ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
sardasert
Kullanıcı Grubu:
Forum Özel Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
144
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
01 Mart 2018 15:10
Son Ziyaret:
16 Ocak 2019 09:21
Toplam Mesaj:
181 [0.56 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
39 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:

BİLGİLER

Ad Soyad:
Seyit Arda Sert
Doğum Tarihi:
25 Mart 1987
Yaş:
31
İl:
Istanbul
Meslek:
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

S. Arda Sert bitmiyor öğrenecek şeyler, hayat bazen çok kısa

SON 10 MESAJI

Low Tech Bitkili Akvaryum Hk.
Merhaba,

Bir adet pipo filtre alıp hava motorunu ona bağlarsanız en miniğinden bitkili bir nano tank yapabilirsiniz. hacim bir çok balık türü için önerilen en küçük hacmin de altında ancak ember tetra, galaksi rasbora gibi bir tür seçerseniz 5-6 adet balıkta kaldığınız sürece büyük bir sorun olmayacaktır sanıyorum.
Bitki Akvaryumum Ve Beta Soruları
[QUOTE=urnamed32]
Hocam bide ışıklandırma için yardımcı olurmusunuz? Orta ışık gerektiren bitkiler için 50LT akvaryuma 15W'mı 30W'mı almalıyım? Ayrıca hangi renkler önemli?[/QUOTE]

Maalesef o kısım hakkında net konuşmak çok daha zor. Su yüksekliği, akvaryumdaki organik atıkların miktarı, dengesi, mineral durumu, bitkilerin tür miktar ve büyüklükleri, kaç saat açık kalacağı gibi bir sürü değişken var. Tamamen gözlemlerinize dayalı olarak müdahale etmeniz gerekecek.

Kendim Çin malı beyaz led kullanıyorum, yeşil nokta yosunundan kurtulamıyorum. Işıklandırmayı değiştirme maliyetindense temizliğe zaman harcayarak kendimi hobiye bağlı tutuyorum.
Bitki Akvaryumum Ve Beta Soruları
[QUOTE=urnamed32]
Tesekkur ederim hocam, betta + nerite + rasbora bakicam. Bol botkili demişiniz de bende çok fazla yok sadece zeminde var, ekleme yapayım mı?[/QUOTE]


Akvaryumunuzu göremediğim için bitki ekle/çıkar, olmuş/olmamış diyemem. Ancak zeminden su yüzeyine doğru uzanan 6-8 balıklık rasbora sürüsünün arkasına saklanarak betta'ya varlıklarını unutturabilecekleri alanlara ihtiyaçları var. Betta 2-3 saniye görmeyince unutuyor sürüyü bölgesini savunmanın verdiği öz güvenle gerile gerile yüzüyor. Profilime bakarsanız ters şekilde koyulmuş dal ile yarattığım saklanma alanı örneğini görebilirsiniz. Betta diğer bir çok balığın aksine içinde bulunduğu akvaryumun tamamını santim santim gezerek bölgesini keşfeder. Her yaprağın altını, her oyuğu, her taşı saatlerce inceler. Yaşadığı bölge tamamen onundur. Farklı canlı görünce ilk tercihi onları kovmak olacaktır ama dakikalarca süren bir kovalamaca değil bu. 2-3 saniyede sakinleşir. O sırada zaten diğer balıklar köşe kapmaca oynarcasına dağılıp gözden kaybolacaktır. Saklanacak yeterli yer olmazsa rasboralar yakalanıp hırpalanmasalar da stres nedeniyle zayıf düşüp hasta olabilirler. Sadece zemin bitkileri kullanacaksanız betta + nerite yeterli gelecektir.

