ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
boragurcay
Kullanıcı Grubu:
Forum Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
89
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
25 Eylül 2018 12:22
Son Ziyaret:
3 Saat 39 Dakika önce
Toplam Mesaj:
38 [0.21 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
38 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:

BİLGİLER

Ad Soyad:
Bora GÜRÇAY
Doğum Tarihi:
13 Nisan 1991
Yaş:
27
İl:
Istanbul
Meslek:
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

[IMG]http://IMG509.yukle.tc/images/4522PhotoGrid_1537899426587_3.jpg[/IMG]

SON 10 MESAJI

Balığımın Nesi Var
Bloat!
Benim gözlemlediğim,Strese dayalı olarak meydana gelmesi ...
Tedavi edilemezse kayıp yaşayacaksınız gibi duruyor. Ayrıca anormal bir şişlinlik görüyorum, %90 oranında balığınızda kabızlık da var.
Balık Fiyatlarındaki Artış
Balık fiyatlarının artışından başlayıp, vergi kaçırmaya sürüklenen! Asıl amacı hobi odaları veya üretimhaneleri konu alan, daha sonra köprüler, denizler,gelirler,giderler,vergiler,unların ekmeklerin, pastaların vs, konuşulduğu bir konu ve konuyu açan arkadaşın bunca yoruma karşı bir cevap vermeyişi.[zzz] Bu konu amacı dışında açılmış. Bu söylenenlerinin balık fiyatının artışıyla tabiki alakası yok. Konu başlığı yerine çok başka şeyler konuşulmuş :), Yurt dışı ithal eden firmada, Yurtiçi ithalatçı firmanın arz talep ettiği tür yoksa eğer. Türlerin bulunması ve bulunduktan sonra Ülkeye ithal işlemi gerçekleşen, balığı... Ülkeye sokan ithalatçı firmanın verecek olduğu sertifika ile birlikte türü satışa çıkardığı zaman bir maliyet oluştuğu için pahalı olucaktır. Bununda iki taraf için bir Kâr marcı olucaktır. Pahalı denilicekse bu işlem içerisinde pahalı denilebilir. Aslında bu işleme tabi olan belli başlı balıklar için geçerli olması gerekli.

Genellemede bulunmuyorum fakat Petshoplar her balık başına toptancısından balık alırken! veya satarken! fatura kesmek zorunda ben bu işlemi yaptıklarını düşünmüyorum.

Şunuda belirtmekde yarar var. Küçülen petsopların çoğuda enerji fiyatlarının, artık bu ticaret dalındaki esnafı sarstığı için Akvaryum bölümünü kaldırıyor. Yani sözde balık fiyatlarının artmasının alakası yok.

Bugün bir akvaryum kurmak isteseniz minimum üç pirize ihtiyaç var. *Aydınlatma*Filitre*ısıtıcı. Bence tek kelimeyle hobiyi pahalı yapan enerjinin bizlere yüksek satılması.
[EDIT]boragurcay,2019-03-11 15:32:56[/EDIT]
Dış Filtre Su Çekmiyor
Filitrenin içerisinde kalan havayı almak için pompası yoksa, basit bir yöntemle halledebilirsiniz. Vanaları kapatın, filitre kovasındaki suyu boşaltın. Herşeyi normal olması gerektiği gibi takın.

Sonra vanaları açın. Akvaryumdan tazikle gelecek olan su önce filitre kovasını dolduracak daha sonra çıkış hortumuna kadar tazikle gelen su ile hava kalmayacak. Akvaryumdan çektiği su kadarınıda akvaryuma ilave edeceksiniz.
Balık Fiyatlarındaki Artış
Merhaba,
Son yaptığınız yorumda ben, problem olduğunu düşünüyorum. Konunun başlığı balık fiyatlarının artışına dikkat çekilerek açılmış, vergi kaçırılmasına kadar getirmişsiniz.
Hobiyi yapan herkez kendi bütçesini zorlamayacak şekilde canlı veya ekipman arıyor. Bu işin bir piyasası var bence herkez bu piyasaya hakim diye düşünüyorum.

Örnek! Bugün kaliteli bir çift vatoz için 1000 lira fiyat istenebilir. O vatozu alacak kişi almadan önce bilgi sahibidir yada tür için geniş araştırmayı kesinlikle yapar, fiyata kanat getirerek alır.
Üretmek ve satmak konusunda şunu diyebilirim ki kaçak hobihaneler olarak bahsettiğiniz hobi odaları yasal olmak zorunda değil. Onlar sonuç olarak ithal etmiyorlar. Zevki sefa olarak bakabilir ve giderini birşekilde çıkartmak zorunda olabilir.

