar CO2 zehirlenmesinden sonra tankın bütün dengesinin alt üst olduğu zamanlarda oldu. Şu an öyle bir sorunum yok.

Yosunla ilgili tek sorunum kütüklerde biriken yeşil nokta yosunları. Kütüklerin tasarıma kattığı kahverengi tonunu seviyorum, ancak bu yeşil nokta sayesinde zamanla kütükler yeşile dönüyor. O yüzden kütükleri tel fırça ile temizleyip su değişimi yapıyorum. Fotoğrafta bu yeşil nokta yosunu birikimleri göze geliyordur, zira bir aydır fırçalanmamış hali.
Holy Wood
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/165030/150520191523421.jpg[/IMG]

Bir güncelleme atayım dedim. Şanssızlıklar başımı bırakmıyor. Tüplü sistem yine arızalandı yine bir CO2 doz aşımı yaşadım ve tüp boşaldı, ince ayar vanası bozulmuş. Yeni vana ve yeni tüp geldi ancak henüz kurmadım sistemi, şu an geçici kurduğum D201 sistem ile idare ediyorum. Zemine derin bir budama yaptım, o yüzden dipteki sarı yapraklar biraz üste çıktı. Üzeri kaplanınca dada sağlıklı bir görüntü oluşacaktır diye düşünüyorum. Favori bitkilerimden repens'ları ekledim montenin zor geliştiği alanlara, bir kaç ufak kök parçası ile detay yaptım. Arka tarafta erectus ve rotala red var. Şu an fotoda pek gözükmüyorlar, çünkü budama ve yeniden ekme işlemleri ile gürleştirmeye çalışıyorum. Maksadım kütüğün arkasını bir vazo gibi kullanmak. Arka sağ tarafa da cryptocoryn lutea ekledim, gölgelik alanda gerçekten güzel gelişiyor. Son olarak lepisteslerimi sahiplendirip tasarıma daha uygun bir tür ile değiştirmek istiyorum. İlgilenen varsa bana özel mesaj atabilir.

Bir aya kadar bitkileri ve tankı sağlıklı ve dengede tutup final fotoğrafını çekmeyi düşünüyorum. Sizin de önerileriniz varsa, paylaşırsanız çok sevinirim.
Çim
Sucul ve zemin örtücü bitkiler örn parvula, iyi bir aydınlatma, gübre ve CO2 ister. 10 litrelik bir tankta bu 3 gereksinimi dengede tutmak zordur ve çok sorunla karşılaşırsınız. Arkun Bey'in dediği Çin'den gelen çimler sucul ortama bir süre dayanan karasal bitkilerdir. Nemli ve susuz ortamda zemini kaplayıp üstüne su koyup, 3-4 ay kullanabilirsiniz. Ancak sonrasında bu bitkiler çürüyecektir.

Alternatif olarak, zemini stringy moss veya başka türler ile kaplayabilirsiniz. Budama gerektirir, ama 3-4 ayda bir tankı bozup kurmak zorunda kalmazsınız.

Zemini örtücü bitkilerle kaplamak bitkili akvaryum hobisinin en zor işlerinden biridir, özellikle dengede tutması zor küçük tanklarda parvula, cuba gibi bitkilerle bu işe pek girişmemek gerekli bence.
Dış Filtre Temizliği Ve Fotosentez İlişkisi
Bence şöyle bir durum olabilir:

Dış filtre daha iyi bir filtrasyon sağladığı için, bitkilerin yaprakları daha az yosun tutuyordur. Bu nedenle fotosentez miktarı da artıyordur. Aynı şeyi zemin için de söyleyebiliriz sanırım. Tanktaki bakteri kültürü de daha geniş alana yayılıyorsa, bu da bitki köklerinde iyon değişimini yani bitkinin kökten beslenmesini artırıyordur.

Filtre temizliği veya su değişiminden sonra kabarcık görmeniz de muhtemelen canlıların oluşturduğu atıkların tanktan uzaklaştırılması ve yerine taze suyla birlikte bitkilerin kullanacağı eser elementlerin tanka girmesi. Böylece bitkilerin besin zenginliği artıyor.
Yeni Akvaryuma Başlıyorum Neler Yapmalıyım
Merhaba,

Öncelikle hayırlı olsun. Hagen kumla iri taneli kumu karıştırarak muhtemelen kullanabilirsiniz. Bir zararı olacağını sanmıyorum, ama görüntü olarak nasıl olur ona siz karar verirsiniz.
Ekleyeceğiniz balıklar birbirleri ile yaşar ancak lepistes, moli, elma salyangoz tankınızda üreyecektir ve nitrat yüklenecektir tank. Buna dikkat etmenizi ve sık su değişimi yapmanızı öneririm.

