ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
Bayulker
Kullanıcı Grubu:
Forum Özel Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
270
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
17 Ekim 2017 08:27
Son Ziyaret:
5 Saat 9 Dakika önce
Toplam Mesaj:
158 [0.22 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
55 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:

BİLGİLER

Ad Soyad:
EGE ARDA BAYÜLKER
Doğum Tarihi:
30 Mayıs 1987
Yaş:
32
İl:
Istanbul
Meslek:
Çevre Mühendisi
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

AKVARİST EGE ARDA BAYÜLKER 2000 - ∞ Şuan Fresh Water Tanganyika / 90*90*60 Cyprichromis sp. Leptosoma Jumbo "Kitumba" Paracyprichromis Nigripinnis (Blue Neon) Cyathopharynx Foai "Moliro" Xenotilapia sp Papilio Sunflower "Msalaba"

SON 10 MESAJI

Küpte Tanganyika... 1 Tık İleride...
Teşekkürler Emre Bey,
Nigri ve lepto daha önce beslediğim türlerden. Foai ilk tecrübe olacak, furciferi beslemiştim 2010 civarı pek yabancısı değilim ailenin. Xeno ilk defa besleyeceğim bakalım ilerde neler olacak :)


"A tribal level phylogeny of Lake Tanganyika" konusunu biraz daha açmak istiyorum belki yukarıda yazdıklarım görselleştirme ile daha net kafalara yer edebilecektir.


[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/200697/190920191312391.jpg[/IMG][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/200697/190920191314011.jpg[/IMG]

Görüldüğü üzere aslında genetik olarak yeşil alan toplam troph + victoria + malawi'dir.

Bazı kişiler tropheus'un yeşil alanda olduğuna şok olabilir. Fakat genetik olarak tropheus haplochromis kabilesi altındadır ve bilimsel ve genetik bir gerçekliktir.

Genelde şu şekilde tırnak içinde including tropheni notu düşülür.

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/200697/190920191335071.jpg[/IMG]

Aşağıdaki URL'de bulunan resim çok çarpıcı olacaktır. Tangayika gölünün genetik çeşitliliğinin ne kadar eşsiz davranış, sosyal yaşam ve beslenme şekli olarak ne kadar büyük bir derya deniz olduğunun çok güzel örnekleridir.

[URL]https://www.nature.com/articles/s41467-018-05479-9/figures/2[/URL]

Daha derinlemesine girmek isteyen arkadaşlar için referans*
https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S1055790314003601

Fakat konu çok teknik ve teferruatlıdır.

İşin özünden çok ayrılmamak için burada noktalıyorum.
Küpte Tanganyika... 1 Tık İleride...
Tanıtım başlığını, okuyan dostlara bir nebze yardımda bulunacak şekilde organize etmeye özen göstereceğim, salt bir tanıtımdan çıkıp dikkat edilen önemli konulara gireceğim. İlk değineceğim konular beslenme ve aydınlatma olacak. Aydınlatmaya firefly led armatür tamirden geldikten sonra hd videolarla CRI değeri bu değerin canlıların doğal renklerini görmedeki önemi film ve fotoğraf stüdyolarında bu sebeple kullanılması vb. ilgili kavramsal ve teknik alt yapıyı ortaya koyarak girmek istiyorum onu daha sonraya bırakıyorum.

O yüzden ilk olarak beslenme demek istiyorum.

Beslenme,

Tanganyika dünyanın,
2. en eski,
2. en büyük (hacmen),
2. en derin

Gölüdür. Tüm bu katagorilerde önünde 1. olan Göl ise Sibirya da bulunan Baykal gölüdür. Dünyanın en eski 2. göl olması beraberinde devasa genetik çeşitliği getirir. Afrika'nın tüm bu katagorilerde 1. gölüdür.

Gölün orta kesimi 9-12 milyon yıl önce oluştuğu bilinmektedir. Ayrı tarihlerde yaltaklanan göl kısımları birleşmeleri, kurak ve su çekilme periyotları vs. gibi çok detay konulara girerek yazının çok uzamasını istemiyorum sadece Lake Malawi den daha yaşlı olduğunun cebe koyup yola devam edelim.

