• Canlı Doğuran Akvaryum Dekorasyonu


  Profil resmi
  MertAndc95

  Akvaryumum 60 Cm.İçinde yaklaşık olarak 55 litre su var.
  Moli kılıç lepistes ve vatoz besliyorum.
  Isıtıcım ve dış filtrem var.

  Soruma gelecek olursak.Bu akvaryumun içine neler koymaliyim ileride yavrularida düşünürsek.Yapay bitki olarak tavsiyelerinoze aciğim.İyi bi şeyler olsun istiyorum.Canli bitkileri ileride düşünüyorum.Şuan geçemem.[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/207297/170720182001271.jpg[/IMG][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/207297/170720182001551.jpg[/IMG][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/207297/170720182002241.jpg[/IMG]

  Bu şekilde.Yeterli midir acaba?

  Profil resmi
  Ciyus

  Yapay bitkilerle ilgili genel kanıdan biraz farklı düşünüyorum. Sonuçta filtre malzemeleri de plastik ancak akvaryuma zararı olmuyor. Akvaryuma uygun kaliteli bir malzemeden yapılmışsa bir zararı olacağını düşünmüyorum.

  Ancak akvaryum hobisinin felsefesine ters. Bu hobiyi layıkıyla yapmak istiyorsanız yapay bitkilerden uzak durun. Böylece hobiden aldığınız zevk de artacaktır.

  (5) (96)

  Deneyim Sonucu : Hobiden Para Kazanma


  Profil resmi
  sercan511

  6 beğeni
  Arkadaşlar öncelikle herkese merhaba,
  Geçen sene ( http://www.akvaryum.com/Forum/evde_balik_ureterek_para_kazanmak_k909914.asp ) bu başlıkta hobiden para kazanmak için neler yapabilirim diye öneriler almıştım ve şuanda da edindiğim tecrübeleri paylaşmak istedim.O başlığı açtığım gün gördüğüm, benim gibi düşünen onlarca kişi var ve onlara ışık tutabilir paylaşacaklarım.
  Sırasıyla beslediğim veya ürettiğim canlıları paylaşayım:
  1.Discus
  2.Albino Gold Vatoz
  3.Demasoni
  4.Corydoras(çöpçü)
  5.Yunus
  6. ve Son gözdem Msobo Magunga larım :)

  1.Discus : 12 tane Blue diamond discus aldım. Hobiyi bırakan birinden akvaryumun yanında hediye olarak aldım ama discuslarım aldığımda bitik haldeydiler.Simsiyahlardı.Önce discusları tek tür beslemeye başladım, 3 günde bir %30 su değişimi yaptım, Dana yüreği yemi yaptım, kaliteli yemler aldım, Sıcaklığı sabit tuttum ve İNANILMAZ DERECEDE renkleri düzeldi.Ama bakımı zor ve emek istediği için discuslara devam edemedim ve uygun fiyata ilan verip sattım.
  Discus hakkında diyeceklerim bakımı,dana yüreği yem yapımı cok eglenceli ve guzel seyler ama bir o kadar yorucu.Akvaryum setinizde otomatik su değişimi sistemleri yapmadıysanız kovalarla veya hortum getir götürle yorulursunuz sadece tutkunuz varsa yapılabilir.

  2.Albino Gold Vatoz : Yavrudan büyüttüğüm 3e10 dişi damızlık altım vardı. Ben kendim de 1e3d aldım gene albino gold vatoz.40cmlik küp akvaryumda bakmaya başladım ve seri şekilde yavru da aldım.Bundaki düşüncelerim:üretimi bakımı kolay.Ama yavru kayıbı çok oluyor ve geç büyüyorlar.3-4 ayda hala 2cm kalan yavrularım vardı.Bir de su sıcaklığı değişimlerine dikkat etmeniz gerekiyor ama onun dışında bakımı üretimi çok kolay zaten birşey yapmıyorsunuz sadece bir küp koyuyorsunuz [:)] yavruları da 3cm lerini 1.5tlden satmıştım ben.
  200 yavruyu 1.5tlden sattım 300tl kazandım ama 6 aylık bir süreçti her 100 yavruyu 3cm yapana kadar 3-4ay rahat geçiyor.Bana göre kârı değmez ve üretilecekse L144 tüller gibi azdan öz para kazandığınız türler üretilmeli.

