ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
Yordle
Kullanıcı Grubu:
Forum Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
11
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
03 Haziran 2019 15:43
Son Ziyaret:
14 Saat 3 Dakika önce
Toplam Mesaj:
29 [1.26 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
29 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:

BİLGİLER

Ad Soyad:
Eren SANCAR
Doğum Tarihi:
11 Ekim 1983
Yaş:
35
İl:
Istanbul
Meslek:
Satış Mühendisi
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

Eren SANCAR

SON 10 MESAJI

Bitkili Tankda Led Kullanımı
Üstadım merhaba size bir soru sormak istiyorum çok değerli bilgiler vermişsiniz teşekkür ederim. Osman abi TV de de isminizi verdi ama ondan önce ben buradan sizin led ile alakalı yazınızı okudum hatta favoriye almıştım.

Soruma geleyim yeni akvaryum kurdum daha kum dahi koymadım. Led olarak akvaryum imalatçısı a yaptırdım. 27 adet mercekli led olarak geçen (içinde 3 tane led var her birinde) bunlardan yaptı. Mavi beyaz ve kırmızı. Kafasına göre de dağıtmış üst kapaga bunlar baktığım kadarı ile tanesi 1,5w lık. Yani 27*1.5=40.5w

Bunlar yeterli olur mu sizce. Çok fazla masraf yaptım high tech bir akvaryum oluyor. Yardımcı olabilir misiniz eğer bu kadar uğraştıktan sonra ışıktan verim alamazsam bir anlamı olmaz. Olmazsa altta bir arkadaşa verdiğiniz yapacağım.

"90cm ye 2tane 18lik pcb sığar. 36w de led driver. Bundan 2 sıra, 72w işinizi fazlasıyla görecektir. Teşekkürler.

Bu Arada tank 100*50*60h dolayısı ile 300lt bir akvaryum.
Jbl Manado Dark Kumu Hagen'e Benziyor.
Herkese merhabalar,

JBL Hagen gibi siyah manado satışa sunmuş. Bunu kullanan var mı? Manado'yu boyayıp mı satıyorlar. :) Eğer uygun ise hagen yerine estetik olmasından ötürü bunu alırım. Aynı zamanda herkesin önerdiği Manado kullanmış olurum. Yorumlarınızı bekliyorum Teşekkürler.

NOT:
Estetik ve görsellik den ötürü güzel bir kontrast oluşturduğu için hagen kum kullanmak istiyordum. Ancak burada açtığım forumda ve açılan diğer forumlarda Hagen hakkına 10 kişini 9'u asla alma diyor.

Esasında usta sayılan akvaryumcuların nerdeyse hepsi youtube kanallarını izlediğimde sürekli hagen kullanıyorlar ama sanırım onlar anlık olarak tankı yapıp resmi çekip yarışmaya gönderip sürekli bozdukları için ve uzun süre kullanmadıkları için tercih ediyor olabilirler bilemiyorum.

Ancak araştırmalarım sırasında üstten aşağıya 1. JBL manado 2. JBL aquabasis 3. lav kırığı 4. Substrate kullanma kararı aldım aralarına da sineklik koyacağım.

Taban Kurulumu Uygun Mu?
[QUOTE=gattar5050]Bitkiler gelişmeye başladıktan sonra kullanılan kumun rengi hiç önemli değil, neredeyse hiç görünmüyor zaten. Heleki taban bitkisi kullanmayı düşünüyorsanız, görsellik açısından kumun hiç bir önemi kalmaz. Lav kırığı yada aquaclay gibi kumlar çok hafif olduğu için bitkilerinizi dikerken sorun yaşayabilirsiniz. Bu yüzden benim tavsiyem dere kumu kullanmanız olur. Hem uygun fiyatlı hemde ağır olduğu için bitkileri ekmesi çok kolay olur. Bana göre oldukça doğal duruyor dere kumu.
Sağlıklı hobiler.
[/QUOTE]

Teşekkürler size de sağlıklı hobiler
Taban Kurulumu Uygun Mu?
[QUOTE=gattar5050]Eren bey; ben genel olarak hagen kum kullanmanızı tavsiye etmem. Aktif toprak kullanmadıktan sonra nötr kumların hepsi aynıdır. Özellikle hagen kum kullanmak istemenizin bir sebebi var mı? [/QUOTE]

