ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
ferbay
Kullanıcı Grubu:
Forum Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
120
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
29 Kasım 2017 02:37
Son Ziyaret:
22 Mart 2019 22:56
Toplam Mesaj:
210 [0.44 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
15 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:

BİLGİLER

Ad Soyad:
Ferhat B.
Doğum Tarihi:
Girilmedi
Yaş:
Bilinmiyor
İl:
Istanbul
Meslek:
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

Ferhat B.

SON 10 MESAJI

Eheim Uv 9w Yedek Lamba Sorunsalı
Ben geçen sene bulup almıştım. Ama söylediğiniz gibi çok aramıştım. Üstelik fiyatı da tahmin ettiğimden fazlaydı.

Eheim Türkiye distribütörü anadolupet.com.tr den sorgulayabilirsin veya musteri hizmetlerinden bilgi alabilirsiniz
Fosfat Fazlalığı / Alg Oluşumu İlişkisi
[QUOTE=Arkun]

Merhaba,

Öncelikle yorumlarınız için çok teşekkür ederim. Bahsettiğiniz uygulamayı yapmaya başlayıp, değerleri bilmeden gübreleme yapmamak mantıklı gibi. En azından belli bir tecrübeye sahip olana kadar testler ve gözlemlerle bu süreci kontrol altına almaya çalışacağım. Gelişmeleri akvaryum tanıtımımda yazıyorum. Orda da yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.

Konu Başlığı : 80x40x50h - High Tech

Keyifli hobiler.[/QUOTE]

Rica ederim. Tanıtımınızı şuan okuyorum. Elimde geldiğince yardımcı olmaya çalışırım.
Fosfat Fazlalığı / Alg Oluşumu İlişkisi
[QUOTE=Arkun]Merhaba Arkadaşlar,

Akvaryumumda uzun zamandır saç ve sakal yosunu (BBA ve Hair/Thread) problemi yaşıyorum ve hala sorunun sebebini bulmaya çalışıyorum. EI metodunu kullanmaya devam ediyorum ancak dün fosfat test kitiyle ölçüm yaptığımda akvaryumdaki oranın 2 ppm olduğunu gözlemledim. Aşağıdaki makalede bu oranın 2 ve 3 ppm civarında olması durumunda alg oluşumları gözlenir bilgisi verilmiş. EI de zaten haftada toplam 1,3 ppm x 3 'ten 3,9 ppm fosfat veriyoruz. Sanırım bitkiler bu fosfatın hepsini kullanamıyor. Haftasonları %50 su değişimlerinde de yeterli fosfatı atamıyor olabilirim.

NPK'yı Pazar, Salı ve Perşembe veriyorum. Bu değeri Perşembe günkü P'yi verdikten 3-4 saat sonra ölçtüm. Sonuç belki de 2 ppmden de fazla çünkü testteki renk masmaviydi. 2 ppm üzerini göstermediği için çok fazla çıktı. Bu konuda bilgi paylaşımı yapabilir misiniz?

https://www.akvaryum.com/Forum/akvaryumdaki_fosfat_k843419.asp[/QUOTE]

Merhaba

Öncelikle yosun sorununuz için geçmiş olsun. umarım zamanla bu sorunu asgariye düşürürsünüz. Sizin fosfat fazlalığı konusuna gelmeden önce bir konuda paylaşım yapmak istiyorum. Gübreleme konusunda çok fazla farklı bilgiler var. Mesela 2 farklı tankı ele aldığımızda her iki tanktada bitkiler çok sağlıklı ve görsellik çok iyi olmasına rağmen gübreleme oran ve zamanları farklı olabiliyor. Bunun en belli başlı sebepleri var. Mesela tanklarda her bir tür bitkinin gübre tüketimi farklı olabiliyor. Ayrıca tankta bulunan bitki yoğunluğu ve ışık şiddeti de gübre tüketimini artıracaktır.
Bu durumda aynı ölçü ve yoğunluktaki tankların 1. si haftalık 2ppm fosfat tüketirken diğeri 5ppm fosfat tüketebiliyor. Burada doğru oranda gübreleme kararını en doğru şekilde verebilmek için sadece genel kabul görmüş değerlere gör ezbere gübreleme yapmak değil, bitki ihtiyaçlarının gözlem yapabilme donanımına sahip olmak hobi de başarılı olmanın önemli kısmı.
1.3ppm gübreleme yaptıktan 3-4 saat sonra fosfat gübresinin 2ppm çıkması gayet normal. Gözlemle gübre verme süreci için hazır değilseniz nitrat ve fosfat test kiti tavsiye ederim. 2 günde 1 npk verdiğiniz için ölçümü şu şekilde yaparsak ihtiyaç/tüketim tespiti daha doğru sonuç veriyor.
fosfat üzerinden gidelim. 1. gün gübreyi 1ppm verdik. 3. gün fosfat vermeden önce ölçüyoruz. diyelim 0.2ppm çıktı. o zaman tekrar 1ppm veririz. 5. gün tekrar aynı işlemi yaparak 2 günlük periyotta tankın tüketim oranını tespit edebiliriz. Oturmuş bir tankta bu işlem ezbere yapılabilir. Tüketim diğer etkenler (ışık, bitki yoğunluğu vs) değişmediği sürece tüketim hemen hemen aynı olacaktır. Gelişimi ve bitki girdisi devam eden tankta gübre ihtiyacı da artmaya devam edecektir.
Benim tavsiyem bitki ihtiyaçlarını gözleme dayalı yorumlayabilmek için yerli yabancı birçok makale var. Bunları okumak ve anlamlandırmak hobiyi daha bilinçli ve eğlenceli hale getiriyor. Ayrıca genel konular üzerinde çok fazla değişken olduğu için yorumlamalarda da farklılık olabiliyor. Bende elimde geldiğince bu şekilde açıklamaya çalıştım. iyi hobiler dilerim.
Bitkili Maceram Başlıyor (hi-tech)
[QUOTE=Ozden73]Merhaba,
Test kiti olarak hangi markayı kullanıyorsunuz, görsel paylaşabilirmisiniz ? Hangi ölçümleri yapıyorsunuz?[/QUOTE]