  3.Demasoni : demasoni maceram kısa sürdü. Tanesini 1tl ye gelcek şekilde yavru aldım ama baktım ki öyle kolay da satılmıyor ve cüce mbuna cinsi oldukları için kusturması falan çok zor.Tabi görsel olarak güzel oluyor [:)] kısa sürede demasonilerimi sahiplendirdim.

  4.Corydoras(çöpçü) : discusları aldığım adamdan 4 tane çöpçü almıştım.Cinsiyetlerine baktığımda 1dişi3erkek çıktı gövde boylarından anladığım kadarıyla (çöpçülerde erkek sayısı fazla oluyor yani oranım iyiydi.) hemen 40lık akvarumlarımdan birine aldım çöpçülerimi ve kurlaşmaya T çizmelere başladılar [:D] yumurtladılar ama takip edemediğimden yumurtaları mantarlaştırdım ve daha sonra beslemeyi kafama koyarak onları da sattım.

  5.Yunus : Evet bu konu önemli [:D] malawide o kadar çok rakibiniz var ki anlatamam size. Dünyanın en kaliteli kafalı yunuslarını alsanız bile belli başlı üreten adamlar var ve bu adamlar 1000 2000 5000 yavruyu toplu satıyorlar.Yani sizin ürettiğiniz 300-400 yavruyu sahiplendirene kadar canınız çıkıyor.Burdaki en basit yöntem ise akvaryumcularla anlaşmak.Yoksa sosyal mecralardan sahiplendirmek çok uzun sürüyor.Ben bi akvaryumcuyla anlaşmıştım ve 3cm yavrularımı 1.25TL den alıyordu elimde ne kadar varsa.
  Toplam 600 yavru sattım 750 kazandım. Ve damızlık yunuslarımı da satıp çocukluk hayalim Msobo Magungalarımı aldım :)Onları da başka bir başlıkta görsellerle sizinle paylaşmayı istiyorum.

  6.Bu tecrübelerimle Msobo Magungayla dolu dizgin geliyorum [:)]

  Sonuç : Benim bu kadar yavrulat sat veya al sat yapmamdaki amaç analiz yapıp gelecekte bu hobimi şekillendirmek üzere hem piyasayı ölçmek hem üretim tecrübesi kazanmaktı ve kısmen yaptım da.
  -Malawi ve Cüce Vatozlar (değerli olmayanlar) için akvaryumcularla anlaşırsanız ve boylandırma tankları alırsanız para kazanabilirsiniz.
  -Demasoni işine hiç bulaşmayın derim [:)]
  -Discus için ise çok büyük bir zevk elimle onları beslemek veya onları iyileştirdiğimi anlayıp ürkekliklerini kaybedip yem vermesem bile kendilerini sevmeleri ve özellikle ODADA BİR İŞ YAPARKEN GELİP SİZİ İZLEMELERİ PAHA BİÇİLEMEZ [:D] ama biraz zahmetli ve kesinlikle gözünüzü korkutmayın derim.

  Eğer tam zamanlı olarak balık üretimi yapmayacaksanız az ve özden para kazanmak en iyisi ama bunun içinde paraya ihtiyacınız var ve gidip 1500TLye F0 Tropheus alıp sonra balıkları yavrulatamayıp veya öldürüp vicdan azabı çekmeyin.Eğer tecrübeliyseniz tavsiyem Mbuna ve Tanganyika Gölü balıkları(özellikle Tropheus) eğer bu işi sanata dönüştüreceğim diyorsanız Discus öneriyorum.
  Veyahut Malawi yetiştireceğim diyorsanız bir kaç dürüst akvaryumcu/Pet Shopla anlaşıp 1 damızlık akvaryumu 2 boylandırma akvaryumu ile üretime başlayabilirsiniz ve yolunuza öyle karar verirsiniz.

  Bir kişi bile okuyup fikir edinebilirse ne mutlu bana.Hobiden para kazanmak yumurta halini gördüğünüz canlıyı 3cm boya getirip para kazanmak harika bir duygu [:)] Ama sakın ama sakın 2set akvaryumla veya parça parça 4-5 akvaryumla ev geçindircek kadar para kazanabileceğinizi sanmayın.Damızlık Yunus ve Düz Cüce vatozlarımı satmasaydım ayda 500-600tl sabit kazancım olabilirdi ama ve bunu 4 büyük akvaryum 3 küçük akvaryumla yapabilirdim anca.

