ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
Ofsedef
Kullanıcı Grubu:
Forum Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
2
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
08 Ekim 2019 17:43
Son Ziyaret:
3 Saat 31 Dakika önce
Toplam Mesaj:
9 [1.29 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
7 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:

BİLGİLER

Ad Soyad:
Omer Faruk Sedef
Doğum Tarihi:
21 Mart 1991
Yaş:
28
İl:
Istanbul
Meslek:
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

Başlangıç seviyesi amatör bettacı.. [Ömer Faruk Sedef]

SON 7 MESAJI

Beta Beslemeye Bugün Başlayan Ben
[QUOTE=whoami]Kum olmazsa olmazdır. Keşke balıktan önce akvaryumun ihtiyacı olan temel şeyleri alsaymışsınız. Pipo filtre de iyi olur. Bitkileri sanırım dememe gerek yok[/QUOTE]

Hepsini sırayla alacağım. Amaç şu anda balık besleyip yaşatmak.. [:((]

Kumu ve bitkiyi sonradan ilave etmem halinde yaşayacağım problemler neler? Filtre almam şart mı? [:?][:?]
Beta Beslemeye Bugün Başlayan Ben
[QUOTE=lazarusv20] Yatay yerleştirilir gitmeyin yeni hobicinin üzerine siz de. [:)][/QUOTE]

Aynen yatay yerleştiricem. O zaman problem kalmıyor. Akvaryumumum ölçüsü aşağıdaki gibidir. Akvaryumun üst kısmı boş olduğundan yukarıda da durabilir sanırım. Elime ulaşıp yerleştirince tekrar post atacağım.

Yukseklik 20cm
Genislik 27cm
Derinlik 27cm
Beta Beslemeye Bugün Başlayan Ben
Merhabalar,

Isıtıcımın siparişini verdim. Yanında derece hediyesi de var. Bundan sonra bir süre herhangi bir masraf yapmam sanırım. İlerleyen dönemde bitki çalışmalarına başlayacağım.

https://urun.n11.com/isitma/rs-termostatli-akvaryum-isitici-100w-derece-hediyeli-P261055101 (Aldığım için üzücü yorumlar yapmayın lütfen [:3][:3][:3] )

Kolay gelsin
Beta Beslemeye Bugün Başlayan Ben
[QUOTE=Beta_balik]Aampul istediğiniz gibi suyu ısırmaz. İstediğiniz gibi suyu ısıtan ampul ise balığı stres sokar. Ayrıca en faz 5 saat açık kalmalı ışık. Buda suyu bi ısıtıp bi soğutmak anlamına gelir ki ani ısı değişimleri balığı hasta eder.
25w'lık bir ısıtıcı almanızı öneririm bu yüzden.

İkinci fotoğraftaki yemi beta yemiyebilir. Şahsen ne olduğunu anlamdım.:) Eğer beta için üretilmemişse yediremiyebilirsiniz. Onun yerine yine kaliteli bir markanın bet için üretilmiş yemini kullanabilirsiniz. Eğer bulabilirseniz ben betta food diye bir yem kullanıyordum ve memnunum. Bunların yanına balığın formunu koruması ve direnç kazanması için kurulumuş yem almanızın öneririm.

Balığın strese girmemesi ve daha rahat olması için akvaryumu biraz doldurun. Tabi bunu balığı almadan yapmanız gerekiyordu.[:)]
Ben kum olarak dere kumu öneririm. En az 4-5 cm olacak şeklide tabanı kaplasın. Hem dekarasyon hem de balık için minik bir magrov kökü alabilirsiniz. Kökün üstüne java fern bağlar, arka tarafa tilki kuyruğu ve anubias, su üstüne ise pistia koyarsanız çok güzel bir akvaryum olur. Ayrıca ileride su değerleri için capatta yaprağı alabilirsiniz.

Ayrıca günde sabah 3-4 tane granül yemden, akşam ise diğer yemden yaklaşık aynı miktarda verin. Kurutulmuş yem alırsanız haftada iki-üç gün, iki öğün arasında, az bir miktar verin.
Su değişimini haftada bir %30 miktarında yapın. Aynı anda dip çekimi ile dipteki pislikleri almayı unutmayın. Sonra en az 24 saat, ağzı açık bir şekulde, dinlenmiş musluk suyu ile akvaryumu ağzına kadar doldurun.
Yine haftada birkaç gün balığa ayna tutun. Başka bir balık görünce kabarır beta. Siz ayna tutunca kendi yansımasını başka balık sanıp kabaracaktır. Bunu antreman niteliğinde ara sıra yaparsanız iyi olur.[;)][/QUOTE]

1W gece lambası bağladım. loş bir ortamı var şu an. Isıtıcı alacağım.. o konu net oldu artık.

