ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
sinanyas
Kullanıcı Grubu:
Forum Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
21
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
24 Ekim 2008 17:38
Son Ziyaret:
3 Saat 12 Dakika önce
Toplam Mesaj:
34 [0.01 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
9 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:

BİLGİLER

Ad Soyad:
Barış Yücel
Doğum Tarihi:
Girilmedi
Yaş:
Bilinmiyor
İl:
Istanbul
Meslek:
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

Barış Yücel

SON 10 MESAJI

Melek Balığı Yeme İlgisizlik Ve Şeffaf Dışkı
Flagyl eczanelerde yoksa bir sorun olmalı, umarım böyle birşey yoktur. Eczacıya Flagyl muadilini sormak gerek, aynı etken maddeyi (metronidazol) içeren başka birşey var mı diye.
Melek Balığı Yeme İlgisizlik Ve Şeffaf Dışkı
Merhaba geçmiş olsun,

Size ben kendi melek balıklarımda iç parazit belirtileri olduğunda nasıl tedavi ettiğimi yazayım. Tedavi yöntemimi tavsiye etmiyorum. Çünkü balıkların dayanımı, büyüklükleri ve diğer faktörlere göre başarı şansı değişebilir diye düşünüyorum. Ben bu durumda flagyl kullanıyorum ve uygulamayı ana tankta yapıyorum. Bitkili bir tank, meleklerden başka vatoz ve katil salyangozlar mevcut. Uyguladığım yöntemin ne diğer balıklara ne de bitkilere zarar verdiğini görmedim. Işık düzeninde ya da su sıcaklığında değişikliğe gitmiyorum. Bunların tedaviye yardımcı olmak yerine balıkları daha strese sokacağını düşünüyorum. Belirtileri gördükten ve emin olduktan sonra 240 Lt lik tanka her gün bir adet flagyl bir çay bardağı suda mümkün olduğunca eritip akvaryuma ekliyorum. Eğer yem yiyen balıklar varsa onların da yemlerini flagyl içeren su ile ıslatıyorum. Eğer balıklar yem yemiyor ama yine de yem yemek için su yüzüne geliyorlarsa. Yüzeye yaklaştıklarında o her gün döktüğüm flagyl içeren suyu bir şırınga yardımıyla üzerlerine doğru boşaltıyorum. Bu sayede bir parça da olsun flagyl direk olarak alabileceklerini varsayıyorum. Her iki gün sonra su değişimi yapıyorum yaklaşık 40 litre. Tüm balıklar yem yiyene kadar bunu tekrar ediyorum. Bu uygulama bende olumlu sonuç verdi, iki kez bu şekilde balıklarımı iyileştirdim.
Baba Melek Ve Yavrular
Merhaba,
Bir süre önce 240 Lt lik tanka aldığım melek çiftim yumurta dizdiler. Yumurtalar gelişti, larva oldular. Şu an yavrular sanırım serbest yüzüş aşamasına geçmeleri gerekiyor. Şu an tutundukları yati kökünde kuyruk sallayıp duruyorlar. Bu benim ilk yavru deneyimim olduğu için konuya hakim yetiştiricilerin yardımına ihtiyacım var. Erkek melek yavruların başından ayrılmıyor ve anneye karşı oldukça agresif. Anne balık pek yaklaşamıyor yavrulara. Yavruların serbest yüzüşe geçebilmesi için anneye ihtiyaçları var mı? Anne yavruları sırtına alıyor, diye okuyorum bazı yerlerde. Bu işi baba da yapar mı? Çifti tanktan ayırmak istemiyorum. Kısaca bu aşamada neler yapmam gerek? Artemia çıkarabiliyorum. Tankta sünger filtre ve ısıtıcı var. Çok tanka yaklaşmıyorum. Bütün gün tanka yakın bir yerde ışık yakıyorum . Tankın ışıklarını açamıyorum çünkü erkek çok saldırgan oluyor dişiye karşı ışıklar açıkken. Durum böyle, yorumlarınızı, önerilerinizi bekliyorum.
İlk Melek Yavruları-biraz Destek
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/59678/111120180852521.jpg[/IMG]
Değerli arkadaşlar,
Üç yıl önce aldığım yavrulardan çıkardığım çiftten yavru almaya çok yaklaştım. Daha önce 240 lt lik bitkili bir tankta başka bir çift ile bakıyordum. Her iki çift de yumurta dizmelerine karşın bir kaç gün sonra yumurtaları yiyorlar ve sürekli kavga ediyorlardı. Çiftlerden birini yine 240 lt lik başka bir tanka ayırdım. Tankda pipo filtre ve yati kökü var. Bu köke yumurta dizdiler ve şu an sayıları çok olmasa da yumurtalarda kıpırdanma ve gözle zor görünen kuyrukumsu oluşumlar var. İlginç yumurtalara sadece erkek bakıyor. Çok korumacı davranıyor dişisini dahi yaklaştırmıyor. Tankın ışığını açamıyorum daha agresifleşiyor. Şu aşamadan sonra neler yapmalıyım. Artemia setim var. Ebeveyn lerin yavrulara bakmasından yanayım. Çok yavru üreteyim satayım gibi amacım yok. Torun görmek istiyorum. Tecrübeli yetiştiricilerin yardımını istiyorum. Şu ara su değişimi yapmalımıyım? Neler yapmalıyım? Şimdiden teşekkürler