  Kelime hatam sürçü lisan ettiysem affola.

  Herkese iyi hobiler.Herşey gönlünüzce olsun.[:iyi:][EDIT]sercan511,2018-07-18 13:44:05[/EDIT]

  Profil resmi
  EmrullahBaskan

  Sıradaki türleriniz de Apistogamma türleri olur umarım piyasası iyi ve fiyatları da orta askerden gelince 6lı set kurup deniycem [:)]

  (5) (134)

  Melek Ve Moli


  Profil resmi
  redwarrior
  21:49
  Öncelikle merhaba.Şu anda akvaryumumda 1 adet melek var.Yanına 4 adet moli (1e3d) almak istiyorum birbirleriyle uyumlu olurlar mı ? Bir de moli doğum yapacakken nereye almayıyım ? Yavruluğa alsam strese girer mi ? Akvaryumda anubias bitkisi var.Moliyi alırken yanında saz bitkisi de alacağım.20L'lik Bir plastik kabım var.Bunda yavruları beslesem olur mu ?

  Profil resmi
  Kınayu

  Geri götürüp bana 20 LT demiştiniz alın bunu verin bana 20 LT kap deyin bence [:)]

  (17) (406)

  Kiraz Karidesi Hakkında SSS


  Profil resmi
  Bilgehan
  02:31
  6 beğeni
  Mesajların devamında farklı sorular görebilirsiniz Sok

  Kiraz Karidesi Hakkında Sıkça Sorulan Sorular


  Bu makaleyi yazmamın amacı konunun sabitlenip herkesin yararlanması. Şimdiden tüm yorumlar için teşkkürler.


  * Su değerleri nasıl olmalıdır ?
  [quote=pix mail]

  Üremeleri için ideal su sıcaklığı 20° - 25 ° ( ama 18°-30° arası da rahatça yaşarlar)

  Su değerleri: GH: 8 ~ 15 PH: 6.5 ~ 7.5 KH: 6 ~ 10

  [/quote]
  * Su değerleri nasıl olmalıdır? (Ek bilgi)
  [QUOTE=timur eker] Belli su değerleri aralıkları belirtmek yerine, her türlü koşullarda bakılabilir olduğunu ifade etmek bu tür için daha doğrudur.
  Ben bu türü GH20, KH16, PH7.8 su şartlarında üretiyorum. Kışın su sıcaklığı 10 dereceye kadar düşüyor, yazın ise 30 dereceye kadar çıkıyor. 5 derece su sıcaklıklarında dahi yaşadıklarını biliyorum. En uygun üreme sıcaklığı benim gördüğüm 20 ila 24 derece arası sıcaklıklardır. [/QUOTE]


  * Dişi erkek ayrımı nasıl yapılır ve yumurtalardan ne zaman yavru çıkar?

  [quote=diablostr] Dişi erkek ayrımı en kolay olarak sırta bakılarak yapılır. Eğer sırtta açık yeşil veya sarı bir bölge (bunlar döllenmemiş yumurtadır) varsa dişidir.
  Yumurtalar döllendikten sonra 28 günde yavrular çıkar ve kendi hayatlarını idare edebilirler.
  Yumurtadan çikan yavrular 45 gün sonra yumurta taşımaya başlar.

  Dikkat edilecek onemli nokta, eğer karides üretmek istiyorsanız sadece karides besleyin. Çünkü yavru lepistes bile karides yavrusunu yer!
  [/quote]

  * Kiraz karides, hayalet karidesten hamile kalır mı?
  * Kiraz karides yumurta veya yavrularını hayalet karidesler yer mi?

  [quote=ilker aydın] Kiraz karides hayalet karidesten hamile kalmaz;
  Ayrıca hayalet karides, kiraz karides yavrusunu yemez. [/quote]

  * Niçin kiraz karides tercih edilir?

  [quote=wessemeth] Kiraz karidesi kolay üremeleri ve dayanıklı olduklarından dolayı tercih ediyorum. [/quote]

  * Karideslerim çok üredi. Nüfus patlaması oldu. Ne yapmalıyım?