Tamamen görüntü. Alt tarafta dediğim gibi lav kırığı var. Ama estetik kaygı dan ötürü tankı riske etmem eğer böyle ise tamamı lav kırığı mı yapayım yoksa başka öneriniz olur mu üstüne. Teşekkür ederim yardımınız için.
Taban Kurulumu Uygun Mu?
[QUOTE=gattar5050]Salyangozlar ve vatozlar bu kumda hayatta kalamiyor. Bitkilerin gelisimini sekteye ugratiyor. Salinim yaptigi icin paslaniyor ve su degerlerini bozuyor. Bu linklerde bir cok kez tartisildi isterseniz bir goz atin.
https://www.akvaryum.com/Forum/akvaryumda_nicin_reeflowers_siyah_kum_kullanmamali_k927848_sn9.asp
https://www.akvaryum.com/Forum/arkadaslar_kesinlikle_reeflowers_kum_kullanmayin_k927929_sn2.asp
https://www.akvaryum.com/Forum/reeflowers_siyah_kum_salyangoz_vatoz_sorunu_k939058.asp
https://www.akvaryum.com/Forum/reeflowers_siyah_bitki_kumu_hakkinda_gorusleriniz_k925542_sn1.asp
https://www.akvaryum.com/Forum/hagensiyah_kum_kullananlar_buraya_k927170_sn2.asp[/QUOTE]

Berkcan bey bilgilendirme için teşekkürler bütün hepsini okudum dediğiniz gibi kesinlikle kullanma diyenlerin oranı bir hayli fazla. Ürün hiç açılmadı mutluakvaryum dan n11 üzerinden Aldım hiç kumu açmadım kendilerine yazdım. Yeni geldi ürün zaten umarım sorun çıkarmazlar.

Peki hagen Reeflowers değil başka bir marka veya akvaryumcudan açık alabilir miyim? Gerçi güvenilmez akvaryumcu ise Reeflowers i kutudan çıkarıp poşette satsa anlamayabiliriz. :)

Herhalde bu kadar okumsuzlukta bu kumu anca benim gibi bu kum hakkında bilgisizler alır.

Teşekkürler. [EDIT]Yordle,2019-06-20 15:12:46[/EDIT]
Taban Kurulumu Uygun Mu?
[QUOTE=gattar5050]Kurulumunuz hayırlı olsun, umarım sorunsuz bir şekilde tamamlayabilirsiniz. Benim size önerim el alta fb1, onun üzerine lav kırığı, ardından substrat ve misket gübreler ve en üst katmana hagen kumu sermeniz olur. Hatta substrat ve misket gübreleri en alt katmanada koyabilirsiniz. Fakat nacizane tavsiyem Reeflowers marka kum kullanmamanız olur. Forumda ben dahil bir çok kişi bu kumda sorun yaşadı. Başka bir markanın ürününü kullanabilirsiniz yada dere kumu tercih edebilirsiniz. Sağlıklı hobiler. [/QUOTE]

Teşekkürler bilgilendirme için peki Reeflowers aldım. Ne tür sorunlar yaşadınız. Bence de büyük sorunlar ise dediğiniz gibi kullanmayalım daha kutusunu açmadım iade ederim herhalde İnternet ten aldım çünkü.
Işıklandırmam Uygun Mu?
[QUOTE=Flexa]Merhabalar,

Ne tür bitkiler bakmayı planlıyorsunuz? Eğer low-tech ise ışığın fazla olmasına gerek yok, elbette ne kadar fazla o kadar iyi. Fakat bu sefer de yosunlara davet çıkarma ihtimaliniz söz konusu. O nedenle soruyorum.

Keyifli hobiler[/QUOTE]

Teşekkürler high tech bitkiler de olabilir açıkçası hangi şekildeki bitki akvaryum un neresinde iyi durursa oraya onu koymayı düşünüyorum. Bitki şu olsun diye daha kararlaştırmadım onun için düzgün altyapı kurmaya çalışıyordum.
Taban Kurulumu Uygun Mu?
Merhabalar,

Taban kurulumu için alttaki sıralamayı yapmak istiyorum sizce uygun mu?
- En alta Aquaforest - AF Natural Substrate taban kumu 10lt uygulayacağım. kenarları boş bırakarak.
- Üstüne Crystalpro Akvaryum Kumu Volcano Lav Kırığı 10 L uygulayacağım. 
- Üstüne Eşit aralıklar ile misket gübre 200 Adet
- Üstüne Dennerle FB1 SubstrateStart 50Gr az az serpiştireceğim.
- En üste de REEFLOWERS ICELAND BLACK SAND 25 KG KOVA 1-2 MM ( HAGEN KUM ) ile tamamlayacağım. 

Toplamda 8 cm taban kurulumuna ulaşmış olacağım.

Aralarına file atmam gerekir mi?

Teşekkürler...
Işıklandırmam Uygun Mu?
Merhabalar,

Işıklandırma olarak akvaryum imalatçısı 26 Adet Mercekli led kullanacak. İnternet ten baktım 1 tanesinde 3 Adet ışık var. Yani ışık huzmesi olarak 3*26=78 Adet ediyor.
Renk olarak Beyaz-Kırmızı ve Mavi tercih ettim. (Bitki gelişiminde Mavi ve Kırmızı ışığın faydalarını okuduğum için)
Bunları 12V bir trafo ile çalışacaklar.

