ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
leila
Kullanıcı Grubu:
Forum Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
43
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
08 Mayıs 2018 21:38
Son Ziyaret:
16 Eylül 2018 20:44
Toplam Mesaj:
89 [0.54 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
87 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:

BİLGİLER

Ad Soyad:
Leila T.
Doğum Tarihi:
Girilmedi
Yaş:
Bilinmiyor
İl:
Yurtdisi
Meslek:
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

Leila T.

SON 10 MESAJI

Japon Ve Cüce Vatoz Yaşar Mı?
Biliyorum bununla ilgili sayısız forum konusu var ama hiçbirinde ortak bir kanıya varılmamış. Yok vatozlar japona yapışır, japon vatozu yutar, vatoz japonu yer.. Resmen korku filmi senaryosu yazılmış. Bu yüzden tekrar konu açtığım için şimdiden özür dilerim.
Sorun şu ki benim iki akvaryumum var. İkisinin de camında tuhaf beyaz kaygan madde var. Parmağınla sürtünce suya karışıyor. Sanırım bir çeşit yosun. Her su değişiminde fırçayla temizlememe rağmen iki gün sonra yeniden oluşuyorlar ve dışarıdan bakınca rahatsız ediyorlar. Dün baktım lepistes akvaryumuna koyduğum cüce vatozlar akvaryumu tertemiz yapmış tek bir yerinde leke yok. Acaba bu vatozları birkaç günlüğüne japon akvaryumuna bıraksam olur mu? Hem akvaryum temizlenir hem karınları doyar. İlk geldiklerinde japonların yanına bırakmıştım ama sanırsam rahatsız olup saklanmıştılar. Ama bu yer değişimiyle de alakalı olabilir. Dediğim gibi sadece birkaç günlük sorun yaratır mı?
Macmasterlerim
Merhaba biraz geç oldu ama balığınız nasıl? İyileşmiştir umarım
Kara Bitkilerinin Akvaryumda Kullanılması
[QUOTE=ofarukoz]Zaten sıkıntı yok. Elodea bitkisi alıp akvaryuma ekledim. Japon balıkları pek oralı olmadı yapraklarına sırnaşmadı. Arada tek tük görüyorum bi yaprağı kemirende binlerce yaprak var. Gerçi hava hoş yesin dursun karnını doyursun. [:D][/QUOTE]

Bahsettiğiniz japonsa yesin kısmı doğru ama doysun kısmı biraz zor)) Şimdiye kadar akvaryuma ne koyduysam ayırt etmeden yediler ama hiçbir türlü doymaları mümkün değil. Hatta arada bakıyorlar yem yok elime saldırıyor canavarlar[:lol:]
Gelişmeleri merakla takip ediyorum bu arada[EDIT]leila,2018-09-16 00:18:01[/EDIT]
Biraz Fikir Verirmisiniz
Tahmini doğuma ne kadar var? Zamanını bilseydin eğer doğuma çok az kala koyman daha iyi olur. Bu şekilde şimdiden ayırmanın bir anlamı yok diye düşünüyorum.
Şimdi Akvaryumcudan Aldığım Köpekbalığ Ters Yatyr
1. Melekler yeteri boyuta ulaşırsa lepistesi yer

2. Çift melek için 80 lt akvaryum gerekli.

3. Köpek balığı hangi tür aldınız bilmiyorum ama oldukça zor bakılan bir balık türüdür. Akvaryum.com verilerine göre:

Silvershark: 980 litre
Pengasus: 8000 litre
Challenger: 50000 litre

Akvaryumda beslenmeli. Gerisini siz düşünün.

4. O litrede yalnızca 1e3d lepistes beslenir ki zaten bir süre sonra yavrular yüzünden o hacim de sorun çıkarır.

Tavsiyem balıkları geri verin ve 40 lt akvaryumda beslenebilecek türler araştırın. Forumda bununla ilgili konular var. Keyifli hobiler
Balık Ölümü
Akvaryumu yeni mi kurdunuz? Balık almadan önce akvaryum 7-10 gün boş şekilde çalıştırılır ki biyolojik olarak yararlı ortam oluşsun. Stresten de ölmüş olabilir. Akvaryum kaç litre ve içinde hangi türler var? Hava motoru var mı? Yem günde kaç kez hangi marka kullanıyorsunuz?
Balıklarda Uzun Ve İnce Dışkı
Bir hafta kadar önce iki cüce vatoz aldım. Şu an için vatozlar da aynı akvaryumdaki lepistesler de aynı şekilde boylarının iki katı dışkılıyor. Bir çok yerde iç parazit belirtisi olabileceği yazıyordu. Ama balıklarda ne yeme karşı iştahsızlık, ne karnın içe doğru çökmesi ne de hareketsizlik var. Hatta ardarda çektiğim fotoğraflarda vatoz hiç aynı pozda durmadı.