  [quote=bitkici1] Herkes 1 liradan satıyor, 75kr'dan satarsanız elinizdeki fazla gördüğünüz karidesleri elinizden çıkarabilirsiniz. [/quote]

  * Kiraz karides nasıl suya alıştırılır?

  [quote=pix mail] Suya alıştırma: Çok sağlam ve suya alışmaları çok hızlı olduğundan aldığınız kiraz karidesleri poşetiyle yaşayacakları akvaryuma koymanız, 15 dakkika tuttuktan sora birakmaniz yeterlidir. Bu sadece su sıcaklığına alışması içindir. [/quote]

  * Boyları ne kadar olur ve ne kadarlık tank gerekir?

  [QUOTE=pix mail] 30 lt. üzeri tank tercih edilmelidir.
  Boyları 2-3 cm. arasi değişir.  [/QUOTE]

  * Kiraz Karidesi hangi balıklarla uyumludur ve en iyi bitki seçimi nedir?

  [QUOTE=rheme] Benim akvaryumumda yüze yakın kiraz karides var. Aynı akvaryumda rasbora, siyah neon, kardinal neon, lepistes, plati, cüce vatoz, çöpçü çeşitleri, elma salyangozu var. Yaklaşık 1 yıldır sorunsuz bir şekilde yaşıyorlar. Kiraz karidesler son derece hızlı çoğalan ve bakımı çok kolay canlılar. Tespit ettiğim tek olmazsa olmaz ihtiyaçları ise java moss bitkisidir. Saygılar. [/QUOTE]

  * Sıvı gübrenin Kirazlara bir zararı olur mu?
  [QUOTE=akiF] Kirazlara -fazla abartmadığımız sürece- bir şey olmaz. Zaten bitki demek karides demek, karides demek bitki demek :D [/QUOTE]


  Arkadaşlar daha devam edeceğim. Biriktirip yazmaktansa her gün 5-10 tane düzenle ile yapacağım. Şimdiden saygılar. Yorumlara soru sorarsanız onların da cevaplarını bulup buraya koyabilirim. :) Kafasi%20Karismis
  Özen Günay2011-02-08 12:41:18

  Profil resmi
  pcqlock

  [IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/139191/180720181651511.jpg[/IMG] resimde gordugunuz tank benim kabuklular konusunda acemiyim. Tank 250-300lt kadar. Zemin lav kırığı. Bitki limon çınar ve 1 aylik mikra lar var. Resmide koydumki yogunlugu görün diye. Balik 5 moli 10 rasbora 6 tetrazon 2 cuce vatoz 1 cae. Tankima midye salyangoz ve karides ekleme zamanimin yajlastigini dusunuyorum. Tankda bitkiler neredeyse yokken 8 tetrazon vardi ve 10 kadar kiraz karides sayamadigim kadarda yavru karides ekledim ve ortalik bayram yerine döndü. Yavrular ilk 1 saat buyuklerin sonuncusu 1 ay sonra ya kadar saklanarak yasadi. Sorum şu bu bitkiler kiraz karidesin saklanmasi icin yeterli mi yoksa mikralarin uzamasi ve cogalmasi icin beklemeli miyim (zemine komple yaymaya calisiyorum)

  Karisik yazmisim. Kisaca gordugunuz tank karideslerin tetrazon lardan kacmasi icin yeterli bitkiye sahip mi?

  (116) (57932)

  110 Lt Tankım :)


  Profil resmi
  Ngeen

  3 beğeni
  Buda benden olsun [:)]

  [IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/206456/170720182041561.jpg[/IMG][EDIT]Ngeen,2018-07-17 20:44:54[/EDIT]

  Profil resmi
  MKoNaR

  Bence de yapay dekor malzemesi dışında gayet güzel görünüyor.
  Bir de arkaya düz renk fon ister.