Petshopçu gözümün önünde atıp yediğini görmesem almazdım ancak deli gibi saldırdıklarını görünce aldım. Hata tubifex küçük küçük canlı kurt da al dedi ancak almadım. :( Tiksindim gibi oldu. Aldığım yemleri bir sabah bir akşam olarak kullanacağım. Donuk halde buzdobalında kalacağından balıktan çok annem nazlandı. :) Aşılabilir bir durum çok şükür. İkna ettim ve buzdolabında yerini aldı. :)

Kum, bitkilendirme sonraki aşamalarım. dediğim gibi inanılmaz acemiyim. Anlık olarak tek amaç sağlıklı bir şekilde balığı yaşatmak. Eksikliklerim olacak düzelteceğim.

Su değişimi için %30 yapacağım. Su az demiştiniz. Dip suyu değişiminde suyun miktarını kademeli olarak artırayım mı? Balık pisikopat çıkıp sağa sola atlamasından korkuyorum.

Desteğiniz için teşekkürlr
Kolay gelsin


[QUOTE=bumega]
İkinci resimdeki yem dondurulmuş kan kurdu.

Isıtıcı almanız iyi olur İstanbul'da yaşıyorsunuz siz de bilirsiniz gece gündüz ısı farkı çok oluyor özellikle bu aralar. Allah muhafaza balık hasta olabilir. Akvaryumunuzda termometre de görmedim ısıyı nasıl ölçüyorsunuz ?[/QUOTE]

taş devri yöntemlerle desem yeridir. parmağımı sokup baktım. :(:(:( muhtemel bugün ısıtıcı ve termometre de almış olurum. Tekrar değerlendirmenizi alırım.

Teşekkürler
Beta Beslemeye Bugün Başlayan Ben
[QUOTE=batuhanozcan]Balığınız çok hoş görünüyor. Konu dışında bir sual olacak ama balığı kaça aldınız ?[/QUOTE]

15₺'ye aldim. :)

[QUOTE=lazarusv20] 25 watt bit ısıtıcı almalısınız, ısıyı stabil tutmak için, ısıda iniş ve çıkışlar olmaması özellikle Betta'lar için çok önemli. Bettagran'dan 4-5 granül verebilirsiniz, hem de yeme tepkisini görmüş olursunuz. Bakalım sevecek mi, bir kısmını çıkartacak mı?[/QUOTE]

4granül attım dün akşam. Bi 5dakika sonra gördü ve 3 tanesini yedi. İzledim. Çıkartmadı. Bu akşam dondurulmuş kurdu deneyeceğim.
Beta Beslemeye Bugün Başlayan Ben
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/218076/091020192107371.jpg[/IMG]

Tanıştırayım. Hüsnü.. :) ısıtıcı alayım ancak akvaryum litresi o kadar büyük değil. Yine de almam gerekli mi? Satınaldığım yer gerek yok dedi. Yem için yorumunuz nedir? Şimdi atsam mı acaba ufak bir parça.
Teşekkürler
Beta Beslemeye Bugün Başlayan Ben
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/218076/091020192041241.jpg[/IMG][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/218076/091020192043021.jpg[/IMG][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/218076/091020192045521.jpg[/IMG][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/218076/091020192052391.jpg[/IMG]

Merhabalar,
Betta balik bakımına bu gece itibariyle baslamiş bulunmakayım. Adı Hüsnü.. Akvaryum, yemler fotoğraflarda mevcuttur. Şu an alışma evresindeyiz sanırım. Kurallara uygun şekilde akvaryuma geçişi sağladım. Şimdi ben Hüsnü'ye yem atsam mı? Akvaryum su ısısını üzerindeki ampul ile sağlayacağım. Atmadan önce denedim. Makul sıcaklığı sağlıyor. Önerilere açığım. Ne kadar amatör olduğumu gün geçtikçe anlayacaksınız. Sağlıcakla ve benimle kalın.

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,769,485 Mesaj
  • 405,023 Konu
  • 91 Forum
  • 143,460 Forum Üyesi
  • 1,449 Özel Forum Üyesi
  • 29 Kıdemli Akvarist
  • 1,691 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.