ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
Flexa
Kullanıcı Grubu:
Forum Özel Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
1202
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrimiçi
Üyelik Tarihi:
02 Haziran 2018 10:09
Son Ziyaret:
1 dakika önce
Toplam Mesaj:
612 [0.96 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
256 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:

BİLGİLER

Ad Soyad:
Ögetay Kayalı
Doğum Tarihi:
03 Şubat 1994
Yaş:
26
İl:
Izmir
Meslek:
Astrofizikçi
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

Ögetay Kayalı

SON 10 MESAJI

Ceyhun's
[QUOTE=Arifhb]

Teşekkür ediyorum seni sormalı kardeşim?

Deneyi tank ile beraber bozdum. Son yazdığım değerleri almıştım. İstenilen ya da en azından öngördüğüm düzeyde veriler elde etmiştim.[/QUOTE]

Çok şükür hocam, sağ olun.

Öyleyse deney beklendiği gibi başarıyla sonuçlandı diyoruz.
Ceyhun's
[QUOTE=Arifhb]Selam dostlar. İyi gidiyor kafe bu ara bakıyorum da 😊[/QUOTE]

Nasılsınız hocam [:)] Deneyin paylaşımına baktım girer girmez. Bir güncelleme gelecek mi yakında?
Ceyhun's
[QUOTE=AtlasPoyraz]Bilimkurgu izleyecektim YouTube tan Donut tarifi izlerken buldum kendimi [:lol:][/QUOTE]

Bazen bu kanalın yemek içerikli çalışmalarını izlerken buluyorum ben de kendimi. En son dünyanın en pahalı etlerinden birinden pastırma yapmak için domuzun bacağının nasıl dilimlendiğiyle ilgili kesme teknikleri izlemiştim. Neden böyle bir şeye merak saldım da izledim hiç bir fikrim yok [:lol:]
3 Lt. Nano Scape
Çok sempatik olmuş, çok beğendim. Emeğinize sağlık [:)] Armatürde kullandığınız plastik malzemenin adı nedir? Çok kullanışlı gibi göründü.
Akvaryumumun Sağlığı Hk.
Bitkilerinizde yosun (yapraklardan dışarı sakal gibi çıkanlar) ve çürüme probleminiz var. Kullandığınız kum bitkilere herhangi bir takviye besin vermiyor ve takdir edersiniz ki bitkiler bu besinleri bir yerden almalı. Bu nedenle bir gübre takviyesini düşünmenizi öneririm.

Yaptığınız en büyük hata filtreyi zaman ayarlı yapmak. Filtre asla kapanmamalı. Yosununun önüne geçecek en temel şeylerden biri de güçlü filtrelemedir. Çıkışı camlara vurdurarak ya da lily pipe gibi aparatlar kullanarak sudaki akıntıyı azaltabilirsiniz. Asla filtreyi kapatmayın.

Işıklandırma parçalı parçalı olmamalı, beyazlar ve full spektrumu birlikte açın. 7 saat optimal bir süredir, daha fazla vermeyin.

Şu raddede haftalık %30-50 su değişimlerini ihmal etmeyin. Çürümekte olan yaprakları kesip atın, akvaryumda ve bitki üzerinde kalmasınlar.

Bunlara dikkat ederseniz zaman içerisinde sorunlarınız kaybolacaktır.

Keyifli hobiler
Teraryum
Çok sempatik olmuş emeğinize sağlık. Satılan yapaylarına bir türlü anlam veremiyorum, çok da popülerler. Halbuki ne şu halleri ne kadar da doğal ve güzel.[EDIT]Flexa,2020-02-26 17:41:30[/EDIT]
Ceyhun's
[QUOTE=Cem Altay]
Hocam,bitkileri kızartmakla alakalı yazınızı bilgilendirme amaçlı kapalı grubumuzda paylaştım,bilgine.[/QUOTE]

Bilgi paylaştıkça çoğalır, ben memnuniyet duyarım [:)]
Ceyhun's
[QUOTE=ternapi]

Emre'yi aşka, Ümit'i kumara, Şeyda'yı öğrencilerine, Ögetay'ı bilime, Ceyhun'u dizi sektörüne kaptırdık, ne edelim[:)))][/QUOTE]

Daha buralardayım, ama biraz uzak kaldım [:(]
Bitki Kızartma Hakkında
[QUOTE=hasancn].[/QUOTE]

Bu işin temeli dediğim gibi RO su kullanmaktan geçiyor ki nitrojen seviyesini "kontrol altında" tutabilesiniz. Dikkat edin, sıfırlayın demiyorum. Sıfır azotla o bitkiler hayatta kalmaz. Kızartacak kadar düşük, ama öldürmeyecek kadar yüksek olacak oranı gözlemleyerek siz bulacaksınız.