  (2) (94)

  Dişi Lepistesin Değişik Hali


  Profil resmi
  EnesDertliolugil

  [:?]Geçen gün yeni aldığım fil kulak lepistesi akvaryumda koyduktan sonra vücudunun biraz değişik olduğunu fark ettim. Araştırmalarım sonucu kambur olabileceğini düşünüyorum ama emin değilim. Daha küçük gibi erken doğum yapmışsa o yüzden olabilir mi? Tedavi edebilir miyim?[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/187620/180720181605401.jpg[/IMG][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/187620/180720181610001.jpg[/IMG][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/187620/180720181610491.jpg[/IMG][:'(][EDIT]EnesDertliolugil,2018-07-18 16:11:13[/EDIT]

  Profil resmi
  Kerem bozkurt

  Balığınızı izleyin ve dışkı kontrolünü yapın eğer şefaf ve jelbir dışkı geliyorsa iç parazit hastalığına yakalanmıştır eğer mümkünse balığı ayrı bir akvaryumda karantinaya alın su değerlerini konturol edin akvaryum ısınızı sabit tutun ve mümkünse sarımsaklı yem hazırlayın ve verin eğer iç parazit yoksa balığınızı canlı yemve kaliteli marka yemlerle beslediğiniz sürece kamburluk gidecektir (geçmiş olsun) iç parazit yayıla bilen bir hastalıktır diğer balıklarınıza bulaşa bilir eğer geçmezse son çareniz ilaç tedavisi[:geek:]

  (4) (56)

  Tilki Kuyruğu Koptu.


  Profil resmi
  movvel

  Dün aldığım tilki kuyruğum koptu. Akvaryumda 1 yapay kütük var ona takılmıştı sonra 10 dakika önce boyunun kısaldığını farkettim. ve kütüğünü içinden çıktı yaklaşık 6-8cmlik parçası.
  kendi haline bıraktığımda büyük parça hala yukarı çıkarken küçük parça sürekli düşüyor ve dibi beyazlamaya başlamış acaba bunlar yaşar mı? hiç takviye falan yapmıyorum/ekmedim.
  Şelale filtrenin çalışmasından arada bir dibe batıyordu o sırada kütüğe takılmış olmalı.
  bu bitki aynı boya ne kadar sürede gelir?


  küçük olan parça alttan kopmuş belli
  ve boyutu 10 cm kadar
  büyük olan parça ise 17cm kadar var

  [IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/207830/180720181555101.jpg[/IMG]
  [IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/207830/180720181557461.jpg[/IMG][EDIT]movvel,2018-07-18 15:58:00[/EDIT]

  Profil resmi
  movvel

  Öncelikle yorumunuz için teşekkürler
  önümüzdeki hafta balık sayısını %60 düşüreceğim
  şu anda 40 kadar lepistes var 16 tane bırakmayı düşünüyorum
  akvaryumun suyunu düşük tutmamın 3 sebebi var;
  1. akvaryum camı biraz esnek duruyor taşımayacağından korkuyorum.(akvaryumu 2. el aldım.)
  2.elektrik kablolarına çok yakın herhangi bir su sıçramasında elektrik kaçağı olmasından korkuyorum
  3.salyangozların yumurtlama ihtimaline karşın 4 parmak kadar boş alan bırakıyorum

  Hagen kum aldım. ve iki bitkiyi de ektim acaba büyümede sıkıntı olur mu?

  Hagen kum aldım. ve iki bitkiyi de ektim acaba büyümede sıkıntı olur mu?

  (6) (66)

  Akvaryum Tanıtımı


  Profil resmi
  gencasln
  03:31
  9 beğeni
  Öncelikle merhabalar. Buraya sorduğum sorulara pek yanıt bulamadım fakat araştırmalarım sonucu cevaplara ulaştım. Bu benim ilk akvaryumum. Henüz değiştirebilecekken hardscape hakkında yorumlarınızı almak istedim. 3-5 güne resimdeki bitkiler eklenecek, balık olarak da güzel bir tür lepistes düşünüyorum fakat emin değilim açıkcası.Tür tavsiyesinde de bulunabilirsiniz.
  Henüz sadece hardscape tamamlandı.

