ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
erkanmazici
Kullanıcı Grubu:
Forum Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
236
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
07 Mart 2007 14:15
Son Ziyaret:
10 Saat 22 Dakika önce
Toplam Mesaj:
178 [0.04 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
80 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:

BİLGİLER

Ad Soyad:
Erkan Mazıcıoğlu
Doğum Tarihi:
28 Nisan 1970
Yaş:
49
İl:
Istanbul
Meslek:
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

Erkan Mazıcıoğlu

SON 10 MESAJI

Siyah Kumu Griyleşmesi
[QUOTE=utkeles]

Ne kadar süre kullanıyorsunuz[/QUOTE]

Kumun bir kullanım süresi yok. Sıkılıp yerine başka bir kum kullanmak isteyinceye kadar kullanırım.
Siyah Kumu Griyleşmesi
Benim aldıklarım da böyle oldu. Boyuyorlar mı, ne yapıyorlar bu kumları...

Neyse. Balıklara zarar vereceğini sanmam. Verseydi, boyalıyken zarar verirdi. Üzerindeki madde silinip gittiğine göre, şimdi daha doğal bir hale gelmiş olmasını umalım. Böyle rengi giden kumlarımı ben de kullanmaya devam ediyorum.
Zebra Danio Cinsiyet Belirleme
Zebra Danio, cinsiyeti en kolay belirlenen balıklardandır. Niye böyle tartışılıyor, anlayamadım. Bu konu ile biraz ilgilenen bir kişi, Zebra Danio'nun erkeği ve dişisini, %100'e yakın bir oranda tespit eder.

Neyse. Hobi forumlarında zaman zaman böyle tartışmalar oluyor.

Karnı bariz şekilde şiş, tombul ve nispeten iri olanlar dişidir. Erkek ise ince olur. Abba grubundaki erkek solist (Benny Andersson) gibi, zayıf ve sinsi olurlar, delice dans ederler.[:D]

Ahmet Bey'in teşhisi %90 doğru gibi görünüyor.[EDIT]erkanmazici,2020-01-20 01:27:26[/EDIT]
Ciklet Balığı Hakkında Bilgi
[K]-Nasıl bir ciklet türü bakmalıyım? Güzel birşey bakmak istiyorum.
[/K]
Akvaryumunuzda Malavi çiklitlerine bakmanız zor. Tanganika kabukçulları ya da daha kolay ve ucuz bir balık olan Brikardi, Daffodil bakabilirsiniz.

[K]-Akvaryum ortamı nasıl olmalı(İçinde neler olmalı)Kaç adet olmalı?(Dişi sayısı Erkek sayısı ?)[/K]
Akvaryumunuza suyu sertleştiren kumlardan alsanız iyi olur. Çiklit için satılan kumlar var. Özellikle kabukçul bakacaksanız, ince taneli kumlardan almanız iyi olur. Çiklitlerde her zaman için tek erkek olmalıdır. 3 dişi iyidir. Ancak bazı çiklitler eş tutabiliyor. Böyle bir durumda tek çift olarak kalmalarında fayda vardır. Dekorasyonu, beslediğiniz balığa göre yapmanız gerekiyor. Balığı seçince internetten aratabiliriniz.

[K]-Su değerleri nasıl olmalı ?(Isı,pH vb.)[/K]
Yeni başlayanlar için ph gibi kimyasal değerler ile uğraşmak çok doğru değil. Afrika çiklitleri genelde alkali ve sert suları seviyor. Bunu sağlamak için akvaryuma uygun bir kum ve bir miktar kaya koymak yeterli. Onun dışında su kimyasına müdahale etmeyi düşünmeyin bence.

[K]-Filtrasyon nasıl olmalı Dış filtre mi iç filtre mi? [/K]
Bütün balıklar için iyi bir filtrasyon gerekir. Dış filtre ile iç filtre birbirinden farklı şeyler değil. Birinde malzemeler dışarıda duruyor, içeride yer kaplamıyor. Başka bir fark yok. Ancak bazı balıklar iç filtrenin yaptığı hareketten hoşlanmıyor. Balıklarınıza sağlıklı şekilde bakmak istiyorsanız, düzenli su değişimi şart. Onun dışında, bütçenize göre uygun bir filtre sistemi kurabilirsiniz. Dış filtreyi gözünüzde büyütmeyin. İç filtreden, tepe filtreden, şelale filtreden falan ekstra üstünlüğü olan, olağanüstü şeyler değiller.