"Dip Şeysi* Kıta tektonik tabakalarının çarpışma ve üst üste binme hareketleri, Great Rift Valley formasyonu ve vadi kenarında oluşan yüksek sıra dağlar (East Valley Mountain Formations) sebebiyle Afrika kıtasın da iklim ve dolayısıyla bitki örtüsünün ciddi değişmesine sebep olmuştur. Hint okyanusu nemli bulutlarının kıta içlerine kadar girememiş sıra dağlarına çarparak yağışları dağlık alanlara boşaltmıştır. Bu durum bizim çok sevdiğimiz ve balıkları beslediğimiz gölleri oluşturur iken, evrimsel olarak Great Rift Valley oluşumu sonrası kıtanın iklimsel olarak bölünmesini getirmiş. Sulak kısımda kalan ağaçlar yaşamlarına devam etmiştir. Bu bölgede yaşayan primatlar evrimlerini homosapiense devam ettirememiştir. Kurak alanda kalan primatlar savanda yırtıcı ve avcılardan saklanmak için ve beselenme alanlarında bulunan ağaç azlığı nedeniyle 2 bacakları üzerinde doğrulamaları da bu tarihlere rastlar. İnsan evrim konusunda çekilen tüm ciddi belgeseller ve ciddi akademik çalışmalar da bu durum hep önemli kırılma noktalarından biri olduğu için ciddi üzerinde durulur.

Bu kısmın herhangi bir tartışmaya sebep olmasını istemem ilgilenen arkadaşlar için bilgi amaçlı yazılmıştır. "

Bu girişten sonra yola devam edelim bu ciddi tarihsel arka plan ve evrim için gölde yaşayan canlıların çok daha fazla süreye sahip olması neyi getirdi.

Bildiğiniz gibi canlı türleri ana tribe yani kabilelere ayrılır. Bilmsel taksonomide.

Örneğin Malawi de 3 Ana Chiclid Tribe vardır. Bu ana alt gruplar tüm chiclid türlerini barındırır.

Malawi Mabuna
Malawi Peacocks
Malawi Haplochromins

Birde Tanganyika da duruma bakalım.

Tanganyika Cyprichromis
Tanganyika Featherfins
Tanganyika Frontosa
Tanganyika Gobies
Tanganyika Julidochromins
Tanganyika Lamprologines
Tanganyika Shell Dwelers
Tanganyika Tropheus and Petros
Tanganyika Oddities

Bir kısım tribe beraber yazılmasına rağmen sayı çok daha fazladır akademik makalelerde bu sub grupların sayısı daha fazladır.

Yani tür sayısı olarak değil genetik çeşitliğin gerçek göstergesi olan üst alt gruplandırmaya girildiğinde tanganyika eşssiz bir genetik çeşitliliğe sahiptir. Örneğin malawi shell dwelers diye adlandırılan balıklar aslında sadece kabuk içinde ürer kabuğa yavruları bırakmaz onları ağızda kuluçkaya yatırır aslında sadece lafta bir kabukçuldur. Beslenme, sosyal davranış, üreme çeşitliliği olarak tanganyika ve malawi kıyaslanamaz derecede tanganyika lehine çeşitlilik yönünden ağır basmaktadır.

Not. Bunların hiç biri Malawi balıklarını küçümsemek için yazılmamıştır bilimsel arka plan ortaya koyulmuştur. Birbirinden renkleri güzel cıvıl cıvıl çok sayıda türü ile Malawi balıklarını bende şahsen çok seviyorum. Ama bilimsel olarak durum budur hiç bir yerme olmadan durum ortaya konulmuştur lütfen polemik vs konusu yapılmasın.

Konuya devam edelim daha derinlere inelim peki bu inanılmaz genetik çeşitlilik işin beslenme ayağında beraberinde neyi getirir.

Tanganyika Beslenme ayağında ise, bu kısımları açıp daha fazla kafa karıştırmak istemiyorum ama bir kaç önemli noktaya değinmek isterim.

