ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
kursatufukcoskun
Kullanıcı Grubu:
Forum Özel Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
1070
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
31 Mayıs 2004 14:47
Son Ziyaret:
20 Saat 47 Dakika önce
Toplam Mesaj:
1245 [0.23 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
0 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:

BİLGİLER

Ad Soyad:
Kürşat Ufuk Coşkun
Doğum Tarihi:
08 Mart 1989
Yaş:
30
İl:
Istanbul
Meslek:
Bilgisayar Mühendisi
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

Kürşat Ufuk Coşkun

SON 10 MESAJI

Nano Agassizii
Oh be sonunda, bu bekleme süreci hiç bitmeyecek sanmıştım[:)))]

Beklediğine değmiş ama, çok güzel bir kurulum olmuş. Balıklar harika. Apisto'suzluktan kırıldığım bu dönemde, hiç iyi olmadı bu fotoları görmem.

Darısı yavrulara[:nazar:]
100*50*45 Güney Amerika Yeni Kurulum..
Tasarım gayet güzel bence. Yuvarlak taşlı tasarımlar çok hoşuma gidiyor. Birkaç bitki ile de filtre ve ısıtıcı saklanabilirse harika olur.
Cüce Amerikan Dünyası
[QUOTE=Emre Zaim]

Bu güzel ortamda üremesinler de ne yapsınlar.[:lol:]
Yakında, yaprakların arasında uçuşan yavruları ve renklerini karartarak zemine kimseyi yaklaştırmayan ebeveynleri görürüz.[:iyi:]
Bu arada Rasbora sürüsüne bayıldım. Estetik, zarif ve asil canlılar. Maşallah.[:nazar:][/QUOTE]

Güzel yorumun için teşekkürler Emre abi. Bu arkadaşlar bir hafta önce kanlı bıçaklılardi, bugün bu haldeler. Işte ben bu psikopatligi seviyorum. Apisto'lar da böyle, onlardan da kopamiyorum. [:lol:]
Cüce Amerikan Dünyası
[QUOTE=oblomov]Kursat noktayi gordum sanki [;)][/QUOTE]

Aynen abi Muammer abinin cinsiyet ayrımı taktiği işe yarıyor gibi[^_^]
Cüce Amerikan Dünyası
Bu arkadaşların bir dertleri var gibi. Galiba Dorsigera bebelerine az kaldı:

[VID]https://www.youtube.com/watch?v=CtcHHnv6qw8[/VID]
Kakadu Loading..
Kurulum iyi gidiyor ama tank biraz ufak. Umarım çift konusunda şansınız yaver gider.
Dev Cuce Tanki
[QUOTE=oblomov]Sağol kürşat, bu power ledler normal floresan takılan yere takılabiliyor mu? Takılamıyorsa ne yapmak lazım? Ve kaçar watt lık kaç tane takmak lazım?[/QUOTE]

Maalesef abi, Power ledler için özel sürücüler mevcut, voltajı düşürüp akımı da sabitliyorlar bu sürücüler.

Bence bu konuda hiç acele etme, nasıl bir sistem istediğini hayal et önce. Benim yaptığım gibi gün simülasyonu(Güneşli, yağmurlu gün, şimşek çaktırma, gün doğumu gün batımı vs.) yapma planın varsa, dimming özellikli sürücülerden alman lazım. Ayrıca tabi bir mikrodenetleyiciye(temel elektrik-elektronik ve programlama bilgisine de tabi) ihtiyacın var. Yok floresanlar gibi birden açılıp birden kapanan bir sistem istiyorsan, daha ucuza bir ton sürücü bulabilirsin. Dimming özellikli sürücüler piyasada pek bulunamıyordu 2015'te. İstanbul Perpa'daki bir işyerinden almıştım ben.

Kaç Watt Power Led mevzusuna gelirsek, ben düşük destekli bir bitkili tank yaptığım için akvaryum hacminin %15-20'sine denk getirdim watt değerini. 1W'lık power ledlerden kullandım. Diyorum ya 18W bile çok yüksek ışık yayıyor. Hangi power led'den kaç tane kullanılacak mevzusuna gelirsek, şu konu epey yardımcı olacaktır sana:

[URL]https://www.akvaryum.com/Forum/bitkili_tankda_led_kullanimi_k772480.asp[/URL]
Dev Cuce Tanki
Power Led'e geç abi sen de artık. Hem daha verimli, hem daha esnek bir sistem Power Led sistemler. Benim akvaryum 120 litre, toplamda 30 W power led mevcut ama bunun 6W'ı kırmızı ağırlıklı(Sadece gün doğumunda ve batımında açılıyor), 6W'ı mavi ağırlıklı(Sadece gece). Geriye kalan 18W, benim eski 72W'lık floresan sisteminden daha fazla aydınlatıyor akvaryumu. Artı olarak floresan gibi yosun sorunu da yaşatmadı bana. Floresan varken anubias yapraklarının üstü bildiğin yosunla kaplanmıştı. Ayrıca moss'lar saç-sakal yosunuyla kaplanmıştı. Power Led sonrası ufak tefek yosunlar haricinde hiçbir sıkıntı yaşamadım.