Evet bitkilerde hep benzer biyokimyasal süreçler gerçekleştiği için bir element X miktar giriyorsa diğer elementten kX kadar girmesi gerektiği açık. Lakin her bitki için bu katsayı farklı olabildiğinden, HardScape'in de dediği gibi bu oranı kendiniz bulacaksınız. Sabit bir orandan söz etmek makul değil.

Demir eksikliğinin üzüm asması yapraklarında kızarmaya neden olduğu biliniyor. Lakin çoğu akvaryum bitkisiyle ilgili bu türden bilimsel çalışma pek yok. Lakin üzümde oluyorsa, bir ihtimalle bazı akvaryum bitkilerinde de olması "olası" diyebilirim. Fakat şunu da belirtmem gerek ki, genelde akvaryum hobisinde kızarmayı demir fazlalığına bağlayanlar daha fazla. Keza bazı bitkilerde fazlalığın da buna neden olduğunu gösteren çalışmalar var.

Bu işi bu kadar zor yapan şey farklı türler besleyerek, ortak olmayan çıkarları sağlamaya çalışmak. Bu nedenle hep söylerim, çok güzel bir tank istiyorsanız öyle kafanıza esen her bitkiyi bir araya getiremezsiniz diye. Dikkat ederseniz zaten IAPLC'de hep belirli kombinasyonlar dönüp durur.

Özetle bitkilerinizi tanıyıp, ihtiyaçlarını bilip, gözlemleyerek ona göre bir rutin belirlemek en doğrusu. Bu işin kılavuzu olması mümkün değil, anca kitabı olur. Temelini anlar, kılavuzunuzu kendiniz yazarsınız. Çünkü herkesin akvaryumu kendine özeldir.
Bitki Kızartma Hakkında
Bitkilerin kızarması, bitkinin özellikle önlem olarak antosiyanin salgılamasıyla mümkündür. Forumda gördüğüm kadarıyla bu konu hep [B][K]"yüksek ışıkla"[/K][/B] bağdaştırılıyor ki bu doğru, lakin eksik. Yüksek ışık altında fotosentez verimi düşer, fotosistem ikinin inhibisyonu olarak geçer bu durum. Bitki bu verimsizlikten kendini kurtarmak için antosiyaninler salgılayarak rengini değiştirir. Lakin bu tek başına yeterli olmayabiliyor.

Birçok kişinin gözardı ettiği, fakat bence bir numaralı faktör[B] [K]nitrat miktarıdır[/K][/B]. Bitki nitrat eksikliği (aslında nitrojen yani azot eksikliği) çektiği için de antosiyanin salgılar. Çok eser miktarda dahi bulunsa, renginin yeşile dönmeye başladığını görebilirsiniz. Hatta IAPLC'ye katılan birçok usta, yarışma fotoğrafı çekmeden önce bu gübreyi keser. Çünkü nitrat verdiğinizde bir günde dahi rengi gözle görülür miktarda değişebiliyor, kendim de bunu bizzat deneyip gördüm. Birçok kişi de söylüyor. Bu nedenle en önemli şey [B][K]"arıtma su kullanmaktır"[/K][/B], böylelikle sudaki nitratı siz kontrol edersiniz.

Ayrıca sıcaklık da bir faktör, fakat sağlıklı seviyelerde kalınması gerektiğinden bunu es geçiyoruz. Bunun dışında bazı bitkilerin, böceklerden kendini korumak için de antosiyanin salgıladığı biliniyor. Lakin bunun bizim durumumuza bir faydası yok.

Bana kalırsa bu noktada en gerekli şey, arıtma su ve ardından şiddetli bir ışık. Sadece şiddetli ışıkla bir miktar kızarma elde ediliyor, fakat nitrat yok edilmeden kıpkırmızı olması çok zor bir olasılık.

Bu bilginin de forumda neden pek paylaşılmadığını hep merak etmişimdir. Bilenler genelde sır gibi saklıyor.

Ek bilgi: Ülkemizde [B][K]Sankara Beyin ve Biyoteknoloji Araştırma Merkezi[/K][/B], gıdalardan antosiyaninleri izole ederek, tüketime uygun bir şekilde satışa sunuyor. Antosiyaninler sağlık açısından gerçekten çok faydalı, fakat yeterli miktarda almanız için kilolarca kiraz gibi meyve tüketmeniz gerekiyor ki bu mümkün değil. Bu nedenle izole edilmiş bu toz formlarını alıp, yemeklerinizde kullanarak daha sağlıklı bir yaşama ulaşmanız mümkün. Bunu gelişmiş bazı ülkeler uzun süredir yapıyor. Bu tür gıdalar [B][K]fonksiyonel gıda[/K][/B] olarak geçiyor ve geleceğimizde ömrümüzü uzatacak en büyük atılımlardan biri olduğunu söyleyebilirim. Meraklılarına: [URL]https://www.sankara.com.tr/hakkimizda/[/URL]

Ayrıca Can Kayacılar ile bizzat röportaj yapıp merak edebileceklerinizi sormuştum: [URL]https://rasyonalist.org/yazi/bilimin-getirdigi-saglik-fonksiyonel-gidalar-mormiks/[/URL]

[B][K]Kaynak[/K][/B] olarak elimde bunları derli toplu anlatan bir makale vardı, lakin sanıyorum yedeklerin arasında diğer bilgisayarda kaldı. Şimdi bir şeylere bakıp, söylediklerime kanıt olması açısından başka bir makale paylaşıyorum.

