ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
MEGALODON34
Kullanıcı Grubu:
Forum Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
431
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
17 Ekim 2015 18:17
Son Ziyaret:
18 Nisan 2019 17:02
Toplam Mesaj:
228 [0.18 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
18 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:

BİLGİLER

Ad Soyad:
ENES ALPASLAN HUT
Doğum Tarihi:
Girilmedi
Yaş:
Bilinmiyor
İl:
Istanbul
Meslek:
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

150.lt High Tech Bitkili Enes

SON 10 MESAJI

High Tech, Hemianthus Callitrichoides 'cuba'
Tanka doğru düzgün ilgi gösteremedigim için fotoğraf paylaşımini da düzgün yapamadim.

Dun dış filtre temizliği, bitki budaması, dip çekimi gibi islemleri yaptım. Bugüne gelene kadar "Cuba" larda bekledigim gelişimi göremedim. Bunun sebebini de bağımsızlığa bagliyorum. Bu süreçte su değişimlerini çok aksattım (2 bazen 2.5 haftada bir su değişimi), "Cuba" duyduğum kadarı ile budanmayı çok seviyor ancak bunuda çok aksattım bu sebeplerle çok gelişim olmadı. Ancak diğer bitkilerin gelişimleri gayet yerinde.

Orta kısımdaki Wallichilerin renkleri gitti bu sebeple onları çıkarıcam başka bitki koycam ne koysam kararsizim, ayrıca aralara reineckii mini eklemeyi düşünüyorum. Önerilerinize açığım.

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/178704/180220191104321.jpg[/IMG]

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/178704/180220191105081.jpg[/IMG]

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/178704/180220191105171.jpg[/IMG]

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/178704/180220191105251.jpg[/IMG]

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/178704/180220191105341.jpg[/IMG]

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/178704/180220191105411.jpg[/IMG]

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/178704/180220191105491.jpg[/IMG]
90*45*45(h) High Tech ( Estimative Index [eı] )
[QUOTE=akvaryumozgur]Gübreleme yosun sorunu oluşturmaz tezi kısmen hatalıdır.
Gübreleme pek tabii ki yosun sorunu oluşturabilir de. Nitrat / fosfat dengesiz veriliyordur yosun oluşabilir. Dengeli veriliyor fakat aşırı yüksek yoğunluğa ulaşmıştır, bitkilerin ve bakteri kültürünün de tüketebileceğinden yüksektir yosunlara gün doğar. Kullanılan aydınlatma kapasitesinin üzerinden gübre veriliyordur, bitkilerin kullanamadığı yosunlara kalır.[/QUOTE]

Bende zaten özellikle sizin dediğiniz duruma değindim. Cevap yazımda gübrelemelerin dengesizliğinden bahsettim yani herhangi bir NPK gübresini hiç vermemekte yosunlanma oluşturur, aşırı vermekte yosunlanmaya sebebiyet verir. Ancak insanlarımızda gübrelemek kesinlikle yosun oluşturur algısından dolayı hobicilerimiz hiç gübreleme yapmıyor ve aslında bu durum tankta ki dengeyi bozmaya ve sonucunda yosunlanmaya sebebiyet vermektedir.[QUOTE=RoIF]

cevabınız için öncelikle teşekkürler, ilk gübre verdiğimden 1 gün sonra yosunlanma başladı ben demek ki birini az dökmüşüm anladığım kadarıyla. Şimdi elimde lens te mevcut ışıklandırmayı 15 watta düşürebilirim de 15 cm yukarı da koyabilirim siz nasıl önerirseniz. indikatör var hep yeşil ya da bazen sarıya dönüyor tankta bitki hariç canlı yok zaten. ilk hafta gübre vermeyip 2. hafta potasyum ile başlıyacağım. Benim normalde 1.gün npk 2. gün demir trace şeklince verip 6. gün su değişimi yapıyordum %30 bu metodu kullanıyordum şimdi EI metodunu pek anlayamadım elimdeki sıvı gübreler bitince toz gübre şeklinde mi vereyim aynı oranları?