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/206221/140920182047101.jpg[/IMG]

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/206221/140920182047351.jpg[/IMG]

Ben fotoğrafı çekene kadar lepistesler dışkıdan kurtuldu. Şu an için sadece vatoz bu şekilde. Yemleme olarak 3 lepistes iki vatoz için sabah ve akşam olmak üzere bir parmak kadar veriyorum. Acaba yem mi fazla geldi?[EDIT]leila,2018-09-14 20:52:07[/EDIT]
Camda Gezinen Küçük Canlılar?
[QUOTE=HKN_ESK]

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/208838/140920181928281.jpg[/IMG]

Hydra galiba. Diğerlerinden bi boy büyük olanı bu resimdeki gibi[/QUOTE]

Hidra aslında gözle görülmesi çok zor olan bir canlıdır. Ama eğer hidra olduğundan eminseniz bu yazıyı okuyun derim.

[ALINTIDIR]

Akvaryum ortamında en sık camlarda ve zeminde gözlemlenir. Bir kere musallat olmuşsa kurtulması çok zordur. Akvaryumunuzdaki temel besinleri; cycloplar ,su pireleri (daphnia) , diğer gözle görünmeyen canlılardır. Tamamen yoketmek istiyorsanız zahmetinede katlanmalısınız. Komple akvaryum suyunu boşaltıp ,kumunu ,camını ,aparatlarını çamaşır suyu karışımlı su(litreye 1 kapak) ile iyice ovarak temizlenmelidir,akabinde durulama işi itinayla yapılmalıdır. Çamaşır suyu hariç başka tür deterjan veya kimyasalları akvaryumunuzun hiç bir bileşenine bulaştırmamalısınız. Bu diğer canlılarınız için büyük risk teşkil eder. Bitkilerinizi de yeniden akvaryuma almadan önce 1 litreye 1 çay kaşığı tuz karıştırdığınız solüsyonda birkaç dakika kadar bekletmeniz temizliğin anlamını dahada güçlendirecek. Geniş yapraklı bitkilerinizin yapraklarını elinizle süpürür gibi sıyırarak varsa buradaki oluşumunda yokolması sağlanır. Su birkaç gün berrak tutulmaya çalışılırsa gözden kaçan birkaç hidrada açlıktan ölecektir.Unutmayınızki besin kaynağı mikroorganizmalardır.

Benim gibi sıfırdan başlamaya gönlünüz elvermiyorsa kontrol altında tutmakta bir çözümdür. Haftada bir camdaki hidra grubunu diş fırçası ile süpürüp ,zemindeki kumu kalem gibi birşeyle tarla sürermiş gibi sürüyorum. Bu sayede gözle görülür ciddi bir temizlik yapmış oluyorum.Rahatsızlık verecek kadar çoğalamıyorlar.
Camda Gezinen Küçük Canlılar?
Bu linke bir bakın derim. Belki yardımcı olur

http://www.akvaryum.com/Forum/nedir_bu_nasil_kurtulu_k786075.asp
Japon Balıkları Neden Saklanıyor?
Akvaryumda çok fazla balık var. Su değişimini haftada bir kere %30 yapıp filtre yıkamayı geciktirin. Temiz kalması iyi ama o kadar sık yıkamanın gerekli olduğunu sanmıyorum. Balık sayısını 3 en fazla 4 tane yapın. Özellikle 13 cm civarında olan oraya uygun mu bilemiyorum. Yem çeşitliliği için doğranmış salatalık, haşlanmış ıspanak, bezelye verilebilir. Filtre ortaya değil de kenara kabarcıkları balıkları fazla rahatsız etmeyecek şekilde koyulursa hem yer kaplaması hem de balıklar açısında daha iyi olur.

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,620,351 Mesaj
  • 384,241 Konu
  • 91 Forum
  • 133,721 Forum Üyesi
  • 1,402 Özel Forum Üyesi
  • 28 Kıdemli Akvarist
  • 1,498 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.