Carnivores
-Macro-carnivores
-Scale rippers (çok özel bir başkalaşım deri katmanındaki pulları ısırarak alırlar)
-Carnivorous biocover peckers
-Carnivorous zoobiocover peckers .
-Carnivorous zooplankton pickers
-Bivalve shell crushers
-Sand shifters
Insectivorous
Herbivores
-Herbivore rock grazers
Planktivores
Scavengers

Herbivore rock grazers Tanganika Gölü'ndeki kayalarda yetişen biocover bitkisel halısı ile beslenir. Akvaryumda onlara% 100 otçul diyet sağlamak, bununla birlikte iyi bir fikir değildir. Vahşi doğada, otçul kaya toplayıcıları her zaman halının içine gizlenen küçük miktarlarda küçük hayvanları yutarlar. Ara sıra etçil besinlerle sofraları şenlen dirilmez ise, beslenme yetersizlikleri (özellikle protein eksikliği) gelişebilir. (Tropheus vb.)

Aynı şekilde Sand Shifters chiclidler, ağız dolusu kumları toplayıp solungaçlardan geçirerek beslenirler. Kabuklular ve kumda saklanan diğer küçük hayvanlar sıkışıp yutulur. Bu noktada kum içerinde bulunan karışık besin çorbasına yatkındırlar. (Xenotlapia, Enantiopus vb.)

Cyprichromis ana grubu altındaki bir çok balık Planktivores'dur. Orta Üst su katmanında zooplankton yerler bu durum çok ilginçtir yani 3 boyutlu su bölgesi beslenme alanlarıdır. Erkeklerin sahiplendiği 3 boyutlu alanda beslenebilmek için dişiler bu bölgelere girerek hem beslenir hem çiftleşirler. Makalelerde ortaya konduğu üzere bu durumu avantaja çevirmek isteyen dişi balıklar 1 batımda birden çok erkekle çiftleşebilir (multiple parentry)akvaryum ortamında zor gözlenebilecek bu durum doğada yaşanmaktadır tek batımda birbirinden farklı genetik mirasa sahip farklı babalardan çocuklar doğabilir. Zoo-plankton yerlerken phytoplankton yutmadıkları düşünülemez bu yüzden otçul beslemede belli oranda yapılır.

Yani beslenme de çeşitlilik önemlidir.

Konuyu daha derinleştirelim. Hepimiz çeşitli beslenmeyi yapıyoruz etçil otçul karışık beslenme zaten bu noktada hobiciler belli bir noktaya geldiler ama yemlerimizi neye göre seçmeliyiz asıl değinmek istediğim noktaya uzun bir girişten sonra nihayet ulaştım:)

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/200697/190920191106281.jpg[/IMG][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/200697/190920191106311.jpg[/IMG]

Yemlerimizde ana besleyici maddeler protein, yağ, karbonhidrat vs hepimiz bakıyoruz balığımıza uygun seçiyor etçil ise otçul beslemeyle otçul ise etçil beslemeyle takviye ediyoruz. (Nitekim doğada da bu durum böyle olduğunu ortaya koymaya çalıştım)

Fakat birde işin mineral ve vitamin boyutu vardır.

Mineraller ve vitaminlerin eksikliği ciddi yoksunluklar renk, üreme sorunları ve neticede hastalıklara davetiye çıkarır. Biraz inanması güç ama yukarıda olan tüm liste eser miktarda da olsa sağlıklı bir yemde olmalıdır.

Yok artık demeyin tüm bunları içeren yemler vardır.

Örneğin ocean nutrition dry food lisitesinde örneğin flake yem serileri yukarıdaki tüm listeyi içerir. Özellikle [B]iyot ve b vitaminleri[/B] çok kritik önem taşır.

Bende beslemeyi ocean nutrition brine shrimp plus flake ile takviye ediyorum.

Örnek içerik.
Fish meal, dried fish protein digest, wheat gluten, salmon, wheat flour, plankton, wheat starch, lecithin, brewer's dried yeast, caramel color, soy protein isolate, brine shrimp, fish oil, salmon eggs, dried kelp, annatto seed (added color), cochineal (added color), mussels, paprika, choline chloride, magnesium sulfate, iron, inositol, a-tocopherol acetate (source of vitamin E), zinc sulfate, manganese sulfate, calcium carbonate, biotin, calcium pantothenate, niacin, sodium selenite, pyridoxine hydrochloride (source of vitamin B6), riboflavin (source of vitamin B2), L-ascorbic acid (source of vitamin C), potassium iodide, vitamin A supplement, citric acid (preservative), folic acid, thiamine mononitrate (source of vitamin B1), menadione sodium bisulfite complex (source of vitamin K3 activity), cobalt carbonate, vitamin B12 supplement.