Ben hobici olduğunuzu düşünmek istiyorum. Kişinin kazandığı paradan vergi vermediğini hesaplayacak kadar bilgi sahibiyseniz ve bunuda burada vurguluyorsanız ben bu başlık altında art niyet düşünürüm açıkcası.

Bence beslemek istediğiniz türlerin size göre fiyatlarının pahalı olmasından muzdaripsiniz.
Petmağazaların çoğunluğu en çok satılan türleri toptancısından alıyor. Çoğunda cins balık görememeniz normal. Kapanmalarının sebebini, sadece balık fiyatlarına yüklememek gerekli, ticaret işinde batmakta var çıkmakta.

Sonraki nesillerin bu hobi ile uğraşı olurmu bilemem
ama bence mağazaların kapanmasıyla bu hobi dalı asla eriyip gitmez diye düşünüyorum.
Bütün türler hobici kişilerde mevcut ve fiyatları tabikide mağazalara göre daha uygun.

Bu yazıyı bir tartışma konusu olarak yazmadım.
Konu başlığında balık fiyatlarının artışına değinilmiş, hobiyi sürdüren ve bir şekilde üremitini sağlayan insanları vergi kaçırma konusunda suçlamanızdan dolayı yazdım.
Konuda netlik yok belirsiz olarak açılmış ikilemde bırakılmış bir konu.
Bu şekilde bir algı yapmanıza anlam veremdim.

[EDIT]boragurcay,2019-03-09 18:11:09[/EDIT]
Dekor Değişimi
[QUOTE=ersindogan]

Yani doğru mu anladım bilmiyorum ama;
Olabildiğince suyu ayırıp, balıkları çıkarıp, alamadığım suyu döküp tekrar sıfırdan kurulum yapıp, sonra alabildiğim kadar suyu tekrar içine boşaltıp, kalanını da dinlenmiş suyla doldurup balıkları geri atmak mıdır bahsettiğiniz işlem?[/QUOTE]

Evet şöyle diyelim. İşlerin kolaylaşması amacı için şuanki hazır suyunuzu bulandırmadan alabildiğiniz kadar stok alın.

Sonra asıl amaç dekor değişikliği için herşeyi en başa dönerek gerçekleştirin. Önce yapmak istediğiniz dekor için akvaryum içinde düzenleme yapın. Kumu kayaları koydukdan sonra ekleyin (+doğal görünüm) sağlarsınız.
Not olarak: Şuan kumunuzda illahaki tortu vardır. Kumu boşalttığınızda yıkama süreci yüzeysel olsun yani sıfır kum kuamelesi yapmayın.

Sonra elinizdeki stok suyu ilave edin. Üzerine dinlendirilmiş veya arıtılmış suyu ilave edin. Buradaki stok su bakteri içericektir. Taze su eklemesi yapıldığında bakteri ölümü minimum olacak, ama aşılamada aynı zamanda sağlanmış olacaktır. Biraz döngü oturması için bekleyin bir kaç gün. Geride sadece balıkları tekrar yeni sularına eklemek kalıyor.


Dekor Değişimi

Ben yapacağız işlemi hata olarak görüyorum.
Akvaryumun kuruluş zamanını bilmiyorum bu sürec akvaryuma oturmuş bakteriler için önemli.
Fakat yapacağınız işlem akvaryuma adapte olmuş bütün yararlı bakterilerin ölmesine neden olabilir.
Kumun karışması havalanması demek suyunuzun değerinin bozulması demektir. Balıklara daha fazla parazit bulaşmasının önünü açar. Hastalığıda beraberinde getirebilir!
İşlem sonrası ben suyun kolay oturacağını düşünmüyorum.

Ben böyle bir değişikliğe gidecek olsam.
Mevcut Akvaryum suyundan olabildiğince stok alırdım.
Sonra yeni bir kuruluma geçerdim. Bir daha bozulmamak üzere bir dekor tasarlayıp, kuruluma tekrar başlardım ve ilk başta stok aldığım suyu yeni kuruluma bakteri aşılamasında kullanırdım.
[EDIT]boragurcay,2019-03-06 15:35:20[/EDIT]
Wild Hybrid Betta
Bu cins balıklardan beslemediğim sürece bilgim olmaz, ama temel olarak sadece bu balığın beta olduğunu bilirim:) ve...
Bu zamana kadar gördüğüm en iyilerden birtanesi.
Maşallah ben çok beğendim.[:nazar:]
Akwaryumcular
Kurmaya başladığınız sosyal ağlara karşı değilim. Katılan illaki olucaktır. Fakat bu forum bu yüzden var bilgi paylaşımı, tecrübelerden yararlanma, yardım ve testek vs, niceleri...

