ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
sardasert
Kullanıcı Grubu:
Forum Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
127
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
01 Mart 2018 15:10
Son Ziyaret:
56 dakika önce
Toplam Mesaj:
150 [0.90 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
146 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:
1

BİLGİLER

Ad Soyad:
Seyit Arda Sert
Doğum Tarihi:
25 Mart 1987
Yaş:
31
İl:
Istanbul
Meslek:
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

S. Arda Sert bitmiyor öğrenecek şeyler, hayat bazen çok kısa

SON 10 MESAJI

Fil Kulak Bettamda Kuyruk Erimesi
Kimyasal tedaviye geçmeden önce önerim, sık sık dinlenmiş su değişimi, akvaryumda catappa (hint bademi) yaprağı bulundurma, zengin canlı yem diyeti ile balığa kondisyon kazandırmanızdır. Ayrıca akvaryumdaki akıntının balık için fazla güçlü olmadığından ve balığın kendini güvende hiddettiğinden emin olunuz. Hareketlerinden bunu anlayabilirsiniz. Eğer tüm şartları sağlamanıza rağmen sorun devam ediyorsa o zaman kimyasal ilaçlar düşünülmeli. Ancak bir çok ilaç bitkilerinize zarar verecektir. İlaç kullanmaya başlamadan önce ayrı bir karantina tankı kurmayı düşünebilirsiniz.

Benim bettamda kuyruk erimesi gözlemlediğimde filtresiz 8 litrelik bir kaba alıp 5-6litre su doldurup metilen mavisi ekledim, bir hafta boyunca her gün %50 su değişimi yaptım, değişen su miktarına göre de metilen mavisi takviye ettim. Ağırlıklı olarak dondurulmuş kan kurdu ve artemia ile besledim. Şu anda balığımın kuyruğu daha iyi durumda.
Nitrit-nitrat Test
[QUOTE=gattar5050]

Akvaryuma karides koyucam özellikle sarı ateş neon istiyorum. Geçen seferde akvaryumu kurup bakteri kültürü koyduktan sonra bile akvaryum camında nemetod tarzı canlılar çıktı. Bunun gibi birçok problemle karşılaştım yeni kurulumda. Bu yüzden bakteri kültürü kullansam bile 1 aylık bir süre içinde akvaryuma canlı koymayı düşünmüyorum. Bu sürede bitkiler adaptasyon sürecini atlatır kafamdaki dekorasyon yavaş yavaş oluşur. Bende bu süre içinde sarı ateşler için çok önemli olduğunu söyledikleri su dengesini oturturum. Co2 nin ph seviyesinde yaptığı dalgalanmaları gözlemler duruma göre Co2 yi iptal ederim.

Bu arada birde bitki olarak fissidens moss ve st repens bitkilerini kullanıcam sizce Co2 olmadan bu bitkileri akvaryumda sağlıklı bir şekilde yetiştirebilirmiyim. Elimde ph kontroller olmadığı için Co2 suda ph dalgalanmaları oluşturacaktır ve bu durum sarı ateşleri olumsuz etkilicektir. Bu yüzden elimde tüplü sistem olmasına rağmen kullanmak istemiyorum sizin bu konudaki düşünceleriniz nedir sizce ?[/QUOTE]

Bakteri kültürü koyup canlı koymazsanız bakterilerin önemli bir kısmını ölüme terk etmiş olursunuz, organik atık onların besin kaynağı oluyor. Karides hiç beslemedim yorum yapamıyorum. Bahsettiğiniz bitkilere de hiç akvaryumumda bakmadım o yüzden yanlış yönlendirmek istemiyorum. CO2 benim fikir olarak ısınamadığım fakat harika işlere imza atılabildiğini gördüğüm bir teknoloji.

