ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
Flexa
Kullanıcı Grubu:
Forum Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
103
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
02 Haziran 2018 10:09
Son Ziyaret:
3 Saat 32 Dakika önce
Toplam Mesaj:
93 [0.26 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
46 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:

BİLGİLER

Ad Soyad:
Ögetay Kayalı
Doğum Tarihi:
03 Şubat 1994
Yaş:
25
İl:
Izmir
Meslek:
Astrofizikçi
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

Ögetay Kayalı

SON 10 MESAJI

Metilin Mavisi
[QUOTE=Mystogan_TC]Yaklaşık 6 aydır bir laboratuvarda staj yapıyorum. Elime metilin mavisi geçti acaba bunu akvaryumda da kulanabilirmiyim? [/QUOTE]

Metilin mavisi değil, metilen mavisi doğru adlandırması. Doğru derişimlerde karantina tankında belirli hastalıklardaki balıklar için kullanabilirsiniz. Bu soruyu sorduğunuza göre doğru derişimleri bilmediğinizi anlıyorum. O nedenle bilmeden kullanmanızı tavsiye etmem. Belirli bir litre değerindeki suda belirli bir gramını çözdükten sonra, belirli bir litre değerindeki tanka belirli bir mililitre değerinde dökmeniz gerekecek. Bunları belirleyebiliyorsanız, kullanmanızın bir sakıncası yok. Fakat kısa vadeli kullanımlar için uygundur. Uzun süreli kullanmayın.
Mayali Sistem Ve Diy Difizor
[QUOTE=Muhammed kose]

Merhabalar.Bu diy co2 sistemlerinde kapatınca basınçtan dolayi patlama gibi bir durum soz konusu mu?Nihayetinde gece boyu gaz üretimi devam edecek[/QUOTE]

Basıncın kökeni maya ise, canlılar basınç değeri arttıkça üretimi düşecektir. Fakat şişeniz kaç bar basınca dayanır, onlar kaç bar basınçta yaşayabilir söylemek zor. Deneyip görmek gerek.
Mayali Sistem Ve Diy Difizor
Bir difüzör almanızı öneririm. DIY CO2 sistemleri için önerilen difüzör tipleri var. Şırınga ile yapılan bu sistem pek verimli olmuyor ve gördüğüm kadarıyla baloncuklar oldukça büyük. Yeterliliği hakkında gözle bakarak bir şey söylemek mümkün değil. Bu sizin tankınızdaki bitkilerin ihtiyacına bağlı.

İmkan varsa CO2 gece kapatılmalıdır çünkü eklendiği sürece pH değerini düşürür. Gece bitkiler de kendilerinden CO2 salgıladığı için, pH geceleri daha da düşer. Fakat DIY sistemlerde gece kapatmak pek mümkün olmuyor. Büyük bir problem teşkil etmeyecektir.
Tanganyika Biyotop Çalışması
Emeğinize sağlık çok hoş duruyor. Söylemeliyim ki görüntü harika. Eleştirmek adına belki birkaç şey ekleyebilirim. Eğer ben dizayn ediyor olsaydım, soldaki büyük kayayı biraz daha sola ve azcık arkaya koyardım. Öndeki kayayı ise biraz daha öne çekerdim. Bu halde akvaryumun sadece ortasına bakasım geliyor. Özellikle sol tarafa gözüm gitmiyor. Belki sağda yer alan uzun kayayı sağ altına bir taş koyarak dik hale de getirebilirsiniz. Böylelikle bir V biçimi elde edersiniz, harika bir odak noktası olabilir. Açıkçası tankınızla oynayasım geldi [:)]
Sıcaklık Ve Işığın Alg Çoğalması Üzerine Etkisi
[QUOTE=lemur]

Güzel bir yazı olmakla birlikte, ısı, ışık yanında 3. faktör olarak ortamdaki besin konsantrasyonuna fazla değinilmemiş. Azot döngüsü, Ortamdaki bitki ve hayvan yoğunluğu da alg çoğalmasına etki edecektir.Hatta bitkilerin alglarla yarışarak çoğalmalarını sınırladıkları düşünülebilir. Bitkili akvarkyumlarda veya UV filtre kullanılan sistemlerde alg kontrolü çok daha kolay olmaktadır.[/QUOTE]

