ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
Beta_balik
Kullanıcı Grubu:
Forum Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
424
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
15 Ağustos 2018 22:28
Son Ziyaret:
15 Saat 10 Dakika önce
Toplam Mesaj:
769 [2.76 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
714 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:

BİLGİLER

Ad Soyad:
Beyza Pala
Doğum Tarihi:
09 Şubat 2006
Yaş:
13
İl:
Istanbul
Meslek:
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

Beyza PALA

SON 10 MESAJI

Beta Akvaryum Tavsiyeler
Düzenli su değişimi, yanı sıra beta için vitamin (betta bony tarzı) ,kaliteli (kuru, canlı, donduruldu, kurutulmuş, jel) yemler,iyi akvaryum imkanı (lt, ısı, filtrasyon v.b.) ile eski formunu kazanacaktır. Yani iyi bir bakım ile düzelebilir. [:iyi:][:)]
Yeniyim
Coryler (çöpçüler) 50 lt ister en az. Cüce vatoz ise 60.
Şimdi ilk hacimi hesaplıyalım. Coryler için dediğimde gibi en az 50 lt lazım, lepistes için 40, moliler için ise yine 50. Yani en az 50 lt lik bir akvaryum almalısınız ki bence 65-70 lt gibi bir hacmi olan bir akvaryum alın.
Kum olarak coryi düşünün. Çünkü süreklilik yerde dolaşan bir türdür. Kumlar keskun olmamalı ki balığın antenlerine zarar gelmesin. Bunun için en uygun kum ya silis kum, yada dere kumudur. Tabi beslemek isteyeceğiniz türler için bitkili akvaryum uygun olduğu için ve silis kumda bitki yetişemiyeceği için en iyi seçim dere kumudur.[:iyi:]
Bitki olarak arka plana tilki kuyruğu, cabomba, çam, eledoa, gül olabilir. Orta plana daha çok parvula gibi çalı tarzı bitkiler öneririm. Ön plana ise anubias, moss olabilir. Su üstüne eğer hoşunuza gidiyorsa pistia veya su mercimeği tarzı bir bitki alabilirsiniz.
Dekor olarak hindistan cevisinden yada taşlardan mağara, kök, yaprak, taş kullanabilirsiniz. Akvaryuma boyacı şeyler sokmaktan kadının bu arada.
Filtre olarak iyi bir iç filtre yanında bir tane de şelale filtre alabilirsiniz.
Isıtıcı ise 100w lık bir ısıtıcı tercih edin.[:)]
Vatoz Yeme Alıştı
Yemlemeyi bir süre bırakın. İçgüdüsel olarak yem aramaya başlayıp tekrar camlara çıkabilir.
Bettam Sağlıklı Mi
Bence bir hastalığı yok. Yani beyazlaşma olsaymış kuyruk erimesidir diyecektim. Betalarda bazen renk değişimlere rastlanıyor. Kararıyor, kızıllaşıyor falan. Kuyruğunun tam kapanmaması bir sorun değilde bildigim kadarıyla.
Bu arada coryler en az 50 lt de 7 tane yada daha fazla olacak şekildedir bakılmalı. Coryi çıkartın. Betayı ise eski akvaryumuna koyun. Beta kapları balıklar için kesinlikle uygun değil. Streste ise iyice strese girebilir.
Beta Akvaryum Tavsiyeler
Türü hakkında bir bilgim yok ama çok yıpranmış gözüküyor. Özellikle 2. resim de yüzgeçleri incelemiş gibi geldi bana.
Cüce Vatoz Ve Betta 25lt Akvaryum
Bir tane koyarsanız üzemez tabikide. Zaten akvaryumunuz daki bitki moss olduğu için uygundur. Ama belki etrafınızda meşe ağacı varsa ve etrafında hala dökülmüş yaprak var ise, birkaç tene yaprak koyabilirsiniz. Karides altına saklanabilir. Eğer meşe yaprağı bulamazsanız capatta yaprağı da kullanabilirsiniz. Hem betanın suyunu düzenleme anlamında ise yarar.[;)]
Beta Akvaryum Tavsiyeler
