ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
sobetta
Kullanıcı Grubu:
Forum Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
697
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrimiçi
Üyelik Tarihi:
30 Eylül 2018 00:03
Son Ziyaret:
2 dakika önce
Toplam Mesaj:
1321 [5.65 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
721 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:

BİLGİLER

Ad Soyad:
Göktan Ç.
Doğum Tarihi:
Girilmedi
Yaş:
Bilinmiyor
İl:
Istanbul
Meslek:
Öğrenci
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

[B]Göktan Ç.[/B] Yurtdışında ki içerikleri foruma yansıtmaya çalışmış, vahşi ve bozulmamış genlere ilgi duyan, genellikle Betta ve Neocaridina ağırlıklı bitkilerle ilgilenen genç.

SON 10 MESAJI

Balıklarım Saklanıyor
Hatalar; Pengasus akvaryumda bakılmaz ve diğer balıklarla da öyle olduğunu sanıyorum. Aynı tankta 2 farklı canlı doğuran türü beslenilmesini önermiyorlar fakat deneyimim yok. Moli ve vatoz sürü canlılarıdır en az 6 önerilense 7-8 ve üzeri şeklinde bakılmalıdır. Bi' de fotoğraf atarsanız iyi olur.
Büyük Bir Akvaryumda Betalar Birlikte Yaşar Mı?
Mini ya da orta bi' pond yapılıp vahşi Betta türleri birlikte bakılabilir, mutasyonlar değişik hormonları gereği saçma tepkiler vereceklerdir geneli kavga olur ve ölümle, kanla sonuçlanır. Kısaca vahşi türler besleyiniz birlikte bakmak için ve bayağı da araştırınız bunları. 300-500 litrede Parvula gibi bir bitkiyi yetiştirebileceğinizi sanmamaktayım, gereksinimleri yüksek bir tankta bakılması doğru olur fakat o hacimde inanılmaz bir masraf olacağından kimse de uğraşmaz kısaca sararıp öleceklerdir. Betta'lar için sığ suları tercih ediniz, alçaktan derine şeklinde bir dizaynda olabilir, kendi görüşüm bu şekilde.
Karidese Uygun Mu?
Ben daha önce de bi’ çok kez demiştim başka konularda “Bi’ hayvan saklanma alanını sıklıkla veya sürekli kullanıyorsa bi’ sorun olduğu belli” bu da öyle, o tanka karides eklenmemeli idi. Mini pond kurup mümkünse shrimp soil ya da active subsrate eğer daha ucuz bi’ şey istenirse Vitasand 3mm dere kumu kullanın. İçine salyangoz harici bi’ şey atmayın karidesten başka. Tek bir karides türü besleyin ve belli aralıklarla bir kaç karides azaltıp ekleyin. Karideslerde düzenli su değişimi yerine su değerleri ölçülerek uygun olmadığı konuma gelince değişim yapılır. Test kiti edinmenizde fayda var ama forumdaki üyeler olmasada olur demekteler, test kiti hiç almadığımdan bi’ şey demek istemiyorum bu konuda, size kalmış. Tolerans gösterselerde geneli asitik ve orta sertlikte suda yaşarlar bunun için en azından ph ve gh (iletkenlik) ölçer temin ediniz. Blackwater kullanabilirsiniz bazı değerleri düşürebilmek için. Elinizde mutlaka anti parazit ilacı bulunsun, mümkünse akvaryum için no planaria ilacı eğer bulamazsanız eczaneden Andazol şurubu (hapıda var onu almayın, 1.5 yıl önce 10-12₺ falandı) mutlaka evinizde bulunsun. Andazol kullanımı gerektiğinde aşırı yüksek etkili bir ilaç olduğundan net 100L’ye 1ml gibi düşük miktarda 3 gün tekrarla kullanın. Bu muhtemelen az gelebilir ama gerekli görürseniz çok daha arttırabilirsiniz fakat teker teker ve örneğin 1. gün 1ml 2. 2ml eklemeyiniz çünkü 3ml olur, su değişimi yapın böyle aralıklı durumlarda. Filtre olarak taban ya da şelale aparatlı pipo filtre kullanınız. (Çift süngerli önerimdir) Canlıları karides yemleri ile hem yağ hem bitki hemde protein ihtiyacını bir araya getirerek besleyiniz. Karanlık bir alan yapınız ki mesela üstü açık saksı, karidesleriniz yumurtalarını oralara bırakabilsin ve içine yosunlar koyunuz tabii bi’ miktar ışık alsın. Bu mini pond’u güneş ışığında bakabilirsiniz seyrek olması şartıyla. Kum yüksekliğinizde 8cm olsun, bitki dikimi ve bakteri yatağı için. Isıtıcı şart değil çünkü - derecelere kadar yaşayabilip 30’ların üstünde de hayatta kalabiliyorlar ama takmak isterseniz ki bitkiler ve bakteriler içinde takınız bence 18-26 arasında olabilir. Önerim: 22-26 arasında ılık tutmak. Yaparsanız böyle bi’ şey güzel olur, bu ponduysa saklama kabından yapabilirsiniz, 20-30L öneririm en az zaten ilk kez yapıyorsunuz sanırım. Düzenli olarak yabancı algleri ayrı bir kaba koymayı unutmayın, onları çöpe atmak yerine besin yapabilirsiniz düzenli olarak. Marimo’lar kendilerine yabancı algleri çeker daha doğrusu algler istila eder, bi’ şekilde besinde üretmiş olursunuz fakat bu benim pondumda 9-10 ay sonra elle tutulur hâle geldi belirteyim. Kolay gelsin.
Karidese Uygun Mu?
Uygun değil. Tek başına doğru ekipmanlarda beslenmeli, diğer canlılara göre azda olsa daha karmaşık olabilir bakımı.
Ayrımcılık
Geri yerler zaten, üreteceğinizi sanmıyorum. Üretimi pek kolay değil diyorlar yapay olarak ama sağım işlemi var. Uğraşmayın ya, kendi hallerinde takılsınlar bence. Zaten üretip napacaksınız ki o kadar hayvanı? Gerek yok, yüksek hacim ve bir miktar deneyim, tecrübe istiyorlar. Bana kalsa bi' şey yapılmasına gerek yok, iyi hobiler.
Lepistes Dişi Erkek Oranı ?
Doğurmaları daha iyi değil mi bi' miktar alanınız varsa? 1 erkeğe 3 dişi yapın yani, yavrularıda halledersiniz hediye eder veya satarak.
Ayrımcılık
Yumurta dökmeye çalışmasın dişinin, erkek olan?
Metilen Mavisi
Metilen bir sıvı aynı su, alkol vb. Bu yüzden “sahteden” kastınızı anlamadım. Saf %100 metileni laboratuvar ortamında bulabilir ya da üretebilirsiniz fakat sizin petshop’tan alacağınız ürünlerin üstünde zaten %95-99 metilen gibi yazı bulunmakta. Aynı suyun ya da alkolün sahtesi olamayacağı gibi metilende öyle.
Betta Akvaryumu ?
Eski kg fiyatını bilmiyorum, yenilerinde 20kg kovası 100₺ 3mm’nin. 4-5-6₺ falandır sanırım kilosu, uzun zamandır kum almıyorum.
Betta Akvaryumu ?
Bitkiler içinde biyolojik yatak içinde kumu 8cm yüksekliğinde yapmanız çok makul olur. Uzunluk*genişlik*8 işlemini yaparsanız kaç litre olduğunu bulursunuz istediğiniz kumun. Bence Vitasand 3mm Dere Kumu en iyisi, hem görseli güzel hemde basit ya da orta bitkileri uzun süre idare ediyor.