Merhabalar. Konu alglere sıcaklık ve ışığın etkisi olduğu için diğer faktörlere değinilmedi. Referans aldığım makalenin araştırma konusuna dahil değillerdi. Onları ayrı bir yazıda ele alacağım. İlginiz için teşekkürler [:)]
Aquascape Günlüğüm
Bir süredir akvaryumumu yeniden dizayn etmek istiyordum. Dün komple boşaltıp her şeyi yeniden dizdim [:)] Her seferinde yeni bir şeyler öğreniyoruz.

Komple boşalttım, fakat ilk maceradan kalan toprak karışmasına bir çözümüm yok. Geçici çözümler üretiliyor şimdilik.
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/206719/190520192101331.jpg[/IMG]

Ortalığı biraz ıslattım sanırım [:)]
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/206719/190520192101271.jpg[/IMG]

Sonuç
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/206719/190520192101401.jpg[/IMG]
Taşlardaki Kahverengi Yosun
Bir zararı olmayacaktır. Fakat zamanla çoğalıp taşı tamamen kaplayacaktır [:)]
Sıcaklık Ve Işığın Alg Çoğalması Üzerine Etkisi
Algler fotosentetik, ökaryotik, hızlı bir şekilde üreyen organizmalardır. Fotosentetik olmaları sebebiyle çoğalmaları, sıcaklığın ve ışığın etkisine önemli ölçüde bağlıdır.

Işığın verilme süresi ve şiddeti ile birlikte farklı sıcaklık aralıkları üzerinde yapılan araştırmalar, mikroalglerin çoğalma hızlarının ne şekilde değiştiğini ortaya koymuştur. Bu yazıyı referans alan makalede; yeşil alg türlerinden Chlorella, Spirogyra, Chlamydomonas, Botryococcus, Scenedesmus, Neochloris, Haematococcus, Nannochloropsis ve Ulva türleri ile birlikte bazı kahverengi alg, kırmızı alg ve mavi-yeşil alg türlerine dair bilgiler bulunmaktadır. Biz de bunlardan önemli gördüklerimize yer vereceğiz.

Farklı alg türleri incelendiğinde çoğalmaları için optimum sıcaklığı aralığı 20-30 °C olarak gözlenmiştir. En hızlı üreyen tür ise Selenastrum minutum olarak belirlenmiş olup, 35 °C sıcaklık 420 μmol m-2 s-1 ışınım yeğinliğinde (irradiance), 1.73 d-1 çoğalma oranında tespit edilmiştir. İlginç bir şekilde en az çoğalma oranı (0.10 d-1) Botryococcus braunii‘de tespit edilmiş olup, 25 °C 200 μmol m-2 s-1 ışınım ve 24 saat aydınlatma altında elde edilmiştir (periyot 24:0 gündüz-karanlık).

[K]Burada dikkatinizi çekmek istediğim nokta günün her saatinde ışık verilmesine rağmen, en düşük üreme oranının elde edilmiş olması. Yani fazla süre ışık vermekle alglerin çoğalması arasında her zaman doğrusal bir ilişki olmadığını bize gösteriyor.[/K]

[B]Algler[/B]

Algler, ilkel tek hücreli ya da çok hücreli fotosentetik organizmalardır. Fotosentez için gerekli klorofil ve diğer pigmentleri içerirler. Bu pigmentler de ışıktan aldıkları enerjiyi yakalar. Yakalanan bu ışık enerjisi, fotosentez sırasında kimyasal enerjiye dönüştürülür. Algler de bu enerjiyi nişasta ve karbohidrat (kompleks şekerler) formunda depolar.

Algler tatlı sularda, tuzlu sularda, deniz suyunda, nemli toprak ve kaya üstlerinde bulunabilirler. Bu nedenle farklı türlerin yaşadığı ve ürediği koşullar bir çeşitlilik göstermektedir.