Ayrıca Led sistemler esnekler. İstediğin dalgaboyuna göre ayarlayabiliyorsun, uygun sürücülerle dimming(Gün simülasyonu vs.) gibi şeyler çok kolay(bir mikrodenetleyiciye bakıyor olay). Eh işin içinde bir de güç tasarrufu var.

Böyle ballandıra ballandıra yazınca power led dükkanım varmış gibi görünebilirim ama hiçbir alakam yok[:)))]
Apistogramma Kurulumu Hakkında Tavsiye.
Ben Apisto akvaryumlarımda 0 numara silis harici kum kullanmıyorum. Bitki yetiştirmeye gelirsek, 0 numara siliste köklenme konusu sıkıntı olsa da, saz gibi bitkilerde sıkıntı yaşamadım. Daha zor bitkiler yetiştirilmek isteniyorsa da, plastik saksılar kullanılabilir. Ben ilk saz kökünü saksıya yerleştirmiştim, şu anda yanlış saymıyorsam 4 tane sürgünü var. Silis kumda büyümeye devam ediyorlar sürgünler. Silis kuma gömdüğüm Cabomba'lar da var. Onlardan da ölen olmadı. Böyle bir kaç bitki daha var.

Eğer çok geniş kapsamlı bir bitkili tank düşünmüyorsanız, katmanlı tabana gerek olmadığını söyleyebilirim.
Agassizi Tefe Pearl Blue Krallığı
[QUOTE=Emre Zaim]

Desene, masum yüzlü cüce acara, psikopat çıktı. Dorsigera, nadir bulunan, çok güzel bir tür. Yavrularını da görürsün İnşallah.
Benzer bir deneyimi, başka bir cüce acara türü olan Nannacara anomala türünde yaşadım: Normal zamanda, zümrüt yeşili erkeği ve kahverengi dişisi ile, hiçbir balıkla ilgilenmeyen anomala çiftim, yumurta dizdiklerinde, diğer balıkları, bir köşeye toplamışlardı. Yaklaşık dört cm. boyundaki, psikopat dişi anomala, kendi erkeği ve 15cm. boyundaki damızlık melekler dahil tüm balıkları, diğer köşeye toplamıştı. "Ben tek, siz hepiniz" modundaki dişi anomala, kafa gösterene dalıyordu. Balıklar, yumurtalara yaklaşamadılar bile. Sanırım su sertliğinden dolayı, yumurtalar, açılmadı. Yumurtalar, yok olduktan sonra, dişi, yine tam bir hanımefendiye dönüştü ve akvaryuma huzur hakim oldu.
Bir kaynakta, anomala için, bir cüce çiklitten çok Cichlasoma cinsi çiklitlerin karakterini taşıdıklarını ve onları beslerken minyatür bir Cichlasoma davranış ve karakterinin gözlemlenebileceğini okumuştum. Sanırım cüce acaraların bir kısmı için bu tanımlama geçerli.
Bu arada, şunu da belirtmek isterim: Dişi anomala, el ayası boyutundaki melekleri dahi, yumurtalara yaklaşmamaları için ikna etmiş olsa da, erkeğinin kuyruğundaki birkaç ufak yırtık dışında, hiçbir balığım yaralanmadı. Dişi normale döndükten sonra da, erkeği kısa sürede iyileşti. Eğer akvaryumum 110L. değil de, daha küçük olsaydı, dişi anomala, başta kendi erkeği olmak üzere, birkaç balığı öldürebilirdi. Eğer bu çift, 250L. ve üzerinde hacimde bir akvaryumda tutulsaydı, diğer balıkların stres düzeyi, çok daha düşük olurdu.
Bu deneyimi, farklı zamanlarda beslediğim, iki farklı Nannacara anomala çifti ile de yaşadım. Senin alfa dorsigera'n, Bana dişi anomala'larımı hatırlattı.
Ünlü ressam Bob Ross'un dediği gibi: "Belki bu agresif dorsigera'nın yanında birkaç yumurta vardır." [:)][:iyi:][:nazar:][/QUOTE]

Sen bunu yazarken ben de Dorsigera'ları ana akvaryuma aktardım ve Dorsigera'ların bulunduğu akvaryumu da bir çift Apistogramma için kullanmaya karar verdim abi. Yavrular ve Borellii dişisini bir süre daha ana akvaryumda tutmayı düşünüyorum. Yavrular Dorsigera'lardan kaçabilecek boyuttalar. O akvaryumda büyüsünler, sonra bir şeyler yaparız onlar için de. Akvaryumlardan birisi bir süre boş çalışacak yani. Diğerinin o kadar sinmesine içim el vermedi. Rengi kaçtı, neredeyse bembeyaz oldu balık stresten.