Kısaca protein, fiber, yağ ve karbonhidrat işin yüzeysel boyutu derinliğine inildiğinde ciddi biyokimyasal mekanizma ve ihtiyaçları söz konusu olup kaliteli yemler balıkların hastalığa karşı bağışıklı ve göz alıcı renkleri için önemlidir.

Sağlıklı balıklar iyi forumlar.
[EDIT]Bayulker,2019-09-19 13:04:53[/EDIT]
Neothauma'nın Tanganyika'yı Kabulü Ve Yayılması
Armağan öncelikle hoş geldin. Asker dönüşü hobiye kaldığın yerden devam ediyorsun bence dönüşün süper oldu.

Azıcık gezip tozmadan yapıştırdın akvaryumu hobici dediğin böyle olur..

Selamlar takipteyim..
Küpte Tanganyika... 1 Tık İleride...
Ölçüler: 90 * 90 * 60 ön cam ultra clear + 80 * 40 * 40 sump
Canlı Türleri:
6 adet damızlık Cyprichromis sp. Leptosoma Jumbo "Kitumba" Cenk Sinör'e Teşekkürler.
8 adet genç Paracyprichromis Nigripinnis (Blue Neon) Caner Gündüze Teşekkürler.
10 adet yavru Cyathopharynx Foai "Moliro" Cenk Sinör'e Teşekkürler.
6 adet genç Xenotilapia sp Papilio Sunflower "Msalaba" (Henüz teslim alınmadı.) Deniz Ulucutsoy'a Teşekkürler.

Bitki Türleri: Vallisneria Gigantea olacak ama Cenk Sinör den gelen güzelim bitkileri bakır sülfatta beklettiğim için salyangoz korkusunda haşat oldu küçük bir parçası hayata tutunuyor inş yakında 1 öbek olacak kadar büyüyecektir :/

Tankın Yaşı: 20 Gün

Filtrasyon ve Işıklandırma: Durso Sistem Tank İçi Kule Alttan Çekiş / FireFly 90 CM Armatür olacak inşallah beklemede. Şuan geçici olarak 2 adet 80 CRI ampül var.

Tasarım ve Dekorasyon: Doğal Granit + 3 Adet Kayrak

Kum= Vitasand DAK 07 / 2mm ince sarı

Hobi de geçirdiğim uzun yıllardan sonra ilk defa sump sistemli bir akvaryum alma şansım oldu. Onuda salon mobilya rengimle birebir aynı renk yaptırdım. 2000 yılında başladığım hobi de üniversite döneminde 8 akvaryuma kadar çıkmışlığım var. Fakat mezuniyet sonrası hep farklı şehirlerde yaşadım evlendikten sonra da yine farklı bir şehirde kendimi buldum ev değiştirebileceğim için hiç 1 metre üzeri akvaryuma cesaret edemedim. Herhalde çocuğum olduktan sonra bir cesaret geldi yıllar sonra bu işe girişebildim.

2000 de japon balığı besleyerek başladığım hobi de 2003 de sevgili ailemin eski kurt hobicileri sayesinde 1.97 cm ilk ev yapımı akvaryumuma sahip oldum. O zamanlar chiclidforum adlı yabancı bir siteye açılan hobi oda resimlerim tank ve tanıtımları bir kaç değerli hobici dışında kimse tarafından bilinmez. Gördüğünüz gibi tank içerisinde nazar boncuğu gemi gibi doğallıktan çok uzak objeler var. Ama hepimiz hobiye böyle başladık sanırım. Aradan geçen zaman hepimize çok şey öğretti fırsatlar el verdiği sürece daha iyi şeyler yapmaya çalıştık.

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/200697/180920191826411.jpg[/IMG]


Geçmişe bakıyorum ve iyi ki bu hobiye sahibim diyorum.

Beslediğim türleri hep Türkiye de bu değerli balıkları besleyip üretebilen değerli hobiciler sayesinde sahip oldum. Bu anlamda hayatımda hiç F0 balık almadım almayı da hiç düşünmedim. Değerli türleri F0 veya ithal olarak alarak sağlıklı şekilde hobiye kazandıran tüm kıymetli hobicilere selam olsun..