Betalar karakteri olan balıklardır. Bazıları çok agresif, bazıları ise uyumludur. [QUOTE=AhmetMagma]Bettan beslenince ve zaman gectikce copcuye kabaricak benimki oyle yapti ona betta akvaryumu aldim , ayri koydum onda daha mutlu eski akvaryuma disi betta alcam ayni 10 lt akvaryum eger kucuk gelmezse 3 lapistes alicam.[/QUOTE] Mesela sizinki agresifmiş ki corye saldırmıştı. Benimkisi çok ürkek mesela. Bu yüzden kesin bir şey söylememeli.
Gökhan beyin sorunlarına gelirsek.
1-Isıtıcı suyun ısısını sabit tutmak için de gereklidir. Yani alsanız daha iyi.
2-Cory için hacim yetersiz. En az 50 lt lik bir akvaryumunuz olmalı. Onun dışında arkadaşın da dediğin gibi coryler sürü balıklardır. En az 7 tane olacak şekilde bakılması gerekli. Yani coryi akvaryumunuzdan çıkarmanız gerek.[:iyi:]
3-Havalandırma derken filtreden bahsediyorsunuz galiba. Filtre her daim açık kalmalı. Işık ise açık kalmasın. Yani bikaç saat açık kalsın sabah, sonra kapatın, sonra yine açın. Yani bu şekilde bir düzen izleyin. Bu saatleri bilgili birisi cevap verebilir.
4-Akvaryum da bir kusur göremiyorum. Belk siyah arka fon yapabilirsiniz. Bir de suyu tamamen doldurun. Onun dışında dekarasyon olarak birkaç önerim olacak.
İlk olarak o kabuğu çıkartın bence. Onun yerine şöyle bir şey yapabilirsiniz. Yassı iki taş alıp, taşa moss bağlayıp o taşlar ile minik bir mağaralar oluşturursanız daha doğal gözükür. Tilki kuyruğunu arka tarafa ekebilirsiniz. Alabilirseniz birkaç kök dahq alıp gür bir orman tarzı bir şey yapabilirsiniz. Balık bitkilerin arasına saklanmayı sevecektir. Mağara istemezseniz (mağara ile birlikte de alabilirsiniz) minik bir aded mangrow kökü koyabilirsiniz. Dalına birkaç tene anubias bağlarsanız çok estetik gözükür. Bir de su üstüne su mercimeği, pistia gibi su üstü bitkisi alın. Ortamın betaya uygun olacak şekilde loş olmasını sağlar. [:)][EDIT]Beta_balik,2019-05-19 23:38:26[/EDIT]
Cüce Vatoz Ve Betta 25lt Akvaryum
Betalar karakterli balıklardır. Sizinki biraz agresif olabilir. Mesela benimki ürkek. Elma saylangozunun antenini koparması da gayet normal. Çünkü ilk başta beta, elmanın antenlerini canlı yem sanıp yemeğe kalkar. Ama bir süre sonra alışır merak etmeyin. Karides ise dediğim gibi karideslerin saklanabileceği moss, taş, dal, yaprak falan koyabilirsini. İstediklerim zaman saklanabilsinler.
Garip Bir Göl
Nasıl değerlendiririm derken içindeki balıkları mı, yoksa balıkları çıkaracaksınız da o şekildedir kendisini mi.[:?]
Cüce Vatoz Ve Betta 25lt Akvaryum
Karides olarak birkaç tane kiraz karides olabilir. Ama akvaryumunuzu betanın yememesi için daha çok bitkilendirmelisiniz olması lazım. Özellikle moss koyarsanız iyi olur karides alacaksanız.
Saylangoz olarak tür size kalmış. Katil saylangoz olabilir, elma saylangozu olabilir yada sevdiğiniz başka bir tür. Sadece bir tür cinsiyeti önemli olmadan üreyebilir(cinsini hatırlamıyorum şu anda) Galiba çift cinsiyetli deniyor bu türlere. Onun dışında dişi ve erkek almalısınız. Saylangozlar da bu pek belli olmadığı için birkaç tane alabilirsiniz. [:)][EDIT]Beta_balik,2019-05-19 22:07:11[/EDIT]

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,620,351 Mesaj
  • 384,241 Konu
  • 91 Forum
  • 133,721 Forum Üyesi
  • 1,402 Özel Forum Üyesi
  • 28 Kıdemli Akvarist
  • 1,498 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.