ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
Beta_balik
Kullanıcı Grubu:
Forum Özel Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
2254
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
15 Ağustos 2018 22:28
Son Ziyaret:
6 Saat 13 Dakika önce
Toplam Mesaj:
2850 [5.43 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
1379 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:

BİLGİLER

Ad Soyad:
Beyza Pala
Doğum Tarihi:
09 Şubat 2006
Yaş:
13
İl:
Istanbul
Meslek:
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

Denemediği bir şey kalmayan insan, acaba bir gün insan olmayı deneyecek mi? A. Ali Ural Beyza PALA

SON 10 MESAJI

Filtrasyon Yeterli Midir
İlk başta fazla balık yapmanız amonyak artışına neden olacak ve balıkları zehirleyecektir, kesin olmasa da mümkün.
Bunun yerine eş tutmuş balık almanız daha mantıklı. Ayrıca daha önce de yazdığım gibi melek balığı zor gelebilir ve hacim yetersiz. Bu yüzden başka bir türe yönelmelisiniz.
Oksijen Yeterli Olur Mu
Balık=amonyak demektir. Amonyak yada bazı bakteriler ile çevrilmiş şekli olan nitrit eğer normalden daha fazla olursa (ki şu anda böyle) balıkların o2 almasını engeller. Tabi bunun yanında balıkları etkileyerek zehirlenmelerine neden olur. Ayrıca balıklar her ne kadar yavru da olsalar büyük hacim isterler. Çünkü küçük hacimli yada kalabalık bir akvaryum balıkların büyümesine etki eder. Eğer akvaryum küçük yada kalabalık olursa balıklar yanık kalabilir, sık sık hastalanabilirler. Bu yüzden büyümelerini beklemeden balık sayısını azaltıtsanız çok daha doğru olur.
Filtrasyon Yeterli Midir
Balık sayısını az tutup, akvaryumu bol bitkili yaparsanız ve daha çok biyolojik fitrasyona önem verirseniz olabilir belki. Ama melek balığı (ilk başta 5 tane) koymanızı kesinlikle önermem. Hacim tam olarak yeterli değil ve agresif bir tür olduğu için. Onun yerine daha değişik türler öneririm ben.
Mesela, 8 yada 10 tane çöpçü, 15 tane rasbora ve gurami türlerinden olabilir. [:iyi:]
Akvaryum Bulanıklığı
Kum olarak ne kullanıyorsunuz? Filtreniz nedir? Dekor olarak ne kullanıyorsunuz? Kaç balık ve hangi türleri gösteriyorsunuz?
Beta Balığım
Bettalar sıcak su balığıdır. 23 derece soğuk gelecektir, 27-28 derece daha iyi olur.
Hacminiz nedir? Eğer akvaryuma ısıtıcıyı yeni koyduysanız daha su ısınmamış olabilir ve ısıtıcının etrafı daha sıcak olabilir.
Ben de smart kullanıyorum, ama şu anda kalibrasyon sıkıntısı yaşamadım. Kesin olarak emin olmak isterseniz dijital olanlarından bir tane termometre alabilirsiniz. Bu sayede eğer ısıtıcı suyu farklı ısıtırsa bile uygun yapabilirsiniz.
Kızımın Akvaryumu
Baktığınız türler pek uyumlu değiller. Uyumlu olsa da bakım şartları aynı değil. Bazıları en az 8 tane, sürü halinde beslenmeli vb. Bu yüzden akvaryumunuzun fotoğrafını (fotoğraflar gözükmüyor çünkü), su ısısı, verdiğiniz yemler, su değişim sıklığı gibi birkaç ayrıntı daha verirseniz, balıklar için uygun bir ortam oluşturabilirsiniz.[:iyi:]
Tüm Akvaryumlarım
[QUOTE=Detroid]Yosunlar birikmiş pek beğenmedim.[/QUOTE]
Onlar beni pek rahatsız etmiyor. Ama yine de birazını kazıdım. Bir ara üstüne düşüp hepsini kazırım.
Yeni Akvaryumum