Velhasıl,
Yapılan bir çok denemeden sonra kayaları son haline getirdim acele etmeden. Bu nokta da görüşlerini esirgemeyen değerli dostlara teşekkür ederim.


[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/200697/180920191716331.jpg[/IMG][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/200697/180920191716421.jpg[/IMG]

Tankı doldurduktan sonra biyolojik olarak su oturunca ilk gelen foai ve kitumba partisi oldu. Kitumba erkek 1. hafta sonunda 1 dişiyle çiftleşti hala ağzı dolu arzu endam ediyor dişi. Ama beta erkeğe çok ılımlı yaklaşmadı bu anlamda bu sorunu çözmek için Deniz Ulucutsoy Bey'den dev bir jumbo kitumba erkek temin ettim. Bu yeni ekleme ile erkek sayısını 3'e çıkararak tanktaki kavgayı önleyebildim. Ekstra arka fona yakın 3 adet kayrak ekleyerek optik alanı arttırdım.


[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/200697/180920191727161.jpg[/IMG]

Kayrak ve ekstra erkek eklemeden yaşanan kavga anlarından örnek. Zaten son zamanlarda beta erkek yüzemez olmuştu. Onu erkek ekleme ve kayrak arttırma ile kurtardığım için çok mutluyum.


[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/200697/180920191721231.jpg[/IMG][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/200697/180920191721331.jpg[/IMG]

[VID]https://youtu.be/kr7EUJmw_YE[/VID]

Firefly armatürün yüksek CRI değeri sebebiyle Paracyprichromis Nigripinnis (Blue Neon)'lerin neon florasan stripelarını ve diğer türlerin efsane renklerini ilerde görmeme olanak sağlayacağını ümit ediyorum. Fakat 2. el aldım ve maalesef bozuk çıktı tamirde. Şuan idareten 2 adet 80 CRI değerinde ampul yanıyor akvaryum üzerinde.

İleride umarım istediğim sonucu alırım.

Şimdi heyecanla Xenotilapia sp Papilio Sunflower "Msalaba ları bekliyorum onlarda gelince balık eklemesi bitecek.

Akvaryumda balık kusturması yapmayı düşünmüyorum. Yıllar boyu özellikle malawi beslediğim dönemlerde bu aktiviteden ciddi sıkıldım. Tür tercihleri özellikle bu şekilde yapıldı foai molirolar büyüyene kadar zaten akvaryumda yavru kaybı gibi bir olay bu kadar optik alanda zaten az olacak olanda maalesef yapabilecek bir şeyim yok. Arık 60 günlük bir kızım var ve sadece izlemekle yetinmek istiyorum akvaryumu. :) Zaten bu akvaryum ölçülerinde ve bu kadar kaya ile balık yakalamakta çok zor.

Kurulum aşamasında görüşlerini esirgemeyen değerli dostlara çok teşekkür ederim. Uzun süredir beni artık büyük bir tank kur diye gazlayan Caner Gündüz'e ayrıca teşekkür ederim..

Şu ana kadar gelen türlerde adaptasyon anlamında hiç kayıp olmadı sadece bir adet keyifsiz dişim var sump da çeşitli tedavileri çok zorlamadan yürütüyorum. İnşallah onu da sağlığına kavuşturma fırsatım olur.

Tüm değerli dostlara selamlar, bu başlık altında uzun yıllar güzel haberleri paylaşmak ümidiyle.

Görüşmek üzere.
İyi forumlar..[EDIT]Bayulker,2019-09-18 18:31:58[/EDIT]
Kurulu Bir Akvaryuma Ph Yükseltici İlavesi
Cüneyt Bey,

Çok süper olacaktır dalış videoları sizin için geç başladığınız hobi de adımları çok sağlam tırmanırsınız . Beslediğiniz türler yani malawi gölü genetik olarak çok büyük çeşitliğe sahip değil.

3 ana kabile vardır. Türlerin hepsi bu 3 ana kabileye aittir.