Elimdeki 90 litrelik akvaryumda anubias barteri, crypto, su marulu, amazon, lagenandra meeboldii, ve çınar olduğunu sandığım bir bitkim daha var. Bu akvaryumda CO2 ve gübre kaynağı olarak 1 betta 8 rasbora 1 de cüce vatoz var. Şu ana kadar CO2 olmadan yavaş ama emin adımlarla büyüdüler. Ben de biraz akışına bıraktım açıkçası sıvı gübre, co2 gibi öğeler fazla meşakkatli geldiği için sadece sevgiyle büyütüyorum bitkilerimi.
Betta Tankı
[QUOTE=frknplt24]Selamlar ;

Ciklet akvaryumumu oturttum ve sırada Betta var. Bir kaç sorum olucak yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.
1.Sadece erkek beta beslemek istiyorum 2 yada 3 adet. Ayrı ayrı tanklar almam gerekicek. Betta paradise classico diye bir ürün gördüm baya beğendim ama hiçbir sitede yok malesef.Bazı ürünler var plastik parçasına 80 90 tl para istiyolar. Tek erkek için ideal boyutlar nedir ? Bakımı zormudur ? Bazı akvaryumlarda kum bazılarında taş yapay bitki felan gördüm bunlar tamamen dekoratif olarak bizim seçimimize mi kalmış yoksa balıklara göre özenle seçmek mi gerekiyor ?Cevaplarınızı bekliyorum.

İyi forumlar.
[/QUOTE]

Merhaba,

4 aydır erkek betta bakan biri olarak yorum yapmak istiyorum:

Tek betta için minimum 10 litrenin yeterli olacağına inanıyorum ancak en azından 20-30 litre arası bir hacmi öneririm 50 litreden yukarı çıkılacaksa da tank içine bettanın öfkesini üzerine çekmeyecek barışçıl canlılar düşünülebilir. Bunu önermemdeki sebepleri kısaca sıralamak gerekirse, maliyet artışı hacme göre çok daha düşük oranda kalıyor, balığın sağlıklı bir gelişim gösterebilmesi için yeterli alanı sağlamış oluyorsunuz, dekoratif öğelere yer kalıyor, daha çok su olduğu için suyun kimyası daha yavaş bozuluyor, ısıtıcı, filtre vs çözümler için çok daha fazla seçeneğiniz oluyor.

Tank dekorasyonunda "Doğal" ürünlere yönelmeniz daha sağlıklıdır, yapay dekorasyon boyalı taşlar vs. hepsi suya kimyasal salınım yapma riski taşır. Kişisel görüşüm olarak da çirkin görünürler. Bettalar bitkili tanklarda daha mutlu olurlar, bakımı kolay birkaç bitki ve ağaç kökü/dalı ile balığınızın kendini güvende hissetmesini sağlayabilirsiniz. Kendini güvende hisseden balığın hem davranışları hem rengi kendini belli etmektedir.

zemine 2-3 cm lav taşı kırığı, üstüne de 2 cm kadar göz zevkinize uyan dere kumu, aquaclay bitki kumu ya da siyah quartz kum düşünebilirsiniz. Çevrenizde kuru dal bulabileceğiniz yerler varsa bir çok ağacın dalı uygun şekilde temizlendikten sonra akvaryumda kullanılabiliyor, risk almak istemezseniz küçük boy bir mangrow kökü ile akvaryumu taçlandırabilirsiniz. Kökün suya zamanla salgıladığı tannin balığın cildine ve sağlığına iyi gelmektedir.
Nitrit-nitrat Test
[QUOTE=gattar5050]

Akvaryumu kurduğumdan beri hemen hemen bütün yosunlarla karşı karşıya geldim. İlk kurulumda camlarda yeşillenme oluyordu, sık su değişimi ile bu durumu atlattım daha sonra kahverengi yosunlar çıktı sağda solda yemlemeyi azalttım ve bu sorundan da kurtuldum. Daha sonra sakal yosunu çıktı bitkilerde sae balığı aldım ve bu sorunuda atlattım. En son bitkilerin yerini değiştirirken tabanla fazla oynadığım için nitrat fazla arttı diye düşünüyorum bir saç yosunu çıktı akvaryumda kullanmadığım exel ilaç kalmadı. 8 günlük tam karartma uyguladım 1 metrelik akvaryumun her yerini aliminyum folyo ile kapladım, karartmadan önce bütün yosunları elimden geldiği kadar manuel olarak temizledim. 8.günün sonunda bitkilerimin yarısından fazlası ölmüştü ve saç yosunları o karanlıkta bile 3-4 katına kadar uzamıştı. Böyle illet bir yosun olamaz, olmaz olsun akvaryumdan soğudum resmen. Bu yüzden tekrar böyle bir durumla karşılaşmak istemiyorum. Tüm bu yosunları 150 litrelik akvaryumda 24watt lık power led aydınlatma varken yaşandı. Kullandığım ışık bitkilere bile zor yeterken yosunlar her zaman ortaya çıkabildi. Yakında yeni bir tank kurulumu yapıcam ve böyle bir durumla karşı karşıya kalmamak için gerekli önlemleri şimdiden almak istiyorum.

