ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
Kınayu
Kullanıcı Grubu:
Forum Özel Üyesi
Kullanıcı Başlığı:
[B]14703,1[/B]
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
13627
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrimiçi
Üyelik Tarihi:
02 Ekim 2009 06:00
Son Ziyaret:
2 dakika önce
Toplam Mesaj:
15171 [4.46 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
1600 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:

BİLGİLER

Ad Soyad:
Erhan UYANIK
Doğum Tarihi:
01 Ocak 1967
Yaş:
52
İl:
Istanbul
Meslek:
Biyomedikal
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

[img]http://i.hizliresim.com/Va4ybZ.jpg[/img] Erhan Uyanık [URL=http://www.akvaryum.com/Forum/tropheus_biyotopu_kurulum_k920375.asp?PID=5485910#scrl5485910]*Tropheus Biyotopu Kurulum *[/URL]

SON 10 MESAJI

Daha Hızlı Büyümeleri İçin Ne Yapılabilir
Selamlar düzenli dinlenmiş su ile su değişimleri .
Litrenize uygun balık yükü sayısı seçimi .
Artemia hızlı boylanmalarında yavru iken çok etkili olur.
Canlı yemlerin donrulmuşu üretim tarihi geçmiş ve donrulup bir şekilde çözünüp geri dondurulmuş olursa yarardan çok zarar sağlayabilir bence uzak durun .
Haşlanmış ıspanak verebilirsiniz.
Tabiki en önemli etkenlerden bir tanesi etkin bir filtreleme sistemi.
Yavruların boylama yapılarak her boyun ayrı bakılması .


Dana Yüreği Yapımı İle İlgili
Yemin özellikleri
Dana yüreği yemi diskuslarımızın büyüme çağında belkide en önemli öğünlerinden biridir. İçerdiği yüksek protein sayesinde balıklarımızın hızlı ve iyi form tutmalarını sağlar. Öte yandan bilimsel araştırmalar diskusun soğuk kanlı sıcak su canlısı olduğu için karada yaşayan sıcakkanlı bir hayvanın etini tam olarak sindiremediğini ve discusların karaciğerlerinde yağlanma yaptığını ortaya koymaktadır. Bu sebeple yapacağımız dana yüreği yeminin içeriğinde yürek miktarını diğer malzemeler ile dengeli tutmak ve diskuslarımıza günde 1-2 öğünden fazla vermemek hem iyi form tutmalarını hem de sağlıklı büyümelerini sağlayacaktır.

Her ne kadar bu yemin ismine ‘Dana Yüreği’ denilmiş ise de aslında çok geniş bir besin yelpazesine sahiptir. Somon balığı, karides ve toz spirulina kullanılarak hem hayvansal hem de bitkisel protein çeşitliliği sağlanır. Sarımsak doğal bir antibiyotik olarak eklenir ve hastalıklara karşı koruyucu etkisinin yanında kokusuyla balıkların iştahını kabartır. Taze kırmızı biber ve havuç içerdikleri karoten ve vitaminler sayesinde balıklarımızın renklenmesine yardımcı olur. Ispanak sindirim sistemlerini düzenleyici bir rol oynar.

Hazırlanışı
Gerekli malzemeler
700-800 gr Dana yüreği Malzemeler
300-400 gr Somon balığı
300-400 gr Karides
2 adet orta boy havuç
2 adet büyük taze kırmızı biber
15 – 20 yaprak ıspanak
15 baş sarımsak
1 yemek kaşığı saf toz spirulina
2 adet multivitamin (Dış kabı kesilip içindeki madde kullanılacak)
Rondo öncesi hazırlık aşaması
İlk olarak dana yüreği tüm sinir, yağ zar ve damarlı kısımları keskin bir bıçak yardımıyla alınır. Temizlenmiş yürekte siyah et harici hiç birşey kalmamalıdır. Aksi taktirde balığımızın sindiremiyeceği yem hazırlamış oluruz. 800 gr dana yüreğinden ancak 400 -450 gr temizlenmiş yürek çıkar. Bu sebeple yüreği satın alırken yarısının fire verileceği göz önünde bulundurularak ihtiyac olanın iki katı miktarda olmasına dikkat edilmelidir. Sonrasında temizlenmiş yürek parçaları iyice yıkanarak kandan ve kirden arındırılır.