Merhabalar,
En azından okuyanlara teşekkür ederim. Sanırım çift yavrulara bakacaklar. Yavruları kütüğün başka bir tarafına taşımışlar. Hepsini mi taşıdılar bilemiyorum. Artemia setini kurdum. Daha önce çıkarmayı denemedim, umarım olur. Akvaryumun yakınında bir masa lambasını açık bıraktım, hava karardığında yavruları görmeleri açısından faydalı olur diye düşündüm. Çok ışık vermeyecek, bilmiyorum doğru mu yapıyorum. Eğer artemia çıkaramazsam ilk öğün olarak ne verebilirim? Haşlanmış yumurta sarısı okumuştum, doğrumu bilmiyorum. Çok küçükler, lepistes yavrusundan bile küçükler, büyüyüp babaları gibi el kadar olabileceklerine şaşıyor insan. [IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/59678/020520181020461.jpg[/IMG][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/59678/020520181021051.jpg[/IMG][EDIT]sinanyas,2018-11-11 15:08:13[/EDIT]
Bitkili Akvaryum Nasıl Kurulur
Merhaba,
Bitkili akvaryum kurmak birşey, bitkili akvaryumda discus yetiştirmek başka birşey. Böyle birşey mümkün değildir demiyorum, çok iyi yapanlar da var. Discus yetiştirme ve bitkili akvaryum konularında forumda araştırma yapın. Sonra, tecrübenize, zamanınıza, paranıza göre karar verin. Örneğim discus yetiştirmede kum olmalı mı olmamalı mı tartışması yapılır. Eğer siz kumda yetişen bitkilerde istiyorsanız buna da göz önüne almakısınız. Eğer her iki konuda da yeniyseniz, öncelikle birisinden (discus bakımı, bitkili akvaryum) başlayarak tecrübe etmenizi öneririm. Zamanla ikisini bir tankta birleştirirsiniz.
Detaylı Destek Almam Lazım ( - Bitkili Akvaryum )
Merhaba, yazdıklarınızdan anladığım kadarıyla bitkili akvaryum konusunda yenisiniz. Esasen tankınız biraz daha büyük olsaydı 60 u X 40 y X 30 g X gibi daha şık ve bitkili için biraz daha uygun olurdu. Dediğiniz gibi çok parametre var ve bunların hepsini eğer yeterince tecrübeniz yoksa optimum şekilde sağlamak kolay değil. Zamanla göreceksiniz ve tecrübe ettikçe pek çok şey değiştireceksiniz. Benim size tavsiyem iki üç katmanlı kum ile uğraşmayın. İyi bilinen bitki kumlarından alabilirsiniz. Kum kalınlığı tabandan yaklaşık 4-5 cm yüksek olursa pek çok bitki için yeterli olur. Özel bitki kumlarının fiyatları pahalı ama tankın küçük olması bu konuda avantaj. Eğer para harcamak istemezseniz, siyah ya da koyu renkli, çok ince ya da çok iri taneli olmayan kuvars kumlarda bile pek çok bitki büyütebilirsiniz. Arada bitki köklerine taban gübrelemesi