Dorsigera'lar beklediğimden daha sert balıklar diyebilirim. Aslında diğer balıklara bir şey yaptıklarını görmedim. Kovalamaca olduysa da tür içi kovalamacalar oldu, Apisto'larla en ufak bir sıkıntı da yaşamadılar ama omurgasızlara ve yavru balıklara karşı epey sertler. Şöyle söyleyeyim, Dorsigera'lar gelmeden önce, Endler sayısı epey artmıştı. Her ay yaklaşık 10 tane Endler daha ekleniyordu akvaryuma ama Dorsigera'lar geldikten sonra Endler yavrusu görmez oldum. Küçük karidesler tümüyle yok oldular. Amano'lar büyük oldukları için kurtuldular ama onları da rahatsız ediyorlardı. Neyse gülü seven dikenine katlanır diyorum ben de, yavrularını görene kadar ayıya dayı diyeceğim[:lol:][EDIT]kursatufukcoskun,2017-10-08 20:56:20[/EDIT]

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

KULLANICILAR

  • 399 Online Kullanıcı, 217 Üye

Online Kullanıcılar

SCORPION_79, yebnahzugo, yunusemreyildrm, alias46, AycaAqua, yusufseker, bluegrave, DeviLLe, FatihCay, gcinoglu, llegendd, diaslayt, avukathasan06, orimohito, vetoz, armaqan, umitbgoksel, destina_23, Furkanbaba76, enginm2000, Umut6, icelebi, beyazgul, Birolada, HardScape, tosbag, indianaconz, ProScotch, ALTEMUR, AYBAR52, karahan3240, Kubilay Sakarya, Ozcandemirr, Brk26, 06bora34, hasancn, calderon, Kemal17, ahmetcirali, ALPERDORTKOL, Alcynone, cengizozcan, arconim, apistoapisto, DeMiRBeY27, ceyh, serkantezel, soldier3, muratgurer, tabirimcaiz, Coxiella, metin06, ozan fatih, keremmina11, semihoruz, Aspet, MURAT111, TitaniumWhite, UĞUR KARA, dark blue, ozkurtozgur, hakanmidilic, Enginsaglam, yavuzsezgin, diper, gyunda, Gtuncay, mad-boy, Sinan Göçmen, Kınayu, Mikail Erdoğan, mustafakuzu, ys34, Selçuk16, cabiliyet, cyilmaz10, Acil Stop, Mert006, Emerse, Ulaş_özgür, ersel, Fatih ÇE, AlpaslanD, cinarciko, bnmz, dusumsel, egehamit, turgut06, scarpi66, esesserhat, ulechk, rifai, Erdemerol23, Noyes, mcmert, tugi, MustafaONCEL, BoraBerkol, uugguurr86, Therbosstat, Hakan Ezer, Severin, oscar., Gökhan1907, ozanbaseski, ufukdemirturk, MiSoSiKiaN, BRAND, koala, ka2n, ahmtemre, alix, Tebery, ademh, Akyuvaryum, muhammedatmaca, Garraro, berkayakkann, Ugur79, eataseven1, sobetta, Erinç Gürler, sbilgic82, pestkop, Kemalk41, kemal açıkbaş, furkanburak, DenizVurucu, FurkanYnk, ceyhuncelik21, emirhanengin, kadirik, Kromatit, sercanoz, erdalakçay, carpenectum, EXAGON, hounsoi, voltran, ferdikorkmazzz, eozen81, samah, YeniBalikciniz, Emre ÇANDIR, UnalCevahir, GkhnBtmz, Ofs61, erten, japon22, ALPDEM, TanjuKaptan, MustafaSelim, fealp, L144, Neothauma, ngerekli, Furkann66, aybas, Quersian, mehmetaydin, bocco, bettakoi, Yas400, mmaavii, erdremix, koagulant, saltun, SubBaRcA, Fahrikurt, Serkanhan, AQUAMAN, OFUU, Semihcetin, Efsane11, Aquasecron2, MrPePe, winstonblue, yasarcannn, Mete Duru, sorceres, pleco mania, devito, gokhan, Hunter42, ismalkoc, ahmetyesevi, utoku, Sheyda27, Nevzat6734, ChngrSr, darkaura, idik, burak058fb, Gursoyhasan, hacivat, ternapi, mimarist, Titanium, suslu_78, Csumer, SinanBulut, yigityilmaazz, LasTSHoTR, idiopatik, ucserbes, SmallCandyThing, bayram11, bodos, gattar5050, ktulgar, vedat79, Asamet123, Wretched, balıkçıhanım, OMER006, ByEngin, denizulucutsoy, MKA1923,

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,620,351 Mesaj
  • 384,241 Konu
  • 91 Forum
  • 133,721 Forum Üyesi
  • 1,402 Özel Forum Üyesi
  • 28 Kıdemli Akvarist
  • 1,498 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.