Somon balığının tüm kılçıkları temizlenir ve kalın derisi bıçak yardımıyla soyulur. Kuşbaşı doğranır.
Karideslerin kabukları ayıklanır ve yıkanıp temizlenir.
Sarımsaklar ayıklanır temizlenir ve havanda dövülür.

Ispanak yaprakları tek tek yıkanır. Yaprağın ortasındaki kalın damarlı kısımlar ve saplar özellikler yeme katılmalıdır.
Havuçlar soyulur ve 3-4 parçaya bölünür.
Kırmızı biber 2-3 parçaya ayrılır ve tüm çekirdekleri ayıklanır.
Havuç ve biberler küçük bir tencerede haşlanır. Havuçlara zorlanmadan çatal batırılabiliyorsa yeterli miktarda haşlanmış demektir.
Kaynayan sudan havuç ve biberler toplanıp ıspanaklar aynı suya atılır. 5-6 dk civarı haşlanır.
Biberlerin dış zarlarının sindirimi zor olduğu için bıçak yardımıyla zar kısımları soyulup atılır.
Spirulina tabletler havanda dövülerek toz haline getirilir.

Rondo aşaması
İlk olarak dana yüreği rondoya atılır ve öğütülmeye başlanır. Yaklaşık 10 dk öğütülür.
Karidesler eklenir ve + 5 dk öğütülür
Somonlar eklenir ve + 5 dk öğütülür.
Kırmızı biber, havuç, ıspanak, sarımsak ve spirulina rondoya eklenir. Multivitamin hapları uçları kesilerek rondonun içine sıkılır ve hapların boş kapları atılır.
Hepsi birlikte 5 dk daha öğütülür
Poşetleme ve buzluk aşaması
Hazırlanan harç buzdolabı poşetlerine (poşetin yarısına kadar) doldurulur.
Poşetler düz bir zemin üzerine koyularak el yordamıyla yassılaştırılır ve ağızları bağlanır.
Tüm poşotler buzluğa koyularak donmaya bırakılır.
Harç donmaya yakın (3-4 saat sonra) buzluktan çıkarılır. Küp şeklinde doğranır (1,5 – 2 cm3).
Tüm harç doğrandıktan sonra kilitli ve hava geçirmeyen bir kaba koyulup vakit kaybetmeden buzluğa geri koyulur.
Soğuk zincir çok önemlidir ve asla çözülen bir yem tekrar dondurulmamalıdır. Aksi taktirde balıklarınızı zehirleyebilir.Malzemeler1
Günde 1-2 öğün donuk haldeki yem küplerinden balık popülasyonunuza yetecek miktarda verebilirsiniz. Dana yüreği ile yemleme yapılırken yem bitene kadar filtre sistemini kapatarak hem dağılan yem parçacıklarının mümkün miktarda filtreye kaçmasını engellemiş olursunuz hem de balıklarınız bu kaliteli yemden daha fazla miktarda yemiş olur.

Dip Not : Netten alınmıştır .

Bir başka az komplike olan daha basit yöntem bu var [:iyi:]

hazırlanışı 1 kg dana yüreği sinirleri ve yağları ayıklanmış 3 adet haşlanmış havuç 2 adet haşlanmış büyük kırmızı biber haşlanmış ıspanak 5-6 diş sarımsak extra olarak alabalık somon ve karides koyabilirsiniz bunların hepsini brendir yada kıyma makinesindan geçip karıştırıyorsun kıyma makinesi daha iyi karıştırdıktan sonra bir kez daha kıyma makinasından geçirip buzlukta saklayıp verebilirsin.
Sarı Prenses İle Turuncu Prenses Kavgası
[QUOTE=taffya]Merhaba,

iki adet yaklaşık 8-10 cm'lik sarı prenses ile turuncu prenses balığım var. Akvaryum boyutum 45*30*18 cm.
bu iki balık sürekli kavga ediyor ve ciddi bir şekilde birbirlerini yiyorlar. hatta birbirlerinin ağzından yakalayıp ısırıyorlar
Düzenli besleme yapıyorum. akvaryumda saklanmak için iki obje de mevcut.