Not: bu arada monte carlo yetiştirmeye çalışıyorum[/QUOTE]

Işığınızı 15 watta düşürün ancak ışığınızdaki renk dağılımları ve tankın her yerine yayılması da önemli, ışık konusu ile alakalı konusunda uzman kişilerden yardım alabilirsiniz. Işık yüksekliğiniz akvaryum camından itibaren 5-10cm yüksekte dursun ve lens kullanmayın. Bitkileriniz yayıldığı zaman 90 derecelik lens kullanımına geçersiniz.

Gübreleme konusu biraz size bağlı, tankınızı ve bitkilerinizin durumunu gözlemleyip ona göre dozlama yapın. İlk hafta, haftada 10 PPM olcak kadar Potasyum gübresiyle başlayın bitkilerinize bu yeterli gelmezse arttırın, gübreleme tamamen sizin gözleminize bitkilerinizin tüketimine bağlı o yüzden kimse kesin birşey söyleyemez. 2. haftada azar azar NPK gübrelemelerine başlayabilirsiniz, demir ve mikroelement elzem elementler değiller bunlarada 3. veya 4. hafta başlanabilir.

NOT: Gübreleme konusunda sizin bitkilerinizi gözlemlemeniz gerçekten çok önemli bu dengeyi siz kuracaksınız, biz ne desek boş. Ben size 10 ppm derim ancak sizin bitkileriniz 20 ppm ister bunu siz takdir edeceksiniz. Akvaryumunuz ile ilgili konu açarsanız herkes gözlemler böylelikle daha rahat bitkilerinizi geliştirirsiniz.
90*45*45(h) High Tech ( Estimative Index [eı] )
[QUOTE=RoIF]Merhaba, bilgisizlik sonucu tankım komple yosun oldu bende bozup baştan kurdum. Şuan elimde dıy sıvı gübreler var gübreden dolayı yosun sorunu oluşmuştu şuan çok korkuyorum aynı hataları tekrarlamaktan. Şimdi size sorum elimdeki sıvı gübrelerle nasıl bir gübrelemeye başlayayım EI metodunu kullanmak istiyorum ama pek bir şey anlayamadım çok karışık geldi lütfen yardımcı olur musunuz?

50x30x40h
28 watt powerled[/QUOTE]

Öncelikle şunu belirtmek isterim [U]gübrelemek yosun oluşturmaz.[/U] Tankınızda eksik besin (Co2, Nitrat, Fosfat, Potasyum, Mikroelement ve Demir) var ise yosun oluşur. Bundan kastımda şudur; siz tankınıza [U]YETERLİ [/U] miktarda Nitrat vermez diğer gübreleri çok verirseniz bitkileriniz bu besinleri tüketmez ve doğal olarak yosunlar bu besinleri tüketmeye başlar. Yeterli kısmının altını çizdim çünkü bundan kastım tankın içine gübreleri boca etmekte değildir. Tankınızda her anlamda DENGE olmalı. Bu dengenin içerisinde;
- Stabil ve Yeterli seviyede CO2 (indicatör kullanıyorsanız açık yeşil renginde),
- Gübreleme dengesi (ne çok fazla ne hiç olmayacak kadar az),
- Yeterli Filtrasyon (Bakteri oluşumu için önemli),
- Tank içerisinde her yere ulaşacak sirkilasyon,
- Işık dengeniz (çok güçlü olursa besin girdisini ve co2 yi ayarlayamamanız sonucu yosunlanma kaçınılmaz olur).

Gelelim sizin tanka, verdiğiniz bilgiler çok kısıtlı ancak bu bile bence yeterli dengeyi neden sağlayamadığınızı gösteriyor.

Tankınız brüt 60 litre, ışık gücünüz ise 28 watt power led yani floresan karşılığı 84 watt !! High Tech tanklarda bile litre başına 1 watt yeterli olurken sizin acemilik döneminizde litre başına 2 watt kullanmanız tabiki tankı yosunlandırır. Siz istediğinizi yapın o tank yinede yosunlancak. Ben ışık konusunda uzman değilim ancak bana sorarsanız ışığınızın yüksekte durması gerekiyor. Işığı lenssiz kullanıyorsanız ve tabanınızda bitkide varsa bitkilere, ışıkların bitkilere ulaşmasında zorluk yaşarsınız. Benim size vermiş olduğunuz bilgilerle tavsiyem ışığınızın Watt' ını düşürebiliyorsanız düşürün. Düşüremiyorsanız ışığı şuan 15cm yukarıda, lenssiz ve günde 4 saat açık kalacak şekilde kullanıp deneyin.