O zaman nitrit testine vereceğim ücreti fosfat testi almak için kullanabilirim. İlerliyen zamanlarda birde demir testi alırım tamam olur diye düşünüyorum. Seachem in ammonia alert diye bir ürünü var. Bu ürünü kullanmış olan varsa yorumlarını almayı çok isterim. Yeni kuracağım akvaryuma uzun bir süre zaten canlı eklemeyi düşünmüyorum ancak suyun dengesini bu alet ile bir nebze olsun takip edebileceğimi düşünüyorum sizin yorumlarınız nedir.[/QUOTE]

Öncelikle dikkatimi çeken bir noktaya değinmek istiyorum: tür fark etmeksizin akvaryumlarımızda yosunlar akvaryum bitkilerimizden çok daha ilkel canlılar. Bu ilkelliğin verdiği çok büyük bir hayatta kalma potansiyeli var. Bitkilerinizin sağlıklı kalabileceği sıcaklık ve ph değerleri, ihtiyaç duydukları organik maddeler ve mineraller yosunlardan çok daha komplike oluyor. Tankın etrafını kapatıp günlerce karanlıkta bıraktığınızda tüm bitkilerinizin yosunlardan çok daha önce ölmesi zaten beklenen bir sonuçtur. Aynı şekilde kullandığınız ışık bitkilere bile zor yeterken yosunlar her zaman ortaya çıkacaktır. Çünkü bitkileriniz ihtiyaç duydukları kuvvette ışık alamazsa yeterli güçte fotosentez yapamaz, suyunuzda organik maddeler birikir bitkilerin yapısına yeterince hızlı katılamaz. Suda kalan organik maddeler ve akvaryuma kurduğunuz ışık da alg oluşumu için gerekli ortamı sağlar. Işığın fazlası kadar azı da yosunlaşma sebebidir.

Yeni kuracağınız akvaryuma gelirsek, ne kadar süre sizin için uzun süre? Balıkları ne zaman eklemeyi düşünüyorsunuz? Bakteri kültürü kullanıp daha hızlı bir başlangıç yapmayı düşünmez misiniz?
Nitrit-nitrat Test
[QUOTE=gattar5050]
Nitratın artmasının yosun oluşuma neden olduğunu biliyoruz. Peki amanyok ve nitrit içinde bu durum geçermidir? Yani demek istediğim sadece nitrat değerini kontrol altında tutarak yosun oluşumuna engel olabilirmiyim. Bir çok yazıda yosun oluşumunun en büyük nedeni nitratın dengesizliği. Benim bu testleri edinmemdeki tek sebep yosun belasını bir daha başıma getirmemek. Bu arada tüm değerli yorumlar için teşekkürler yavaş yavaş kafamdan bir şeyler oturmaya başladı çünkü. [/QUOTE]