Birde altını sığmadı için çıkarttınız galiba. Bir sorun olmayacağına emin misiniz? Birde genelde belirtilmediğinde ısıtıcılar suyun içine tamamen sokulmaz, buhar camına bir şey bulup onu düzeltmenizi tavsiye ederim.
Lepistes Akvaryumu Nasıl Olmalı ?
Kesinlikle böyle birşey yapmayın. 30 litrelik akvaryumu yarıya bölüp, melek gibi bir balığın yanına koyduğunuz danio, lepistes vb. türlerin ne olmasını bekliyorsunuz? Zeten şu ana kadar yaşamaları gayet şaşırtıcı, 15 litrede balıkların ölmesini beklemek gibi birşey yapacaksınız.
Bu işin bilindik tarafı. Birde insan olarak düşününce de uygun değil zaten.
Balıkları (16 balık ve bunlar da üreyecek) 30 litreye tabiri caizse tıkıştırmak sizce ne kadar doğru?
Bilimsel olan ise 30 litreye koyacaksınız 20'ye yakın balığı ve amonyak patlamasından dolayı ilk günden ölen balıklar. Yani tablo pek iç açıcı değil.
Son olarak kendim ve konuya yorum yapanlar için akvaryumunuzun fotoğrafını koyar mısınız. [EDIT]Beta_balik,2020-01-18 16:25:29[/EDIT]
Betta
Filtreyi kapatınca normal yürüyorsa bence filtre suyu fazla dalgalandırıyor.
Filtrenin markasını yada gücünü istememin nedeni suyu ne kadar dalgalandırdığını öğrenmekti. Eğer debisi çok fazla olursa balığı strese sokabilir. Bu durumda (pipo filtrede) galiba hava motorunun debisi önemli oluyor. Onu biliyorsanız söyleyebilirsiniz, bilmiyorsanız filtreyi çıkartmanızı tavsiye ederim.
Bahsettiğiniz malzemelerin suya yaptığı salınımı, tencerede bir süre kaynatarak çözebilirsiniz, hala devam ediyorsa daha ziyade sık su değişimi ile dengede tutulabilir.
Isıtıcı gelince suyu 28 dereceye ayarlayın, bir tane termometre işinizi daha da kolaylaştırır.
Yem balığın formu ile direk alakalı bir konudur. Canlı renklere sahip ve hareketli bir balık istiyorsanız beslediğiniz balıkların diyetini olabildiğince kaliteli ve protein ağırlıklı yemler ile oluşturmalısınız. Şu anda kullandığınız yemin betta için çok uygun olduğunu düşünmüyorum. Etçil yemler normelde kahverengi taneler gibi renklere sahip olur. Ama yeşil olanlar bana daha çok bitkisel yem gibi geldi. Betta gibi etçil bir balığa bitkisel ağırlıklı yemler verirseniz, bu balığın bağırsaklarında sorun oluşmasına neden olur. Bu yüzden bu yemin yanına hikari betta bio gold, sera bettagran, sera, fd bloodworm, ocean nutrition atison's, betta pro, ocean nutrition atison's betta food
gibi kaliteli granül yemlerinden ve sera pro daphnia, sera fd bloodworm, tetra delica bloodworm, tropical red mico gibi kurutulmuş yemlerinden ekleme yapmanız lazım. İmkanınız göre sayıyı arttırabileceğiniz gibi granül yemlerden en az iki tane daha, kurutulmuş yemlerden ise bir tane almanız iyi olur. Eğer ilgilenirseniz canlı yem de vermeniz çok iyi olur.
Son olarak akvaryumu biraz bitkilendirebilirsiniz. Java fern, pistia, saz, tilki kuyruğu, su mercimeği, moss gibi çeşitli bitkilerden alırsanız hem balık için daha iyi olur, hem de görsellik açısından kat kat daha güzel gözükür.

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,797,668 Mesaj
  • 408,613 Konu
  • 91 Forum
  • 145,128 Forum Üyesi
  • 1,466 Özel Forum Üyesi
  • 29 Kıdemli Akvarist
  • 1,941 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.