Işık sorununu çözdükten sonra akvaryumunuz daha yeni olduğu için çok fazla besin girdisi yapmanıza gerek yok bırakın 1 hafta bitkiler kendisine gelsin. 2. hafta Potasyum gübrelemensine ancak EI methodunun 1/3' ü kadar vermeye başlayın 3. haftada tüm besinlerden yavaş yavaş vermeye başlarsınız. Bu sırada Co2 nizin seviyeside hep yeşil veya açık yeşilde dursun, indicatörünüz yoksa edinin yoksa Co2 ne seviyede bilemezsiniz.

Fazla bilgi vermediğiniz için ihtimalli konuştum ancak konu başlığı altında ve forumda yeterli açıklamalar mevcut anlamadığınız yer mevcut ise konu açarsanız başka arkadaşlarda faydalanır. Açtığınız konuda detaylı bilgi verirseniz forumdaki diğer arkadaşlarda daha rahat yardımcı olurlar.
High Tech Deneyimi Olan Bakabilir Mi
Işığınız çok güçlü, bu yüzden iyi kontrol edemezseniz yosunlaşma devam edecek. Işığın çok güçlü olması sebebiyle gübre ve Co2 miktarınıda arttırmanız gerekmektedir. Aksi takdirde yosunlaşmanın önüne geçemezsiniz.

Diğer bir seçenekte Power Led kullanımına alışana kadar ışığın süresinin düşürmek. Işık süresinin düşürün Co2 miktarını ve Gübrelemenizi iyi ayarladıktan sonra yosunlaşmalar zamanla geçecektir.
225litre Bitkili Kurulumum.
[QUOTE=Omt]

Bende CO2 indikatör kullanmayı düşünüyorum ilk etapta. Daha sonra alırsamda weipro alırım. Bahsettiğiniz üründe güzel olabilir fakat weipro çok küçük ve ergonomik durdu bana arkadaşın tasarımı çok büyük yer kaplıyor gibi geldi ve weipro yanında aşırı pahalı. Weipro 75 dolar kargo dahıl getırtebılıyorsunuz. Bir okdr da vergi versek yine yerli malının yanında ekonomik oluyor ve bence bunu insanlar bukdar ucuza satıp para kazanabılıyorsa bızım yerlı tasarımda kazanabılecekken aşırı pahalıya satıyor gıbı geldı bana. Neyse COart urunlerı kesınlıkle cokguzel. Bu urunu alsam ne kdr gumruk cıkar acaba bilgınız var mı[/QUOTE]

Türk Malı ve Çin Malı arasında muhakkak fiyat farkı olur bu fiyat farkıda seri üretimden veya kalite gibi sebeplerden kaynaklanır. Bu sebeple Türk malı olarak yapılmış olan PH Controllerın pahalı olması seri üretim olmamasından kaynaklanmaktadır muhtemelen. Weipro da co2 art sitesinde satılmaktaydı sanırım, zaten orada satılıyorsa çokta kötü bir marka olmasa gerek.

Co2 indicatorde alın muhakkak onu yazmayı unutmuşum, bende her ne kadar ph controllerda olsa yine ph değerini indicatore bakarak yapıyorum sağlamlaştırıyorum işimi.

Kullanım açısından da daha öncedende açıkladığım gibi ben 2 sene ph controller kullanmadım ancak işe başladıktan ve yurt dışına gidip geldikten sonra akvaryumla sürekli ilgilenemedim ve bu yüzden aldım. Rahatlattıda açıkçası. Controllersızda olur tabiki hatta çoğu insan kullanmıyor. CO2 ayarını iyi tutturduğunuzda sorunsuz devam edersiniz. Benim almamın sebebi sadece hobiyi full otomatik hale getirip hiçbir şey düşünmemek.
225litre Bitkili Kurulumum.
[QUOTE=Omt]

Aradığım açıklama da tam olarak buydu, teşekkür ederim. Eğer vaktinizi almıyorsam ne tür gübre kullanıyor, nereden temin ediyorsunuz, paylaşırmısınız ¿ teşekkürler.[:iyi:] [B]10 litre tüp ortalama olarak kaç ay kullanım ömrü sağlar ?
[/B]
linklerdeki ürünler doğru mudur bir kontrol rica edicem ?