Sizce normal mi ne yapmalıyım.
Teşekkür ederim[/QUOTE]

Selamlar öncelikle Turuncu prenses diye bir balık yok balığınız portakal cıchlid . Arkadaşlara katılıyorum erkeğe benziyor balığınız .
Yarışma Katılımları Hakkında
[QUOTE=Foai]Ben bu konuyu geç gördüm ama kanın beynime sıçramasına engel olamadım.
Yönetici veya sürekli bir yarışma katılımcısı değilim ama yazmak zorundayım...

Daha konu açılırken tam bir saçmalık üstüne inşa edilmiş. Böyle bir mantık yapısı 10 yaşındaki ilkokul öğrencisinde zor bulunur.

Bu adı üstünde bir yarışma!!!

Bu serzeniş , TED’e veya Roland Garros’a
gidip “Ben tenis oynamayı çok seviyorum, ben de oynamak istiyorum bu turnuvada, Federer falan beni ilgilendirmez, bizi kendi aramızda yarıştırın,yetmez motive olmamız için ödül de verin! hep Federer Nadal kazanıyor” demek kadar abuk!

İyi çekilmiş bir fotoğraf, iyi tasarlanmış tank, iyi kondüsyonda bir canlının tek veya hepsinin bir araya gelmesi ile diğer katılımcılardan öne çıkan bir sonuç elde edilmişse derece alır. Tankın sahibinin kim olduğu, kaç yıldır hobide,hangi forumda ne olduğu önemli değildir.

Adalet,eşitlik kavramlarından garip garip örnekler veren üyeleri hayret içinde okudum. Kontrollü yazmaya çalışıyorum... Bazısı ceple öteki dslr ile çekilmiş... Akvaryum.com ne yapsın? Millete foto Makinesi mi hediye etsin herkes bununla çekecek diye? Böyle bir yarışma formatı nerede var? Akıl alır gibi değil!

Oylama, ödül, juri gibi faktörleri olan yarışmaya cep telefonu ile çekilmiş , bir estetik öğesi olmayan bir tank veya fotoğraf ile katılırsanız ya 0 puan çekersiniz ya da daha katılmadan elenirsiniz.

Önce bir yarışmaya katılmak için gerekli minimum şartları yerine getirmeniz gerekir. Bu ne yarışması olursa olsun.[/QUOTE]

Selamlar Caner kardeşim ,
Yaşın gereği buna en çok senin destek vermen gerekir öncelikle onu belirteyim [:iyi:]
Yönetici demek yöneten artık bu tip haz uygulamaları yaşamış aşmış işleyiş ve uygulamaya soyunmuş kişi demektir hal böyle olunca 18 yaşındaki kaldıki aramızda daha küçük yaşlı arkadaşlarda var bir istek bir arzu şevkle buna hazırlanan geleceğimiz gençlerimizden arkadaşlardan bir tanesinin olası ikinci olarak kaçırdığı bir yarışmayı birinciliğini bir yönetici alsa ne olacak ?
Herkesin bir devri zamanı vardır e sen diyeceksin şimdi aramızda o kadar büyük olmayan yönetici arkadaşlarımız var. Var tamamda kimse kimseyi zorla yönetici yapıyormu hayır yapmıyor sen eğerki sana önerilen ve uygun görülen yöneticiliği seçmişsen bu gibi hevesleri artık bir kenara koyman gerekir uygun olan budur diye düşünüyorum.
Zamanında yarışmışmısın derece ödül almışmısın kimse sana bir şey demiş mi hayır ama yönetmek üzre seçildiğin uygun görüldüğün bir yerde birde yarışmaya katılman ne kadar etik ve doğru olacak ?
kaldıki juri üyeleri içerisinde 3 adet yönetici var diye biliyorum tam kesin bakmadımda .
Ben kendim yönetici olsam yarışmaya girmek yöneticilerede serbest olsa katılmam haydi katıldım diyelim birinciliğimi hatta ikinciliğimi veya üçüncülüğü benden sonra gelen arkadaşlara verilsin derim [:iyi:]
Yönetmek yöneticilik budur çünkü [:iyi:]

