ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
devrimdpt
Kullanıcı Grubu:
Forum Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
137
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrimiçi
Üyelik Tarihi:
07 Aralık 2008 14:27
Son Ziyaret:
3 dakika önce
Toplam Mesaj:
529 [0.13 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
67 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:

BİLGİLER

Ad Soyad:
Devrim Demirpolat
Doğum Tarihi:
06 Haziran 1974
Yaş:
45
İl:
Yurtdisi
Meslek:
Tekstil Muhendisi
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

Devrim Demirpolat 2 adet 100x40x50 bitkili 1 adet 80x37x50 bitkili 1 adet 60x30x25 kiristal ve kiraz karidesler [img]http://s1307.hizliresim.com/1c/4/pvxk0.jpg[/img]

SON 10 MESAJI

Co2 İndlcator Sorun
[QUOTE=erenaltınay]

Kh değerim 3 gibi çıkıyor.
Ph 6.2

[/QUOTE]
Bu değerlerle 53 ml/ lt co2 var, ki bu indikatörü sarı yapar. Muhtemelen sıvı bozuk
Betta
Beta balıklarının nasıl bakılması gerektiğine ilişkin bir sürü makale var internette.
Sadece balık ölmeye yüz tuttuğu zaman açılmış, balığımı nasıl kurtarırım başlığında da yüzlerce başlık vardır.
Akvaryumunuz kırıldı ok. Kırılan akvaryumun da ne kadar uygun olduğunu bilmiyoruz. Ama balığınızı fanusta iyileştiremezsiniz. Isıtıcı ve filtre şart. Isıtıcısız fanusta 26 dereceyi nasıl sabitlemeyi düşünüyorsunuz?
Bir başka konu forumdaki sorular ve yanıtlar üzerine. Nasıl her akvaryumcuya inanmamanızı tavsiye ediyorsak her forumcuya da inanmayın. Forumlarda da az bir şey öğrenen herkes sorulara olur olmaz yanıtlar veriyor. Sorgulayıcı olun. Onaylanmış bir sürü makale var forumlarda. Önce onları okuyun. Oralarda yanıt bulamadıysanız da burada aldığınız yanıtları sorgulayın. Her tavsiyeye tamam kanka demeyin.
Birisi metilen mavisi kullan demiş kullanmışsın. Şimdi birisi kullanma diyor hemen ona da inanacaksın. Makale okuyun.

Forumda bunlar var
https://www.akvaryum.com/betta_splendens_beta_tatlisur_6_279.asp
https://www.akvaryum.com/Forum/betta_hakkinda_hersey_k229181.asp
Bunları okuyun, işinize yarayabilir.
Akvaryum
Buraya yazılacaklar mutlaka eksik olur. Betalarla ilgili bol miktarda bilgi var forumda. Biraz araştırmanızı tavsiye ederim
Nano Bitkili Beta Akvaryum
Hayırlı olsun, ışık biraz fazla gibi geldi, bitkileriniz basit bitkiler, akvaryumunuz yeni, daha mütevazi bir ışıkla başlamak daha iyi olur.
Bitkili Akvaryumlarda Ph, Kh Ve Gh
[B]Bitkili Akvaryumlarda Ph, Kh Ve Gh[/B]

Akvaryum hobisinde bir çok şeyi akvaryumumuzda bir şeyler yolunda gitmemeye başlayınca araştırıp öğrenmeye başlıyoruz.
Böyle yaptığımız sürece problemlerin çözümü daha zor ve daha pahalı olmaya başlıyor.

Akvaryumumuzun içine su ile beraber eklediğimiz diğer elementler ve onların miktarı akvaryumumuzun suyunun karakterini oluşturuyor. Sağlıklı bir akvaryuma sahip olmak için sürekli değişen bu miktarları takip edip belli oranlarda tutmamız gerekiyor. Basit dediğimiz bazı bitkilerin bu değerlere tölaranslı olabiliyorken bazıları çok hassas olabiliyor. Hassas ayarları tutturabilmemiz için suyumuzun karakterini bilmemiz ve nasıl değiştiğini takip etmemiz lazım. Bu işi yapmanın en kolay yanı tabi ki testler.