[K]-VATOZ balıkları ile yaşarlarmı Salyangoz ile yaşarlar mı Çöpçü balığı ile yaşarlar mı?[/K]
Çöpçü ve salyangozu unutun. Vatoz olabilir.

[K]-Bitki severlermi?(Anubias)[/K]
Bahsettiğim Tanganika balıklarından alırsanız Anubias olur. Bitkiyi abartmaya gerek yok.

[K]-Kum nasıl olmalı? (Bazalt kum kullanıyorum)[/K]
Bütçeniz uygunsa, suyu sertleştiren çiklit kumu ile değiştirmek iyi olur.

[K]-Hava taşı kullanmak iyimidir?[/K]
Akvaryumda oksijen seviyesinin yüksek olması her zaman iyidir. Ama filtreniz akvaryum yüzeyini havalandırıyorsa, zaten yeterli oksijen sağlanır. Bu durumda ekstra hava vermeye gerek olmaz. Akvaryumunuzda normalin üzerinde canlı yükü varsa hava vermelisiniz. Ayrıca sıcak havalarda da hava taşı kullanmak iyidir. Sıcak havalarda sudaki oksijen oranı azalır.

[K]-Işık ayırt ederler mi?(Ne renk olmalı)[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/219843/180120202238051.jpg[/IMG][/K]
Fazla ve fantezi lambalardan kaçınmanızı tavsiye ederim. Bitki olmayacağı için balıkları görebileceğiniz bir ışık yeterli olur. Işıklandırma için zaman ayarlı prizlerden kullanmak iyi olur. Hergün ışık belli saatlerde açılıp kapanırsa, balıklarınız daha huzurlu olur. Afrika çiklitleri genelde ürkek ve insana yabancı oluyor. Düzensiz olarak açılıp kapanan ışık balıkları iyice korkak ve ürkek hale getirir.

[K]Sarı prenses çok söyleniyor ama istemiyorum yada ilk olarak onlamı başlamalıyım?[/K]
Malawi çiklitleri yerine, size bahsettiğim daha ufak boylu balıkları beslemek daha iyi olur. Tabii ki, bahsettiğim balıklar Sarı Prenses gibi canlı renklere sahip değil. Ama zaten Sarı Prenses besleyecek olsanız da tek erkek besleyeceksiniz. Dişiler nispeten soluk renklerde oluyor.

[K]AKLIMA GELMEYEN BİLMEM GEREKENLER VARSA LÜTFEN EKLEYİN TEŞEKKÜR EDERİM[/K]
Size tavsiyem, bu işe gönül verdiyseniz bol bol okuyun. Bu başlıkta sorduğunuz soruların hepsinin cevabı aslında bu forumda var. Ama tek başlıkta hepsini sormuşsunuz. Olsun, canınız sağolsun ama böyle tek tek sorarak çok öğrenemezsiniz. Zaman verip bol bol kaynağından okumak, sizi de ustalaştıracaktır.
Hamile Kılıçkuyruk
Kılıçkuyruk yavrulukta durmaz.Kılıçkuyruk için yavruluk almayın. Balığı gereksiz şekilde strese sokarsınız. Yavruluktan atlar, strese girip yavru yapmaz, yavru yapsa bile o daracık yerde hepsini yer.

Kılıçkuyruktan yavru almak istiyorsanız, 5-10 litrelik, beyaz bir saklama kabı kullanabilirsiniz. Kabın içine rafya koyup, karanlık bir yere koyun, kapağını sıkıca kapatın. Yavruları bir süre o kapta besleyebilirsiniz. 1 ay kadar sonra akvaryuma salabilirsiniz. Kılıçkuyruk her zaman talep gören bir balıktır. Burada satabilirsiniz ya da akvaryumculara yem vs. karşılığı verebilirsiniz.[EDIT]erkanmazici,2020-01-19 11:04:23[/EDIT]
Betta Ramirezi'leri Kovalayıp Duruyor
Betta burada anlatıldığı gibi bir balık değil. Sadece kendi türünün erkeğine karşı saldırgandır. Ağzına sığmayacak büyüklükte balıklara bir zararı olmaz. Ramirezi ile yaptığı minik bir üstünlük savaşı. Bir süre sonra sıkılıp bırakır. Zaten Ramirezi Betta'ya pabuç bırakacak bir balık değil.