The Nitrate-Responsive Protein MdBT2 Regulates Anthocyanin Biosynthesis by Interacting with the MdMYB1 Transcription Factor - [URL]http://www.plantphysiol.org/content/178/2/890[/URL]

"Nitrogen is also a critical player that regulates anthocyanin accumulation in plants. Generally, low nitrogen promotes, while nitrogen oversupply inhibits the accumulation of anthocyanin (Rubin et al., 2009; Zhou et al., 2012; Wang et al., 2015). "

[EDIT]Flexa,2020-02-25 18:52:43[/EDIT]

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

KULLANICILAR

  • 397 Online Kullanıcı, 216 Üye

Online Kullanıcılar

WaveRider, bymalavi, legendht, ozanbaseski, bakaya, weST27, KILLIFISH, CagriSindirac, darkaura, alisandokuz, hamzaurun, AliHan, gyunda, ersel, alvin21, Skylord, mustachedocto, Deniz.erdem, mcmert, Chromisc, biacar, sagamore, Flexa, BARBAR, Greylist, AYBAR52, avukathasan06, cuce__vatoz, ilhando, Goksen, ardatamay, EkremTzc, orimohito, neksek, ssongur, Mikail Erdoğan, Aspet, Gtuncay, Osman08, 5Murat5, Tutuncu11, Alpkaan Abacı, Gustlof, smithiseek, adnanuluçay, kadircelik, Severin, SercanOzturk, argu79, Erhan 13, Labidu, WildFish_Keeper, abm26, MUSTAFA1453, HarunYldrm, DtResat, yldrmali, DeviLLe, XOCOHTbI, karemisola, Rudas, Mete Duru, levent1482, i_yilmaz, Xmann, icelebi, Hasan Acar, tdenizs, Koksal Gurkan, ahmetcirali, TuncayUslu8629, RuFKaD, BoraBerkol, etulum, Erdinç aykn, safakmurat, SCORPION_79, jueJ., arconim, dark blue, ilker2626, armaqan, basarir54, soliter83, Alcynone, Kınayu, _RdnC_, extuin, Apoca1ypse, voltran, emrepablo11, EmirHaN, a.gumrah, Fatih ÇE, m4n4q4, yilmazportakal, Dimidiochromis, legionnaire1, TurX, Hellak, dusumsel, ilker aydın, comolokko01, psykhe, enesypr, Cloud, ozgurnez, aliosmanasman, alicichlid, halikarya, gokkurt, fatihkuzen, viper_78, Oğuz.K, atiryaki, BuRAK, SERCAN06, İlysOzgn, 21Murat, hayati16, yns325, ibas34, SmallCandyThing, SinaBezek, AYKAN16, ETHICET, RoIF, AlperTasci, enistein, Parsl, civando, Hendekli54, ootkn, gunata2003, egehamit, evrentolga, AliCeylann, Ayktakdmr, mardek, ibrahimer51, ilkayocak, utoku, Quersian, bilge_kral, Black37, ternapi, Bilgekarga, Piyanist., Aloevera, mperk, Supervenenis, mehmetaydin, Fatih55, Hasann1903, devito, Mehmet0011, BerkayB, Judge_Fish, egedeveli1, mustafa_unax, Blena, ademakci, Vatanist, zatonica, zekigonlum, ironself, mlh06, Catleo, egedin, Kemalk41, gcinoglu, koz26, oscarus, fotofiliz, destina_23, Filozof, musti8191, ademh, CevdetSERBEST, tunaercan82, Bahadir, fikret43, rccol, Mehmethan Alper, Maske06, hrnhnlc, Yetkililer, DuffMagic, Haydem, akay25, lemur, Müptela, ozan_1903, amuratozdal, invariant, TolgahanA, aktugsedat, Mehya, kuduzruh, suslu_78, serkancilek, ilhannnn01, Pkmzcm, Bettabeta, AhmetE, Tekin35, ugurcoban79, H-M bitki, ömür gün, PoTM, capo di capi, suleymanblgt, erenkoy, zgrcskn, i_gulistan, ahmetyesevi, Ayhanayhan,

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,797,668 Mesaj
  • 408,613 Konu
  • 91 Forum
  • 145,128 Forum Üyesi
  • 1,466 Özel Forum Üyesi
  • 29 Kıdemli Akvarist
  • 1,941 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.