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

KULLANICILAR

  • 285 Online Kullanıcı, 155 Üye

Online Kullanıcılar

WaveRider, icelebi, erimgorgulu, eskiyapar, darkaura, diaslayt, SCORPION_79, furkantenekeci, safak55, candas, legionnaire1, yavuzsezgin, indianaconz, husumut, beyazgul, ktulgar, Oasis, Brserhan, afacan80, Vlevent, serkantezel, ers1905, erhan524, sinan m.d, kanmet, onurxonur, Ysndmr, denizihtiyaroglu, lizuferum, koagulant, mustafakuzu, marihuan, Birol, Ozican, Ertarda, UfukVural, ozan026, blackheart, ONRAYDN, Noyes, masisdemirel, TOLGAEKEN, Kınayu, Bayulker, enginm2000, mehmetguel, funnymagnet, Ekaraca06, AmazonDream, fikret43, orimohito, Fatih ÇE, Ali Rıza DURTAŞ, Ekinoks06, cenkistan, ALEM, peker55, klndr71, Baranmeng, TÜMER, Alcynone, member, muratyarici, alvin21, CERANOXE, MiSoSiKiaN, ersel, cihansanal, ilhan3535, TURNUAK, Koblenz, Akyuvaryum, Supervenenis, vendetta99, DemirAslan, ALPERDORTKOL, mehmeyt, bnmz, mcmert, DeviLLe, Madeagle, ogii06, Selesta, Splendor, Metal06, İd0826, muhoni, SerdarCAKICI, yusuf21, KaderiNDizaynI, osprey, unface123, JapoJupo, sbasoz, Gcb34, Suskun17, MEID, Ugur79, Akvaryumdelisi2, sorceres, erdalakçay, fishbone, likeslice, Coder, byyilmaz, Sheyda27, atakan1, Quersian, tatlisarap, Curse, secaflex, mahmut1905, alperka, Piyanist., Eren Eroğlu, THERACULA, yükselb, Suleyman1834, Kelbresqe, yaguara, yedili, omrozd, akca55, mustafacanergul, bocco, cyilmaz10, BuRAK, ŞENoL, incaia, mardek, Dielife, abunil, afatsum09, erenskl, Nevzat67, Necdet Buluk, Arkun, sahin6868, otantikakvaryum, praksis, kralexxx, Altispinoza, fatihkuzen, Kerimzmn, elnino13, Heinzen, AlperTasci, Mikail Erdoğan, Emre Zaim, Slanq, Megline, mehmetaydin, mperk, eryan, erensimsek, ERZAT,

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,620,351 Mesaj
  • 384,241 Konu
  • 91 Forum
  • 133,721 Forum Üyesi
  • 1,402 Özel Forum Üyesi
  • 28 Kıdemli Akvarist
  • 1,498 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.