Bu arada rasboralar ile bettayı yemlemek de ayrı bir özen gerektiriyor. Akvaryumun bir köşesine bettayı çekip onu beslerken öbür taraftan öbür elimle rasbora sürüsüne yem atıyorum. Birbirlerinin yanında olurlarsa betta hem sinirleniyor hem aç kalıyor.
Bitki Akvaryumum Ve Beta Soruları
Merhaba, mart ayından beri betta sahibiyim. 50 litrede bitkili tankta betta ile salyangoz bakmak istiyorsan Nerite salyangoz öneririm.

Avantajları: kendi kendine kontrolsüzce çoğalmıyor, yeşil nokta yosunu dahi yiyebiliyor, betta tarafından fazla tacize uğramıyor. (elma salyangozların antenleri kurtçuk gibi olduğundan bettaların ilgisini fazla çekiyor)
Dezavantajları: Pahalı ve dolar yükselmeye başladığından beri bulması zorlaştı.

-Bettalarla 50 litrede bakabileceğin diğer türler: (akvaryumda bol bol bitki ve dik yükselti sağlayacak kök, kaya gibi dekorasyon olduktan sonra)

1-Harlequin Rasbora öneririm (6-8 adet), yakın coğrafyaların balıkları ve benzer özelliklerde su seviyorlar. Görseli güzel dayanıklı balıklar. Betta'dan hızlı yüzdükleri için zarar görmeden uzaklaşıp bettanın göremeyeceği noktalarda toplanırlar.
2-Çöpçü - cüce corydoras tiplerinden seçilebilir (3 adet olabilir). Bettalar genel olarak dip balıklarına ilişmezler ancak corydoras alınacaksa kum tipine dikkat edilmeli. Karınlarına ve bıyıklarına zarar verecek keskin veya iri taneli zeminlerden kaçınılmalı.
3-Boynuzlu cüce vatoz (ancistrus) - Yavruyken bir süre bakılabilir ancak hızla boy alacaktır ve 50 litre bu canlının hayatına devam edebilmesi için çok küçük kalacaktır. 1 seneye kalmadan daha büyük bir tanka almanız gerekir.
4- Otocinclus - Otocinclus yeni kurulan tanka eklemeni önermem, diğer canlılardan sonra en az 2 ay geçsin. Akvaryum suyu otursun, bitkiler gürleşsin hatta camlar, dekorlar yosun tutmaya başlasın. Bu minikler gerçekten çok obur. 50 litrede en fazla 2 adet öneririm yoksa aç kalırlar.
5- Kardinal neon (6-8 adet), benzer ph ve sıcaklık seviyorlar ancak ben sürekli sağlık sıkıntısı yaşadım aldığım kardinal tetralarla o yüzden içim rahat bir şekilde öneremiyorum. Harika görünseler de beni üzdüler.

Not : Tüm seçenekleri sadece birini seçmeniz durumuna göre yazdım. Beta+ (1 nerite salyangozu) sabit tutup, rasbora+çöpçü gibi değil rasbora ya da çöpçü gibi yani.

Not 2: Çöpçüler de otocincluslar da normalde 5-6 balıktan küçük sürüler için önerilmezler. Bu türlerden birini seçecekseniz canlıların sadece kendi türlerinden birey eksikliği nedeniyle bile stres olma ihtimalleri olacak. Ancak 50 litrede daha fazla canlı doldurmaya da gerek yok.
Lepistes Su Üzerinde Yüzüyor
[QUOTE=dknpkl]

direk içme suyu ile yapıyorum. CO2 bir süredir vermiyorum fakat değişen bir şey olmadı ne yazık ki.. su değerlerinde dikkat etmem gereken unsurlar nelerdir?

teşekkürler, [/QUOTE]

Dikkat etmeniz gerekenler : PH, Amonyak, nitrit, nitrat değerleri. Akvaryumun ön kısmına doğru moss benzeri bitkiler var ancak renkleri bana garip geldi çürüme vs var mı? Filtreniz ne zamandır çalışıyor ve içinde ne var? Bakteri dengeniz oluşmadıysa, balıklar amonyak ve nitrit kaynaklı sorun yaşıyor olabilirler.

