ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
yusuf21
Kullanıcı Grubu:
Forum Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
48
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
12 Temmuz 2007 12:11
Son Ziyaret:
10 Saat 47 Dakika önce
Toplam Mesaj:
62 [0.01 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
24 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:
1

BİLGİLER

Ad Soyad:
Yusuf Gül
Doğum Tarihi:
13 Aralık 1991
Yaş:
27
İl:
Istanbul
Meslek:
Tıbbi tanıtım uzmanı
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

Yusuf Gül/İSTANBUL

SON 10 MESAJI

90x50x45 160lt High Tech Bitkili Akvaryum Kurulumu
[QUOTE=Mystii]
Aldım ama henüz internet üzerinden aldığım demir gübresini kullandığımdan daha açmadım.
Haftada 3 defa 3ml demir veriyorum.
Bitince seacheme geçip onu da deneyeceğim.
[/QUOTE]

Konuyu takipteyim teşekkürler.
90x50x45 160lt High Tech Bitkili Akvaryum Kurulumu
Ben de makroları kendim yaparak kullanıyorum ancak demir gübresinden bir türlü istediğim verimi alamadım. Seachem Iron flourish mi kullanıyorsunuz demir olarak da?
90x50x45 160lt High Tech Bitkili Akvaryum Kurulumu
Tebrik ederim başarılı bir kurulum olmuş, gübreleme yapıyor musunuz?
Apistogramma Kakadu Yavrularım
Bu da erkeklerden biri, dişi ağırlıklı çıktı yavrular :)

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/30078/270320191329411.jpg[/IMG]

Bunlarda yem verme bahanesiyle bir araya topladığım dişiler
Yeni patlak veren yeşil su problemi dolayısıyla görüntü kalitesi biraz kötü çıktı, af buyurun :)

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/30078/270320191331471.jpg[/IMG]
Bitkili Akvaryumda Fosfat Ve Bba İle Mücadele
[QUOTE=ityo39]Sizin adınıza sevindirici, geçmiş olsun.

Ben şahsen EI metoduyla her hafta 3-4 ppm fosfat ekliyorum akvaryuma ve bba sorunu yaşamadım hiç. Muhalefet değil amacım ama sanki başka parametreler söz konusu gibi geliyor bana. [/QUOTE]

Tabiki Cem bey bir çok parametre mevcut. Akvaryumlarımız biyolojik bir sistem olduğu için doğrudan sebep sonuç ilişkisi kurulabilecek bir yapıda değil. Lakin BBA'nın en büyük sebebi fosfat ise hızlı fosfat tüketen bitkileriniz ve iyi bir biyolojik filtreleme sebebiyle bu sorunu yaşamamış olabilirsiniz.
Bitkili Akvaryumda Fosfat Ve Bba İle Mücadele
[QUOTE=Rstokms]Sizin adınıza çok sevindim. Bu aptal yosun yüzünden 110litrelik bitkili akvaryumumu komple temizleyip cichlid türüne geçtim. Şimdi karides akvaryumu kurmak istiyorum fakat saç sakal yosunu vb yosunlardan korktuğum için birşeyler beni itiyor :)[/QUOTE]

Teşekkür ederim. Hassas denge söz konusu fosfatı yok edeceğim derken nitratı da çok düşürdüm. Gelişim yavaşladı bitkilerde, nitrat ekledim GSA baş göstermeye başladı kontrollü Fosfat ekleyerek en son üstesinden geldim. Herşeye aynı anda müdahale etmedikten sonra sorun yaşamazsınız diye düşünüyorum :)
Bitkili Akvaryumda Fosfat Ve Bba İle Mücadele
Herkese merhaba arkadaşlar,

Akvaryumda başedilmesi en zor yosunlardan olan BBA(Siyah fırça yosunu) ile 1 yıldan fazladır mücadele çabasındaydım. Bununla ilgili daha önce de konu açmıştım, onun linkini de en alta koyacağım. Olası sebebinin testlerden sonra fosfat olduğuna kesin kanaat getirdikten sonra uzun süredir çözüm yolları aramaktaydım. Sonunda sorunu çözdüm ve şuan BBA'nın da kökünü kazımış oldum.

Öncelikle olası fosfat kaynakları nelerdir:
- Aşırı canlı yükü sebebiyle dışkı sonrası oluşan amonyak
- Dipte biriken çürümüş yaprak ve yosunlar
- Aşırı yemleme
- Zemine yerleştirilen misket gübrelerin fosfat içerikli olması
- [B]Yetersiz filtrasyon[/B]

Bu süre boyunca edindiğim bilgi ve deneyimler doğrultusunda ilk gözden geçirilmesi gereken kısmın filtrasyon olduğu kanısındayım.

Filtrasyon ile ilgili alınabilecek bir kaç basit önlemle biyojik ve mekanik anlamda daha sağlıklı hale getirebilirsiniz.