yapabilirsiniz. Sizin tanka göre uygun bir şelale filtre en iyisi olacaktır. Eğer ışık olarak tankınıza uygun bir power led armatür bulabilirseniz en iyisi olur. Yetiştirilmesi kolay, CO2 gereksinimi düşük bitkilerden başlayın derim. Forumu karıştırın bu bitkileri öğreneceksiniz. Tankınızın boyutuna göre ve bitkilerle arası iyi olan lepistes, plati gibi canlı doğuranlar uygun olur. Benim tercihim tek türden yana olurdu ama tercih meselesi tabii. Başarılar dilerim.
Oranda Japon Balığı Akvaryum Zemin Malzemesi?
Japonlar kumlarla oynamayı severler. Sürekli ağızlarına alıp püskürtürler. Fotoğraftaki gibi ağızlarına sığabilecek ve ağızlarında sıkışabilecek büyüklükte olmaması daha iyi olur. Küçük taneli doğal kumlar iyi olur. Bitki de bakacaksanız ona göre bir kum seçebilirsiniz.
Baligimin Pullari Düşüyor.
Muhtemelen akvaryumda diğer melekler ile giriştiği küçük kavgaların sonucudur. Eğer balığınız yem yiyor ve hareketliyse sorun yoktur diye düşünüyorum. Balığı gözlemleyin bir süre.
Hobiden Soğudum. Nedir Bu Yosun?
Bence bitki miktarı yeterli değil. Muhtemelen bitki miktarına göre fazlaca gübreleme yapıyor olabilirsiniz. Hızlı büyüyen bitkiler eklemeniz faydalı olabilir.
Yosun Sebebiyle Bitkiliye Veda
Merhaba,
Daha önce benim tankımda da BGA oluştu. Yanlış hatırlamıyorsam her seferinde de başka bir sorunla birlikte ortaya çıkmıştı. Örneğin balıklarımın hastalığında tankta ilaçlama yaptığım zamanlar. Suyun pH değerinde dalgalanmanın çok olduğu zamanlar. CO2 ile birlikte yeterince sirkülasyonun olmadığı zamanlar gibi.
Benim BGA karşı uyguladığım yöntem ise şöyle: Zeminde ve iri yaprakların üzerindeki oluşumları kazıyarak ya da dip çekimi vasıtasıyla mekanik olarak almak. Zaten zeminden ve yaprakların üzerinden kaldırmak oldukça kolay oluyor. Eğer ulaşamadığım yerler varsa ya da küçük yaprakların üzerindeyse, zeminde yine de giderilememiş bölgeler varsa bunların üzerine oksijenli su uygulamak. Oksijenli su eczanelerden kolayca temin edilebilir. Oksijenli su H2O2 (hidrojen peroksit çözeltisidir). Zaten oksijenli suyla temas edince BGA lar köpükler çıkararak erimeye başlıyor. Daha sonra akvaryuma hava motoruyla bol oksijen girişini sağlıyorum. CO2 kullanıyorsam bu uygulama sırasında kapatıyorum. Yukarıda tarif edilen ışık kapatma yöntemini denemedim. Bir de su değişimini arttırıyorum. Hafta da bir kez yerine, iki ya da üç kez gibi. Ben bu şekilde olumlu sonuç alıyorum.
Kolay gelsin...