Test kiti olarak JBL testlab seti kullanıyordum. İlk zamanlar yoğun kullanıyordum. Ancak artık gözlem yapıyorum. Çok sık olmamakla kullanmaya devam ediyorum. Şuan şaka çok su kimyası için kh ve GH testlerini kullanıyorum.
Bitkili Maceram Başlıyor (hi-tech)
[QUOTE=msurucu]Maşallah, güzel ve sorunsuz bir süreç olmuş. Elinize sağlık

Yeni başlayanlara ve benim gibi yosun sorunlarından bir türlü kurtulamayanlara [:)] ne tavsiye edersiniz?
Gübreleme kaçıncı gün başlanmalı, hangi dozda başladınız, aydınlatma kaç saatle kaç watt ile başladınız, su değişim sıklığınız başta nasıldı vb anlatabilir misiniz?
[/QUOTE]

Teşekkür ederim. 😀 kurulum hikayesi hortlamış gibi olmuş. Tabiki son halinden sonra bazı ufak tefek değişiklikler yaptım.
Tabanımda aktif toprak kullandığım İçin gübrelemeye gözlemde yaparak 15. Günden sonra potasyum vererek başladım. 25. Günden itibarende diğer gübre girişlerine başladım. Gübre oranları genel kabul görmüş NPK oranlarının yarısı kadar şeklinde başladım ama 10 gün sonra normal dozaja geçtim. 1 ay boyunca hafta da 2 defa olmak üzere her seferinde %30 su değişimi yaptım. Aydınlatma 4 saat ile başladım. Her hafta 15 dk uzatarak toplamda şuan 7 saat kesintisiz veriyorum.
Yosun sorunu yaşamadım. O nedenle yosunla mücadele konusunda pek tecrübem olmadı. Ama genel olarak yosunla mücadelede sık su değişimi ve Excel kullanımı tavsiye edilir. Yosun oluşmadan bu tedbirler alınabilir.
Elma Salyangoz Su Sertliği Hk.
Suyun sertliği arıtma cihazları dışında başka bir alternatif duymadım. Ro su girişi yaparak düşürebilirsiniz. Ayrıca tankın içinde tds yükseltecek salınım yapan birseylerde olabilir.
90x50x45 160lt High Tech Bitkili Akvaryum Kurulumu
15 gün sonra zemine tamamen bahar gelir. Makası hazırla dostum :)
90x50x45 160lt High Tech Bitkili Akvaryum Kurulumu
Harika bir başlangıç oldu. Devamı da gayet güzel olacak. Tekrardan hayırlı olsun.[;)]
Bitkilerde Erime
Merhaba votoz yerken eşiniz şahit oldu mu bilmiyorum ama bence doğru söylüyor. 1 günde bitkiler bu şekilde erimez. Cüce vatoz aç kaldıysa ekinedorusların canını okuyor. bende de önceden lowtech bir akvaryum vardı aynı durumla karşı karşıya kalmıştım.
Tankı Çöpe Atayım Mı Tek Çözüm Bu Mu?
Kardes ledlerinde takılı olan lenslerin çok küçük açılı. Bence çıkarmasının. Spectrum kayıpları yaşarsın bu şekilde

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,620,351 Mesaj
  • 384,241 Konu
  • 91 Forum
  • 133,721 Forum Üyesi
  • 1,402 Özel Forum Üyesi
  • 28 Kıdemli Akvarist
  • 1,498 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.