PH CONTROLLER

https://www.aliexpress.com/item/Weipro-PH-2010A-ph-meter-value-controller-Fresh-Salt-PH-online-monitor-good-quality-reliable/32733843038.html?spm=2114.search0204.3.1.4aad21877EeN6I&ws_ab_test=searchweb0_0,searchweb201602_4_10065_10068_10890_319_10546_317_10548_10696_453_10084_454_10083_10618_431_10307_537_536_10059_10884_10887_100031_321_322_10103,searchweb201603_53,ppcSwitch_0_ppcChannel&algo_expid=3ff56fa1-0c93-4af9-9bf8-480c7d6aa178-0&algo_pvid=3ff56fa1-0c93-4af9-9bf8-480c7d6aa178

INLINE DIFFUZOR

https://aquaist.com/urun/inline-karbondioksit-difuzoru/[/QUOTE]

Gübrelerden Fosfat, Nitrat ve Potasyumu kendim yapıyorum. Demir ve mikroelement gübrelerini Seachem marka kullanıyorum. [URL]https://www.akvaryum.com/Forum/nasil_sivi_gubre_hazirlanir_k888540.asp[/URL] buradaki konudan bakarak rahatlıkla Fosfat, Nitrat ve Potasyum gübrelerini yapabilirsiniz. Sizin tankta gübreye çok ihtiyaç duyacaksınız hele bitkileriniz hızlı gelişen bitkiler olursa.

10Lt lik CO2 tüp bitkilerinizin kullanımına bağlı olarak değişecektir. Ne desem yalan olur, 2-3 ayda gidebilir 4-5 ayda.

Weipro PH Controller linki doğru ancak diğer difüzörü hiç kullanmadım onun için yorum yapamam. Benim kullandığım difüzör tipi şu şekilde: [URL]https://tr.aliexpress.com/item/UP-CO2-Atomizer-external-super-Diffuser-Reactor-aquarium-water-plant-fish-tank-landscape-aquatic/32774385804.html?spm=a2g10.search0104.3.1.9491220fPjoOOj&ws_ab_test=searchweb0_0,searchweb201602_4_10065_10068_10890_319_10546_317_10548_10696_453_10084_454_10083_10618_431_10307_537_536_10059_10884_5736015_10887_100031_321_322_10103_5736115,searchweb201603_70,ppcSwitch_0&algo_expid=b2000834-a370-473b-8ac6-b527ef947bb5-0&algo_pvid=b2000834-a370-473b-8ac6-b527ef947bb5&transAbTest=ae803_3[/URL] [URL]https://urun.n11.com/bitki-ekipmanlari/up-aqua-d-508-12-co2-atomiser-12-16mm-P217532079?gclid=EAIaIQobChMI8Pv6gvPv3wIVyYGyCh09Pw0qEAYYCSABEgJwgvD_BwE&gclsrc=aw.ds[/URL]

Sizin gönderdiğinizde aliexpress te var ancak hiç kullanmadım yorum yapamayacağım.
225litre Bitkili Kurulumum.
[QUOTE=Omt]Enes bey teşekkür ederim görüşleriniz için anca dönüş yapabildim. Benim mayalı sistem kullanma amacım ucuza kaçmak veya ekonomi yapmak açısından değildi bu şekilde düşünüp yapana saygım var ama akvaryum işine girdinmi ucuza kaçılamayacağının farkındayım. Haklısın tüplü şart fakat ben evde tüpün patlama riskinden korkuyorum ve ayrıca tüplüde ışıkla beraber co2 açıp ışıklar sönünce co2 kapatırsam ph dalgalanması olur dıyorlar buna bağlı olarak o işlere girmedim yani bu forumda açıkçası her kafadan başka bir ses çıkıyor doğru olanın ne olduğu konusunda kararsız kaldım ☺ Patlama riski ve ph dalgalanması olayı ne derece gerçektir bahsedermisiniz. Ve bana tam full+full bir sistem kurabilmem amaçlı neler satın almalıyım bildiğiniz markalar var ise nedir ihtiyaç tek tek yazarsanız sevinirim. Çok teşekkür ederim. İstediğim liste tüpünden difüzörüne reaktörüne kdr ne lazımsa paylaşırsanız sevinir Enes bey. Saygılar. [/QUOTE]

