ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
fma3280
Kullanıcı Grubu:
Forum Özel Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
491
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
07 Eylül 2016 23:17
Son Ziyaret:
15 Saat 4 Dakika önce
Toplam Mesaj:
488 [0.50 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
435 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:

BİLGİLER

Ad Soyad:
Fatih Akyol
Doğum Tarihi:
22 Ocak 1973
Yaş:
46
İl:
Istanbul
Meslek:
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

Fatih Akyol 120X50X60h Tropheus Duboisi

SON 10 MESAJI

Kuma Yan Sürtme Sebebi Nedir
Merhaba,

Bu tür sürtünmeler dış parazitten dolayı olabilir.
Eğer sürtünme ile beraber balıklarda titreme, hafif yan yan yuzme varsa nitrat yükselmesinden dolayı da olabilir.
Dış parazit için ısıyı kademeli olarak yükseltip su litresine göre kaya tuzu uygulanabilir. Kesinlikle akvaryumun tamamına metilen mavisi kullanmayın. Balığı ayrı bir akvaryuma alarak uygulayın.
Nitrat testi ile ölçüm yapmanızı tavsiye ederim.
Yeni Tank Görüş Ve Öneri
Baha Bey,

Dip çekim biyolojik temizliğin ( özellikle bitkisiz akvaryumlarda ) son aşamasıdır. Öncesinde zaman içerisinde oluşan yararlı bakteriler için yaşama alanları ( kum, kaya yetersiz gelebilir ) oluşturulmalıdır. Işte dış filtre malzemeleri ( substrat, siporax, biyolojik sünger v.b ) bu alanları oluşturacak ve çoğalmalarina katkı sağlayacaktır. Yaşadığınız sorunları çözmek adına bir dış filtre ve kaliteli dış filtre malzemeleri ve dediğiniz gibi az sayıda canlı, düzenli ama az miktarda yemleme ve dip çekimi yapmanız doğru olacaktır.
Bu arada 200 litre ( net olarak 170 litre diyebiliriz ) için 12 erişkin canlı dış filtresi olan bir akvaryum icin normal. Bana göre Dış filtre kullanmayacaksanız bu rakamin 1 erkek 4 dişi olmasın da fayda var.
Yeni Tank Görüş Ve Öneri
Merhaba, yeni kurulum hayırlı olsun.

Tasarım konusunda arkadaşlar yazmış. Daha doğal bir dizany yapılabilir.
200 litre için iç filtre yetersiz gelecektir. Uygun bir dış filtre ve kaliteli dış filtre malzemesi ( substrat, siporax, seramik halka ) ile bakteriler için yaşama alanı oluşturmalısınız. Bu şekilde nitrat problemi yasamazsınız.

Canlı olarak tek tür tavsiye ederim. Sizin ölçüler de 2 erkek 6-8 dişi ya da 1 erkek 4 dişi olabilir. Balıkların stres olmamaları için erkek dişi oranına dikkat edilmeli.

Iyi Hobiler...
Akvaryum İçin Dalga Motoru
[QUOTE=aezakmi4]375 litre akvaryumum için dış filtrem var sumplu değil akvaryumum şu sobo dalga motoru alsam yerdeki pislikleri temizler mi Astronot besliyorum.[/QUOTE]

Merhaba;

Astronotlar oldukça fazla dışkılar. Eğer bir dalga motoru alırsanız ve doğru köşeye konumlandırılırsa zemine çöken ve dış filtrenin alamadığı dışkıları akıntı ile beraber dış filtre emiş borusuna sürükler ve dış filtre çeker.
Bu durumu bir iç filtre ile de çözebilirsiniz. İç filtre ( içine elyaf koyarak ) hem su berraklığına katkı sağlar, hem de dışkıları yok eder. Böylece dış filtrenin iş yükünü azaltır ve çabuk tıkanıp debi düşmesini engeller.
Tüm bunlar haricinde astranotlar fazla akıntıyı sevmezler. Günün belli saatlerinde kısa zaman dilimlerinde açmak daha doğru olacaktır.
Dişiler Agresifleşti
Merhaba;