Betta'lar akvaryumcularda, kavanozlarda tek olarak tutulduğu ve kendi türünün erkeklerine karşı aşırı tahammülsüz olması sebebi ile bir tür canavar gibi algılanıyor. Halbuki, hobideki en masum balıklardan biridir. Aşağı yukarı bütün balıkların erkekleri birbirlerine karşı üstünlük savaşı verir. Kılıçkuyruk ve Velifera dahil, bu kavgalar çoğunlukla yenilen erkeğin aşırı hırpalanması ve ölümle sonuçlanır. Yani bu anlamda, Betta'nın diğer balıklardan tek farkı, kaybeden erkeğin vazgeçmeyip ölene kadar kavgaya devam etmesidir. Çiklitleri saymıyorum bile. Hiçbiri diğer erkeklere tahammül edemez.

Betta Lepistes ile olmaz. Yukarı eklenen video, çok zorlama bir görüntü. Betta muhtemelen aç ve Lepistes'i yutmaya çalışıyor. Aslında yutamayacağını anlayınca bırakıyor ama videoyu çeken dangalak, Betta'yı Lepistes'e saldırtmak için kışkırtıp duruyor. Betta, erişkin Lepistes'leri yutamayacağını anlayınca ki, aslında ağzı çok küçüktür ve erişkin bir Lepistes'i yutamaz, bir süre sonra bu işten vazgeçer. Ama aşırı derecede yavru avlar ve Lepistes'lerin renkli kuyruklarını yer. Betta'dan bir Piranha, bir Challenger çıkmaz arkadaşlar. Kendi cinsinin erkeklerini bir yana bırakacak olursak, barışçıla yakın bir balıktır. Ben kimi zaman aşırı bitkili akvaryumlarımda, canlıdoğuranların yanına Betta koyarım. Önce sağı solu kurcalar, biraz kabarır falan, sonra hiç kimseye ilişmeden dolanır durur yavrucuklar. Betta saldırgan, vahşi bir hayvan değildir.

İnsanlar etçil balıkların daha saldırgan olduğunu düşünür. Halbuki, örneğin Lepistes de etçile yakın bir balıktır. Mesela ben Lepistes'lerime dana yüreği veriyorum. Halbuki akvaryumlarda görüp görebileceğiniz en psikopat, saldırgan balıklardan biri olan Auratus otçuldur. Malawi Mbuna grubunun tamamına yakını ortalamanın üzerinde saldırgan balıklardır ve hepsi otçuldur.[QUOTE=lemur]

Deneyimleriniz doğrultusunda haklı olabilirsiniz, bir şey diyemem. Videoda cama cam bir akvaryumda beta adeta önüne canlı yem gibi atılmış olan lepistesi hırpalıyor, ama öldürmüyor.

Benim örneğimse farklı gelişti. Bol bitkili akvaryumda lepisteslere asla böyle bir saldırı olmadı. Ramirezileri de balık uyum tablosuna güvenerek eklemiştim. Elimdeki ısıtıcılar verimli çalışmyordu, yeterli sıcaklığı salayamıyordum. O yüzden betta ve ramireziler aldıktan 5-6 hafta sonra nisan-mayıs aylarında beyaz benek oldu. Bunu tedavi etmeyi başardım.

Ramirezileri taciz etmesi üzerine beta'yı ayrı akvaryuma aldım. Orda da lepisteslere saldırıda bulunmadı. Her şey yolunda giderken 4-5 ay sonra önce ramireziler sonra beta öldü. Belki karşılıklı yaşadıkları stresler, su değerleri ya da sıcaklık buna neden oldu. Şu an bu iki tür tekrar beslemek için bir girişimde bulunmuyorum.[/QUOTE]

Yüzde yüz haklısınız.

Betta Ramirezi'ye karşı bir üstünlük kavgası vermiş, ancak Ramirezi'yi baskı altında tutup hasta edecek kadar rahatsız edemez. Betta beden boyu olarak, Ramirezi'yi hırpalayabilecek bir balık değil zaten. Ramirezi genel olarak zor balıktır ve çok kolay Beyaz benek olur. Yani Betta orada olmasa bile Ramirezi'lerinizi kaybedebilirdiniz. Ramirezi kapıplarınız ile Betta arasındaki ilişkiyi zayıf görüyorum.

Betta'ların saldırganlığı bu hobinin hurafelerinden biridir. Kendi türlerinin erkekleri dışında balıklarla çok işi olmaz Betta'nın.