CO2 tüp için illede gidip markalara (ista) sadece tüpe servet dökmenize gerek yok. Tüplerin hepsinde Emniyet Valfi vardır. Bu emniyet valfi ortam sıcaklığından kaynaklı ve tüpün çok doldurulmasından dolayı açılır ve tüm gazı boşaltır. Yani tüp tamamen yarılmaz pat diye sesde çıkartmaz o emniyet valfinden tüm hava boşalır. Ayrıca tüp dolum noktalarında tüplerin sağlamlığıda kontrol ediliyor. Ben Galata yangından 10Litrelik tüp aldım 2. el ve ordaki çalışanlara güvendiğimden şuana kadarda bir problem yaşamadım çok şükür.

Co2 konusunda size tavsiyelerim şöyle olcak (bütçe düşünmeden);

1. Co2 tüp (sizin gibi tankta ben olsam 10 Lt. tercih ederdim.)
2. Selenoid Valf: Hem PH Controller ile hemde kontrolsüz kullanımlarda zamanlayıcı taktığınızda tüpü istediğiniz saatlerde açma/kapatmaya yarar.
3. İnce Ayar Vanası: Ph Controller kullanmıcaksanız bunuda almanızı tavsiye ederim. Çünkü tüpler üzerindeki vana ile ince ayar yapılamayabiliyor ve bazen ayarı kaçırdığımızda balık kayıplarına sebebiyet verebiliyoruz.
4. Inline Difüzör: Ben her zaman bu difözüro kullandım, halen kullanıyorum ve memnunum. Aliexpressten sipariş verebilirsniz. Dış filtrenin temiz su çıkış hortumuna takılıyor ve böyle tank içerisinde kalabalık bir görüntü olmuyor. Kullanımı başlarda biraz zor gözükebilir ama alışınca hak vereceksiniz.
5. Ph Controller: Ph Controller alırsanız kafanız çok raaht olur. Aliexpress'ten dolar düşük kurdayken almıştım şuan kafam çok rahat. Markası : weipro ph controller, bu şekilde aratabilirsniz. PH Controllerda ph değerini siz ayarlıyorsunuz ve cihaz su seviyesindeki ph ı ölçerek Tüpü açıp kapatıyor böylece dalgalanma hiç yaşanmıyor.

Benim kendi sistemimde Co2 tüp, ince ayar vanası, seleniod valf, ph controller, inline difüzör hepsi var. Siz eğer ph controller alcaksanız ince ayar vanası almanıza gerek yok. Aklınıza şu soru gelebilir: madem gerek yok sizde niye var ? Ben PH Controllerı sonradan aldığımdan dolayı var. Ph Controller almıcaksanız ince ayar vanası alın. İnline Difüzörede takılmayın normal seramik difüzörde alabilirsniz. Benim İnline ı tercih etmemin sebebi yer kaplamaması ve su içerisinde filtre ile birlikte daha güzel yayılmasıdır. Seramikte de İstanın 3in1 Compact "V" şeklinde difüzörünün Medium veya Large boyu var onu tavsiye ederim. Hem güzel çözüyor hemde damla sayacı var.

Sistemde Power Led olduğu için bitkiler Gübreye aşırı ihtiyaç duyacaktır. Hele çeşit arttırdığınızda Co2 gereksinimi olan bitkilerde işin içine girecektir. Bu hobi sizin gibi başlıyor ve git gide yükseliyor tabi devam ederseniz. Son bir uyar ışıklarınızda led varsa kullanmamanızı tavsiye ederim çünkü ışıklarınız zaten güçlü, hem co2 vermeyip hemde gübreleme yapmadığınızda, az da olsa gübre verdiğinizde yosunlar baş gösterecektir. Co2 sistem kurun, Bitki çeşidinizi arttırın, gübrelemeden korkmayın. Canlılara sonra karar verirsiniz :))
225litre Bitkili Kurulumum.
Bu kadar büyük bir tanka Mayalı sistem ile CO2 yettiremiceksiniz veyahut çok yorulcaksınız sürekli yenilemeniz gerekecektir. Pipo filtreyide çıkartmanızı tavsiye ederim hem görüntü açısında kötü gözüküyor hemde su içerisindeki oksijeni, yüzeyi dalgalandırarak sağlama imkanınız var. Hele birde mayalı sistem kullanıyorken buna hiç gerek yok çünkü muhtemelen o sistem tankınızda CO2 seviyesini bile düzgün arttırmayabilir.