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

KULLANICILAR

  • 518 Online Kullanıcı, 282 Üye

Online Kullanıcılar

HardScape, plasmatic, Yigitnur, scorpion26, ffeytt, atiryaki, MRTMRT, TRdiscus, safak55, maharaja, Legendary, bademakvaryum, qokhan89, musbalik, jaloreef, Fatih ÇE, ONRAYDN, Busra32, MrOzzy, MenimBabam, hermiş, MiSoSiKiaN, danışmanözgür, 1923BnJn, onours, Aspet, Delraich, enversen79, vetet, furkanoncel, szgn_hsdmr, AlperTasci, hasanumut, icelebi, killordi3, AhmetGÜVEN, aldemirim, Disc16, thercan, gaoxinq06, OBABA, cashercash, Canberk, Splendor, Serkahan, sengulturker, otuzkilo, zgrcskn, fma3280, Alikrn, emretektas, muratdeg, afacan80, burikmn, chnkc, Mikail Erdoğan, beyazgul, gyunda, ngerekli, Emr35, eek55, aragorn421, MSKCYGT, honorcan, Swam123, B.CENİK, FıratAltun, s3lck, sbilgic82, AHMETEND, devrimdpt, UfukVural, volkanizma06, vedatt, Astronotus, buzmavi16, karaman67, TheHobi, Cüneyt GÜL, Tuğrul Coşkun, METALLAQUA, tosbag, DiGiTaLDrEAmS, nemo61_4, sopacı34, alvin21, cozsahin, karadadas, salp, akvaryumozgur, Ejder Günaydın, sawaskoca, hamdiefe, suleyman146, KadirSpmz, msurucu, murat35500, numanjii, sbasoz, serdartom, Neogenetic, ABOLAT, ozanyavuz, certok, sabandogan, fikret43, cief17, korayyy, deepahm, MurathanM, DEPP, FATİHH, s3rdar, _RdnC_, kanmet, berfin, caneruzal44, tathadr, sonerr, MertYılmaz, ffurkann, scorpiok, ALTEMUR, vendetta99, snryldz, ozanbaseski, ApistoPanduro, Mehmetpoad, oscar., Kuti147, muratantalya007, devko, DiscusFan, bayram11, erdew, akvaristcik, fikret71, SinanBULBUL, hipoxi, sinan m.d, Kınayu, dodsworth, orimohito, rccol, waynakh, recepkilic3437, Unal54, vokutan, banned, simsekal, -RBG-, Acil Stop, Ibrahimkok, indianaconz, Gtuncay, sorceres, ENQarayev, sempathyc, İsmail YILDIRIM, msylyc, Serbye, hanser35, AmazonDream, Engin_35, tkahramaner, mirat, muratchef, caati, faithlesss, ersel, prax, Senol, Ankaragucu, sedaterdem, Oasis, fatih91, Akvarist Görkem, enginm2000, muzo1, Orhunekm, GOKHAN2772, furkanatt, bayT, Recep Karip, lizuferum, ysfysf, nakkas__45, fromhell, muhoni, Amazonia, yns325, kerimkuscu, AycaBasak, BehcetKurtulus, ibrahim3444, BadgeR, firedark12, Behzad, Nakata, g.ates, Mehmet Balık, viper_78, DeeP BluE, macagil, mesagac, habdok, purde, Dshin, crstr, Baliksever1genc, kadirik, Leonthe pro, CERANOXE, Mehmet0011, SaRCoPhiLiuS, Foai, Murt, superego54, Ahmtkr, tgysylmz, mavidunya, Furkann66, BurakAta, vedat79, ManeNia, MertA, kaancolak, tatalevo, capo di capi, ELPRESACANARİO, lojistisyen, atlantis917, Sado53, Akgün Cem, cnr.ekici, guven06, simone_87, ProoF2834, okitay23, aliyilmaz34, selahattinfidan, omerkoylu, carrdesch, candas, ozan_1903, Tebery, Ferhat69, KARGO, Tamer Bahçeci, yahyamm, serkantalya, soliter83, ferhatturkel, suslu_78, aXarayli, emree06, gokhantiknaz, EnginHorlu, Tunc Berk, themay, denizim20, Veyselal, Zensea, kzor06, frknsyl, tetradiscusyem, namevanda, Etimesgut06, MD.mehmet, terranova, ertan26, Zephroys, neco07, Kudrety, Yagizz2, Büşra acar, AknYlmaz94, duharin, kralexxx, shyster, SinanBulut, Fatihozirkin, hakanturken108,

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,620,351 Mesaj
  • 384,241 Konu
  • 91 Forum
  • 133,721 Forum Üyesi
  • 1,402 Özel Forum Üyesi
  • 28 Kıdemli Akvarist
  • 1,498 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.