Yunuslar arasında baskınlık ve üreme adına kovalamaca olaması doğaldır. Bunu önlemek adına yeterli bir hacme ( 200 litre+) sahip bir akvaryumda kaya ve taşlardan oluşan barınma, saklanma ve üreme alanları oluşturulmalıdır.
Daha önce yavru alınan balıklar, başka akvaryum ve su şartlarına aldığınızda ( anladığım kadarı ile siz yeni aldınız ) adaptasyon süreci ile doğru orantılı olarak balıklardan yavru alma durumu zaman alacaktır. Sabırlı olmakta fada var.
Yavrular Ve Yetişkinler Aynı Yerde Yaşar Mı?
[QUOTE=erenozturkk]4 dişi 1 erkek yunusum var. Sorum şu ki eğer dişilerden biri yavru kusarsa, diğer dişiler ve ya erkek yavruları yer mi? Anne kustuktan sonra onları diğerlerinden ayırmam gerekir mi?[/QUOTE]

Merhaba;

Anne yavruları kustuktan sonra yavruları ayırmak daha doğru olacaktır. Tabii burada çok hızlı bir şekilde yavruları almak gerek ki diğer ebeveynler zarar vermesin.
Dişi balık başka akvaryuma da alınabilir. Böylece dişi strese girmez ve doğal bir süreç ile yavruları kusar.
Ya da siz dişiyi kusturup yavruları bir kuluçka makinesine alarak süreci tamamlayabilirsiniz.[EDIT]fma3280,2019-05-16 12:30:00[/EDIT]
Tropheus Ustaları Bir Sorum Var
Merhaba;

Genel kanı 120 + cm'lik bir akvaryum olmasıdır. Bunun sebebi, Tropheuslar enlemesine yada yukarı aşağıdan ziyade uzunlamasına yüzmeyi, gidip gelmeyi severler. Sizin ölçüler de tek tür( Duboisi ) 1 erkek 4 dişi hazır bir koloni olabilir. 1 erkek tüm akvaryumda hakimiyet kurar. İnce silis kum, saklanma,barınma ve üreme için uygun kaya-taş ile bir tasarım tavsiye ederim.

İyi Hobiler...
Duboisi Yavruları
[QUOTE=hakan1984]

Yavru akvaryumununun bütün suyunu ana tankdan koysam direkt yavruları eklesem sıkıntı olurmu. [/QUOTE]

Sıkıntı olmaz, daha da güzel olur. Sonuçta yavrular ana tankın içinde yavrulukta yaşıyorlar ve ana tankın suyuna alışkınlar.
Ama bu arada ana tanktan aşırı su eksiltmeyin, yani ana tanktan %50 su alırsanız ( Yavru Tankı için ) ana tankın su değerleri değişebilir, canlılara olumsuz etkisi olabilir. Dengeli bir geçiş yapmakta fayda var.[EDIT]fma3280,2019-05-03 18:46:07[/EDIT]
Duboisi Yavruları
[QUOTE=hakan1984]Arkadaşlar her kese iyi hobiler damızlık altı almış olduğum duboisi kolonim den düzenli olarak yavru almaya başladım artık bu iş yavruluk la olmayacak duruma geldi yavru akvaryumu kurmaya karar verdim ancak aklımda bazı sorular var kuracağım yavru akvaryumu en ideal kaç litre olmalı akvaryuma taş kum koymalımıyım ilk kurulumda ana tankdan su koymalımıyım yada sıfır dan bir su ile mi kurayım internette araştırma yaparken bir arkadaş yavru akvaryum unda ilk 1 ay dip çekimi yapılmamalı bakterinin oturması gerekli diye Bi paylaşım yapmış sizce doğrumudur tecrübeli arkadaşlar yardımcı olursa sevinirim. [/QUOTE]

Merhaba;

İmkanlar dahilin de Yavrular için akvaryum uzunluğu ne kadar büyük olursa yavruların boylanması, gelişmesi daha randımanlı olur. En kötü 80 cm - 100 cm olmalı. Amaç boylandırmak ise ince silis kum 1-2 cm yüksekliğinde olabilir, kaya-taşa gerek yok. Kurulumda ana tanktan su koyarak kurulumu yapmanız bakteri döngüsü açısından doğru olacaktır. Ana tankın filtre malzemelerini de kullanabilirsiniz. Ana tankın suyu ya da filtre malzemesi ile bir kurulum yaptıktan sonra ihtiyaç doğrultusunda 15 gün sonra dip çekim 1/4 oranın da yapılabilir.