- Birincisi ve en önemlisi filtre malzemelerinizde ucuza kaçmayın. Uygun fiyata aldığım seramiklerin filtrasyona katkısı çok çok düşük olduğunu Sera siporax ve eheim substrat pro gibi malzemeleri filtreme ekledikten sonra net olarak tecrübe ettim.
- İkincisi filtre elyafınızı ayda bir kez mutlaka yenisiyle değiştirin, burada biriken atıklar da fosfat miktarını arttırabilmekte.
- Filtre malzemelerinizi gözden geçirdikten sonra 2-3 haftalık sürenin sonunda fosfatınız düşmeye başlayacaktır eğer hala istediğiniz seviyelerde değil ise bakteria feeder ile kesin sonuç alabilirsiniz.

Tekrar kendi tankıma gelecek olursak, tüm bunları uyguladıktan sonra artan bakteri popülasyonuyla beraber azalan fosfatın yanında bitkilerimde hızlı bir şekilde nitrat eksikliği de baş göstermeye başladı. Nitrat takviyesi ile birlikte 1 ppm'in üzerinde seyreden fosfat seviyem 1 hafta gibi kısa bir sürede 0.7 PPM seviyelerine kadar geriledi. BBA sorunumu bu şekilde tamamen çözmüş bulunmaktayım. Çıkan sonuç ucuz etin yahnisi yavan oluyormuş. :)

6 aylık çabamın sonucunda elde ettiğim sevinci makale tadında sizlerle paylaşmak istedim. [:)]

Şuanki hali bu da
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/30078/140320192101491.jpg[/IMG]

BBA ile ilgili açmış olduğum konunun linki de burada. Yanıtlarıyla yardımcı olan arkadaşlara da tekrar teşekkürler.
https://www.akvaryum.com/Forum/siyah_firca_yosunu_bba_hakkinda_k931445.asp

Herkese iyi hobiler
Apistogramma Kakadu Yavrularım
[QUOTE=Buğraa]Merhaba kullandığınız kum nedir acaba yazarsanız çok sevinirim. Ayrıca balıklarınız mükemmel görünüyor[/QUOTE]

Beyaz ince silis kum kullanıyorum.
Power Led Driver Hakkında
[QUOTE=ETHICET]Arkadaşların verdiği bilgilere ek olarak...
Driverınız yüksek ihtimal ile yanmış yani bozulmuş olabilir. Fakat ledlerinizin yanmama sebebi driver ın bozuk olması değil. Üzerindeki bilgilere bakarak minimum 70 volt maksimum 130 volt sabit akım verir diyor. Yani kabaca bir hesap ile 1 watt beyaz power Led için 3.7 volt hesaplar isek 70/3.7 volt =18.9... Yani en az 19 adet seri bağlanmış Beyaz power led olmalı ki ledleriniz ışık yaysın. Yani en az 19 lede birden enerji vermelisiniz. Daha azı olduğunda bir kısmı ve bazen de tamamı patlayıp yanacaktır. Muhtemelen de resimde gösterdiğiniz led patlamıştır. Bir daha yanma ihtimali maalesef yok. Size tavsiyem 1 adet 1x3 watt Led driverı alın ve elinizdeki ledleri tek tek onunla test edin. Ve mutlaka power Led bağlantı ve çalıştırma prensibi ile araştırma yapın. Ve bu olumsuzluk sizi yıldırmasın. İnanın bitirdiğinizde alacağınız keyif kat be kat artacaktır.

Ayrıca farklı renklerdeki power ledler farklı voltaj değerlerine sahiptir. Bir de her pcb nin çalışma prensibi farklıdır. Bazı pcb lerde artı eksi driver a bağlandığında direk devre tamamlar. Bazılarında ise pcb nin sonunda devreyi tamamlamak için pcb üzerine lehim yapmak gerekebilir. Bahsettiğim test driverını alırsanız sorunun ledlerde mi yoksa bağlantılarda mı olduğunu görme imkanınız da olacaktır. Sevgi ve saygılarımla [/QUOTE]

Ozan bey'e ilave olarak 2 adet kalem pil ile de ledleri tek tek test edebilirsiniz. İhtiyacınız olan yalnızca 1 adet 2'li kalem pil yuvası ve 2 kalem pil. Kolaylıklar gelsin
Apistogramma Kakadu Yavrularım
Şuan bile erkekler kendini belli etmeye başladı tahminim 1 aya kadar tamamıyla cinsiyet ayrımı yapılabilir. :) size de keyifli hobiler

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,620,351 Mesaj
  • 384,241 Konu
  • 91 Forum
  • 133,721 Forum Üyesi
  • 1,402 Özel Forum Üyesi
  • 28 Kıdemli Akvarist
  • 1,498 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.