ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
fma3280
Kullanıcı Grubu:
Forum Özel Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
440
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
07 Eylül 2016 23:17
Son Ziyaret:
4 Saat 40 Dakika önce
Toplam Mesaj:
439 [0.47 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
421 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:

BİLGİLER

Ad Soyad:
Fatih Akyol
Doğum Tarihi:
22 Ocak 1973
Yaş:
46
İl:
Istanbul
Meslek:
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

Fatih Akyol 120X50X60h Tropheus Duboisi

SON 10 MESAJI

Maswalarımka Birlikte Hangi Tropeus Türü Olur?
Ben maswaların hepsini çıkartıp sadece kabukçullar dan oluşan bir karma demek istedim.
Maswalarımka Birlikte Hangi Tropeus Türü Olur?
[QUOTE=omercldr]Merhabalar 550 litre 1.60 akvaryumda 14 dişi 2 erkek duboisi maswa kolonisi var bunlardan 7 dişi 1 erkeği çıkartmayı düşünüyorum yanına hangi tür tropeus koyabilirim birbirleriyle uyumları beslenmelerinin uyumunun düzgün olacağı bi tür söyler misiniz[/QUOTE]

Merhaba;

Akvaryum hacminiz yüksek ama Tropheusları tek tür olarak beslemeniz tavsiye ederim. Yeni tür ile maswalar arasında sürtüşmeler olabilir. Erkekler arasın da baskınlık, üreme agresyonları üst seviyede olabilir. Ayrıca üreme de çaprazlama riski var ki böyle bir şeye sebebiyet vermenin doğru olmadığı kanaatindeyim. Maswalar sadece kendi türü ile çiftleştiği söylense de aksi durumlar oldukça mevcut.
Karma olarak yine Tanganyika gölü canlısı olan kabukçulları tavsiye ederim.

İyi Hobiler...[EDIT]fma3280,2019-03-22 13:54:54[/EDIT]
Duboisi Maswa Ya Geçiş
Kurtuluş Kardeşim Merhaba;

Maşallah diyelim. [:nazar:] Yem vermeye seviyorsunuz biliyorum [:D] ama balıklar normalden şişmişler, dışkılar vücuttan ayrılmıyor kabızlığa işarettir. Biraz azalt yemlemeyi [:iyi:] Biraz daha büyüyünce vatozlara akvaryum da kovalayacakları şimdiden belli [:)]
Tekrar maşallah diyelim [:nazar:] Sağlıkla büyüsünler...
Yemyesil Su
Merhaba geçmiş olsun.

Yeşil su sorunu sebebi

Akvaryumun direk güneşi ışığını alması
Aşırı yemleme
Aşırı ya da yetersiz ışıklandırma
Nitrit nitrat amonyak sorunu
Bazen akıntı azlığı
Bu durumlar sebep olabilir.

2 günde bir % 30 dinlenmiş su değişimi yapın ve bakteri kültürü ekleyin. Güneşi ışığı geliyorsa örtü v.b engelleyin. Aydınlatmayı açmayın. Dış filtre malzemesi olarak Ehiem pro substrat kullanın.
Bunlar çare olmaz ise reeflowers aqua clear kullanın.

Iyi Hobiler
[EDIT]fma3280,2019-03-22 00:41:13[/EDIT]
İkola Tankım Ve Bazı Sorular
Dediğiniz bio plan ürününü içeriğini bilmiyorum. Yorum yapamayacağım.
Epsom tuzu ( Magnezyum Sülfat ) -karbonat, suyun değerlerini ( pH-gH v.b) ayarlamak için kullanılır ama doğruluğu ( ki zamanın da bende kullandım ) tartışılır.
Ülkemiz sularında Dünyaya gelen ya da f0 bile olsa adaptasyonunu tamamlayan balıklar için bu takviyelerin gerekli olduğunu düşünmüyorum. ( Nadir ve hassas türler hariç )
Kaya tuzunu da kuyruk erimesine istinaden su değişimlerinde 1-2 sefer kullanmanızı tavsiye ettim. [EDIT]fma3280,2019-03-21 11:30:37[/EDIT]
İkola Tankım Ve Bazı Sorular
Kuyruk erimesi balıklar arası kavga, mantar, ya da parazitten dolayı olabilir.
Sarhoş gibi dolanması, arada titremesi ya da bir yerlere sürtünmesi nitrat değerlerinin yüksek olması, bakteri döngüsünün oluşmamasına işarettir. Yavrular da akvaryum içinde yavrulukta galiba. Onlar da bu durumdan etkilenmiş olabilirler.
Akvaryumu yeni kurarken bakteri döngüsünün oluşmasını bekleyerek akvaryuma balık ilave etmek gerekir. Su değişimlerini dinlenmiş ve ısısı akvaryum suyu ile aynı olan su ile yapmalı. Aşırı yemleme yapmamalı.
Akvaryumcunun dediği gibi her ay ilaç sakin atmayın. Ilaclar suyun değerlerini alt üst eder. Hastalık durumlarında karantina akvaryumu kullanılmalı.
Epson tuzu ya da karbonat kullanmayın. Su değerleri doğru olan, bakteri döngüsü oluşmuş bir suya extra bir ilaveye gerek yok. Kuyruk erimesine tedbir amaçlı Bir süre bir kaşık erimiş kaya tuzu ilave edebilirsiniz
Balık sayınıza göre litre yetersiz görünüyor. Eğer kullanmadıysanız sera nitrivec bakteri kültürü kullanın. [EDIT]fma3280,2019-03-21 00:13:50[/EDIT]
Tropheus Bemba, Tropheus Duboisi Maswa Ve Mpanga ?
[QUOTE=harunozsoyler]Teşekkürler [:iyi:]

