ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
otuzkilo
Kullanıcı Grubu:
Forum Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
173
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
23 Mart 2016 11:24
Son Ziyaret:
16 Saat 30 Dakika önce
Toplam Mesaj:
180 [0.15 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
5 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:
2

BİLGİLER

Ad Soyad:
Erkan A
Doğum Tarihi:
26 Temmuz 1979
Yaş:
40
İl:
Gaziantep
Meslek:
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

SON 10 MESAJI

Fazla Co2 Zarar Verir Mi?
Canlılara, özellikle de karideslere ciddi sorun oluşturabilir. Daha önce mayalı sistem kullandım ve düzensiz co2 sebebiyle epeyce karides, balık kaybettim.

Dolayısıyla mayalı sistem çok tavsiye edebileceğim bir şey değil ama tüplü sistemlerin fiyatları da malum. O yüzden tavsiyem, tankta çok fazla bitki yükü olmadığına göre en azından çok yoğun co2 vermeyin suya. Mayalı sistemlerde en azından bunu ayarlama imkanı oluyordu. Sizin sisteminizi bilmiyorum tabi.

Esas tavsiyem ise şu: Bitkili akvaryumlarda en önemli ve doğru düzeyi tutturması en zor bileşen düzenli co2. Dolayısıyla bu hobiyi uzun süre yapmayı planlayanların para harcayacaksa ilk seçeneği tüplü/selenoid valfli bir co2 sistemi olmalı bence. Nispeten ucuz bir filtreyle, kilosu 5tl olan bir toprak ile, ucuz gübrelerle sistemi işletebilirsiniz ama mayalı sistemle düzenli/sağlıklı bir bitkili akvaryumu sorunsuz işletmek gerçekten zor.
Dry Start Yöntemiyle 10 Lt İwagumi
Drystart yöntemi genel manada gayet güzel gitti ama su doldurduktan sonra su kimyası ve co2 değerlerini tutturmak çok zor oldu. İş yoğunluğu falan da girince başarısızlıkla sonuçlandı.

Bu kadar küçük tanklarda hightech bitkili akvaryum idame ettirmek gerçekten zormuş. Elinizin devamlı üstünde olması gerekiyor. Ben de 25lt'lik başka bir tank kurdum şimdi. Bakalım onu Parvula Mini kaplamaya çalışacağım..
30 Küp High Tech Rotala Türleri
Güzel bir kurulum olmuş, tebrikler..

İlginç olan filtreden akvaryuma, Rotala Hra'dan parvula miniye aynı projeye başlamışız sizinle. Gelin görün ki benim sipariş verdiğim InVitro Rotala Hra'nın suyu akmış kötü bir formda geldi. Kurulumda da 1-2 gün gecikince bitki resmen eridi gitti. (bir daha da oradan birşey almayı düşünmüyorum zaten) Ben de sadece Parvula ile başladım şimdilik.

Rotala Hra'nın kızarmış hali çok hoşuma gidiyor. Ben de sırf denemek için bu akvaryumu kuruyordum. İleride bulup arka plana eklemeyi düşünüyorum..

Kestiğiniz uç kısımları bitkinin en güzel yeri oluyor aslında. Onları diğerlerinin önlerine doğru dikip hem değerlendirmiş hem görünümü yoğunlaştırmış hem de kesilmiş kısımları gizlemiş olursunuz. Yine elinizde kalırsa da ben talibim söyleyeyim.