Mabuna
Peacocks
Haplochromins

Ref*https://www.cichlid-forum.com/profiles/?region=M


Malawi de acemliğinizi atarken bu 3 ana kabile altındaki rengarenk farklı türleri tecrübe edersiniz. Bir çok kere yavru alma keyfi yaşarsınız. 2002 2003 yıllarında chiclid forum adlı yabancı bir siteye koyduğum 1 metre 97 cm akvaryum tanıtım sayfamda içinde gemi ve nazar boncuğu olan tankım vardı hepimiz bu yollardan geçtik. İlk başlangıçlar böyle oluyor zaten [:)]

Mutluluklar.
Kurulu Bir Akvaryuma Ph Yükseltici İlavesi
Cüneyt Bey,

Akvaryumunuzun en sol ve en sağ köşesinde bulunan delikli açık bej kayada kalkerli kayadır yani limestonedur suyunuzu sertleştirir ve istenen ph değerlerinde sabitler.

Bu açık bej kayaları kullanmaya devam edin.

Size tavsiyem şudur.

Aşağıdaki resimde işaretlediğim 2 kayayı balyoz ile kırarak yan sump içinde küçük parçalar olarak kullanın. Size uzun yıllar boyu yetecektir. Suyunuzu sertleştirecekler ve ph'ınızı yükseltecekler.
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/200697/180920191543411.jpg[/IMG]

[B]Bunun dışında akvaryumunuzda bulunan tüm farklı tür taşları ve kökü çıkarın.
[/B]
Akvaryumunuzda bulunan kök zamanla suda eriyecektir bu erime ve bozunma sonucu hümik asit oluşur humik asit ph aşağı çekme eylimindedir suyu sarartır. Doğada malawide yer yer göl içinde ağaç kökleri gözükür ama göl çok büyük bir ekosistemdir. Akvaryum ortamında sizin koyduğunuz kök beslediğiniz balıkların doğal ortamına uygun olmayan su değerlerine sebep olabilir suyu sarartır gerek yok.

Bu işlemler bittikten sonra sadece kum olan bir akvaryum kalacak geriye. Sumpda kalkerli parça kayalarınız olacak.

[B]Akvaryumu dizayn ederken tek tür doğala yakın görüntüde kaya kullanın[/B]. Doğa da olmayan objeler kullanmayın.

Hedefiniz aşağıdaki iyi ve doğal örnekler olsun.

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/200697/180920191554061.jpg[/IMG][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/200697/180920191554081.jpg[/IMG][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/200697/180920191554151.jpg[/IMG]

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/200697/180920191555391.jpg[/IMG][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/200697/180920191555401.jpg[/IMG]

İyi düşünüp tasarım için tek tür bir taş bulup güzel doğal bir tasarım yapın ve bir daha oynamayın tasarım ile. Daha sadece balık yakalamanızı çok zorlaştırmayacak şekilde hareket ederseniz. İlerde hamile balık yakalarken de zorlanmazsınız.

Hobide geçen yıllarınız sizi daha doğal ve balıkların yaşam ortamına yakın dizaynlar yapmaya itecektir.

Malawi göl dalış videoları izlerseniz faydalı olur.

Umarım bir nebze fikir verebilmiş faydalı olmuşumdur mutlu hobiler.

Selamlar

Kurulu Bir Akvaryuma Ph Yükseltici İlavesi
Cüneyt Bey,

Balıklarınızı doğal yaşam alanları su sertliği ve ph değerinde yaşatmak için

3 uygulama izleyebilirsiniz.

1-Markalı chiclid buffer / chiclid lake salt alabilirsiniz. Ürünü üzerinde yazan dozaja göre kullanırsınız. Fakat her su değişiminde değiştirdiğiniz su miktarına göre dozaj eklemeniz gerekir.
2-Bu ürünü kendiniz yapmak isterseniz. [B]Her 20 litre suya[/B]. 1 yemek kaşığı ingiliz tuzu (epsom) 1 çay kaşığı (karbonat) 1 çay kaşığı iyotlu deniz tuzu atabilirsiniz. [B]Karbonat vanilyasız kabartma arttırıcı olmayan ek maddesiz saf karbonat olacak aman dikkat. [/B] Fakat her su değişiminde değiştirdiğiniz su miktarına göre dozaj eklemeniz gerekir.

1 ve 2. uygulamayı tüm dozu tek seferde eklemek yerine karışımı 4-5 partide yavaş yavaş suya ekleyin yeter.