[EDIT]Kınayu,2019-01-22 20:25:41[/EDIT]
Dış Filtre Seçimi
Debiden önce sarfiyat kullanışlılık sağlamlık yedek parçalarının bulunurluğu uzun süreler sorunsuz kullanım işlevsel olarak kolay ve anlaşılır olması gelir. illaki bunların içerisinde debisi daha fazla olan vardır ama sarfiyatı ve sorun çıkarmada daha başarılı ve yokuşa vurulmuş kamyon gibi ses çıkaracağı bir aşikar sağından su akıttı solundan su akıttı vs vs [:)]
Kurduğum Dış Filtre İçin Tavsiye Ve Öneri (resimli
[QUOTE=runo89]

Yaklaşık 1 aydan fazladır bu şekilde çalışıyor daha debide azalma olmadı ama zamanla görücez artık. Ama "bu 2 filtreyi tek filtre gibi düşün" görüşünüze pek katılmıyorum çünkü asıl suyu temizleyen iyi bakteri yüzey alanı x2 olduğu için (Filtre elemanları) filtrasyonun yeterli düzeyde sağlanacağı kanısındayım Erhan bey. İyi hobiler [:)][/QUOTE]
Yüzey alanı istediği kadar geniş olsun akvaryum suyunuzu ikisinin saatte kaç tur çevirdiği devir daim ettiği L / h bunda en önemli etkendir. Sizde bunu göz ardı ediyorsunuz .Ayrıca Diyelim yarım saatten çok elektrik kesildi mesala bu 2 X size dezavantaj olarak geri döner onuda biliyormusunuz [;)] [EDIT]Kınayu,2019-01-22 19:40:50[/EDIT]
Misket Gübre Tavsiyelerinizi İstiyorum.?
Yok benimkiler böyle değil hap şeklinde ilaçlardaki gibi böyle draje değil ama bildiğin hap şeklinde 8 mm çapında benimkiler neymiş acaba ? Beyaz renkte [:?]
Balık Taşıma
[QUOTE=cemcaglarcan]S.a öncelikle. Mücevher almayı düşünüyorum. 20 saat otobüsle gelir mi. Gelirse gönderen kişi nasıl ve ne şekilde hazırlamalı balıkları.[/QUOTE]

Selamlar arkadaşların dediği yöntemlerle olabilir ama şu kış mevsiminde geldi gelmedi şöyle geldi böyle gittilerden ziyade canlının haytını riskke atmamak oynamamak adına az daha sıcak havaları beklemenizi öneririm doğrusuda odur [:iyi:]
Elektirikten Anlayan Varmı ?
[QUOTE=sobetta]Trafo, 240volt şebeke akımı belli W aralıklarında ve 12volt gücüne düşürür. Bu tip ürünler zaten mantıklı olarak suyla temas etmemeli, elektrikçinin bunu söylemesine gerek olduğunu düşünmüyorum. Kabloyu fazla uzatmak, iletkenliği düşürür. Ben kompozitin üstüne silikonladım. Kullanacağınız SMD veya Power Ledler de su ve neme gelmemeli. [/QUOTE]

Selamlar bu su. su buharı , nem , öyle bir şeyki bu şekilde uygulamalar yaparak önleyemez önüne geçemessiniz silikonlamak gibi o illaki bir yolunu bulur oraya ulaşır silikon plastiği plastiğe tutturmak için tasarlanmış bir şey değildir. Öyle olsa iç filtre dış filtre mıknatıslı mil yatağına sarımlarla elektrik akımı veren manyetik alan yaratan bobinlerin durduğu yatakları onunla doldurur kapatırlardı [:(]
Dış Filtre Seçimi
Selamlar bunların bir tanesini önermem Eheim pro 22-28 öneririm [:iyi:]

