ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
MEOzbay
Kullanıcı Grubu:
Forum Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
63
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
02 Şubat 2016 02:35
Son Ziyaret:
9 Saat 53 Dakika önce
Toplam Mesaj:
61 [0.06 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
9 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:

BİLGİLER

Ad Soyad:
M.Emre Özbay
Doğum Tarihi:
11 Mayıs 1973
Yaş:
45
İl:
Istanbul
Meslek:
Grafik tasarım
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

M.E.Ozbay 80 lt Bitkili Barbus Titteya (Cherry Barb) + Pseudomugil paskai ve gertrudae 35 lt Tangerine tiger caridina + Neocaridina 20 lt RCS caridina

SON 10 MESAJI

Karidesim Hamile Mi ?
Hayır karidesler avlanmaz. Ancak ölmüş, ölmek üzere olan diğer canlılarla beslenirler.
Karidesim Hamile Mi ?
Karidesiniz yumurta tutmuş [:iyi:] Karidesler yumurta bırakmaz. Yavrular yumurtadan çıkıncaya kadar keselerinde taşırlar. Normal şartlarda üç dört hafta içinde yavru karidesler annenin kesesindeki yumurtalardan canlı olarak çıkacaktır. İlk haftalarda yavru karidesleri ortalıkta görmeyebilirsiniz. Saklandıkları yerde beslenirler. Yavru karidesler boylanana kadar su değişimlerini dikkatli ve azar azar yapınız. Fazla yemleme yapmayın. Suyu stabil tutun. Akvaryumdaki alg ve biofilmden rahatlıkla beslenirler. Yavru lepistesin az da olsa yavru karidesleri yeme ihtimali var. Karidesler yavrularını yemez. Katil salyangozlar ise genellikle sağlıklı bir karidesi yakalayacak kadar hızlı değildir.
Karidesler Atılan Yemleri Bulabilir Mi?
Akvaryum oturmuşsa, bitki-moss varsa yemlemeyi dert etmeyin. Karides sayısını da göz önüne alarak birkaç günde bir çok az yemleyin. Camlardaki dekordaki biofilm ile bile uzun süre beslenirler.
10 Litre Bitkili Kurulum
Anubias, fern, crypto türleri. Moss türleri. Sitenin ansiklopedi / bitkiler bölümüne bakınız.
İlk Mini Akvaryum Denemem
Bir kere neonu lütfen azad ediniz.
Kara yosunu bir süre sonra çürüyerek suyu kirletecektir. Zaten o hacimde suyu sağlıklı tutmanız pek mümkün değil.
Büyük boy bir salyangozun da ömrü pek uzun olmaz o suda. Yazıktır.
Az para ayırıp daha büyük 2. el bir akvaryumu forumdan bile bulabilirsiniz. Filtre vs. kullanmak istemiyorsanız. Çok az yemlemeyle bol bitkili bir karides salyangoz akvaryumu daha büyük keyif verecektir.
Elma Salyangozu Felç Oldu
Merhabalar. Salyangozun ne hastalığı olduğunu bilmek çok mümkün değil tabi. Yapabileceğiniz şey salyangozu akvaryumdaki doğal ortamına bırakıp sıkça gözlemlemek. Eğer kabuğundan iyice çıkıp kendini salmadıysa, ya da kokmaya başlamamışsa hala canlıdır. Zaman zaman uzun süre hareketsiz kalmaları normal. Daha dar bir kaba koymak, yem doldurmak, suya elma vesaire yiyecekler atmak suyun kalitesini bozup durumu daha kötüye götürür. Bir de canlılarınızı ölmüş hayvan vs. İle beslemeyin. Ölü hayvanları akvaryumdan çıkarın. Akvaryumda hastalık sebebi olabilir.[EDIT]MEOzbay,2019-01-09 11:14:21[/EDIT]
Karides Yumurtaları
Karidesler yumurtlamaz [:)] Yumurtalar döllenince, sırtından karnındaki keseye inerler. Yaklaşık dört hafta yavrular çıkıncaya kadar bu kesede taşır. Bu arada mantarlaşma olmasın diye o bölgedeki ayaklarıyla(?) havalandırma hareketi yapar.
Yavrular çıkıncaya kadar hatta büyüyüp kendilerini kurtarıncaya kadar anne karidesi koyduğunuz tankta büyük su değişimleri yapmayın. Tabi tanka aktarırken de acele etmeden su alıştırarak aktarın. Suyu hava motoru veya yüzeyi hafif dalgalandıran bir filtreyle havalandırmanız, mantarlaşmayı önleyecektir.
Tabi filtre girişine yavruların kaçmaması için bir kadın çorabı vs. geçirmeniz gerek.
Yavrular çıkıncaya kadar kabuk değiştirmezler. Ani su değişimleri kabuk değişimine zorlayıp yumurtaları kaybetmesine sebep olabilir.[EDIT]MEOzbay,2018-12-09 20:44:35[/EDIT]
Hiçbirşey Yoktan Var Olmuyorsa ?
Konuyla ilgili ingilizce bir başlıktan, size fikir verebilecek kısmı çevirip yazıyorum:

"Alg terimi temel olarak çok sayıda farklı organizma için kullanılan kapsamlı bir terimdir.

Bunlar arasında mikroskobik tek hücreli organizmalar ve iplik benzeri formlar, yanı sıra, bazıları 60 metreye kadar uzunluğa ulaşabilen deniz yosunları gibi, makroskopik algler de vardır.

Tıpkı mikroplar gibi, virüsler, bakteriler ve diğer mikroorganizmalar gibi, en küçük alg formları çevremizde her yerde bulunur. Yerleşmek için yeni yerlere ulaşmak amacıyla, pasif olarak havada yayılan bazı algler vardır.

Alglerin her yerde bulunabilmeleri, alglerden tamamen arınmış bir akvaryumu pratik olarak imkansız kılar."

https://www.aquasabi.com/aquascaping-wiki/algae/algae-in-the-aquarium

Yani laboratuvar ortamında steril ve yalıtılmış bir akvaryumunuz yoksa yoktan(!) varolmaya devam edeceklerdir. Tabi çıplak gözle göremiyor olmamız varolmadıkları anlamına gelmiyor [;)][EDIT]MEOzbay,2018-11-23 20:30:36[/EDIT]
Bu Videoda Ne Anlatıyor
Bitki Vallisneria spiralis (Saz Bitkisi). Ansiklopedi bölümünden bilgi edinebilirsiniz.
www.akvaryum.com/vallisneria_spiralis_saz_bitkisi_bitkir_27_536.asp
Videoda çürümüş yaprakların nasıl ayrılacağını anlatıyor. Koparmak yerine geriye doğru çekilerek kök kısmından ayırılıyor. Böylece kahverengi ve yaşlı yapraklar yerine kolayca yeni sürgünler veriyor(muş).
Kök kısmını biraz gömün beyaz alt kısmı çok gömmeyin kuma diyor. :)
Geniş ışık ve ph aralıklarında yaşarmış. Isı 20-28 arası olmalıymış.

[EDIT]MEOzbay,2018-08-10 18:18:12[/EDIT]
Zor Mu
Co2 desteği olmadan da , yeterli ışık takviyesiyle bakabileceğiniz çok bitki var. Forumun ansiklopedi bölümündeki bitki arşivine göz atın. Ayrıca bol bitki, balık atıklarını tüketerek yosun oluşumuna engel olur.

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,620,351 Mesaj
  • 384,241 Konu
  • 91 Forum
  • 133,721 Forum Üyesi
  • 1,402 Özel Forum Üyesi
  • 28 Kıdemli Akvarist
  • 1,498 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.