3- Bu hobi de geçen yıllar sonra benim kullandığım ve en sağlıklı olduğunu ve doğaya uygun olduğunu düşündüğüm metottur.

Akvaryumunuza sump varsa sump, sump yoksa dış filitre, dış filitre yoksa direk akvaryum içine dekorda gizleyerek limestone yani kalkerli kaya oluşumu koymanızdır. Türkiye de en rahat bulacağınız akvaryum için güvenli limestone "makarna kayadır ". Suyu sertleştiren ve ph yükselten minerallerin zamanla doğada oluşmuş halidir. Görüntüsüne aldanmayın bu taşlar çok kolay kırılır istenilen şekilde parçalanır.


[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/200697/180920191452531.jpg[/IMG]

Bu resim benim evime yakın bir taşçı da olan makarna kayalar benimde kullandıklarım bunlar. Ben şuan sump içinde istediğim şekilde kırarak kullanıyorum böylece görüntü olarak tankımda bir uyumsuzluk yaratmıyor. Rahatlıkla sizde bulabilirsiniz. Bulduğunuzda bol miktarda alın. Bir kaç parça kırıp kullanmanız yeter, hızlı olmasa da zamanla erir suyu sertleştirir PH 8 civarına çıkarır.
Görüntüsü çok hoş ve doğal olmaz malawi tankında direk içinde kullanmak zorundaysanız o yüzden çok rahat kırıldığı için sump veya dış filitre de veya dekor olarak gizleyebileceğiniz kaya arkasında kullanabilirsiniz.

Bu metot ile her su değişiminde bir aksiyon almanıza gerek kalmaz. Makarna kaya suda zamanla erir kimyasal özelliği sebebiyle PH 8 yakınlarında sabitler. Suya buffer kapasitesi kazandırır PH'ınız zor değişir. Suyunuz sertleşir.

En güvenli en maliyetsiz ve sürdürülebilir olduğunu düşündüğüm uygulama budur.

İyi hobiler.
Yeniden Daffodillendik
Tankınız çok güzel hayırlı olsun. Daffodiler çok mutlu olacaktır.

Aydınlatma süresini şu aşamada ciddi azaltmanız, doğal görünüm için yosunlandırmayı hızlandırmak amacı ile gübre eklemeyi yapıyorsanız acil bırakmanız ve hatta çok eleme yaptıysanız fosfat filtre dış filtrenize eklemenizi öneririm. Çok ciddi (istenmeyen) yosun problemi kapıda. Syanobakter blue green algee başlangıcı varsa ilerlemeden tedbir almanızı çok düşük doz makrolid tedavisiyle çözmenizi tavsiye ederim. (2. videoda taş üzerinde başlangıç görüyorum.)

Ayrıca ışığınız tank için ve istediğiniz doğal yosunlanma için çok güçlü günde 1 saati bile yeter. Görsel ihtiyaçlarınız için kullanılabilecek daha güçsüz bir aydınlatma kullanmanızı bu güçlü ışığı günde 1 saat karşısında kahve içerken açmanızı daha fazla açmamanızı tavsiye ederim.

Hopar 6*54 ile yüksek aydınlatmaya devam ederseniz, süreyi kısaltmazsanız. Suyunuz yemyeşil tankınız ise blue green algee flam. uzayan algler tankınızın her bir yanında olacaktır.

Çünkü tankınızda alg oluşumunu önleyecek makro bitkiler yok olması da çok uygun olmaz daffodile ile.

Bunların hepsinin farkında olabilirsiniz yanlış anlamayın max 15 gün içinde yosun çöplüğüne dönüşebileceği için güzel tank yazayım dedim.

Selamlar.
Discus Üretim Deneyimi ( Blog Tadinda)
Can,

Gönülden tebrik ederim seni, bu başarıda benim katkım toz zerresi kadar sen büyük özveri ve denemeler yaparak zaten bir çok konuyu kendin çözdün. Büyük yalın ve sade bir tecrübe discus üretmek. Çok zorlamaya gelmeyen iyi gözlem her şeyin baş sağlıklı ve mutlu anaçlar olan bir konu. Geri kalan teknik alt yapı ise zaten rahatlıkla kazanılacak bir konuydu.