Burada yapılan herşey sonuç olarak bir data sisteminde kalıcı oluyor ve birşeyler ile ilgili veya alakalı araştırmalarda kesin sonuç bulunuyor. Yapacağınız çalışmalarda böyle bir sistem olmayacaktır. Herşey anlık olarak gelişeceğinden ve sadece grupta olan kişilerin faydalanacağı bir döngü bence sağlıklı olmayacak.

Temel olarak yardım ve testek dediğiniz için açıklama gereği hissettim. Onların hepsi zaten Akvaryum.com'un sunduğu çatının altında mevcut.[EDIT]boragurcay,2019-03-01 21:01:04[/EDIT]
Hangi Balığın Üretimini Yapıp Satmaya Başlıyım?
Üretimle alakalı tarafınıza fikir veremem de alınılacak olan türe göre eş veya koloni aldığınız zaman, doğal olarak üreme olucaktır.
Profesyonel olup ticari anlamda bu işi yapan insanlardan fikir edinmelisiniz ama!!! Herkez ayrıntılı bilgiyi size sunmaz.

Çünkü bu işte, en çok ben bilirim eniyisi bende olsun diyip "desinler" kafasında olan çok kişi gördüm. Herkez elindeki türün illahaki sağlam kanda olmasını ister.

Amatörce yapılan bir üretim bence mali açıdan çok fazla birşey katacağını düşünmüyorum. Zaten petshopların çoğunluğu hobiciden balık almayı tehlikeli buluyor.
Hobiciden gelen balıklarla birlikde doğabilecek hastalıklardan kaynaklı, genel olarak toptancıdan alıyor alırkende zaten ucuza alıyor. Herhangi bir kayıp söz konusu olduğunda telefisi karşılanıyor. İşlem bu şekilde oluyor tabi bu karşılıklı güven içerisinde sağlanıyor.

Piyasada camiasında çok ciddi anlamda üretilen ve ciddi ticareti yapılan tür Tropheus...
İllahaki ticaret güdüsü taşıyorsanız F0 veya F1 tropheus'un kendi içindeki türlerinden bir veya bir kaç koloni oluşturup daha sonra önce maliyetinizi çıkarmaya bakıp sonra kár sürecine geçebilirsiniz ki tür hakkında tecrübeniz varsa...

Diğer bir seçenek aklınızdaki türleri alıp hem zevk alıp hemde kendi haline bıraktığınızda üreme zaten olucaktır.
Adı geçen türlerin üretiminin gelir kapısı çok az olacaktır bunuda göz önüne almanızda fayda var.

Neolamprologus Brichardi Akvaryumu


2E+2D ve ikinci batın yavrularım hariç geri kalanlarının hepsini sahiplendirdim.
Akvaryum çok ferahladı. Aydınlatmayı değiştirmek durumunda kaldım geçici olarak.
Son durum bu şekilde yeni yavrulara yer açmak durumunda kaldım ...
Baskın olan erkek çok sağlam iç parazit geçirdi yarı öldü diyebilirdim, genelde karşılaşmam bu tür hastalıklarla ama bir haftanın sonunda kendine geldi yeme başladı.
Şuan dişinin karnı yine yumurta dolmaya başlıyor çok kısa süreli yeni yavrular gelicek diye tahmin ediyorum. Dişi ufak boylu ama oda boylanıyor üçünü batın yavrularını vericek yakında.

Yavrudan bu zamana kadar bende olan çiftler.
Birde dişi erkek ayırımında zorlanan arkadaşlar

Balıkları olması gerektiği boyda alırsanız yine aradaki fark kuyruk uzunlukları üst yüzgeç uzunluğu gibi dikkat çeken kısımlar oluyor.
Dişi erkeğin bir tık minyatürü duruyor o kısma dikkat etmeniz yeterli olucaktır.[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/209381/030320191514271.jpg[/IMG]
[EDIT]boragurcay,2019-03-03 15:19:06[/EDIT]

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,620,351 Mesaj
  • 384,241 Konu
  • 91 Forum
  • 133,721 Forum Üyesi
  • 1,402 Özel Forum Üyesi
  • 28 Kıdemli Akvarist
  • 1,498 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.