Yosun için kullandığınız ışığın şiddeti, kaç saat aydınlatmanın açık kaldığı, akvaryumdaki bitkilerin ne denli hızlı geliştiği, sudaki fosfat miktarı, gibi bir çok etmen daha var. Mücadele için nerite salyangozu, vatoz ottociclus gibi çeşitli canlılardan da destek bulabilirsiniz. Maalesef yüzde yüz geçerli bir yosunla savaş formülü yok. Her akvaryumun kendi dengesi kendi kimyası var ve bizlerin kendi sorunumuzu çözmemiz gerekiyor. Kullandığınız yemin suya yaptığı salınım bile yosun probleminde çok farklı noktalarda olmanıza sebep olabilir.
Nitrit-nitrat Test
[QUOTE=gattar5050]Bugunlerde yeni bir kurulum yapmayi planliyorum. Gecen seferki maceramda su degerlerinin asiri oynamasindan oturu yasadigim yosun problemleri yuzunden hobime ara verdim. Sutten agzim yandi bu sefer gerekli olan test kitlerini edinip su degerlerimi surekli kontrol altinda tutmaya calisicam. Suan bir abimde sera nin nitrit ve nitrat testleri var hic kullanilmamis 0 durumdalar. Malum ogrenci butcesi ve test kitlerinin yuksek ucretleri her ikisinide almami zorlastiriyor. Bu konuda benim size danismak istedigim bir durum var. Sizce bu testlerin ikisinide almalimiyim? Sonucta amonyak nitrite nitritte nitrata donusuyor. Olcum yaparken bu iki deger arasinda bir bag kurulabilirmi? Mesela akvaryumdaki nitrit seviyesi dusukse demekki nitrat seviyeside dusuktur gibi. Yani nitrat seviyesi dusukken nitrit seviyesi yuksek cikabilirmi. Veya bunlardan ziyade akvaryumlarda bas gosteren yosun sorununun baslica nedenlerinden birinin nitrat oldugunu biliyoruz peki nitrit te yosun olusumuna neden olan durumlardanmidir? Biraz fazla uzattim sanirim ama asil sormak istedigim bu iki test kitinide almalimiyim yoksa onemli olan birini alsam yeterli gelirmi? Bu soruyu sormamdaki asil amac birine verecegim parayla fosfat veya demir testi alirim diye dusundum.
Tum degerli yorumlar icin simdiden tesekkurler.[/QUOTE]

Bütçe kaynaklı sıkıntınızı anlıyorum ancak maalesef sizi mutlu edecek şekilde birine bakıp öbürüne yorum yapma şansı azot döngüsü öğeleri için pek mümkün değil.

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/1/030820161415571.jpg[/IMG]
.
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/189456/181020160429451.jpg[/IMG]

standart bir azot döngüsü gördüğünüz gibi amonyak, nitrit ve nitrat farklı dönemlerde yükselip alçalırken birbirinden bağımsız hareket ediyorlar.

sadece şu cümlenizden hareketle yorumlarsam "Mesela akvaryumdaki nitrit seviyesi dusukse demekki nitrat seviyeside dusuktur gibi." cümlesinin anlamı "Nitrit düşük demekki nitrata dönüştü, nitrat yükselmiş olmalı." olabilir ya da "Nitrit hiç oluşmadı bile amonyağı parçalayacak kadar bakteri oturmamış henüz ve su son derece yüksek amonyak değerine sahipken nitrat sıfıra yakın." olabilir.

Özellikle yeni bir kurulumda döngünün ne hızla ilerleyeceği sudaki organik atık miktarına, filtre malzemelerine, bakteri kültürüne vs. gibi bir çok değere bağlıdır. Sizin bahsettiğiniz gibi tek bir değere bakmak yeterli kesinlikte sonuç vermez.

Ancak bahsettiğimi akvaryum 3 aydan daha yaşlıysa, azot döngüsünü tamaladığına inanıyorsak ve canlılarımızda da sağlık problemi gözlemlemediysek amonyak ve nitriti sıfıra yakın varsayıp, sadece nitrat değerlerini takip ederek su değişimlerini programlayabiliriz. Yine de herhangi bir şüphe durumunda amonyak ve nitrit testlerine ihtiyacımız olacaktır.