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

KULLANICILAR

  • 461 Online Kullanıcı, 256 Üye

Online Kullanıcılar

TimKo, AHZ, murat35500, nikon_, bitocika, hysr, kadriguvenc, keremmina11, M.Murat Yavuz, arapaima, aponogeton, .mono, becocum, serengeti, kelaynak33, asturias01, mrtfrldk, hasancn, oskarbit, gazoz34, RoIF, gr-kn, fth0507, secaflex, nzm06, Serhatxx, Ugur79, cmsngzr, GOKHANKAYHAN, Conqueror__, Gbrl, su dünyası, vendetta99, alitnrvrd, BerHatS, erbilonur@gmail.com, cetin77, Foai, Superozo, Hsynn, umtbra, mutumutlu07, yigitmstt, Kınayu, chackal, brigantes, meydey_d2, Perikızı2916, EXAGON, sonsuzpati, yasinmak, soliter83, capo di capi, Supervenenis, icelebi, elbet20, borani, Taner 5243, Miller, sonkomutan, Formicasmind, necaati, Bedbin, redfox69, gandalf73, bilginstein, Recepk01, Tritagna, mehmetemindinc, BahadirOnr, Mehmetpoad, aktivist06, UfukVural, krib, Black37, Kuduoglu, Reis20, ersun, Tunahan_, _RdnC_, Bvarisli, lazyo, erhanyan, erisdogan, bazalisk, Orhan457, Mchit, oscarus, flagellum, cemcaglarcan, akvartronik, misagonis, BUYAN, electrofish, AmazonSever, kmlclb, erkanhalli, Neontetra, P.a.r.s., Street Parrot, atakansenturk, kabaktadi, klerk, Rango, Resul-1908, ck84, zorluerhakan, rccol, ozgurcee, Orhunekm, totaku, erman212, halikarya, onur55, ThanatoZek, catstevens, Fariz, TheHobi, masmac, yusuf21, svg1000, MaxKrone, fgulcicek, Noyes, paradoxxx1, AquaBursa, Yusuf Tanrıverdi, PASAMAKAW, babacan06, mustafa innr, Betta06, ibrahim_, efsane07, boragurcay, Efequinn, BoraBerkol, emrekilci1988, Kifidis, Orcunorhun, Gtuncay, cankocaman, AmazonDream, Fatih tll, Tuğçe Güngör, Tayfuntayfun, erdem73, KADİR 18, Seghri, baygezgin, YeniBalikciniz, EbuHuzeyfe, ersin ün, uniquem, Reverb, gaoxinq06, teleskopmithat, sobetta, ozan_1903, muratteyhan, BoranPara, vlkncm, FerhatKaya, oguzburcin, aXarayli, Nuada, Kromatit, Player82, EvcilAl, ilkerr34, gsx1300rhayabusa, Sulajmido, Gursoyhasan, Kemalk41, Büyükada, ANEMON, Kemal17, tanuska, rasporasrc, xfridayxx, muratgurer, cashh, şansal, Wolfpars, svsmrl, ademakci, İbrahim127, zaferturgut, brkenginol, Mhurt1, utkuulu, snryldz, ERDİNÇ, nega_35, ismselim, ekcinar, onur keçeci, Masduh, Muhammet Mustafa, Fahrikurt, JUMBO, zenzun, hakan albayrak, evrensel16, fma3280, mlh06, pihiton58, rexxter, emirbasmaci789, serdar131977, serc1985, wallece, kazakherif, artdier, KeremUlaş, mahmut1905, furkan422, NrttnAkn, FurkanYnk, merithan, cankckrt, MahmutHoca, Erdinc23, armagandenkli, miralp, Handan, Adamın dibi, memo330, emreemin, jjmuzo, brkygt, ProoF2834, mad-boy, _x_E_M_I_R_x_, borutrampet, chnkc, atinoglu, utqu, mfaruk, karademir48, doadoa, tolgasüren, iakyol, salihNARCI03, aydncskn, muzaffer_81, Tropikalbalık, EmreCev, DemAktas, cobankartal, okyoky, Mornikstar, littlefish, FenasiYaldiz, gkhndscs, duman18, tarik99tarik, ertangulercan,

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,620,351 Mesaj
  • 384,241 Konu
  • 91 Forum
  • 133,721 Forum Üyesi
  • 1,402 Özel Forum Üyesi
  • 28 Kıdemli Akvarist
  • 1,498 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.