Canlı uyumu için de aşağıdaki tabloya bakabilirsiniz:
[IMG]http://3.bp.blogspot.com/-cEGFmeNXDEA/VgBRjEAqxKI/AAAAAAAABOo/o7CZ-aYuGrQ/s640/Ads%25C4%25B1z.jpg[/IMG]
Emers Bitki / Submer Bitki?
Emrah Bey verdiğiniz bilgiler için teşekkürler,

Dediğiniz gibi ticari boyutlarda üretim mutlaka ki çok zor olmalı. Seranızla ilgili makale şöyle bir göz attım. Gerçekten çok güzel bir ortam yakalamışsınız tebrik ederim.

Emers'le ilgili düşüncem, işin ticari boyutunu hariç konuşuyorum, evde deney amaçlı basit araçlarla ufak çapta bir şeyler yapmak; her akvarist için iyi olacaktır diye düşünüyorum. Adaptasyon süreçlerini görmek, baktığınız bitkiyi tanımak amaçlı da iyi olacaktır.

Ayrıca yeni kurulumlar için de güzel bir yöntem olabilir. Örneğin tek tankımız varsa, tasarımı değiştirmek için tankı bozmadan önce bitkileri emers ortama alabilir, o sürede yeni tank için hazırlıklara başlayabiliriz.
Veya öğrenciler için bol bitkili bir tankla start almak için öncesinde eldekileri çoğaltmak amaçlı kullanılabilir diye düşünüyorum.
Bitkili Akvaryum Zemin Kumu
Tuz ruhu ile salınım testi yapabilirsiniz. Bir miktar üstüne dökün, kabarmıyorsa yada yok denecek kadar az kabarıyorsa, salınım yapmıyor demektir.
Taban Malzemesi Seçimi Hakkında
Merhaba,

Lav kayası kullanabilirsiniz. Vitasand kırmızı kum dediğiniz sanırım JBL manadoya yakın olan fırınlanmış kilden yapılan kum. Bitki kökleri bu kuma tutunmayı sever. Soil kullanmak da güzeldir, suyun pH'ini dengeler ve bitkilere gübre sağlar.
Ayrıca bu konuyla ilgili yazdığım bir makale var, okumanızı tavsiye ederim: [URL]https://aquaist.com/akvaryum-bitki-kumu/[/URL]

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

KULLANICILAR

  • 283 Online Kullanıcı, 154 Üye

Online Kullanıcılar

CERANOXE, SoSriKuA, chnkc, member, torontopalooza, cyilmaz10, Baranmeng, fikri.kaya13, DeviLLe, Kınayu, SahinTaskin, erdalakçay, nzm06, FaSTAaa, kapkara, muratchef, MENURI, Batuaydin, Piranha36, whitefish, Noyes, Ertarda, pestkop, kadriguvenc, vendetta99, Aralti, idik, mcmert, emretez, icelebi, enginm2000, PoTM, AhmetKosovali, beyazgul, safak55, ToSpendTime, hasangunduz58, Engin BOZKURT, sahinabi, ersel, kanmet, mustafakuzu, Nevzat67, Bssan, ezzalisi, ilterisdoğukan, basser4450, kn0w, Ozican, Fatih ÇE, sobetta, ALPERDORTKOL, Ekremçagıgan, Japon42SEVGISI, serkantezel, orimohito, gyunda, ys34, aqua08, SCORPION_79, ALPDEM, fatih91, celu, frag, ozan026, tayfur06120, husumut, aktivist06, denizihtiyaroglu, sonsuzpati, fikret43, mehmet karadağ, hasan_ali05, indianaconz, klndr71, apistoapisto, hayrettinn, zatonica, MGezer, szgn_hsdmr, hepatik, yunus_can, sbilgic82, morfimorfi, tosyalı, WaveRider, huseyn75, çulsuz, serkancilek, ifidie, SuperSport, Murat75, Mikail Erdoğan, FurkanYnk, AmazonDream, mehmetaydin, boratsdmr, BLL1403, carpenectum, PIRANHAS, sorceres, yaguara, loyal28, Mazı, hedayse, wmsnickers, aliy, doukan748, umutakyol19, bnmz, legionnaire1, Suleymancelik041, ozkurtozgur, 06serkan06, EmrahErdogan, shark2, MKA1923, TugayÇınar, mrtgrgn16, aybas, sahinsurmen, Supervenenis, hasanusta06, UĞUR KARA, shadow07, efe2010, Recepk01, omrozd, Dark65, UnalCevahir, Emerse, yeakan, LostSoulFB, Slanq, Ysndmr, metalus67, BiotopeDogan, fatihincky, adige42, Strider, ktulgar, Oasis, rseven, borademir, yedili, AntigueAquarium, ademiz, UfukVural, .mono, ertan26, Lodos muhafızı, Kromatit, Orhan457, muzaffer_81, Wretched,

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,620,351 Mesaj
  • 384,241 Konu
  • 91 Forum
  • 133,721 Forum Üyesi
  • 1,402 Özel Forum Üyesi
  • 28 Kıdemli Akvarist
  • 1,498 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.