İyi Hobiler...
Neon Tetralar Ve Yüzüşleri
Selamlar öncelikle. Balıkları koyalı yaklaşık 3-4 gün oldu. Neon tetraları ve çöpçüleri koyalı 15 gün oldu. Balıklar bir köşede durup aşşağı yukarı gidip geliyorlar. Bazen bir bölgede toplanıyorlar. 1 adet buz balığım öldü maalesef. Ancak yolda getirirkende balık ölü gibi hareketler sergiliyordu. Nitekim attıktan 1 saat sonra öldü. Sanırım hastaydı. Birde dün pristella tetra sürekli suyun üstünde yüzüyordu. Garip garip hareketleri vardı. Ve oda maalesef 1 saat içinde öldü. Onada hastalıklıydı dicem. Çünkü neon tetralar yaklaşık 15-20 gündür tankta ve şükür hiçbir ters durumları yok. Nitekim çöpçülerde öyle. Şimdi bu balıklarım yüzüşünde bir sıkıntı varmıdır acaba ? Hastalık vs. Başka balık ölsün istemiyorum. Video olarakta yükledim. İzleyip bana söylerseniz çok sevinirim. Başka videolarda yükleyip atabilirim. [:(]

Balıklar da bir sıkıntı yok gibi. Bazen balıklar anlamsızca hareketler yapabilirler. Önemli olan yeme gelmeleri, yem yemeleri, hareketli olmaları. Muhakkak devamlı gözlemlemekte fayda var. Eğer olağanüstü bir durum yok ise ilk kurulumdan 1 ay sonra % 20 su değişimi tavsiye ederim.

İyi Hobiler...

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

KULLANICILAR

  • 287 Online Kullanıcı, 156 Üye

Online Kullanıcılar

Taner Yıldız, 06bora34, Orcun.ceylan, electrofish, ozngns, member, Shateiel, yasinkirici, bulentx1, O.G., Koksal Gurkan, Umut6, ibrahim_, Hayalbaz, Agoria, Ysndmr, serkantezel, hatesli, YAYDIN, S r K n, eyorubulut, Akgün Cem, cenkistan, tosyalı, Akvaryumdelisi2, tunasoylemis, sbilgic82, budak_murat, osman-01, ogii06, Ulaş_özgür, Hsynn, MaxKrone, ahmedakif, Serkahan, carrdesch, Kaya0606, Aspet, koraysoylu, ngokkaya, vendetta99, Angora, BankNote, Ertarda, MiSoSiKiaN, nikon_, Noyes, liorente, Trgtm, enginm2000, muratdeg, Turkishsoldier, Ezici23, Babel, indianaconz, erimgorgulu, ceyh, armaqan, Ozden73, Vdtsngl, Coder, eozen81, HRN1, Kınayu, Carl, firat4103, Kumbocegi, scary13, esuc, GkhnBtmz, Koblenz, omer417, kerim123121, Sinan LEFLEF, Gtuncay, vamosselva, Kronoss, Ejder Günaydın, subukucu, keremmina11, Garraro, shadow4434, KadirSpmz, mgkbrn, OrhuN Sarı, Fatihhaznedarogl, Kadiroztas, Comratex, Uzay, ProScotch, saim35, Fondip, Superozo, Baliksever1genc, calcite, Murat Murat, Gustlof, Murat Gün, Aşk-ı semek, mehmetaydin, erhan069, sinan55555s, Tanercv, yasebehic, Ibrahim90, Lepistes067, Savas AYDIN, leovo, Mehmettt0606, z.b.s.k, AlperTasci, Sansasyon43, Blackpearl34, mimarist, Curse, UGURBEY, hakan22, aymumcu, mahmut1905, selahattinfidan, gg1903, KÖYLÜ, Exluded, Mesut ERASLAN, Şahatay, Makkaya, PUSU58, VetAhmet, TSevil, denizim20, Mayis_Akvaryum, Tanganyika07, ferhan55, abunil, Bettabeta, Flexa, lemur, AKarabacak, yasarcannn, Ankkaalp, mesutok, kursat55, Cevdet, hasancn, feversea, Umaymy, ybasarkan, Erdinç aykn, gokberkgonenc, TÜMER, Üzeyir bulut, erensimsek, Metin07, Mustafasağdıç18, serdar131977, OFATCI, SaintJ,

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,620,351 Mesaj
  • 384,241 Konu
  • 91 Forum
  • 133,721 Forum Üyesi
  • 1,402 Özel Forum Üyesi
  • 28 Kıdemli Akvarist
  • 1,498 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.