Tasarımda dekorasyon hiç kullanmamışsınız bu yüzden nacizane tavsiyem DUTCH stili kurulumlara bakmanız. Bu tarzda akvaryumu bitkilerle doldurarak farklı derinlik algıları yakalayabilirsiniz. Kırmızı ve yeşil renkte bitkilerle bunu sağlayabilirsiniz. Önden arkaya doğru bitkilerin yapraklarının incelmeside derinlik etkisini arttıracaktır.

Aydınlatmanız muhtemelen güçlüdür bu sebeple gübrelemeyi aksatmamanızı tavsiye ederim. Dengeyi yakalayamadığınız takdirde yosunlanmalar başlayacaktır. Gübre vermemekte yosuna sebebiyet vereceğini bilmenizi isterim. Ancak gübre verirken CO2 seviyesininde yeteri miktarda ve dalgalanma yapmadan sürekli ve istikrarlı şekilde verilmesi gerekiyor. Aslında çoğu yosunlar gübre vermemekten veya Co2 yetersizliğinden kaynaklanmaktadır. Bu sebeple size tavsiyem tüplü CO2 sisteme geçmeyi düşünmeniz. 2. El tüpler forumdan veya yangın tüpü satan yerlerden de bulabilirsiniz.
High Tech Deneyimi Olan Bakabilir Mi
Taban kurulumunuz güzel olmuş.

Işık 66 watt Power Led, kontrol etmesi çok zor bir ışık kaynağı, çok güçlü. Benim tankımda bile 54Watt Power led var ve ben askı aparatı düzeneği kurdum ki istediğim gibi yukarı çıkartıp aşşağıya indiriyorum. Sakın Power ledlerde lens kullanmayın hele ki böyle bir güç ve yükseklikte.

Tasarım çok sadece olmuş başlarda 2 3 kök ve taş daha alıp tasarımı doldurabilirdiniz ama yanlış anlamayın bu tamamen zevk meselesi. Bende daha önceden sadece taşlardan iwagumide yapmışlığım oldu. Şu haliyle bile isterseniz uyumlu kök eklemesi yapabilirsiniz.

Bitki konusunda iste arkada stem bitkiler kullanıp önlere doğru daha kısa bitki türlerini tercih edin. Tropica' nın kendi sitesinde bitki türleri ve o türler ile yapılan tasarımlar mevcut oradan kolaylıkla faydalanbilirsiniz.
High Tech, Hemianthus Callitrichoides 'cuba'
[QUOTE=harunf]Merhaba bitkiledi nerden temin ettiniz bendd suan 90*45*45 kurdum [/QUOTE]

Serkan Cetinkol' un dukkanindan aldim hepsini.

Tankta yaptiklarim ve gelisim: ilk hafta 2 kez %25 su degisimi yaptim ve su degisimlerinden sonra bakteri kulturu, su duzenleyici eklemeleri yaptim.

10. Gunde budama yaptim her bitkinin uclarindan olcak sekilde azda olsa budadim. Bitkilerde yosunlar bas gosterdi diatom yosun (bu cokta muhim degil), bazi cubalarda erimeler gerceklesti.

En uzuldugum ise Wallichilerin hem renkleri hemde yapraklarinda yosun olusumlari mevcut. Internetten arastirdigimda yosunlarim wallichiden zor kurtarildigi yaziyordu. Bende tekrar budama yaptim belki yeni surgunler sorunsuz olur diye. Onerisi olan varsa dinlemekten memnuniyet duyarim.

2. Hafta 1 kez %50 su degisimi ve yosunlu bazi bitkileride tanktan cikardim.

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/178704/291220180104001.jpg[/IMG]

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/178704/291220180104431.jpg[/IMG]

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/178704/291220180105451.jpg[/IMG]

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/178704/291220180106161.jpg[/IMG]

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/178704/291220180055091.jpg[/IMG]

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/178704/291220180055411.jpg[/IMG]

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,620,351 Mesaj
  • 384,241 Konu
  • 91 Forum
  • 133,721 Forum Üyesi
  • 1,402 Özel Forum Üyesi
  • 28 Kıdemli Akvarist
  • 1,498 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.