Akvaryumumuzda nasıl bir su kullanacağız?
Bir çok seçeneğimiz var. Çeşme suyu, yağmur suyu, ters osmos suyu, damıtma suyu, kaynak suyu bunların bazıları. En çok kullanılan tabi ki çeşme suyu. Çeşme suları farklılık göstermelerine rağmen ortak özellikleri klorlu olmalıdır. Suyu dinlendirmek ya da klor giderici katkılar kullanmak bu sorunu kolayca çözebilir.

Suyumuzda ayrıca bitkilerimizin kullandığı bol miktarda mineraller bulunur. En önemli mineraller suyumuza sertlik veren çeşitli tuzlardır. Bu minerallerin yokluğu ya da aşırı miktarda bulunması bitkilerimiz tarafından istenmeyen bir şeydir.

Suyumuzun karakterini belirleyen başlıca değerler Ph, Kh ve Dh'ıdr

[B]Ph[/B]

Ph, akvaryumdaki suyun asit ve baz oranını yansıtır. 1-14 arası değişen bu değer küçüldükçe akvaryum suyumuzun asidik özelliği, yükseldikçe de bazik özelliği artar. Baz, miktarı Kh (karbonat sertliği) değeri ile gösterilen karbonatlardır. Bir akvaryumdaki karbonat sertliği dışarıdan bir etki olmadıkça genellikle değişmez.

Bu durumda akvaryumumuzdaki ph değerini değiştiren asıl tepkime CO2(g) + H2O ------ (HO) 2CO'dir
(HO) 2CO, karbonik asittir. Akvaryuma Co2 verdiğimizde ortamda artan CO2 yukarıdaki çift yönlü denklemin sağ tarafa çalışıp karbonik asit oluşmasına yol açmakda ve hali ile ph'ın düşmesine neden olmaktadır.

Ancak bir önemli noktayı daha dikkate almanız gerekir. Zamanla, doğal biyokimyasal işlemlerin (nitrifikasyon vb.) Bir sonucu olarak da akvaryumda başka asitler birikebilir. Bu nedenle, CO2 vermeseniz de akvaryumunuzda pH zamanla azalır.

Bitkili bir akvaryumda pH hangi değerde olmalıdır? Çoğu akvaryum bitkisi için 6-7'lik bir pH değeri uygundur.

Akvaryumdaki suyun pH'ı birçok bitkinin yaşam sürecini, özellikle de besin alımını etkiler. Daha önce çevirdiğim bir makalenin sonunda akvaryum bitkilerinin hastalıkları, besin alımının su pH'ına bağımlılığını belirtmiştim. Dengeyi korumak için akvaryumda gübre kullanımın stabilize edilmesi için aynı pH değerlerini okumaya çalışmalıyız. Bu anlamda, CO2 tedarikini düzenlemek için bir pH kontrol cihazı en güzel yöntemdir. Ne yazık ki hepimiz zaman ayarlı otomatlar kullanıyoruz. Bu şekilde CO2'i belirli saatlerde vermek akvaryumumuzda co2 in ve dolayısı ile ph'ın ve dolayısı ile bitkilerin besin alım yeteneklerinin sürekli değişmesi demektir.

Bununla birlikte, bütün akvaryum bitkilerini genel bir kural altında toplamak doğru değildir. Her bitkinin kendi doğal yaşam alanı vardır ve ideal olanı akvaryumda bitkinin alışık olduğu parametreleri sağlamakdır. Birçok bitki yumuşak, hafif asidik suyu (pH 7'den az) tercih eder, ancak hafif alkali reaksiyonlu (8'e kadar pH) sert suda yaşayan türler vardır. Örneğin, rotalalar ve toninalar pH 5.5 ve altında iyi hisseder. Rotalalar daha tölaranslı iken bazı tonina türleri son derece kaprislidir. ancak bu koşullar çoğu bitki için zararlıdır. Vallisneria, Elodea ve birçok echinodorus türü pH 7.5-8'de iyi büyür. Ancak 6-7 pH aralığı, tüm geniş bir yelpazedeki türlerin kabul edilebildiği, büyüdüğü bir tür kavşak noktasıdır.