[QUOTE=lemur]

Deneyimleriniz doğrultusunda haklı olabilirsiniz, bir şey diyemem. Videoda cama cam bir akvaryumda beta adeta önüne canlı yem gibi atılmış olan lepistesi hırpalıyor, ama öldürmüyor.

Benim örneğimse farklı gelişti. Bol bitkili akvaryumda lepisteslere asla böyle bir saldırı olmadı. Ramirezileri de balık uyum tablosuna güvenerek eklemiştim. Elimdeki ısıtıcılar verimli çalışmyordu, yeterli sıcaklığı salayamıyordum. O yüzden betta ve ramireziler aldıktan 5-6 hafta sonra nisan-mayıs aylarında beyaz benek oldu. Bunu tedavi etmeyi başardım.

Ramirezileri taciz etmesi üzerine beta'yı ayrı akvaryuma aldım. Orda da lepisteslere saldırıda bulunmadı. Her şey yolunda giderken 4-5 ay sonra önce ramireziler sonra beta öldü. Belki karşılıklı yaşadıkları stresler, su değerleri ya da sıcaklık buna neden oldu. Şu an bu iki tür tekrar beslemek için bir girişimde bulunmuyorum.[/QUOTE]

Yüzde yüz haklısınız.

Betta Ramirezi'ye karşı bir üstünlük kavgası vermiş, ancak Ramirezi'yi baskı altında tutup hasta edecek kadar rahatsız edemez. Betta beden boyu olarak, Ramirezi'yi hırpalayabilecek bir balık değil zaten. Ramirezi genel olarak zor balıktır ve çok kolay Beyaz benek olur. Yani Betta orada olmasa bile Ramirezi'lerinizi kaybedebilirdiniz. Ramirezi kapıplarınız ile Betta arasındaki ilişkiyi zayıf görüyorum.

Betta'ların saldırganlığı bu hobinin hurafelerinden biridir. Kendi türlerinin erkekleri dışında balıklarla çok işi olmaz Betta'nın.
Copcu Yumurtasimi.
Fotoğraf net değil ama büyük ihtimalle yumurta değil.

Corydoras'lar yumurtalarını büyük ihtimalle cama yapıştırır. Yumurtalar tam yuvarlak olur. Yaklaşık 1 mm çapındadır. İlk yapıştığında şeffaf olurlar. Daha sonra hafiften sarı/kahverengi tonlarına gelirler. Genelde tek yumurta olmaz, 15-20'li gruplar halinde yaparlar.
Akvaryuma Toprak Kap Koyabilir Miyim?
İç kısmındaki cila beni biraz düşündürdü açıkçası. Toprak kap sorun değil ama cila suda çözünürse canlılara zarar verebilir.

Dekorasyon amacı ile üretilmiş olanlardan değil de, yemek yaparken kullanılan toprak kaplardan kullanmak daha güvenli olacaktır. Güveç adı ile satılan toprak kaplar var. Eğer fotoğraftaki kapları satın almadıysanız, bahsettiğim güveç kaplarından bakmanız daha iyi olacak gibi...
Bitkili Akvaryum Kokuyor
Ölen balık olmadığına emin misiniz? Büyük bir balık ölmüş olabilir, hatta akvaryumun arkasına falan düşüp, dışarıda kokuşmuş olabilir.
Bitkilerin kökleri kumun altında çürüyüp kokuşmuş olabilir.

O kadar rahatız edici bir koku hayra alamet değil. Arkadaşların dediği gibi su değişimlerini yapmanızı tavsiye ederim. Koku hafiflemiyorsa, tekrar kurulum tek çare olacak gibi...
Labio Çöpçü Balığı
Yem arıyor.

Labio'lar dahil, hiçbir balık akvaryumda temizlik yapmaz. Hiçbir balığı, akvaryumu temizlesin diye satın almayın. Dökülen yemleri falan yerler. Biraz da yosun yerler ama her yosunu yemezler.

Labio'lar akvaryum aleminde görebileceğiniz en zeki ve oyuncu balıklardandır. Neyse ki akvaryumunuz boş. Bitkili ve dekorlu bir akvaryumunuz olsa, herşeyi boşaltıp akvaryumu dımdızlak yapmadan bu arkadaşı oradan alamazsınız.

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,797,668 Mesaj
  • 408,613 Konu
  • 91 Forum
  • 145,128 Forum Üyesi
  • 1,466 Özel Forum Üyesi
  • 29 Kıdemli Akvarist
  • 1,941 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.