  Ölçüler:80x35x50 (140 L)
  Canlı Türleri:-
  Bitki Türleri:Orta ve ön planda cuba, sağ ve sollara doğru riccia fluitans , staurogyne repens , sağ ve sol köşelerde ammania sp.bonsai kullanmayı planladım. Arka planda da sağ ve solda ludwigia palustris , ortada birleşmeyecek şekilde de eleocharis vivipara. Bu bitkileri özellikle küçük yapraklı oldukları için seçtim. Akvaryumu daha büyük , arkaya doğru derin göstermesi amaçlı.
  Tankın Yaşı:0
  Filtrasyon:Fluval 106 dış filtre
  Isıtıcı: Fluval m100 100 watt
  CO2: Ista nın 0.5 L lik tüpünü kullanacağım.
  Işıklandırma:2x24w sylvaina grolüx T5 + 1x 24w Sylvaina Aquastar + 1x24W Sylvania Daylight Classic ( 2 tane 80 cm lik armatür )
  Taban Sıralaması: En alt : Aquabasis Plus
  Yükseklik için lav kırığı
  En üstte 4 cm civarı Jbl Manado + Misket gübre

  Tasarım ve Dekorasyon:Yati kökü ve gnays kaya kullandım

  [IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/207160/130720180331071.jpg[/IMG]

  [IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/207160/130720180328511.jpg[/IMG]

  değiştirildi--güncel

  [IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/207160/130720180630271.jpg[/IMG]

  güncel

  [IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/207160/140720181950251.jpg[/IMG][EDIT]gencasln,2018-07-14 19:50:32[/EDIT]

  Profil resmi
  gencasln

  4.gün - cubalardan 2 öbeğin üzerinde yosun oluşmuş bunu almalı mıyım ? Yosun değil sanırım aldığım kişinin kullandığı siyah kumlar üst tarafa doğru çıkmış. Onları tam temizleyememişim.Siyahlığı yosunla karıştırmışım

  [IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/207160/180720181611371.jpg[/IMG][EDIT]gencasln,2018-07-18 16:57:08[/EDIT]

  (13) (493)

  Yeni Sulawesi Akvaryumu


  Profil resmi
  ulukaya84
  20:01
  20 beğeni
  Ölçüler:45*30 *30
  Canlı Türleri:poso orange ve kardinal karides
  Bitki Türleri:
  Tankın Yaşı:
  Filtrasyon ve Işılandırma:pipo filtre ve power led
  Tasarım ve Dekorasyon:gnays kaya ve dennerle siyah kum [IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/176954/010920171958141.jpg[/IMG][EDIT]ulukaya84,2017-09-01 20:34:34[/EDIT]

  Profil resmi
  GKHN

  Maşallah çok güzel canlılar üreme gerçekleştirdiler mi acaba , mineral olarak (su hazırlarken) ne kullanıyorsunuz , bir de nerden temin ettiğinizi hatırlıyorsanız öğrenebilir miyim?
  Biraz fazla soru oldu ama cevaplar için teşekkürler şimdiden.[:D][EDIT]GKHN,2018-07-18 16:10:05[/EDIT]

  (9) (2210)

  Bitkili Betta Akvaryumu


  Profil resmi
  TahaLök

  1 beğeni
  Ölçüler
  Canlı Türleri:betta
  Bitki Türleri:çınar tilki kuyrugu
  Tankın Yaşı:1 yil
  Filtrasyon ve Işıklandırma:
  Tasarım ve Dekorasyon:[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/182129/180720181515091.jpg[/IMG][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/182129/180720181519101.jpg[/IMG] Evet bu tank yaklaşık olarak 1 seneden beri bendeydi daha yeni bitkilendirdim önerilere açığım filtreleme akvaryumun zaten kendinde vardı bettayi fazla etkiler mi bilmiyorum önerdiğiniz bitki türleri varsa yazarsanız sevinirim sizce fitreyi kapatmalimiyim fitrenin fazla debili olduğunu sanmıyorum 8 10 tane deliğin içinden akvaryumun içine yukarıdan su dokulurmus gibi dökülüyor oda şöyle[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/182129/180720181526101.jpg[/IMG]

  Profil resmi
  TahaLök

  1 beğeni
  [QUOTE=ceyh]Filtreyi kapatmayın, sıkıntı yaratacak bir debi yapmaz, bitkileriniz hızlı büyüyen türler, ilave bitki yüzey bitkisi olabilir, su mercimeği gibi. Yerinizde olsam çınarları arkada bir köşeye, tilki kuyruklarını diğer köşeye (filtre su çıkışının ters tarafına) gruplardım.[/QUOTE] Teşekkür ederim yorumunuz için bende yüzey bitkisi olarak pistia olarak düşünmüştüm bitkilere gelirsek akvaryumun arka kısmına tilki kuyruklarını ektim akvaryumun sağ kısmına ise çınarlari

  (3) (52)