1 tane modül 1,5 W olduğuna göre 1,5W*26=39W ediyor. Bana az geldi çünkü toplam akvaryum 300lt olduğu için 150W lık bir ışığa ihtiyacım olduğu bilgisine ulaşmıştı.

Sizce bu modül led ler uygun mu? Uygun ise yeterli mi? Uygun değil ise öneri verebilir misiniz? Bunların siparişini verdim. Teşekkürler.
Yeni Bitki Akvaryumu Kuruyorum. (henüz Bitmedi)
[QUOTE=çulsuz]Şimdiye kadar forumda gördüğüm en uzun soru. [:O] En fazla 6 lı sıralama görmüştüm.

Cevap verilsin istiyorsanız soruları azaltıp kısaltabilirsiniz. [/QUOTE]

Esasında tamamı soru değil. İçerisinde soru olarak sorduklarımı kısaca özetleyecek olur isem;
- Dış motor hangisini seçeyim?
- Ledler Yeterli mi?
- Taban Kurulumum uygun mu?
- Mangrow ve Çöl Kütüğü kullanmalı mıyım?
- Hava Motoru hangisi seçmeliyim?

Yani bu yazıdaki asıl amaç; yazıda da tarif ettiğim gibi tek bir başlıkta canlı canlı kurulumu tamamlayıp hem ben iyi bir akvaryum kuracağım hem de bu bilgiler ile benden sonra yaptığım doğruları yapıp yanlışları yapmayarak benden daha iyi bir tank kurmuş olmalarını sağlamaktır.

Ürünlerin bir çoğunun siparişini verdim. Resimlerimi çekiyorum. Aşama-aşama bu başlıkta yayınlayacağım.

Açıkçası soruların her biri için ayrı konu da açabilirdim ama kirlilik oluşturmak istemedim açıkçası.

Uyarınız için teşekkürler. İyi günler dilerim.

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

KULLANICILAR

  • 298 Online Kullanıcı, 162 Üye

Online Kullanıcılar

PoTM, erkanyavuz, M_R_T, alix, UraL, mustafakuzu, icelebi, otuzkilo, Ronay, couclecr, burakabi11, ERHAN ÖZAKSU, indianaconz, Husomen75, Remediless, aybas, vedat79, Taha_D., Kınayu, Hasan Acar, mustafasen, KelebekArif, YAYDIN, Astronotus, anchor, TheHobi, necmi3437, mrah, Mikail Erdoğan, Emre uzunca, emreemin, bhdr8650, Turk1919, AKGÜNLÜ, ternapi, hercan, Flexa, erdalakçay, MurathanM, Emre Zaim, erimgorgulu, DenizVurucu, KaraYunusu, Ejder Günaydın, 06bora34, OnurY55, K3r3m, baysal06, Muhammed kose, fretchord, EFEvcfx, DarkSaqa, Mete Duru, ismail_topcuer, SubBaRcA, Noyes, serkantezel, ŞENoL, dusumsel, Bedbin, StenkaRazin, Mystii, AhmedVural, Carl, armaqan, smckr, Selcuk37, wmsnickers, melankolia5, destina_23, Psiko_manyaq, _RdnC_, selçukdurmaz, sinanb85, Fragant, ankara0606, ziyasenkaya, Supervenenis, gokberkgonenc, Eldurmaz, ceyh, egehamit, sbilgic82, BLC21, moneymonkey0, Sheyda27, Fatihhaznedarogl, Akif12, vendetta99, Therbosstat, MBaştuğ, UmitYilmaz, Emerse, deriinmavi, JapoJupo, ProScotch, selimemre, Neothauma, zerrinhanim, viper_78, Birolada, Aşk-ı semek, Kubilayshn, Yas400, emresnl, yavgaf, TSevil, cabiliyet, babanus, frtdmr23, Bshkk, oktay ak, muratkk, twinsoul, FurkanYnk, YunusAslan1453, ferdiusta, Fatihs, Akvaryum8585, Endersnmez, ProoF2834, ilturk, atiryaki, EmreCev, koruyucu3443, BULENTKARABULUT, Muhserg, selom, Sercan10, Asamet123, Erdemerol23, efe0911, atgn01, TheRubicon, niyazidudak, Volkan61, Canberk18, mcsavaskan, shadow3342, idiopatik, Ahmet Haşim, pilotx, Ayktakdmr, ers1905, CenK, tarıkt, Doğukan, Müptela, eminylmaz, Ulvikerem, zekigonlum, ibmsony, nzm06, Metal06, AmazonDream, olympos06, gangrel1000, evilways, sefercnd, volkankartal, diper, beyazgul, ErenBugra,

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,733,810 Mesaj
  • 400,428 Konu
  • 91 Forum
  • 141,403 Forum Üyesi
  • 1,445 Özel Forum Üyesi
  • 29 Kıdemli Akvarist
  • 1,628 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.