Gruplandırılmaları fotosentez için kullandıkları pigmentlere, hücre duvarlarını oluşturan materyale ve enerji için depoladıkları karbohidrat bileşikleri çeşitlerine göre yapılmaktadır. Sıklıkla yeşil olanlar bilinse de kırmızı algler, kahverengi algler ve mavi-yeşil algler (siyanobakteri) olarak çeşitli türleri bulunur.

Birçok parametre alglerin üreme oranlarında oldukça etkili olsa da baş faktör daima ışıktır. Aynı zamanda belirli bir düzeye kadar sıcaklığın artışı, çoğalma oranlarını da artırmaktadır. Işığın en temel rolü ise, karbondioksitin asimilasyonudur (inorganik karbonun canlılar için organik forma dönüştürülmesi işlemi).
Farklı Alg Türlerinin Çoğalması Üzerinde Işığın Etkisi

Ototrofik büyüme ve fotosentez aktivitesi için ışık vazgeçilmez bir kaynaktır. Çalışmalar göstermiştir ki yeşil algler mavi ve kırmızı ışık altında daha iyi büyüme göstermişlerdir. Bunun sebebi ise sahip oldukları klorofil a ve klorofil b pigmentinin bu dalga boyu aralığına duyarlı olmasıdır.
Figür 1: Farklı pigment türlerinin, hangi dalga boylarında ne kadar emilim yaptığı.

[K]Aynı zamanda sadece ışığın şiddetinin değil, aydınlık-karanlık döngüsünün de alglerin büyümesi üzerinde önemli bir etkisi bulunmaktadır.[/K]

[B]Yeşil Algler[/B]

Chlorella 5 °C ile 30 °C arasında normal bir şekilde büyüyebilirken, optimal sıcaklık değeri 25 °C olarak belirlenmiştir. Düşük sıcaklık değerleri fotosentez oranını düşürmektedir. Özellikle Güneş ışığı altında verimli bir şekilde büyüdüğü gözlenmiştir.

Enteromorpha türleri için ışık şiddetinin artmasıyla spor biyokütlesinin artışının önemli ölçüde etkilediğini gözlenmiştir.

Spirogyra türlerinin Şubat ayından Nisan ayına kadar büyüdüğünü gözlenmiştir. Bu sırada su sıcaklığı 10 °C ile 17 °C arasında değişmekte ve 12:12 saat (aydınlık-karanlık) yaşamaktadır.

Botryococcus türlerinden TRG, KB, SK ve PSU için yapılan araştırmada güney Tayland’daki tatlı su göllerinden alınan örnekler kullanılmıştır. Azot zengin bir ortamda lipid içeriğinin sırasıyla %25.8, %17.8, %15.8 ve %5.7 değerlerine ulaştığı görülmüştür. Azot açısından fakir fakat yüksek ışık şiddeti (82.5 μmol m-2 s-1) ve yüksek seviyede demir (0.74 mM) içeren ortamda ise bu değerin %35.9, %30.2, %28.4 ve %14.7 olduğu gözlenmiştir. Aynı zamanda ışığın, nitrat ve nitrit asimilasyon oranının karanlık durumda 23 kata kadar arttığı gözlenmiştir.

Chaetomorpha valida için, sağlıklı büyüme ve üremenin 17-29 °C aralığında olduğu gözlendiği gibi, öldürücü limit de 33 °C olarak belirlenmiştir.

Diatom Skeletonema costatum için, büyüme oranının yüksek bir biçimde fotosentez oranıyla ilintili olduğu tespit edilmiştir.

Haematococcus türleri için farklı bir yol izleyen araştırmacılar, yanıp sönen mavi LED’ler kullanarak farklı ışık şiddetlerinde, farklı döngülerde (duty-cycle) ve frekanslarda neler olduğunu incelemişlerdir. Frekans aralığı 25-200 Hz, döngü %17-67, ışık şiddeti ise 2-12 μmol m-2 s-1 aralığında değiştirilmiştir. Bulunan sonuç ise, 12 μmol m-2 s-1 şiddetinde sabit bir ışık verilmesiyle, 8 μmol m-2 s-1 değerinde yanıp sönen ışık verilmesinin aynı astaxanthin konsantrasyonunu verdiğini, fakat enerji tüketimini 1/3 oranında azalttığını ortaya koymuştur.