Kullandığınız Gh Booster tam olarak hangisi? Aquaforest'ın tatlı su için olanını göremedim..
Bitkili Akvaryumda Dış Filtre Malzemeleri
Her kata elyafa gerek yok. Zararı olmaz ama gerek yok.. Karbon dediğiniz gibi kısa süreli istenirse kullanılıyor, onun dışında bitkili akvaryumun özel bir sistemi yok. Biyolojik (siporax, seachem matrix vs) veya kimyasal (mesela purigen) filtre malzemelerinden bütçeniz oranında uygun olan birisini karbon yerine koyabilirsiniz.
Bu Yosun Türü Nedir?
Merhaba. Dry Start yöntemiyle başladığım yeni 10lt'lik akvaryumumda muhtemelen fazla nemden kaynaklı bir yosun türü oluştu. Dün itibariyle su doldurduğum akvaryumda bu yosunlarla mücadele edeceğim ama öncelikle siyah sakal yosunu olabileceğini tahmin ettiğim yosunun türünü netleştirmek istiyorum.

Bu arada mücadele için de önerilerinize açığım tabi ki.

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/184385/220120191759081.jpg[/IMG]

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/184385/220120191759181.jpg[/IMG][EDIT]otuzkilo,2019-01-22 18:47:49[/EDIT]
Nasıl Bitkili Akvaryum Kurmalıyım ?
Akvaryumu çok daha daraltmadan biraz kum, tilki kuyruğu, Micra, zeytin vs gibi kolay bitkiler yetiştirebilirsiniz. Filtre olarak da balığı çok yormayacak bir şelale filtre olabilir.
Karma Akvaryum Ve Salyangoz Önerisi
Canlı Doğru anla beslenmede bir sıkıntı yok. Lepistes boyutundaki balıklar yetişkin karideslere 'genelde' saldırmazlar. Yeni doğan karideslerin büyük çoğunluğu canlı yem olacaktır. Kalanlar da size yeter sanırım. Satmayacaksanız canlı doğuranla, farklı türler olarak beslemenizde sıkıntı yok.
Bitkili Akvaryuma Yeni Başladım Önelrileriniz Nele
Akvaryumunuz hayırlı olsun. Sağlıkla ve keyifle geliştirin inşallah.

Bitkili akvaryum kavramı aslında "içinde bitki de olan akvaryum" değil, daha çok "esas öznesi bitki olan akvaryum" demek.

Sizin kurulumunuz bu bakımdan benim bakış açımdan bitkili akvaryum sınıflandırmasına dahil değil. Çünkü bitkili akvaryumda bitki çeşidi, tasarımı, co2si, ışığı, kumu, gübresi, filtresi herşey bitki yetiştirmeye yönelik planlanır ve ona göre balık, akvaryum, filtre vs canlı/cansız unsurlar seçilir.

Şimdi size kurulumunuzla ilgili ne desek hem uygulamanız zor olacak, hem belki balıklarınıza zarar verecek. O yüzden fazla detaylı bir cevap vermemeyi daha doğru buldum.

Sadece forumda ve internette bolca dolaşıp, ingilizceniz varsa yabancı kaynakları da okumanızı tavsiye ederim. İnanın burada parça parça ne desek muhtemelen kafanız daha çok karışacak.
Karma Akvaryum Ve Salyangoz Önerisi
Ticaret düşünceniz yoksa farklı türlerde karidesleri bir arada besleyebilirsiniz. Ben deneyip görmedim ancak zamanla farklı türler birbirleriyle çiftleştikçe doğan yavruların renklerini yitirdikleri söyleniyor.
Özel bir planınız yoksa her zaman tek tür tavsiye edilir. Onun dışında rengarenk karides besleyen çok insan var.
Akvaryumumdaki Yosun Problemini Birtürlü Çözemedim
Hagen konusu geçmişken, çok eskilerden faydalı bir Hagen başlığı.. Kumunuzu tanımak açısından faydası olur. Tavsiye ederim.

[URL]https://www.akvaryum.com/Forum/hagen_siyah_kum_hakkinda_k319313_sn1.asp[/URL]

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,743,069 Mesaj
  • 401,486 Konu
  • 91 Forum
  • 141,819 Forum Üyesi
  • 1,447 Özel Forum Üyesi
  • 29 Kıdemli Akvarist
  • 1,377 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.