Hem dünya güzeli çocuğun, hemde hobi de emeklerini taçlandırdığın discus yavruların için seni gönülden tebrik ederim.

Her şey gönlünce olsun.
Sevgilerimle..Tanganyika Hardscape Aquarium
Bence klavye başında yazılanlar yanlış anlaşılabilir bu şekilde düşünmeyin, zaten hepimizin bildiği şey var bilmediği şey var vakitlerimiz kısıtlı doğru yorumları dikkate almak bile karşılıklı anlayışı getirir.

Çok sevdiğim bir söz var 1 elma 1 elma daha 2 elma eder ama 1 akıl 1 akıl daha 2 akıl etmiyor fazlası ediyor.

O yüzden yazılı iletişimde üslup ve niyet sözlü kadar açık olamayacağından, çok şahsi algılamadan bilgi paylaşımlarını dikkate alırsak hepimiz için faydalı olur bilgi paylaştıkça büyür zira.

Sağlıklı günler keyifli hobiler dilerim.
Selamlar

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

KULLANICILAR

  • 329 Online Kullanıcı, 183 Üye

Online Kullanıcılar

aliekinci, arapaima, enginm2000, Tugra12, CHieF54, AnKaRa, medikus, egemenege, kalsedon, jaws78, aslansenol, Picky, titan006, Kınayu, ternapi, Erman535, bhrmksk, smckr, Onbaşı, NoOne42, 06bora34, guppy3636, YAYDIN, Kerimtnçy, FurkanKöse59, redfox69, ankara0606, zaferrrr, Salihk117, qpars, krib, MiSoSiKiaN, alecozan, Yasin Oktem, punis_her, istanbul34, yakupardahanli, Molyfun, aldemirgen, rexxter, Emerse, swordfishhhh, doganay82, ersin1981, MURATKARAGOZ, Quersian, capo di capi, idiopatik, PüskütünAnnesi, dusumsel, Cüneyt sönmez, Eseyemidi, psykhe, OzanEge, Kenan ateş, nikon_, ibrahimturkoz, murataslan, Ortaamerika, lazarusv20, bymurat06, burundi, mollyfish, kptma, rizasirman, icelebi, gknbdyn, Geyikomet, aktasg, tanerberkgulec, cameroon06, diaslayt, anyhow, Mete Duru, Oguztastan, Ozcandemirr, ugur77, erensimsek, ilturk, hc77, bcirav, Gtuncay, KILLIFISH, a.gumrah, Humanist34, ercan_acar, image, soliter83, rifai, Humph70, akcay082, borabgln, arconim, indianaconz, Sirri42, zekigonlum, UmutAltn, DenizFB, Ahmtkr, czafer58, Adnanyum, Zen Betta, cyhn84, Clear, bunerf, ErtanGulen, Bora1978, makkaveli, emretez, 10uruc, engin045, UfukVural, Ercan4lp, smhakgl, viper_78, Ali Tayfun, pihiton58, ys34, ffeytt, Fatih tll, kontrast, Sedolar, Nejdi Nadar, Hasanahshsjh, BoraAquascaping, idik, Balikcionur, SahinTaskin, zatonica, ardaarda, Akvrst27, solaytekin, aybas, Emre39, Aqua1001, Bursayaldiz, gattar5050, huzur, Horace, ysf06, UĞUR KARA, erkankucukgungor, Cyber_Scout, onenineone, mrah, brkygt, Seçkin, Mannugor, Zenar, noobhodja, Cem Altay, Fondip, ezrun, egedin, kursatufukcoskun, ufukdemirturk, Hamza Özel, cetin77, emreemin, mobileyakuza, AKSOY35, Hasan112, Frknnergiz, vitestv, Cylones, sinan1166, mahmut1905, shark, mt_baba03, pengasusboi, AmazonDream, burakkulek, YusufAlperen, erdo_bg, ManowaR, Aşk-ı semek, osmnunlu, littlefish, ozan_ismail, Muratrasim, ybasarkan, Hakan G., HybridFish, ozkurtozgur,

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,761,556 Mesaj
  • 403,874 Konu
  • 91 Forum
  • 142,964 Forum Üyesi
  • 1,450 Özel Forum Üyesi
  • 29 Kıdemli Akvarist
  • 1,717 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.