[EDIT]sardasert,2018-07-26 14:17:40[/EDIT]
3 Lü Yan Sump Dizilimi
[QUOTE=yilmazer79]Merhabalar

Yeni akvaryum kurulumu yapacağım ve sağ yan 3 gözlü sump mevcut, elimde ise Biyolojik sünger, Elyaf, Seramik, Substrat, Bioball, Zeolit-karbon karışı ve Kedi kumu (Diatomit) mevcut, yukarıdan aşağı olacak şekilde dizilim için öneri ve görüşlerini rica ederim. Sump en alt gözüne sıkışma olmaması ve su akışı için plastik kaplama aldım.[/QUOTE]

Sık sık değiştirilecekse en üstte elyaf, üşenirim her hafta değiştiremem derseniz hiç elyaf koymayın daha iyi. Sonra sırasıyla: Biyolojik sünger, seramik halka, substrat. Bioball sadece yarı kuru yarı ıslak kullanılacağı zaman gerçek performansını sergiliyor yoksa gerek yok. Zeolit/karbon/kedi kumu kimyasal filtrasyon için kullanılıyor bence özellikle bitkili akvaryumlarda son çare olarak düşünülmeli, işler ters gitmiyorsa hiç gerek yok kullanmaya.
Sump Kafa Motoru Güçlü Olursa Sıkıntı Yaratırmı
[QUOTE=Mustafa Armağan ]Trop lar silkilasyonu sever max. 1200 1500 lt arası çeviren düşük wat lı motor tavsiye ederim

Nacizade tavsiyem uygun fiyat lı olarak benim kullandığım ürünün bir üst modeli olan 18w Hailea HX 6520 1400lt veya bütçe var ise 12w jbl u1100 1200lt tavsiye ederim

İsterseniz elinizdeki kafa motorunu takın bi deneyin eğer sorun olursa tavsiye ettiklerimi yabana atmayın sıfır sessiz dir en önemlisi ise elektirik tasarrufu en önemlisi bence bu olmalı

[/QUOTE]

normalde akvaryumda suyun saatte 4-5 kez dönmesini isteriz. arkadaşın 490 litre tankı var. 2000-2500 litre sirkülasyon gerekir bu hacme. Siz bir de Troplar sirkülasyonu sever demişsiniz ama suyu sadece 2,5-3 kez döndürecek model önermişsiniz. Bana bu ifade kendi içinde çelişkili geldi.

Onun dışında bu büyüklükte akvaryum deneyimim ve bu balık türleri hakkında da bilgim olmadığı için yorum yapamıyorum. ben 90 litre brüt hacmi olan iç sumplı akvaryumda 400litre/saat kapasiteli sunsun marka motor kullanıyorum.
Yeni Akvaryum Kuruyorum
[QUOTE=Omer6161]Merhaba arkadaşlar öncelikle ben yeni bir akvaryum kuracağim 80 litre akvaryum ama bitkili akvaryum yapacağim bu akvaryum icin ne gerekli ve ne kadar maliyeti olur lutfen soylermisiniz.[/QUOTE]

en ucuzundan bir dış filtre ya da iyi bir şelale filtre, ısıtıcı, bitki türlerine göre yeterli olacak ışık, ışığı her gün düzenli açıp kapatmak için zamanlayıcılı priz, beslenecek canlı türlerine göre rengi seçilecek kum. Kumun miktarı için akvaryumun taban ölçüleri de belirtilmeli. Bitki yoğunluğu yüksek olacaksa çeşitli gübreler de gerekecektir ancak bunun için de türler ve miktarlar netleşmeli.
Beta
[QUOTE=Atmaca1379][:((][:'(]Ya arkadaş ailemi zor ikna ettim yoksa 2 lt fanusta bakacaktım yardımcı olun 10 litrede hangi balıklar beslenir[:/]

Ailemi zor ikna ettim yoksa küçük bir fanusta bakıyorum dum yardımcı olun 10 litre akvaryum da hangi balıklar beslenir[/QUOTE]

Hayatta tutmak bir çok küçük balık için mümkün ancak balıklarım sağlıklı mutlu olsun dersen tek betta ya da basit bitkili, mosslu karides/salyangoz tankı düşünebilirsin.

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,620,351 Mesaj
  • 384,241 Konu
  • 91 Forum
  • 133,721 Forum Üyesi
  • 1,402 Özel Forum Üyesi
  • 28 Kıdemli Akvarist
  • 1,498 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.