Bir bitki edinmeye karar verdiğimiz zaman bu bitkinin habitatı ve istediği koşullar ile ilgili bilgilenmemiz şarttır. Akvaryum dünyasının uçlara doğru zenginleşmesi hatta fantazi sınırlarına dayanması bu zenginliğin hepsine kolayca sahip olabileceğimiz anlamına gelmiyor.

[B]KH[/B]

Önceki bölümde belirtildiği gibi, KH - karbonat sertliği (veya alkalinite) akvaryumdaki suyun pH'ını etkiler. Bu, KH'ın bir bitki akvaryumu için önemli bir parametre olduğu anlamına gelir.
Suyun karbonat sertliği, sudaki çözünmüş kalsiyum ve magnezyum karbonat miktarıdır. Bununla birlikte, karbonat sertlik değerinin sodyum veya potasyum karbonat içeriği ile belirlendiği sular da vardır. Bu gibi durumlarda, KH GH değerini aşabilir, bu da birçok akvaryumcunun şaşkınlığına yol açar. Bu nedenle, KH'a bir alkalinite göstergesi demek daha doğrudur.
Bitkilerle bir akvaryum için karbonat sertliğinin optimal değeri KH 3-6 aralığındadır. PH başlığı altında belirttiğimiz gibi düşük kh değerleri PH değerinin aşşağı doğru daha kolay ve çabuk değiştirilebileceği anlamına gelir. Eğer Ph'ı 5.5 - 6'ya indirmek istiyorsak bunu daha kolay yapabilmek için kh 'ı daha düşük değerlerde tutabiliriz. Eriocaulon tonina akvaryumlarında bu değer 0 olabilir.

[B]GH[/B]
Bitkilerle bir akvaryumdaki suyun genel sertliği KH kadar etkili, önemli bir parametre değildir. Ancak toplam sertliğin düşük bir değeri akvaryum bitkileri üzerinde zararlı bir etkiye sahip olabilir. Neden? Toplam sertlik, kalsiyum ve magnezyum tuzlarının içeriği ile karakterizedir.

Bitkiler büyüme için kalsiyum ve magnezyum gerektirir ve gübreler gibi makro elementlerdir. Ca genelde tüm sularda bulunduğu için de ne mikro ne makro gübre kompleksleri içinde bulunmamaktadır. Düşük toplam sertlik endişe verici olabilir.
Akvaryum bitkileri türleri GH 3'te kalsiyum eksikliği belirtileri göstermeye başlar. Bu nedenle, toplam sertlik değerini 4 dereceden başlayarak 6-8 derece güvende tutmak daha iyidir.

Sağlıklı bitkiler
Kolay Gelsin
Devrim Demirpolat/Nikolaev 24/01/2010[EDIT]devrimdpt,2020-01-24 21:13:24[/EDIT]
Su Düzenleyici
Kireç dediğiniz şeyden kurtaracak bir kimyasal madde yoktur. Su düzenleyiciler filan sertliğe etki etmezler. Bunun tek yolu ters osmos filtresidir.
Eğer su değişimi yapmıyor sadece eksilen suyun yerine su ekliyorsunuz sertlik tavan yapar. Anübias yaparaklarının kireç tuttuğu böyle bir akvaryum görmüştüm.
Takashi Amano'nun Askerleriyiz.
[QUOTE=Masquerade]Bırak tankı kurmayı, adam öleli 5 bile sene oldu [:lol:]

[/QUOTE]