Bir de ben su değişimlerini dinlendirilmiş çeşme suyuyla yapmanızı öneririm. Hem daha ekonomik hem de mineral açısından daha zengin.[EDIT]sardasert,2018-10-30 11:22:17[/EDIT]
Lepistes Su Üzerinde Yüzüyor
Su değişimini dinlenmiş su ile mi yapıyorsunuz? Su düzenleyici kullanıyor musunuz?

Ben de ilk olarak CO2 vermeyi kesmenizi öneririm. Balıkların davranışları normale dönecek mi bir bakın.


Düzelmezlerse test kiti alıp su değerlerinize bakabilir, sera toxivec gibi bir ürün kullanabilirsiniz.
Rasboralar Atlıyor 20 Günde 10 Kayıp.
[QUOTE=fretchord]

Şuan 60 rasbora var.
50 ye yakın kiraz karides
4 adet sterbai
7 adet oto cat var

Su seviyesi camın 1 cm altında

Nitrit nitrat ölçümünü yaptım normal çıktı değerler. Bugün diğer testleride alıp tüm testleri yapacağım. Hatta dış filtre içindeki eski malzemeleride değiştireceğim. [/QUOTE]

Su değerleriniz normalse, su seviyesini 3cm-5cm'ye falan çekseniz düzelir sanıyorum. 60 biraz fazla gibi ama diğer canlılarla birlikte düşünülünce filtrenizin bakımlarını aksatmayın, periyodik su testlerini de akvaryum komple oturdu diyene kadar ihmal etmeyin.
Rasboralar Atlıyor 20 Günde 10 Kayıp.
Merhaba fotoğraf paylaşırsanız daha rahat yorum yapılabilir.

Foto ve detay vermediğiniz için geçmiş konularınıza baktım:

225 litre 90*50*50 4 tarafı clear camlı akvaryum'da ember tetralarınız varmış. Şu anki toplam canlı sayınız kaçar adet hangi türlerden oluşuyor?

Rasboraları korkutup atlamalarına neden olacak tür var mı?
Su değerlerinizi test edip amonyak/nitrit/nitrat kontrolü yapıyor musunuz?
Filtre temizliğini yaparken bakteri koloninizi kaybetmiş olabilir misiniz?
Su seviyeniz akvaryum camının ne kadar altında?


Lowtech Bitki Tavsiyesi
Profilimdeki tankta lav kırığı altında jbl aquabasis var. Lagenandra meeboldi'lerin gelişimi ve renkleri çok hoşuma gidiyor, cryptocoryne wendtii brown da bence akvaryumun olmazsa olmazlarından.
60 Ltde Beta
60 litrede iki vatoz çok olur, 1 adet koymanızı öneririm. Bettanın yanına koyacağınız diğer canlılara gelirsek bettanın yalnız yaşaması gerektiğini düşünenler olsa da doğru cevap bettanızın karakterinde gizlidir. Bazı bettalar sorun çıkarmadan karma tanklarda yaşabiliyor.

Bende karma tankta betta bakan biriyim,(profilime bakabilirsiniz) önereceğim türlere göz atıp karar verebilirsiniz.

-Harlequin rasbora,
-kardinal neon
-otocinclus
-corydoras türleri
-kuhli loach
-nerite salyangoz

eğer bitki yoğunluğunu arttırmayı düşünürseniz; hayalet karides ve amano karides de bettayla birlikte yaşayabilir.

Su değerleri açısından uygun görünse de boyları nedeniyle ember tetra ve galaxy rasbora tankımda görmek istediğim ancak riskli bulduğum türler.

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,620,351 Mesaj
  • 384,241 Konu
  • 91 Forum
  • 133,721 Forum Üyesi
  • 1,402 Özel Forum Üyesi
  • 28 Kıdemli Akvarist
  • 1,498 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.