Pycnococcus provasolii için, düşük irradyanslarda fotosentetik birimlerin boyutunun artmasıyla pozitif fotoadaptasyon gözlenmiştir. Aynı zamanda düşük ışık akı yoğunluğunda bu türün, klorofil-a:klorofil-b oranının arttığı gözlenmiştir. Bunun yanında 24:0 saat ışık verilmesinin bir zararı olmadığı tespit edilse de 12:12 saat ışık verilmesinin 24:0 saat ışık verilmesinden daha verimli olduğu ortaya konulmuştur.

[K]Bu da bize, uzun süre açık kalan ışığın alg oluşumunu sürekli olarak pozitif etkilemediğini, bazen daha az sürelerde ışık vermenin alglerin çoğalması açısından daha teşvik edici olabileceğini göstermektedir.[/K]

[B]Sonuç[/B]

Yeşil algler ışık enerjisini toplayan pigmentlere (klorofil a ve b) sahiptir. Bu klorofil pigmentleri ise en çok mavi ve kırmızı ışığa duyarlıdır. Alglerin bu aralıkta daha verimli bir şekilde çoğaldıkları ortaya konulmuştur.

Fakat ışığın sürekli artışı, üremenin artışını beraberinde getirmemektedir. Belirli bir limit değerine kadar artış gözlendiği gibi, bu doyum noktasından sonra verilen fazla ışık, çoğalmaya negatif yönde bir etkiye sebep olmaktadır (fotosistem II’nin fotoinhibisyonu). Yani fazla ışık, alglerin çoğalmasına olumsuz etki etmektedir.

Farklı sıcaklık aralığında (5-40 °C) alg üremelerinin olduğu rapor edilmiştir. Fotosentez için gerekli optimal sıcaklık değeri, çoğu türlerin için yaklaşık 20-30 °C olarak tespit edilmiştir.

Kaynağından okumak için: [URL]https://rasyonalist.org/yazi/sicaklik-ve-isigin-alglerin-cogalmasi-uzerine-etkisi/[/URL]

[B]Referans[/B]
S.P. Singh, Priyanka Singh, Effect of temperature and light on the growth of algae species: A review, Renewable and Sustainable Energy Reviews, Volume 50, 2015, Pages 431-444, ISSN 1364-0321,
[URL]https://doi.org/10.1016/j.rser.2015.05.024[/URL]
Su Piresi Yutmak Zararlı Mıdır ?
Su piresinden bir şey olmaz, fakat sudaki diğer türünü bilmediğimiz mikroorganizmalar rahatsız edebilir. Tedbirli davranıp izlemede olun. Bir semptom olursa hastaneye gider, temiz olmayan sudan içtiğini söylersiniz. Endişe etmenize gerek olacak bir durum olmayacaktır merak etmeyin.[EDIT]Flexa,2019-05-19 00:29:10[/EDIT]
Sessiliflora Bitkisinde Kahverengi Oluşum...
Diatom oluşumuna benziyor. Fazla ışıktan ziyade, fazla fosfat ve nitrat verilmesi durumunda patlama yapabiliyorlar. Gübrelemeyi fazla kaçırıyor olabilirsiniz. Bunun önüne geçmek için silikat giderici filtre malzemelerini öneririm. Aynı zamanda fosfor da gidericidir bu maddeler genellikle. Böylelikle diatomun temelini oluşturan maddeleri sudan uzak tutarsınız, haliyle üremeleri kısıtlanır.

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,620,351 Mesaj
  • 384,241 Konu
  • 91 Forum
  • 133,721 Forum Üyesi
  • 1,402 Özel Forum Üyesi
  • 28 Kıdemli Akvarist
  • 1,498 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.