Toprağı bol olsun
Co2 İndlcator Sorun

Düşük kh da co2 oranının çabucak artması lazım, yarım saat içinde de rengin değişmesi lazım. Aldığınız ürün bozuk olabilir. Bitkilerin durumu nedir?
Takashi Amano'nun Askerleriyiz.
Arkadaşlar ağzım açık izledim.
[VID]https://youtu.be/_b5RVyyV6hg[/VID]
Bitkili Akvaryumda Dert Bitmiyor.
Macracanta sert balıktır çok uzun süre tutmanızı tavsiye etmem zaten. Biraz misafir edin sonra birine hediye edin bence

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

KULLANICILAR

  • 335 Online Kullanıcı, 182 Üye

Online Kullanıcılar

serhat03, Xxxxx, Goksen, Giray ATASEVEN, s.e.n., viper_78, Bulentttt, barışlevent, Elegans, mutlubaba, Mgurkan26, Ahmet Haşim, Alpb9, Aky1987, Kınayu, Asaylan, nord, faruq, fullred, feridunb, MurathanM, Noyes, jueJ., kuduzruh, serhat480, AliCeylann, lojistisyen, mustafa_ata48, erenaydin, mehmetemindinc, Mikail Erdoğan, emooomutooo, hayrettinu, Muammer57, sezerdmn, mrtfrldk, Sheyda27, semihdemir2503, emreugru, P.TOLGA, AtlasPoyraz, Valkyrja, cashercash, YusufAlperen, Woland, Münzeviadam, Kemiksiz, fatihpusat, vendetta99, fgerdan, mehmetaydin, K3r3m, Tutuncu11, closer, carrdesch, Musa Mert Çakmak, Tugberk, Burak Dişli, MiSoSiKiaN, ankara0606, RIBA, soliter83, icelebi, Beta_balik, yusufoner, devrimdpt, TolgahanA, gsx1300rhayabusa, akay25, noshmpty, Gursoyhasan, ileo, Wonderwall, ofsetci, senfoni28, mucahit61, Ankaragucu, Remediless, shiroii, muzaffer_81, canannuman, Aydin92, teksel, Balikcidede, Supervenenis, metehan79, meka130, dınay, Machiavelli, esesserhat, LordAeron, vlkncm, Dark65, yakuzajr, berkay6219, hakanzenginayzen, isbat, Cihanturk, çulsuz, muratk, katarsa12, DenizVurucu, kaptan 555, Brdk64, Mustafaarikan, BerHatS, omerali06, yavuzger, Nadirmbuna, sarıyerli 1970, corax, Mete Duru, 35yukselozcan, Syphilis, Tülek, Cem Altay, Yenici58, TropizmAkua, Ofsedef, Alpbaba, BETHOWEN, BURAK15, mediack, Mydonose26, osprey, BoraAquascaping, KadirBulut, Bahadir, hhosafci, benparker, tusege, Beratdu, brigantes, Emr35, Kifidis, _rammstein_, Bilgekarga, tlspetmarket, KINGMBUNA, Arifhb, gucluh73, muratteyhan, ALP85, grandturco, spongebob55, rouvax, Nuxoe, cansani, discus33, sonucislek, burake, Speedy, Nirvana65, asabijapon, emrertan, albadrosso, Ali Turkay, TheHobi, MKA1923, OgzOzk, basakboy, vildan54, toprakzan, faruk7481, Black37, krib, KRaL_MaLaWi, gustin, Judge_Fish, UnalCevahir, Kadir_karatepe, hanbeyiderler, Baranx, orimohito, BaharB, Mderhan, parspdr, MikuTR, BurhanAskin, yucesoy83, imuhendisi61, gokhan0063, Mehmet0011,

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,797,668 Mesaj
  • 408,613 Konu
  • 91 Forum
  • 145,128 Forum Üyesi
  • 1,466 Özel Forum Üyesi
  • 29 Kıdemli Akvarist
  • 1,941 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.