Dostum Sump içerisindeki filtreleri değiştirebilirim. Nasıl bir sıralama ve hangi malzeme konusunda bilgi verirsen uygulayabilirim.[/QUOTE]

Suyun sumpa girdiği ilk kısımdan itibaren sıralama şöyle tavsiye ederim.
1- 2 kat Elyaf ( bu elyaf kaba pislikleri tutacak ve diğer malzemelerin pislenmesi ,tıkanmasını önleyecek debi düşmeyecek malzemeleri temizleme süresi uzayacak ) Elyafın kirlenmesine bakarak değiştirirsiniz.
2- Ehiem pro Seramik halka
3- biyolojik mavi sünger
4- [K]Bol miktarda[/K] ehıem por substrat ( Sera Siporax da olabilir.)
5- Son çıkışta 1 kat elyaf.

Yaklaşık 800 litre için sump bana ufak geldi. Substrat çok kullanmak lazım. Sump da yer yeterli ise Diatomite kedi kumu da konulabilir. Maliyeti düşük performansı etkilidir.
İkola Tankım Ve Bazı Sorular
Merhaba Kurulum Hayırlı Olsun;

İç filtreyi arka cama doğru yaklaştırıp yukarıya, su yüzeyine yakın bir konuma getirin. Yüzeyde oluşan dalgalanma hem akıntı şiddetini düşürür hem de oksijen yaratır. Dış filtre su çıkış borusunda şelale aparatı var galiba, onu çıkarın. Dış filtre emiş borusunu da iç filtrenin altına-yanına konumlandırın. Geceleri iç filtreyi kapatın.
Su değerleri normal. Saylangoz olayını bir an önce çözün.
İkolalar genelde yavrulara karşı agresif değillerdir. Tek tür ve tek renk Kaya-taş olarak barınma,saklanma ve üreme alanları oluşturursanız hem doğal bir görünüme sahip olursunuz, hem de yavrulara suya ekleyebilirsiniz. Örnekleri forumda var.
Galiba yetişkin 15 adet balık mevcut. Akvaryum boyu hacmi sanki yetersiz gibi geldi. Dış filtrenin L/Saat rakamı da önemli. Filtre malzemesi olarak ehıem pro substrat kullanmanızı tavsiye ederim.
İkollar otçuldur. Aşağıda ki yemleri kullanmanızı tavsiye ederim.
JBL spirulina flakes pul yem
Dainichi deluxe
Tropical spirutabin tablet ( Haftada 1-2 öğün )
Tetra Pro vegetable Algea
NLS Therea + A ( haftada 1 öğün )

İyi Hobiler...Tropheus Maswa Yeni Dekor
Murat bey merhaba

Kurulum gayet güzel olmuş, elinize sağlık.
Yavru maswa sayınız kaç tane ? Doğru dişi-erkek oranlı bir koloni icin sanki az gibi geldi.

Iyi Hobiler...
Nasıl Özel Üye Olunur?
Uzun yıllardır çoğu zaman yoğun, bazen ucundan bu hobi ile ilgilenirim. Yakın zaman da üye oldum. Ve kendimce tavsiyelerde bulunuyorum, ayrıca bilmediğim şeyler de öğreniyorum. Hem öğrenirken, hem de tavsiyelerde bulunurken mütevazi olmak, her şeyi ben bilirim egosuna kapılmamak benim için en önemli kriterdir. Muhtemelen forum yönetimi de bu doğrultuda bakmıştır.
Statü, sınıflandırma, kategorize etme bu bakış açısı bana çok uzak ve hiç bir anlam ifade etmemiştir.
Önemli olan bilgiyi, tecrübeyi doğru bir üslub ile aktarmak, karşıda ki insanı kırmamaktir. Tabii aynı üslubu karşı tarafın da göstermesi şartıyla... Benim için en değerli " özel "lik budur.
Ayrıca cevap hakkına istinaden, hiç bir yönetim yetkilisi ile her hangi bir iletişimim, tanışıklığım yoktur. Daha doğrusu böyle bir şeye hiç ama hiç ihtiyacım yoktur.

Iyi Hobiler...

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,620,351 Mesaj
  • 384,241 Konu
  • 91 Forum
  • 133,721 Forum Üyesi
  • 1,402 Özel Forum Üyesi
  • 28 Kıdemli Akvarist
  • 1,498 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.